Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno Přečtete za: 9 min

Zelený kat a verdikt na Royal Green Imunita a energie

Zelený kat Royal Green

Viry, bakterie, zákazy, rozvolňování, vedra, mrazy, chaos, stres… Celé tohle období je tak nějak na houby. A co na to zrovna ty houby vyzkoušet? Češi jsou sice velcí houbaři, ale je tu skupina hub, které stále trestuhodně ignorujeme. Jedná se o takzvané medicinální nebo vitální houby a označuje se tak skupina hub, které mají prokazatelně pozitivní účinky na zdraví. Pracuje s nimi hlavně tradiční čínská medicína, ale v poslední době statečně prorůstají i do našich lesů, pardon, domovů. Do lesů už dávno, protože některé z nich opravdu najdete i u nás, například lesklokorku (reishi) nebo choroš oříš (polyporus).

Cizinci mezi námi

Houby umí hodně pomoci
Houby umí hodně pomoci

Houby jsou takové zvláštní. Není to ani rostlina, ani živočich, a stále o nich ještě mnoho nevíme. Pokud rádi houbaříte, určitě si přečtěte Tajný život stromů od Petera Wohllebena. A víte co, přečtěte si to, i když nehoubaříte. Zjistit, jak dokonalým systémem les je, je těžká rána pro naši (domnělou) nadřazenost. A houby v lese vytvářejí něco jako internetovou síť, která funguje bez “providera”, zadarmo a nepadá. A byla tu dřív než my. Takže je moudré začít s pokorou těmto organismům naslouchat, mohou nás nejen poučit, ale hlavně nám dost pomoci.

Ale dost lesního ezoterična – čím jsou vlastně houby tak výjimečné?

Houby mají širokospektrální účinky
Houby mají širokospektrální účinky

Jednak svými širokospektrálními účinky – bez nadsázky se dá říct, že není nemoc, na kterou byste nenašli tu správnou houbu nebo jejich kombinaci. Mnoho z nich je velmi univerzálních a vhodných jako prevence a lze je konzumovat prakticky nepřetržitě (za dodržení podmínek správného dávkování). Jsou doslova elixírem života, jsou nabité prospěšnými látkami jako jsou vitaminy, minerály, polysacharidy, triterpeny, bílkoviny, enzymy, aminokyseliny, mastné kyseliny,… Další skvělou vlastností je jejich výrazný vliv na imunitu a protinádorové působení. Mnoho z nich se používá jako efektivní doplňková léčba rakoviny, kde výrazně snižují negativní dopady chemoterapie. Působí jako tzv. harmonizéry – to znamená, že podpoří nebo stimulují právě to, co je potřeba. Proto vás například dovedou jak zklidnit, tak přidat energii. Ranní dávka vás může povzbudit a večerní dávka té stejné houby vám zlepší a prohloubí spánek. Pokud chcete jeden doplněk stravy, který vládne všem, určitě sáhněte po houbách.

Není houba jako houba

Není houba jako houba
Není houba jako houba

Nejde jen o to, že houby máme různé a každý druh se hodí trochu na něco jiného. Pokud chcete užívat houby správně a dostat z nich to nejlepší, velmi záleží na formě, ve které je dostanete. Nejslabší formou je prášek, který tvoří rozemleté plodnice hub. To je skutečně hlavně doplněk stravy v pravém slova smyslu a působí zejména preventivně. Jeho výhodou je, že bývá výrazně levnější, takže pokud si nejste jistí, jestli houby vážně potřebujete nebo chcete jejich působení otestovat, klidně je vyzkoušejte touto formou. Ale nečekejte žádný závratný efekt.

K terapeutickým účelům se pak využívají extrakty. Ideální je dvojitá extrakce (vodní a alkoholová), protože ta vám zaručí, že extrakt obsahuje jak látky rozpustné ve vodě, tak ty nerozpustné. Extrakcí se také poruší chytinová bariéra buněk a díky tomu je naše tělo schopné všechny látky skutečně plně vstřebat a využít. Houby ve formě extraktu jsou jak prevence, tak plnohodnotné “léčivo”. Pokud tedy máte konkrétní problém, který chcete pomocí hub řešit, najděte někoho, kdo vám je nejen prodá, ale zároveň je schopný vás zdiagnostikovat a nasadit adekvátní dávkování. Dávkování je naprosto zásadní a to terapeutické je samozřejmě jiné a často výrazně vyšší, než se doporučuje na produktu, proto je potřeba nestřílet to od boku.

Další důležitá věc, kterou potřebujete znát, je síla extraktu (jiné účinky bude mít 10% extrakt, jiné 40% a často je pak i jiný poměr účinných látek). A samozřejmě původ suroviny. Speciálně u hub je nutné mít výchozí surovinu z ekologického nebo čistého pěstování. Pokud by samotný produkt nebyl certifikovaný, zjišťujte, jestli je nějakým způsobem testovaný a na přítomnost jakých látek. Pesticidy nebo těžké kovy ve svém produktu opravdu nechcete.

Takže teď už máme představu, co od svých hub chceme a koukneme se, jestli to taky dostaneme…

Royal Green Imunita a energie

Royal Green Imunita a energie BIO
Royal Green Imunita a energie BIO

60 kapslí (veganských – to není úplně běžné a pokud to není u produktu výslovně uvedeno, vždycky počítejte spíš s nevegan variantou), 5 druhů hub, echinacea a ženšen.

Směs má posilovat imunitu (houby a echinacea) a přidat energii (ženšen), nicméně z předchozího víme, že houby dokáží oboje, takže se těšíme na účinky.

Ve směsi najdeme reishi, polyporus, maitake, shiitake a hericium. Upřímně, kombinace rovnou pěti hub mě maličko zaráží a moc ráda bych výrobci položila otázku, proč tolik. Houby sice působí synergicky, to jest, že jejich účinky se navzájem doplňují a posilují, ale k vytvoření opravdu vyvážené synergické směsi už potřebujete dost hluboké znalosti jak čínské medicíny, tak účinků jednotlivých složek hub na lidské tělo a nedá se to dělat způsobem “dej tam ještě hericium, to má taky super účinky”. Při pohledu na ostatní sortiment Royal Green mám o hlubších znalostech čínské medicíny trochu pochybnosti. Což ale nevylučuje, že jim tu recepturu udělal nějaký expert, jen se to prostě nikde nedočtete.

Použitou formou je v tomto produktu prášek z hub, takže čekejme jemnější působení a spíše preventivní, než vyloženě terapeutické účinky.

O tomto produktu natočila krátké video naše síťařka Nai.

Dávkování

Dávkování jsou 1-2 kapsle denně, takže pokud máte období fakt na houby, vydrží vám produkt měsíc. Origo web k dávkování nic dalšího neuvání, na Econea.cz se dočtete, že se mají užívat spolu s jídlem.

Tady jsem vznesla dotaz, proč s jídlem. Houby se totiž standardně užívají nalačno, nebo tedy mezi jídly, aby bylo zajištěno co nejefektivnější využití obsažených látek.

Užívání vychází z toho, v čem je daná látka rozpustná
Užívání vychází z toho, v čem je daná látka rozpustná

Užívání nalačno nebo s jídlem není žádná magie, ale vychází z toho, v čem je daná látka rozpustná. Pokud máte formu rozpustnou ve vodě, užíváte nalačno, pokud rozpustnou v tuku, užíváte s jídlem. Výjimka jsou samozřejmě syntetické léky, ty často užíváte s jídlem proto, že nalačno by vám bylo tak blbě, že byste raději zůstali nemocní. Ale pokud se bavíme o čistých a přírodních věcech, tak platí toto. Nalačno pak znamená nikoliv jen ráno, ale kdykoliv přes den, pokud to bude 30 minut před nebo hodinu po jídle.
Logicky z toho vyplývá, že taky dost záleží na jídle. Pokud si dáte ovocný salát jen tak bez ničeho, nemusíte řešit nic. Pokud si dáte zeleninový salát hojně zalitý oliváčem, posypaný semínky a se sýrem (ať vegan nebo nevegan), tak prostě počkejte.

Z odpovědi výrobce jsem poněkud rozpačitá. Zněla, že je to skutečně doporučeno užívat spolu s jídlem, neboť s jídlem tělo vstřebává živiny a tuky v jídle právě zajistí lepší vstřebávání. Proč s tím mám problém? Jednak tělo vstřebává živiny neustále, tedy kdykoliv něco pozřete a opravdu nečeká, jestli mu k tomu přihodíte ještě oběd. U jídla je důležité to, co zmiňuji výše – přítomnost tuků. Ty zajišťují lepší vstřebatelnost, ale výhradně látek, které jsou v tucích rozpustné. Vstřebatelnost ostatních látek (tedy těch rozpustných ve vodě) naopak tuky zpomalí. Houby obsahují ale jen minimum látek, které by byly rozpustné v tucích. Proto se také extrakt vyrábí vodní a alkoholovou metodou.

Užívání s jídlem by v tomto případě mohlo být ospravedlněno pouze snahou o lepší snášenlivost, protože vstřebávání je pomalejší a osoby s citlivějším žaludkem mohou mít problémy s doplňky užívanými nalačno. Toto bych jako uspokojivou odpověď akceptovala a dávala by smysl.

Pokud tedy máte citlivější zažívání, je opatrnost na místě a užívejte s jídlem, jak je doporučeno. Jinak můžete vyzkoušet i užívání nalačno, případně oboje a vybrat si pro sebe to komfortnější.

Ten dělá to a ten zas tohle aneb kdo je kdo v téhle nabušené směsi

Reishi (lesklokorka lesklá) je velmi univerzální a přezdívá se jí “božská houba nesmrtelnosti”. Velmi dobře posiluje organismus a bývá první volbou při stavech únavy a vyčerpání. Je díky tomu častým doplňkem při chemoterapii. Stimuluje nejen fyzickou odolnost (imunitní systém), ale i tu psychickou. Má velmi dobrý vliv na psychické projevy stresu – úzkosti, nespavost… Je mírně povzbuzující, ale osobně nemám problém, ani když ji vezmu před spaním (ale to je dost individuální).

Polyporus neboli choroš oříš je skvělý ochránce jater, ledvin a močového systému. Stejně jako ostatní houby harmonizuje imunitu, aby pracovala správně, tedy neobracela se proti nám. Pomáhá tělu v boji s infekcemi, jak bakteriálními, tak virovými – zejména preventivně.

Maitake (trsnatec lupenitý) je podobně univerzální jako reishi a je velmi vhodná pro seniory. Pokud byste chtěli babičku nebo dědu vybavit nějakou houbou, kterou budou preventivně uzobávat, tak sáhněte právě po maitake. Podobně jako ostatní harmonizuje imunitní systém (což je skvělé třeba u alergií, protože tam se jedná často o autoimunitní reakci) a brání vzniku infekcí.

Shiitake (houževnatec jedlý) si našla cestu i na náš stůl a je to jedna z nejznámějších medicinálních hub. Její účinky ale dalece přesahují kulinářskou oblast. Spolu s maitake a reishi jsou vynikající obranou proti infekcím a je také vhodnou podpůrnou léčbou u nádorových onemocnění.

Hericium (korálovec ježatý) se trošku vymyká jak vzhledem, tak účinky. Nejčastěji se používá při problémech, které souvisejí se somatizací stresů a u neurologických problémů (Parkinsonova choroba, Alzheimer, demence…). Právě jeho účinky na nervový systém ho odlišují od ostatních hub. Společné má s nimi ale imunomodulační účinky, antiinfekční a protirakovinové působení.

Echinacea (třapatka nachová) je nám naopak dobře známá a pro mnoho lidí to je první, po čem sáhnou při nachlazení nebo chřipce. Stimuluje imunitní systém a pomáhá tělu v boji s infekcemi. Její působení je ale nepoměrně slabší než síla hub.

Ženšen pravý je snad nejznámější čínská bylina, která je příslibem přílivu energie a vitality. Ve svém okamžitém účinku je důraznější než houby, je to takový “nakopávač” a je velmi dobrou a pro zdraví prospěšnější náhradou kávy. Stejně jako ostatní složky, i ženšen přispívá k posílení imunitního systému.

A jak to bylo naostro

Houby umí udělat wow efekt
Houby umí udělat wow efekt

Produkt jsem testovala v podmínkách, ve kterých byl, chudák, dost znevýhodněn. 🙂 Už před koronavirem jsem začala užívat rovnou dva doplňky z hub na konkrétní problém, takže jsem měla dost vysoké dávkování. Ale v nich jen dvě houby – reishi a hericium, oboje 30% extrakt. Takže ten wow efekt, který správně nadávkované houby umí, jsem měla už za sebou. Ale troufám si odhadnout, že u tohoto produktu by se nedostavil, rozhodně ne při dávkování 2 kapslí denně. Znamená to, že je s tím produktem něco špatně? To vůbec ne, jen je potřeba si rozmyslet, jestli je ten pravý pro vás.

Royal Green staví svoji filosofii na kvalitních a hlavně organických surovinách. U doplňků stravy vyzdvihuje to, že běžně používané syntetické vitamíny a doplňky nenabízejí zdaleka takový (jestli vůbec nějaký) benefit jako přírodní forma. Což je velmi správně a velmi chvályhodné, nicméně pro mě je toto nutný základ. Jinými slovy, tohle mě moc neohromí a ptám se, co tam máte dál. A pro mě tam Royal Green nic moc dalšího nemá. Prostě a jednoduše, já nejsem úplně ta správná cílovka. Tady v tom případě jsou cílovka ti, kdo začínají zkoumat možnosti přírodních produktů, doma mají zásobu šumivých multivitamínů a doplňků z lékárny a zjišťují, že to možná není to nejlepší, co pro své zdraví mohou udělat. Nic si nenamlouvejme, takto to má většina lidí kolem. Bublina lidí jako jsem já (a snad i dost zákazníků Econea.cz), je pořád velmi malá.

Ale právě značky jako Royal Green ji pomáhají rozšiřovat. Nemůžete na někoho, kdo si myslí, že jedno šumivé céčko denně je skvělá prevence proti všemu, vychrlit to, co já tady na vás o houbách. Většinu lidí tím akorát znechutíte nebo zmatete, protože stejně jako houby, i informace je třeba správně dávkovat. Takovému člověku doporučíte třeba zázvor od Royal Green, protože každý ví, co zázvor je a jak moc je super.

S kapslemi jsem trochu experimentovala
S kapslemi jsem trochu experimentovala

Já si s těmi kapslemi trochu hrála a experimentovala. Zjistila jsem, že nejlepší službu mi udělají po poledni, kdy na mě padá únava. Já jsem nejproduktivnější dopoledne a po obědě to už občas upadá. Kolem druhé hodiny mívám trochu energetickou krizi. Kávu ale piju jen ráno, po obědě už mi většinou nedělá dobře a musí mi stačit čaj. Když jsem si v takovou chvíli ty dvě kapsle dala, tak mě to mírně nakoplo. Osobně myslím, že díky ženšenu, protože s ním tuhle zkušenost mám. Pokud je totiž v kapslích skutečně prášek z hub, jak to z popisu vypadá, tak působení bude skutečně jemňoučké a pozvolné. Což na druhou stranu mohou ocenit ti, na které jsou některé doplňky stravy příliš “funkční” a takových háklivých jedinců není až tak málo.

Kdybych nebrala už nic dalšího, rozhodně bych doporučené dávkování překročila a brala ty dvě kapsle víckrát denně. Ale něco takového dělejte jen ve chvíli, kdy opravdu máte dost informací a pádný důvod. Pokud máte něco v ruce poprvé a nevíte přesně, jak to funguje, dávkování dodržujte a sledujte, jak vaše tělo reaguje. Časem se naučíte vnímat, co se v těle děje a jak na tyto signály reagovat. Ale jelikož se většinu života učíme přesný opak – tedy signály těla ignorovat, když ne rovnou potlačovat – tak je k tomu potřeba trochu delší trénink a notná dávka experimentů na vlastní osobě. Ale výsledky pak stojí za to, takže to rozhodně zkoušejte.

Je to drahé, nebo ne?

Stejně jako je kvalitní organické bordeaux dražší než krabicák z lidlu, jsou i přírodní doplňky stravy cenově jinde než šumivky z drogerie. Ale ptát se, za co platíte a proč tolik, není známka špatného vychování, ale zdravého rozumu. A jak to teda máme zde. Za 60 kapslí zaplatíte 749 korun, což je 12,50 za kapsli, tedy 25 korun denně. To zas není úplně málo, když uvážíte, že brát to třeba jen jeden měsíc v roce rozhodně nestačí. Medicinální houby patří mezi dražší produkty, nicméně pokud jde o tento konkrétní produkt, tak mám dojem, že platíte primárně za kvalitu, čistotu ingrediencí a sympatickou vizi značky. Méně pak za efekt a recepturu. Long story short – najdete produkty, které jsou (při srovnatelné kvalitě ingrediencí) vychytanější, silnější (s extraktem místo prášku) a levnější. Ale musíte si je najít sami, zatímco tento přihodíte k ostatnímu nákupu na Econea.cz, což je nesporná výhoda. Takže opět záleží na vás a vašem žebříčku priorit.

Verdikt

Tohle je přesně produkt, který může jednoho naprosto nadchnout, zatímco jiný jen pokrčí rameny. Není to věc kvality, ta je tady jasná. Je to otázka, jak přesně zacílí na vaše potřeby a jak dobře vy své potřeby znáte.

Pro koho to bude hvězda preventivní péče o zdraví?

 • Pro koho to bude hvězda preventivní péče
  Pro koho to bude hvězda preventivní péče

  Rozhodli jste se vyčistit rodinou lékárničku od syntetických vitamínů a podezřelých doplňků stravy. Rozhodujete se, po čem sáhnout a neudělat chybu. Pak to do košíku klidně přihoďte a s tím cokoliv dalšího od Royal Green, co vám padne do oka.

 • Chcete někomu z rodiny podstrčit něco, co vypadá stejně jako ten mulťák z lékárny, je to user-friendly a nemusíte kolem toho nic dlouze vysvětlovat.
 • Hledáte vhodnou formu podpory imunity a celkové pohody pro starší školní děti v období růstu. Zejména kluci umí růst dost skokově a rychle a jsou v takovém období často unavení. Jemné, ale přesto dostatečně energizující působení tohoto produktu by pro takového jedenáctiletého puberťáka vyčerpaného vlastním vývojem, bylo přesně akorát.
 • Moc fajn produkt pro ty seniory, kteří jsou křehčí a přecitlivělí a potřebují jemnější působení.

Jestliže už ale nějaký čas v přírodních doplňcích frčíte, svoje tělo znáte a hledáte produkt, ve kterém vás primárně zajímá působení hub, jak preventivně, tak terapeuticky, tak bych doporučila pohledat jinde. Tímto nic nezkazíte, ale asi ani neuvidíte žádné spektakulární výsledky. Což je ale v případě hub trochu škoda, protože to je jeden z mála doplňků, který vážně dovede skoro zázraky. Ale jako u jiných zázraků, i tady platí, že na ně potřebujete mistra v oboru. Což Royal Green v houbách není, ale ani to nepředstírá, takže by nebylo fér jim to vyčítat.

Další verdikty najdete v rubrice Zelený kat na našem blogu.

Tento text vyjadřuje názory a myšlenky autorky, ne společnosti Econea.cz.

Prosíme, sdílejte myšlenky Zeleného kata s dalšími každodenními hrdiny:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Samozvaný hippie expert na celostní medicínu. Toto trefné označení nevymyslela sama, ale pochází z pera jednoho (k alternativám velmi kritického) kreativce a dokonale sedí. V kosmetice, jejím složení a bylinách se přehrabuje už téměř tři desetiletí a je díky tomu značně skeptická vůči všem “zázračným” a “inovativním” přípravkům. Prakticky celý svůj dospělý život tráví formálním i neformálním studiem hlubin lidské duše a když zrovna nekritizuje kosmetiku, funguje jako psychosomatický terapeut a kouč udržitelného životního stylu. Najdete ji na webu Labyrint duše nebo stejnojmenné fb stránce. Většinu času pak věnuje svým dvěma dětem, které jsou na 1. a 2.stupni ZŠ a od začátku jsou vzdělávané doma. Pomáhá rodinám i školám najít cestu ke svobodnějšímu vzdělávání tak, aby se potkaly jejich možnosti s nejlepšími zájmy dětí. Mgr. Renata Ježková www.labyrintduse.cz

Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno

 1. Wow, tak takhle dobrou recenzi na doplněk stravy jsem snad ještě nikdy nečetla. Díky za to Renatě i Econee 🙂 Já okolo medicinálních hub chodím už dlouho, ale pořád se nějak nemůžu rozhoupat k tomu to vyzkoušet (nebo spíš nevím, jakou houbu si vybrat). Zajímalo by mě, co říká Renata třeba na extrakty od firmy https://www.superionherbs.cz/? Píšou, že dvojitá extrakce, což by mělo být to ono, a houby jsou pěstovány v podmínkách simulujících jejich přirozené prostředí, mají různé certifikáty apod. Zajímal by mě názor… snad se vám, Renato, do ruky už dostaly nebo dostanou 🙂

  1. Dobrý den, jsme moc rádi, že se recenze líbila, záměr byl pojmout to maličko jinak a více do hloubky než recenze bývají, tak snad se to povedlo 🙂 Extrakty od Superionherbs jsem zkoušela, ano, používají dvojitou extrakci, což je v pořádku. Nebylo by úplně vhodné se tady na blogu Econea.cz rozepisovat o značce, kterou Econea.cz neprodává, takže bych k tomu řekla snad jen to, že vyloženě výhrady ke značce nemám, ale pokud chci houby v terapeutické kvalitě, používám jinou značku. Také českou, s širším portfoliem produktů. Pokud si vyhledáte medicinální houby na Googlu, najde vám ji 🙂 Před prvním nákupem je určitě fajn nechat si poradit, zejména v případě, kdy chcete řešit specifický problém. Pokud je to za účelem prevence, bývá dobrou volbou reishi nebo shiitake. Osobně mám s reishi skvělé zkušenosti, ale je to právě dávkování, které může zaručit opravdu výrazný efekt. Samozřejmě jakákoliv suplementace bude mít pozitivní vliv, jen při slabším dávkování bude nějaký efekt patrný spíš až při dlouhodobém užívání. Hezký den. Renata

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..