Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno Přečtete za: 6 min

Jak vybrat esenciální olej

Aromaterapie je sice věda, ale vybírání a používání esenciálních olejů může být hračka. V dnešním článku vám odpovíme na všechno, na co jste se kdy chtěli o esenciálních olejích zeptat – od dávkování až po výrobu. Nastavte své čichové receptory, jdeme na to. 

O co jde

Co je esenciální olej

Esenciální nebo také éterické oleje se nazývají oleje získávané z rostlin. Každá lahvička přírodního esenciálního oleje obsahuje účinné látky z několika stovek kilogramů rostlin.

Co jsou vonné oleje

Vonné oleje jsou uměle vytvořené. Mohou obsahovat i složky z přírodních zdrojů, ale najdete mezi nimi i vůně, které není možné získat z přírodních materiálů, nebo se v přírodě nevyskytují. Například z jahod nebo jablek nelze získat esenciální oleje přírodně, ale lze je nahradit synteticky. Ve vonných olejích můžete také najít náhrady přírodních drahých olejů jako jsou jasmín, růže a další.1

Jak se vyrábí esenciální olej

Esenciální oleje se získávají z rostlin několika způsoby, nejčastěji destilací při teplotách nad bodem varu vody.

👉 Očíhnout zelené poklady od You & Oil
👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde

Účinky a použití esenciálních olejů

Esenciální oleje mají široké využití. Například pozitivně ovlivňují naši psychickou pohodu, emoce i funkce různých orgánů. V tradičním léčitelství se používaly stovky let, dnes jsou základem aromaterapie. Můžete je použít do aromalamp, difuzérů, aroma šperků, relaxačních koupelí a do masážních olejů. Pro podporu zdraví je možné je inhalovat, kloktat nebo přidat do teplých či studených obkladů. Esenciální oleje můžete také kapat do DIY domácí eko drogerie (čističů na povrchy, domácí aviváže,…).

Pozor, esenciální oleje se nedoporučuje používat vnitřně! 

Jaká koncentrace esenciálního oleje je vhodná

To záleží především na tom, jak budete esenciální olej používat. Nejčastější způsoby jsou:

 • Do koupele: 3-10 kapek éterického oleje smíchejte se lžící neutrálního koupelového oleje nebo hydrofilního oleje a přimíchejte do koupele. Délka koupele by měla být 15-30 minut.
 • Rozptylování do ovzduší:
   • 5-8 kapek do aromalampy nebo difuzéru.
   • 5 kapek éterického oleje do 250 ml teplé vody, promíchejte, nalijte do rozprašovače a rozptylte po místnosti.
   • 5 kapek éterického oleje do zvlhčovače vzduchu nebo do misky s teplou vodou na radiátoru.
 • Ředění pro masáže:
   • pro děti do 6 let: 7 kapek (0,5 %) do 50 ml nosného oleje.
   • pro děti od 6 do 12 let: 22 kapek (1.5 %) do 50 ml nosného oleje.
   • od 12 let: 37 kapek (2,5 – 3 %) do 50 ml nosného oleje.
 • Na teplé a studené obklady: 5 kapek éterického oleje smíchejte se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje. Nalijte do přiměřeného množství vody, ve které namočte obklad a přikládejte na dané místo.
 • Kloktání: 1-3 kapky éterického oleje nakapejte do sklenice teplé vody, promíchejte, kloktejte směs a nikdy ji nepolykejte.
 • Inhalace: 1-2 kapky éterického oleje nakapejte do misky teplé vody, promíchejte, přes hlavu si dejte ručník a 5 minut směs vdechujte. Nebo nakapejte 1-2 kapky na kapesník a vdechujte přímo.
 • DIY eko drogerie a kosmetika: vždy se držte dávkování esenciálního oleje v konkrétním receptu.2
Pozor, éterické oleje v neředěné nebo špatně ředěné dávce mohou způsobovat různé alergické reakce nebo bolesti hlavy. Více se dočtete v našem článku Znáte nejvoňavější medicínu světa? Cesta do tajů aromaterapie 

K porodu

Esenciální oleje mohou být nápomocné k vytvoření pocitu důvěry v tělo a jeho moudrost.

 • Před porodem aromaterapeuté doporučují používat Masážní olej na hráz. S masáží hráze začněte mezi 6. – 8. týdnem před porodem a ideálně ji vy nebo váš partner provádějte každý den.
 • Pro první dobu porodní3 vytvořili odborníci masážní První porodní olej, který tiší vypětí a dodává odvahu i pocit bezpečí. Silné aroma levandule, šalvěje muškátové a kadidlovníku pomáhá uvolnit mysl a zaměřit se na vlastní tělo a jeho přirozený proces zrození. Na druhou dobu porodní se doporučuje Druhý porodní olej od Nobilis Tilia s jasmínem, který napomáhá k rozšíření kapacity dýchání a k uvolnění.
 • Po porodu – speciálně vytvořený aromaterapeutický olej Po porodu napomáhá snadnějšímu zavinování dělohy a zlepšuje elasticitu pokožky. Můžete opět použít Masážní olej na hráz, který napomáhá s jejím zotavením. Na podporu tvorby mateřského mléka existuje aromaterapeutický Masážní olej při kojení. Jeho přírodní složení regeneruje pokožku prsou maminek i citlivou pokožku dětí.
Díky aromaterapii může být příchod na svět vašeho miminka plný vůní.

Pro kojence a miminka

Zkušená aromaterapeutka a lektorka Institutu aromaterapie, Adéla Zrubecká, radí, že s velmi jemnou koncentrací éterických olejů můžete začít od třetího až šestého měsíce věku dítěte. Dopřejte aromaterapeutickou masáž miminku na zádech, nožičkách nebo bříšku.

Pro takto malé děti jsou vhodné éterické oleje:

 • levandule,
 • mandarinka,
 • sladký pomeranč,
 • heřmánek,
 • neroli,
 • mateřídouška.4
Pozor – éterické oleje řeďte vždy podle konkrétního návodu na míchání směsi pro kojence do nosného oleje. A nikdy je nepoužívejte do 9. týdne věku kojence. 

Pro děti

Účinky éterických olejů mají pozitivní vliv na dětskou pokožku, celkovou odolnost i harmonii psychiky. Aromaterapie vám může pomoci v prevenci dětských potíží nebo při jejich řešení.

 • Ucpaný nos: nosní olej Vilík účinně zklidní a chrání podrážděnou pokožku kolem nosu. Zabraňuje vysoušení a éterické oleje tiší zčervenání pokožky. Mírní napětí dětí spojené s rýmou.
 • Pro úlevu dýchacích cest: éterické oleje z eukalyptu a borovice pomáhají mírnit průběh nachlazení, ulevit dýchání a zlepšit pohodu. Dětský eukalyptový BIO balzám Davídek z bambuckého másla se roztírá na hrudník a horní části zad.
 • Bolesti břicha: kojenecký olej Amálka ulevuje od pocitů nepohody, tlaku a pnutí v oblasti břicha. Tato směs éterických olejů navozuje pocity uvolnění, klidu a harmonizuje náladu.
 • Prořezávání zoubků: kojenecký olej na zoubky Jakoubek obsahuje směs éterických olejů heřmánku a levandule. Ulevuje od pocitů tlaku vyvolaných prořezáváním prvních zoubků. Tiší pláč a navozuje pocity spokojenosti a klidu.

Na praní

Esenciální oleje využijete i při praní

Pár kapek esenciálního oleje můžete přidat do neutrálního pracího gelu nebo do aviváže bez vůně. Nebo si vytvořte domácí aviváž na praní. Do prázdné skleněné nádoby nalijte 2 hrnky octa a nakapejte 15 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Ocet je přírodní dezinfekční prostředek, proto je vhodné ho přidávat do pračky. Buďte klidní, vypráním jeho typický odér zmizí. Před použitím protřepejte, aby se jednotlivé složky propojily. Při každém praní nalijte do pračky celou odměrku na aviváž.

Do sušičky

Esenciální oleje mohou provonět i vaši sušičku – nakapejte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje na malý ručník, který vložíte do sušičky spolu s vypraným prádlem. Nebo si můžete vytvořit z bavlněné látky, octa a esenciálního oleje DIY vůni do sušičky prádla.

Proti klíšťatům

Ve vlčihorské zahradě návštěvníci vidí rostliny, ze kterých vzniká přírodní kosmetika.
Klíšťata odpuzuje například levandulový esenciální olej

Když esenciální oleje chrání před hmyzem a škůdci rostliny, budou chránit i vás. Všechny éterické oleje mají navíc antibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky.5 Před výletem do přírody naneste čistý levandulový olej na kalhoty, boty nebo tričko. Můžete si vytvořit vlastní DIY repelent proti klíšťatům nebo si vybrat přírodní repelent proti klíšťatům s esenciálními oleji.

Na rýmu

Na mírnění projevů rýmy se hodí antivirové éterické oleje jako je ravintsara, tea tree, eukylyptus, tymián, levandule, skořice a niaouli.6 Vhodné esenciální oleje proti rýmě můžete inhalovat z aromalampy nebo z páry (vdechujte 20 minut pod ručníkem), přidat je do koupele, nebo s nimi v ředěné formě masírovat hrudník a horní část zad.7

Hotové produkty s esenciálními oleji:

👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

Domácí výroba esenciálních olejů

Destilace vodní parou
Destilace vodní parou

Nejstarší způsob výroby esenciálního oleje je ponoření dané rostliny do tuku (olej, máslo, sádlo,…) při pokojové teplotě. Do tuku se postupně začnou uvolňovat silice z rostliny. Je možné je získat také extrakcí v alkoholu nebo lisováním. Nejrozšířenější způsob je destilace vodní parou, na kterou je potřeba speciální destilační vybavení. Díky němu můžete zvládnout destilaci i doma (viz postup výroby esenciálních olejů destilací). Pro vlastní výrobu esenciálních olejů vždy používejte organicky pěstované rostliny bez herbicidů a pesticidů. Ty totiž mohou esenciální oleje kontaminovat.

Nejlepší esenciální oleje

Jak posuzovat kvalitu

 Spolehnout se můžete na certifikace CPK, CPK BIO a ECO GARANTIE
Spolehnout se můžete na certifikace CPK, CPK BIO a ECO GARANTIE

Na lahvičce kvalitního přírodního esenciálního oleje najdete přesný botanický název rostliny v češtině i v latině, místo sběru rostliny i způsob extrakce. Pokud nechcete složitě pročítat etikety, můžete se spolehnout na certifikace CPK, CPK BIO a ECO GARANTIE. Jsou to jedny z nejpřísnějších certifikací na světě a ručí za to, že rostliny pochází z ekologického zemědělství nebo z volné přírody a jsou ve vysoké kvalitě.

Na trhu najdete také přírodní esenciální oleje ředěné syntetickými. Poznáte je jen podle chybějících informací na etiketě, vůní jsou totiž k nerozeznání. Pozor, levnější syntetické napodobeniny esenciálních olejů jsou zcela bez léčivých účinků.

Tierra Verde

Bio levandulové silice od Tierra Verde

Kvalitní esenciální oleje najdete u české značky Tierra Verde. Tvoří esenciální oleje v BIO kvalitě s certifikací ECO GARANTIE. U Tierry Verde najdete vše pro “zelený” domov – eko drogerii, přírodní tělovou kosmetiku, zero waste pomocníky i menstruační pomůcky.

Nobilis Tilia

Aromaterapeutické éterické oleje a směsi od Nobilis Tilia
Aromaterapeutické éterické oleje a směsi od Nobilis Tilia

Tato česká značka přírodní aromaterapeutické kosmetiky vznikla v roce 1993. Používá jen suroviny z ekologického zemědělství a většina produktů je certifikována jako přírodní kosmetika (CPK) nebo BIO přírodní kosmetika (CPK BIO). Zakladatelé Nobilis Tilia dokonce pomáhali tyto certifikace v ČR zakládat. V naší nabídce najdete široké spektrum produktů – od esenciálních olejů, kosmetiky, péče o děti až po osobní hygienu.

You & Oil

U této značky v naší nabídce najdete produkty, které obsahují čisté esenciální oleje, protože úzce spolupracuje s odborníky a aromaterapeuty.

Bioaktivní směsi You & Oil s esenciálními oleji You & Oil je litevská značka založená podnikavou Birutė Nastaravičiūt, které pro její děti chyběly kvalitní přírodní produkty. Její produkty jsou na bázi přírodních olejů a bioaktivních látek. Má aromaterapeutické řady pro děti i pro dospělé a další vymazlenosti do koupelny i domácnosti.

 

Jak to máme s aromaterapií my

Aromaterapii jsme propadli
Aromaterapii jsme propadli

My v týmu Econea.cz jsme už kouzlu aromaterapie dávno propadli. Na našich pracovních stolech se hrdě prsí difuzéry, aromalampy i inhalační tyčinky. A v našich koupelnách stojí frontu na vonu esenciální olejíčky. Jak si totiž člověk jednou přivoní a zjistí, co s jeho náladou, pohodou a zdravým životním stylem dělá aromaterapie, jen těžko by se vracel do doby “před vůněmi”. Proto si přejeme, ať aromaterapie zpříjemňuje život i vám.

Prosíme, sdílejte informace o blahodárných účincích esenciálních olejů dál:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout

 

 

 

 

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno

 1. Dobrý den,
  velmi zajímavý článek, zkusím tip na praní „s octem a EO“, to zní velmi zajímavě.
  Nad zkratkou CPK jsem se nikdy nezamýšlela. No, je třeba se víc koukat a myslet.
  Nobilis Tilia znám a vyzkoušela jsem víc produktů, myslím, že „u nich“ jim trochu kazí reputaci mladé slečny prodavačky a ne moc upravená zahrada, ač se velmi snaží. Škoda, že se tak málo produktů vyrábí ve skle/skleněném kelímku.
  Esenciální oleje víc vyzkouším přímo od vás.
  Děkuji za zajímavé počtení.

 2. Dobrý den,
  děkuji za milý článek ze světa aromaterapie. Pro tvoření domácí drogerie doporučuji čtenářům také pročíst průvodce Voňavý domov (viz e-shop Econea: Tierra Verde Dárková sada – Voňavý domov), který jsem pro Tierru psala. Najdete v něm kupu receptů.

  A pokud byste hledali další inspiraci jak používat esenciální oleje na naše emoce jako jsou úzkost, stres, strach nebo i deprese, můžete pročíst můj e-book zdarma Aromaterapie & Emoce, který najdete na webu Kouzlo vůní.
  Krásný den, M.

  1. Krásný den, Michaelo!

   Děkujeme za další tipy, kde hledat inspiraci ze světa přírodních vůní. 🙂
   Mějte se hezky, za celý tým Econea.cz Vás moc zdravím,

   Tereza

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..