Příběh binchotanové tyčinky a proč se dává do vody
V našich zeměpisných šířkách se binchotanové tyčinky teprve šíří. V Japonsku se přitom dávají do vody přes 300 let. Proč? A na jakém principu aktivní uhlí ve vodě kouzlí?
Kde se vzal binchotan
Binchotan (備 長 炭) se japonsky nazývá typ dřevěného aktivního uhlí, které v 17. století začal vyrábět Binchuya Chozaemon v japonské prefektuře Wakayama. Vymyslel proces, během kterého bylo na závěr dubové dřevo vystaveno teplotě až 1000 °C1. Pak bylo uhlí pokryto speciálním práškem z hlíny, písku a popela, proto se mu také někdy říká “bílé uhlí”. Binchotan je těžší než běžné dřevěné uhlí, má hladký pevný povrch a při nárazu hezky kovově zvoní. Používá se k topení, grilování tradičních japonských jídel, výrobě hudebních nástrojů, slouží v průmyslu,… A nás bude nejvíc zajímat to, že se s ním v Japonsku přes 300 let čistí voda, aby byla pitná.
Co dokáže binchotan s vodou:
- Snižuje množství chlóru.
- Váže na sebe nečistoty, nepolární organické látky, elektrolyty, amonné ionty, těžké kovy a další látky způsobující mikroznečištění podzemní i povrchové vody.
- Dodává vodě minerály (vápník, draslík, hořčík).
- Vyrovnává pH.
- Zlepšuje chuť odstraněním chlorinů.2 3
Co je aktivní uhlí
Aktivní uhlí (adsorpční uhlí) je produkt vyráběný z dřevěného uhlí, dřeva nebo kokosových ořechů. Má pórovitou strukturu a může adsorbovat široké spektrum chemických látek s toxickými účinky. Asi každý známe jeho používání v tabletách proti průjmu (dříve se používalo živočišné uhlí4), ale méně lidí zná jeho účinek na vodu i vzduch.
Aktivní uhlí má pórovitou strukturu a obrovský vnitřní povrch (1 000 až 2 000 m²/g podle druhu použitého zdroje). To znamená, že v jedné kávové lžičce aktivního uhlí se ukrývá vnitřní povrch o velikosti fotbalového hřiště. A právě enormní vnitřní povrch mu dává jedinečnou schopnost adsorbovat široký rozsah složek z kapalin i plynů.
Domácí filtrace vody aktivním uhlím
Filtrace pitné vody v domácnosti
Jak taková filtrace funguje? Účinky binchotanu jsou založené na fyzikální adsorpci. Aktivní uhlí na svůj povrch přitahuje nepolarizované atomy a molekuly rozpuštěné ve vodě, které pak adsorbuje a natáhne do vnitřní sféry pórů. Tam jsou molekuly vázány slabými Van der Waalsovými silami5.
Jak na filtraci vody z vodovodu
Pokud chcete filtrovat vodu z vodovodu a ušetřit planetě plastový odpad, tak je binchotan skvělý přírodní pomocník. Nejlepšího adsorpčního efektu dosáhnete po několika hodinách působení (nejlépe přes noc). Doporučujeme tyčinku nechat v lahvi a průběžně vodu doplňovat, tak se nám to samotným nejvíce osvědčilo.
Po 3 měsících používání tyčinku 10 minut vyvařte a nechte uschnout – nejlépe na slunci. Tyčinka by tímto procesem měla z mikropórů uvolnit nečistoty a tím obnovit své adsorpční schopnosti. Před prvním použitím se doporučuje tyčinku vyvařit z hygienických důvodů. Jeden kus vydrží 6 měsíců.
Přírodní filtrace vody
Filtrační schopnost binchotanu funguje skvěle na nepolarizované molekuly. To zahrnuje většinu organických pesticidů, tenzidů, fenolů a ropy, ale i těžkých kovů (arzén, chrom, rtuť, olovo, nikl,..), benzenu a dalších chemických látek. Není účinný na odstraňování minerálů, solí a rozpuštěných anorganických látek.6
Filtr s aktivním uhlím
Aktivní uhlí se běžně používá k čištění vody, filtraci vzduchu a zpracování průmyslového plynu, například k odstranění siloxanů a sirovodíku z bioplynu. Využívá se také do respiračních masek, na čištění cukrové třtiny, při některých metodách dekofeinizace kávy a při získávání drahých kovů, zejména zlata. Najdete ho také v cigaretových filtrech a ve filtrech automobilů.7
Jak se vyrábí “náš” binchotan?
Dřevo pro naše vlastní binchotanové tyčinky Endles pochází z prořezů dubů ubamegashi (Quercus phillyraeoides) v Laosu. Nejprve se po dobu 1 měsíce suší a poté se vypaluje v peci za nízkých teplot. Na závěr vypalování se teplota zvýší na 1000 °C a následně rychle ochladí, tak jak to vymyslel vynálezce binchotanu v 17. století. Proces tepelného zpracování binchotanových tyčinek trvá 21 dní. Dřevěné uhlí je poté na obou koncích rozřezáno, vyleštěno, vyčištěno a při vysoké teplotě a vysokém tlaku sterilizováno ultrazvukem. Dubové dřevo je nesmírně tvrdé, to je i jeden z důvodů, proč tyčinka neplave na hladině. Během růstu strom vstřebává hodně živin a minerálů, které pak v binchotanu částečně zůstanou a jsou předávány vodě.
Co s binchotanem, až doslouží?
- Dejte ho do lednice, botníku nebo do kočičího záchodu. Binchotan totiž umí pohlcovat také pachy.
- Pohnojte s ním rostliny. Zlepší kvalitu půdy a pomůže rostlinám k rychlejšímu růstu.
- Šoupněte ho do bot. Tyčinka pomůže vstřebat přebytečnou vlhkost i nepříjemný odér.
Snad se vám dnešní krátký výlet do Asie za adsorpcí vody aktivním uhlím líbil. V průzračně čisté vodě si můžete “zaplavat” lžičkou nebo eko brčkem každý den. Vaše tělo vám poděkuje za ušetřené chemické a toxické látky, které binchotanová tyčinka “vypije” místo vás.
Prosíme, sdílejte tento článek, ať se informace o přírodní filtraci vody šíří dál:
Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:
Nejoblíbenější zelené poklady
Mňamkózní pastilky s Bachovými esencemi Veselá škola od Energie rostlin pro klid a sebevědomí školáků. Omrknout
Antistresová roll-on aroma tyčinka Saloos pro uvolnění napětí a povzbuzení při únavě a vyčerpání. Očíhnout
Zvýhodněná BIO sada šamponu, kondicionéru a masky pro suché vlasy od italské Officina Naturae. Omrknout
Úklidový starter pack univerzálních pomocníků pro eko domácnost za výhodnou cenu od Allnature. Očíhnout
Na suchá chodidla a popraskané paty jedině regenerační balzám Hebké nožky od slovenského Kvitku. Omrknout
Zdravá BIO dobrota do kapsy v podobě ovocných koulí z datlí, fíků, vlašáků a kokosu od Sunny Fruit. Očíhnout
Zdroje důležitých tvrzení
↑1 | https://en.wikipedia.org/wiki/Binch%C5%8Dtan |
---|---|
↑2 | UJHÁZY, Martina. POSOUZENÍ DOÚPRAVY PITNÉ VODY V DOMÁCNOSTI POMOCÍ KOMERČNĚ DOSTUPNÝCH FILTRAČNÍCH NÁPLNÍ. Ostrava, 2017. Diplomová práce. Vysoká škola báňská – TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA, HORNICKO-GEOLOGICKÁ FAKULTA, Institut environmentálního inženýrství. Vedoucí práce Doc. Ing. Silvie Heviánková, Ph.D. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/119989/UJH0004_HGF_N2102_2102T006_2017.pdf |
↑3 | Choosing Home Water Filters & Other Water Treatment Systems: Drinking Water, Healthy Water – CDC. Centers for Disease Control and Prevention [online]. USA: U.S. Department of Health & Human Services, 2014. Dostupné z: https://www.cdc.gov/healthywater/drinking/home-water-treatment/water-filters/step3.html |
↑4 | To vznikalo spalováním zvířecích kostí na vysoké teploty bez přítomnosti kyslíku. Živočišné uhlí funguje na principu absorpce, nikoliv adsorpce |
↑5 | https://www.wikiskripta.eu/w/S%C3%ADly_p%C5%AFsob%C3%ADc%C3%AD_mezi_molekulami |
↑6, ↑7 | https://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_filtering |
Děkuji za informace. Jak píšete, že se binchotam vyrábí z dubů. Víte něco o tom, jestli by se dal vyrábět i z dubů, které rostou v Evropě? Však víte, ten dovoz…
Díky za odpověd.
Děkuji za skutečně moc pěkěně zpracvaný článek a přidávám názor. Každá kultura a oblast si asi může vyrábět aktiví uhlí z místních zdrojů a tato skutečně zajímavý Binchotan bude v Japonsku super, děkuji za tyto informace, netušil jsem, že se již tak brzy někde aktivní uhlí používalo k čištění vody. Vím o používání k čištění whiskey v kádích s drceným dřevěným uhlím, kde se tímto způsobem odstraňovaly nežádoucí pachy a vůvě, (uvádí se jako zjemnění)
Důvody pro čištění vody jsem měl za novodobé, protože hlavní zájem je o čištění reziduí spojených s průmyslovou a zemědělskou činnosší člověka posledních cca 80 let…? Ale asi by se našlo použití aktivního, případně se dá říci dřevěného uhlí i jinde a dříve, než si běžně myslíme…Takže moc děkuji za rozšíření obzorů.
Otázkou asi je, jestli je aktivní uhlí potřeba vozit kolem zeměkoule… Na druhou stranu, asi proč ne, je to tady pro nás zase něco nového a zajímavého 🙂
Nicméně fungovat by aktivní uhlé mělo obdobně i z jiných materiálů, pokud půjde o kvaliní materiál jako například kokosové vlákno a podobně, chemicko-fyzikální interakce s většími molekulami látek jako pesticidy, antbiotika, hormony, těkavými látkami jako chlor a také jeho pevnými sloučeninami s organikou atd, také nastanou a voda bude čištěna. Jistě existují různé kvality aktivního uhlí, některé mají BIO certifikaci, některé ne, existuje lisované i granulované uhlí, ještě také jde o volbu optimální zrnitosti u GAU (granulované aktivní uhlí) protože každá zrnitost nabízí jiné stupně účinnosti při různých průtocích. Pokud se jen vloží kousek aktivního uhlí v celku do vody, bude to určitě také „nějak“ fungovat, pokud ale chceme vytvořit efektivní filtraci, je potřeba také efektvně granulovat a uložit vo nádoby úzkého a dlouhého průřezu a pak je také důležité pomalé proudění, aby se veškerá voda v určitých chvílích téměř zastavila u jednotlivých zrnek a molekuly s interakcí s aktivním uhlím se zachytily, a celé se to musí dobře umět, aby byl sklouben optimální objem filtrační hmoty, tvar (průměr a délka) filtrační nádoby a průtok a pak je důležitý také protiproud, tedy proudění zdola nahoru optimálně „utaženým“ sloupcem optimálně granulovaného uhlí, jinak se postupně uhlí sesedá a zhoršuje se prostupnost, voda by neměla mít možnost obtékat nad uhlím, tedy také je důležitá právě svislá poloha …A pak také jde o ochranu před množením bakterií, protože v nitru takového zařízení i obdobné větvičky se mohou po čase uchytit bakterie, které ten obrovský vnitřní prostor osídlí a bez stříbra, které se v kvalitních filtrech pro tuto bakteriestatickou ochranu používá to není úplně optimální, je třeba takovou větvičku často měnit, nejcitlivější jsou pak stavy omočení střídané s polovysycháním, kde se pak mohou uchycovat i různé spóry z okolního vzduchu, zatímco u kvalitních sofistikovaných zařízení pro úpravu vody je uhlí špičkové kvality trvale ve tmě a trvale pod vodou a voda zde proudí a je připravována stále čerstvá… takže ano, ponoření kousku aktivního uhlí do vody je principielně určitě možné, ale přirovnal bych to možná s určitou nadsázkou k psaní brkem, kde také jde o vynikající princip, funguje… ale byl po staletí zdokonalován až třeba k plnicímu nebo kuličkovému peru. Ano, psaní brkem bude rozhodně větší romantika 🙂 a ta je někdy k nezaplacení a ta určité kultura nebo krása plovoucího kousku Japonského dubu… nádherna prostě. Ale z přece jen z funkčního hlediska to může být i o něco lepší, schované pod linku a dva roky si toho nevšineme a všechna voda, která proteče bude velmi dobře zbavena reziduní, které ve vodě nechceme. Měnit pak lze jen samotnou vnitřní náplň aktivního uhlí, takže nutně nemusí vznikat (obdobně jako u ponořené větvičky) vůbec žádný plastový odpad. U do vody vložené větvičky bude trochu horší efektivita, protože voda nebude mít úplně důvod proudit skrz, proces bude hodně omezen na vodu v těsné blízkosti povrchu větvičky, asi se dobře zachytí těkavé látky jako chlor a podobně a zlepší se chuťové a čichové vlastnosti vody, u ostatních méně ochotných látek k interakci, jako jsou již vázané trihalometany, bych trochu uvažoval, jestli bez proudění skrz volně plovoucí kousek uhlí bude mít důvod zachytit pouhým vlivem Brownova pohybu částic nebo občasného míchání… nakonec asi nějak ano, ale za jak dlouho… ale co, zase to vypadá zajímavě a je o čem psát, takže proč ne 🙂
Děkuji, ať se dobře daří.
Děkuji za článek, netusila jsem. Super.
Hezký den, Jano,
těší nás, že Vám článek otevřel další obzory. 🙂 Děkujeme.
Mějte se moc hezky,
Tereza z Econea.cz