Přečtete za: 7 min

Co říká Zelený kat na You & Oil KI Bioaktivní směs Imunita?

Vzhledem k tomu, že je dost malá pravděpodobnost, že bychom se s virem nedostali do kontaktu, je silná imunita tou nejlepší ochranou. Trh je zavalený preparáty na “posílení imunity” a vybrat si v záplavě protichůdných informací pro sebe to pravé, je často tak komplikované, že se na to mnoho lidí raději vykašle nebo sáhne po něčem, co doporučí v lékárně. Ovšem podpůrné prostředky z lékáren trpí často těmi samými neduhy jako lékárenská kosmetika – slabá kvalita výchozích surovin, minimální koncentrace účinných látek a spousta aditiv, která nadělají víc škody než užitku. Sáhnout po přírodních prostředcích je dobrá volba, ale vyžaduje dost vlastního nasazení. Možná víte, že prodejce svazuje legislativa, takže u mnoha produktů nesmějí napsat, s čím přesně vám pomůže a jaký má mít léčivý účinek. Je tedy nutné se trochu snažit, zapojit kritické myšlení a naučit se vybrat si pro sebe to pravé.

Pár slov k aromaterapii

Aromaterapie

Imunita je velmi komplexní záležitost, která má svoji fyzickou a nefyzickou složku. Jedno nelze oddělit od druhého. Holistické přípravky na podporu imunity tedy dávají trochu větší smysl než ty, které se soustředí pouze na tu fyzickou část. Aromaterapie působí oběma směry. Zvlášť při masáži pronikají éterické oleje téměř okamžitě do krve a dostanou se tak velmi rychle prakticky do celého těla. Jejich vůně, tedy ty složky, které zaznamenávají čichové receptory, pak posílají “informace” rovnou do mozku a to je důvod, proč dokáží ovlivnit i naše psychické rozpoložení. Aromaterapeutická masáž je tím pádem plnohodnotný léčebný proces, který zahrnuje jak fyzické tělo, tak emocionální harmonizaci. Ovšem pouze za předpokladu, že máte správné prostředky a správně je použijete.

A ještě k názvosloví – éterický olej je to samé jako esenciální olej a je to naprosto zaměnitelné. Jedná se o těkavé látky, které vlastně nejsou oleje a mají naprosto jiné složení i vlastnosti než rostlinné oleje. Označení “olej” je tím pádem dost zavádějící, ale je už zažité. Občas se můžete setkat jen s označením “esence”.

Pojďme se tedy na jeden takový podpůrný aromaterapeutický preparát podívat zblízka.

You & Oil KI Bioaktivní směs – Imunita

První pohled

You&Oil KI bioaktivní směs Imunita

Jedná se o směs éterických olejů, žádný přidaný rostlinný olej, proto dostanete za (na první pohled vysokou) cenu 309 Kč maličkou lahvičku o obsahu 5 ml. Z popisku jsem nezjistila, čím je řada KI specifická, ale předpokládám, že odkazuje k životní energii označované také jako prána nebo chi. Ušetřím vám hledání, tajuplně znějící  “gydantis prisilietimas” není žádné zaříkávání, ale je to litevsky a znamená to “léčivý dotek”. Z toho je zřejmé, že je směs určena primárně k masážím. Nicméně by byla využitelná i do difuzéru. Klasické aromalampy se svíčkou nejsou příliš vhodné, protože se v nich olej přehřívá a ztrácí tak mnoho ze svých účinků, což je škoda.

Co se skrývá uvnitř

V jedné kapce je koncentrovaná velká síla
V jedné kapce bioaktivní směsi je koncentrovaná velká síla

Ve složení najdeme čtyři éterické oleje – ravintsaru, tea tree, saturejku a tymián. Kdo má maličko povědomí o éterácích, tak tuší, že taková směs nebude žádný “vořezávátko”. Všechno to jsou velmi silné éterické oleje a zaslouží si dost opatrné zacházení. Éterické oleje jsou velmi komplexní chemické látky a velmi koncentrované. U každé rostliny je to jiné, ale většinou na jednu takovou malinkou lahvičku potřebujete mnoho desítek kilogramů dané rostliny. V jedné kapce pak je skutečně koncentrovaná velká síla a proto je tak důležité vědět, co použít, kdy a kolik.

Esence jsou vybrané velmi dobře. Ravintsara je antibakteriální a antivirotická, posiluje imunitu a dýchací systém. Při různých virózách a chřipkách to je často první volba, protože pokrývá široké spektrum příznaků. Přes svoji pronikavou svěží vůni se jedná spíše o olej zklidňující, který harmonizuje nervovou soustavu, podporuje dobrý spánek a kvalitní odpočinek a uvolňuje stres. Už jen, když to píšu, tak mám pocit, že bych se v něm momentálně potřebovala koupat od rána do večera. Ze současného pohledu se nám lahvička 5 ml jeví žalostně malá. 🙂 Ale nezoufejme, éterických olejů stačí jen maličko a s momentální mírou stresu se asi budeme stejně muset naučit vypořádávat i jinak.

Tea tree v květu

Tea tree je už v našich končinách notoricky známý. Je silně antibakteriální a chrání proti infekcím. Jeho pronikavá vůně je velmi povzbudivá a čistící. Je to jeden z mála éterických olejů, které lze použít neředěné i na podrážděnou pokožku. Je skvělý jako přírodní dezinfekce a jako první pomoc u drobných poranění, zvlášť pokud mají tendenci hnisat.

Saturejka u nás není příliš známá, ale je příbuzná naší oblíbené mateřídoušky. Působí silně antibioticky, podporuje oběhový a imunitní systém a je velmi účinná při problémech respiračního ústrojí. Na psychiku působí podobně jako předcházející esence a také se využívá jako afrodisiakum.

Kvetoucí tymián
Kvetoucí tymián

Tymián je nejen oblíbené koření, ale také velmi účinný éterický olej. Doplňuje předcházející tři – chrání dýchací cesty, mírní záněty a stimuluje krevní oběh. Přidává energii, mírní úzkosti a posiluje vůli. Působí jako nervové tonikum.

Všechny tyto éterické oleje mají dost podobné vlastnosti, nestačil by tedy jen jeden z nich? Na jednu stranu stačil, ovšem dobře namíchaná směs má daleko větší efekt, protože jednotlivé složky se synergicky doplňují a posilují účinek. Sama mám doma asi třicet různých éterických olejů, ale stejně nejčastěji sahám po hotových směsích – je to praktičtější (a často i lépe voní). Pokud vám tedy jde hlavně o funkci a nechcete si hrát doma na alchymistu a studovat vlastnosti jednotlivých složek, tak je pro vás směs ideální volbou. Záleží totiž i na poměrech – to tedy na první pohled nezjistíme, jak jsou dobře vyladěné, ale věřme, že ano.

Bezpečnost především – dobrý sluha umí být zlý pán

A když už víme, co to umí, tak co tedy s tím? Směs je doporučovaná k masáži a aktivaci pulzních bodů. Nejsem žádná měkota, s esenciálními oleji funguji už dlouho, mám jich vyzkoušené slušné množství a bezpečnostní doporučení k použití si často přizpůsobuji k obrazu svému (na vlastní nebezpečí). Ale ani já bych se tedy neodvážila tuto směs použít neředěnou a natož na dítě od tří let, jak je doporučeno.

Na masáže se většinou doporučuje cca 3% roztok éterického oleje v oleji rostlinném
Na masáže se většinou doporučuje cca 3% roztok éterického oleje v oleji rostlinném

Na masáže se většinou doporučuje cca 3% roztok éterického oleje v oleji rostlinném, což je trochu méně než 1 kapka esence na 1 ml rostlinného oleje (třeba 40 kapek na 50 ml, těžko říct přesně, každá lahvička kape jinak). Pokud nejste v aromaterapii nějak zvlášť zběhlí a nemáte toho vyzkoušeného na sobě dost na to, abyste dokázali odhadnout reakci, tak bych se této směsi neředěné skutečně ani nedotkla.

Éterické oleje nejsou žádné kosmetikum, je to prakticky plnohodnotné léčivo a je potřeba mít na paměti, že většinu těch účinných látek používají rostliny ke své ochraně a jsou tedy dost agresivní. Mám už tři roky jizvu na kůži od toho, že jsem si kousnutí klíštětem vydesinfikovala hřebíčkovým olejem rozředěným(!) v kokosáku. A to je pouze estetická záležitost. Děti jsou daleko citlivější a vnímavější na všechny vlivy a špatně vybraný nebo příliš koncentrovaný éterický olej aplikovaný přímo na kůži může mít opravdu nepěkné následky. Což je škoda, protože při správném použití je přínos éterických olejů skutečně nedocenitelný a u nás stále ještě nedoceněný.

Masáž jako péče i potěšení

Řeďte jakýmkoliv rostlinným olejem v dobré kvalitě, klidně i olivovým.
Řeďte jakýmkoliv rostlinným olejem v dobré kvalitě, klidně i olivovým.

Čím ředit? Jakýmkoliv rostlinným olejem v dobré kvalitě, který máte k dispozici, klidně i olivovým, který používáte v kuchyni. Samozřejmě je ideální mít olej co možná nejméně aromatický, aby nenarušil zážitek z vůně (léčebný efekt se nenaruší). Proto se nejčastěji používá olej mandlový nebo jojobový. Můžete přidat trošku ricinového, směs pak krásně klouže. I to je důvod, proč použití neředěné směsi není zrovna ideální. Éterické oleje nejsou oleje, nejsou mastné a jedna kapka vám vystačí na velmi malou část pokožky a krátkou dobu, takže je koncentrace na kůži skutečně velmi intenzivní a u takto silných olejů, jaké v této směsi najdeme, to opravdu není ideální.

Jak na masáž pulzních bodů?

Masáž pulzních bodů
Masáž pulzních bodů

Málokdo z nás asi drží v hlavě mapu akupunkturních nebo energetických bodů, ale to vůbec nevadí. Lepší je samozřejmě vzájemná masáž, ale na mnoha částech těla to zvládnete i sami. Napřed danou oblast masírujte klasicky třením a až se olej trochu vstřebá, tak pokračujte způsobem, jako byste hráli na klavír, jen maličko důrazněji. Je to velmi příjemné a ten tlak jednotlivých prstů právě stimuluje energetické body v dané části těla. A je to skvělá technika pro ženy, protože je to fyzicky daleko méně náročné než klasická masáž :-).

A teď to nejdůležitější – potřebujete to?

Pokud hledáte ready-to-use přírodní produkt, který použijete bezmyšlenkovitě, jak vás zrovna napadne, tak toto asi není to pravé. Aromaterapie vyžaduje trochu zodpovědnější a pečlivější přístup.

Biokativní směs You&Oil Imunita v difuzéru vyčistí a osvěží prostor
Biokativní směs You&Oil Imunita v difuzéru vyčistí a osvěží prostor

Na posílení imunity, zejména teď, v době zvýšené zátěže, se tato směs ale jeví jako velmi vhodná. Včetně svojí povzbudivé vůně, která je ale poměrně pronikavá a nemusí být šálek čaje pro každého. Ochrání vás před viry? To tak úplně ne. Nepředstavujte si to tak, že masáž éterickými oleji zlikviduje viry ve vašem organismu. Jednak na COVID-19 nejsou prakticky žádné studie v tomto ohledu, jednak je antivirové působení éterických olejů spíš takové, že zabraňují množení virů, ne že by je vyloženě zabíjely. Ale rozhodně vám tato směs v boji s viry pomůže a použitá do difuzéru vyčistí a osvěží prostor, ačkoliv ne na 100 % a nelze tím suplovat třeba další dezinfekci.

Stojí to za ty peníze?

Tady je dobré se podívat na to, za co vlastně platíte, protože 5 ml směsi složené z celkem běžných éterických olejů nevychází úplně levně. Podle toho, co jsem našla, si značka zpracovává všechno sama a pracuje s lokálními surovinami (hlavně), takže je šance, že alespoň některé suroviny pocházejí přímo z dané oblasti a výroba probíhá od začátku do konce přímo u nich. To není vůbec evidentní, většina značek suroviny nakupuje kdoví odkud (ano, i těch přírodních), takže pokud někdo využívá kvalitní zdroje, tak to také náležitě zaplatíte.

Receptura

Receptura bioaktivní směsi na posílení imunity You&Oil
Receptura bioaktivní směsi na posílení imunity You&Oil

A poslední věc, kterou ale těžkou soudit, je receptura. Taková směs by neměla vypadat tak, že někdo kápne od oka dohromady čtyři oleje, protřepe, nemíchá a prodává. Poměry daných složek jsou velmi důležité a mají značný podíl na tom, jak moc je směs účinná. Výhoda kvalitních vstupních surovin tkví v tom, že to bude účinné vždy. Ale dobrá receptura to pozdvihne ještě o úroveň výš. Tohle je ale velmi těžké posoudit.

Seženete něco podobného levněji?

Asi ano, ale směsí na trhu moc není, spíše je výběr mezi jednodruhovými oleji. Seženete to levněji, ale ve stejné kvalitě? Tak to už opravdu těžko. Kvalitních a certifikovaných aromaterapeutických značek tu je stále dost málo a pokud ano, jsou na tom s cenou podobně a seženete i mnohonásobně dražší směsi. Takže se to skutečně jeví jako dobrá volba a jelikož v aromaterapii platí, že méně je více, tak vám i takto maličké balení vydrží velmi dlouho.

Verdikt

Verdikt zeleného kata
Verdikt zeleného kata

Pokud rádi používáte éterické oleje nebo se nimi chcete naučit, tak do momentální situace je to rozhodně dobrá volba. 1-2 kapky do difuzéru osvěží a ozdraví prostor, masáž vám nakopne imunitu a ještě vás zabaví a povzbudí na duchu. S ohledem na konkrétní éterické oleje je to produkt spíše pro zkušenější nebo ty, kdo mají vůči přírodním ingrediencím jistou pokoru a vědí, že je jich třeba používat s rozumem a přiměřeně. U dětí je třeba obezřetnost. Absolutně to není pro ty, kteří hledají jen příjemnou vůni, toto je opravdu aktivní a funkční produkt určený ke specifické péči. Pokud chcete podpořit svou imunitu přírodní cestou, tak ho určitě můžu doporučit.

Tento text vyjadřuje názory a myšlenky autorky, ne společnosti Econea.cz.

👉 Očíhnout zelené poklady od You & Oil

Prosíme, sdílejte článek k dalším zeleným hrdinům, ať se inspirují znalostmi aromaterapie:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout
Samozvaný hippie expert na celostní medicínu. Toto trefné označení nevymyslela sama, ale pochází z pera jednoho (k alternativám velmi kritického) kreativce a dokonale sedí. V kosmetice, jejím složení a bylinách se přehrabuje už téměř tři desetiletí a je díky tomu značně skeptická vůči všem “zázračným” a “inovativním” přípravkům. Prakticky celý svůj dospělý život tráví formálním i neformálním studiem hlubin lidské duše a když zrovna nekritizuje kosmetiku, funguje jako psychosomatický terapeut a kouč udržitelného životního stylu. Najdete ji na webu Labyrint duše nebo stejnojmenné fb stránce. Většinu času pak věnuje svým dvěma dětem, které jsou na 1. a 2.stupni ZŠ a od začátku jsou vzdělávané doma. Pomáhá rodinám i školám najít cestu ke svobodnějšímu vzdělávání tak, aby se potkaly jejich možnosti s nejlepšími zájmy dětí. Mgr. Renata Ježková www.labyrintduse.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..