Diskuze a zkušenosti: 16 x komentováno Přečtete za: 2 min

Tipy na dokumentární filmy pro zelené hrdiny – 1. díl

Dokumentární filmy pro zelené hrdiny

Na cestě k zelenějšímu, udržitelnějšímu a minimalističtějšímu životu se hodí znát souvislosti. Právě k tomu mohou významně pomoci dokumentární filmy. Za hodinku a půl se snadno dozvíme to, co odborníci zkoumali dlouhé roky nebo dokonce desetiletí. V celém našem týmu jsme dali hlavy dohromady a připravili seznam filmů, o kterých si myslíme, že dodávají správnou zelenou inspiraci a motivaci. Sdílíme s vámi to, co nás zasáhlo. 

jeremy bishop EwKXn5CapA4 unsplash Dokumentárních filmů je spousta. Filozofií Econea.cz je pomalými krůčky měnit každodenní život a tím zdraví lidí a planety. Proto si z tohoto seznamu vyberte, co vás právě zajímá, nebo si ho uložte a postupně v klidu zkoukněte film za filmem. Je to na vás.

Filmy jsme rozdělili do 3 oblastí – ekologie obecně, stravování a oblečení. Pro nás v týmu byly tyto filmy zásadní. Daly nám informace, změnily úhel pohledu a motivovaly nás k dalším změnám v každodenním životě. Proto se o ně chceme podělit také s vámi.

Ekologie obecně

O současných ekologických problémech a jejich řešeních, o planetě, vodě, půdě, zemědělství, plastech, dopravě a energii vypráví:

Strava & zdraví & etika

O mléčném a masném průmyslu, dopadech stravy na naše zdraví, civilizačních nemocech, geneticky modifikovaných potravinách, rybolovu, plýtvání potravinami, vegetariánství, veganství a špičkových sportovcích stravujících se rostlinně mluví dokumenty:

Oblečení & pracovní podmínky

markus spiske lPWX1KPARTs unsplash 1 O rychlé módě (fast fashion), podmínkách v továrnách, skutečné ceně módy a velkých módních řetězcích doporučujeme dokumenty:

Doufáme, že vám tento seznam pomůže se zorientovat ve spletité síti zelených témat a rozšíří vám obzory. Dejte nám vědět vaše názory na zmíněné filmy nebo tipy na další dokumenty o ekologii do komentářů. Budeme se těšit. 🙂

Prosíme, sdílejte tento seznam dokumentů s dalšími lidmi, ať jsme společně tou změnou, kterou chceme vidět ve světě:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuze a zkušenosti: 16 x komentováno

 1. Díky za doporučení, Káťo. Některé jsem viděl, na některé nemám odvahu (Earthlings) a jiné vůbec neznám, takže zkusím v nejbližší době zařadit :).
  Za mě bych doporučil třeba i Super Size Me o chlapíkovi, co měsíc jedl jen v mekáči :). Je to dost brutální (jak moc to dokáže člověka ovlivnit jen za jeden měsíc).

  1. Moc díky za rychlou reakci, Petře. Jsme rádi, že seznam inspiruje. Super Size Me musí být určitě zajímavý film. Snažili jsme se uvádět hlavně ty, které ukazují tu pozitivní změnu při zdravějším stravování. 😉

   1. Zdravím vás, takový seznam je skvělý, člověk nemusí hledat sám, ale netušila jsem, že je toho k mání už tolik! Já bych také vyzdvihla zmíněný Super Size Me, protože když to člověk vidí, dojde mu, co vlastně jí (jedl) a dost možná si už příště návštěvu „Mekáče“ rozmyslí. Na mě to mělo třeba velký vliv, pokud jde o nějakou osvětu, jak je to vlastně s rychlým občerstvením…

    Samo o sobě ale dávám palec nahoru, že se snažíte uvádět ty pozitivněji lazené. Já zřejmě neviděla více než jeden! Nedávno jsem zhlédla Home, který se zřejmě velmi podobá vašemu tipu Earth. Earth jsem neviděla, tak je nedokážu mezi sebou porovnat, ale velmi, velmi mě Home ohromil, takže za mě pro ECO začátečníky velmi emotivní krásný dokument.

    1. Moc děkujeme za komentář, Vladislavo. Jsme rádi, že Vám seznam bude sloužit. Zvážíme, jestli Super Size Me do seznamu přidat, děkujeme za Váš názor. 🙂
     Mnoho z těch dokumentů není pozitivních, ale realistických, ty „pozitivně laděné“ jsem měla na mysli ohledně stravování a motivace zdravým příkladem. Mějte krásné dny.

     1. Dobrý den, za mě do té 3. skupiny patří My stuff – Mý věci. Zajímavý dokument o tom, kolik toho člověk vlastně potřebuje. Váš článek je skvělý!

     2. Dobrý den, Petro, moc děkujeme za pochvalu, podíleli jsme se na seznamu úplně všichni z týmu a díky čtenářům se seznam dál rozšiřuje. Hned jdu Vámi doporučený film přidat. Krásný den.

    2. Tak jsme dali hlavy dohromady a Super Size Me přidáme. Je důležité vidět negativní dopad fast foodů a nezdravého jídla. Děkujeme Petrovi a Vladislavě.

 2. Dobrý den
  Mohl bych poprosit o nějaký tip, kde dokumenty vidět? Snažil jsem se vyhledat např. 5 posledních a absolutně k ničemu jsem se nedostal.
  Děkuji

  1. Dobrý den, Fílo.
   Děkujeme za komentář. Doporučuju prohledat Google, YouTube a Vimeo.
   Zmíněných 5 posledních filmů je online (zdarma nebo za drobný poplatek za zhlédnutí):
   https://vimeo.com/ondemand/riverbluebroadcast
   https://www.youtube.com/watch?v=gPhRAkM6ZNo
   https://www.takeoneaction.org.uk/film/unravel/ (vpravo je Watch free online)
   https://vimeo.com/ondemand/alexjames
   https://www.dailymotion.com/video/x3fddci
   Krásný den a ať se líbí.

 3. Dobrý den, musím doporučit film The Biggest Little Farm (2018, USA) o návratu rodiny z města k tradičnímu farmaření a hledaní rovnováhy v přírodě. Díky

 4. Dobrý den, určitě doporučuji do první skupiny Příběh plastu (The Story of Plastic) a David Attenborough: Život na naší planetě (A Life on Our Planet). Oba velmi přínosné a obsahují ověřené informace. Měla bych trochu výhrady k některým výše uvedeným, hlavně ve výživové sekci, např. Pozemšťané a další. Některé z nich jsou opravdu nepovedenou „veganskou propagandou“, informace v nich jsou schválně překroucené, vytržené z kontextu a nepřesné. Jinak děkuji za zajímavý seznam 🙂

  1. Milá Karolíno,
   moc děkujeme za tip na Příběh, hned to do seznamu doplním. Život na naší planetě už jsme v týmu zkoukli a také ho do seznamu doplníme, měl by se pouštět všem a všude! Děkujeme za Váš názor k některým dokumentům o veganství, jako v každém oboru se mezi nimi najdou i kvalitativně slabší. Rozhodně doporučujeme si informace ověřit u důvěryhodných zdrojů, jakými je u nás například Česká veganská společnost s přednáškami, e-booky a nabitými online kurzy pro odborníky i veřejnost. 🙂

 5. Děkuji za inspirativní článek a tipy na filmy 🙂 Ráda bych se zeptala, zda doporučíte nějaký dokument/ film pro děti. Ideálně pro předškolní a mladší školní věk. Moc díky!!

  1. Dobrý den, Moniko,
   děkujeme moc za Váš komentář. Přesně jste se trefila, tipy pro děti už plánujeme (ideálně kromě filmů i s nějakými eko hrami), uvidíme, co nám z té myšlenky na blogový článek nakonec vyleze. 🙂 Krásné jarní dny a děkujeme, že jste s námi. Za celý tým Econea.cz, Katka.

   1. Dobrý den, zdravím Vás do Econea.
    Ráda bych se zeptala, jak to vypadá s článkem ohledně tipů na filmy pro děti, ekohry, atd.
    Moc díky za info 🙂
    Ať se daří a díky za Vaši práci!!
    M.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..