Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno Přečtete za: 3 min

Jaké filmy by mělo vidět každé “zelené” oko – 2. díl

filmy blog

Po úspěšném 1. díle, jsme dali hlavy dohromady podruhé. Přinášíme vám další várku tipů na filmy a televizní seriály, které otevírají oči i srdce a mění úhel pohledu. Tentokrát snímky netřídíme podle témat, protože se v některých z nich témata prolínají. Ke každému dáváme krátký popisek k nalákání. 🙂

Samsara random sky vat Wh3Hb68 unsplash
Tvůrci natáčeli dokument ve 25 zemích, na posvátných místech, v průmyslových zónách, v postižených oblastech a v panenské přírodě. Zachytili prchavé okamžiky, které utvářejí náš život. Tento vizuálně a hudebně nabitý dokumentární film je bez dialogů a popisných textů.

Baraka – Odysea země
Baraka znamená v nářečí přírodního kmene štěstí, vůni, dech i esenci života. Filmové záběry zachycují planetu Zemi v její různorodosti. Uvidíte zvířata, náboženské obřady, lidskou činnost, nedotčenou přírodu i západní civilizaci. To vše ve výtvarně dokonalém obrazu doprovázeném hudbou.

guille pozzi PO0UHx 5mHo unsplash 2 Oceány (Océans)
Tento dokument vám dá nahlédnout do nitra oceánů. Do domova obyvatel podmořského světa. Také ukazuje problém vyhazování odpadu do oceánů.

Planeta lidí (Human Planet)
Je osmidílný televizní seriál BBC. Zachycuje lidstvo a přírodní síly v symbióze i v konfliktu v různých částech světa. Dokumentuje, jak lidé dokáží žít díky své vynalézavosti v jakýchkoli podmínkách – v odlehlých údolích, strmých horách, pouštích, útesech, monzunových deštích i v městské džungli.

Konzumní děti aneb Komercializace dětství (Consuming Kids: The Commercionalization of Childhood)
Dokumentární film ukazuje manipulaci amerických dětí všudypřítomnou reklamou. Naznačuje důsledky každodenního bombardování komerčními vjemy a výchovy ke konzumnímu životnímu stylu.

annie spratt t1blIJO CxU unsplash Špinavý prachy (Dirty Money)
Americký investigativní TV seriál odhaluje nenasytnost a korupci korporátů. Dvě série mají celkem 12 dílů, každý je o jiném tématu (emise, americké zdravotnictví a farmacie, banky, kartely, podvody,…).

Proměna (The Shift)
Je film duchovního rozvoje od Wayne Dyera. Na několika lidských osudech rozkrývá touhu po vnitřní proměně a opravdovém smyslu. Jednotliví lidé se učí naslouchat vnitřnímu hlasu a napojit se na “zdroj”.

Příběh Lesa (Seasons)
Tvůrci filmu Oceány natočili také dokument o evropských lesích. Dokument vypravuje příběh lesa od doby ledové až po současnost. A zachycuje koloběh života v něm.

Brčka (Straws)
Dokumentární film ukazuje, jaké škody dokážou plastová brčka napáchat na životním prostředí. Odhaluje, že v USA se za jediný den spotřebuje půl miliardy jednorázových brček. Uvidíte mořské biology, umělce, aktivisty i majitele podniků, kteří ukazují možné změny.

adele payman 2oYMwuFgnTg unsplash Koloběh jedů (Circle of poison)
Dokumentární film o pesticidech a jejich používání po celé planetě. V USA jsou mnohé pesticidy zakázané kvůli nebezpečným dopadům na životní prostředí a zdraví lidí. USA je ale jejich významným producentem do zbytku světa. Známé osobnosti z celého světa (Jimmy Carter, Dalajláma,…) popisují praktiky chemického průmyslu.

Ryba smrdí od hlavy (I am fishhead)
Říká se, že hierarchie v naší společnosti má tvar pyramidy. Několik jedinců nahoře vytváří prostředí pro zbytek lidí pod nimi. Tento dokument hledá odpověď na to, kdo jsou tito lidé a jak se chovají.

Děkujeme za déšť (Thank You for the Rain)
Farmář Kisilu z Keni začal dokumentovat život své rodiny a okolní vesnice. Z natáčení vznikl silný příběh o odhodlání, pokoře, tvrdé práci, boji s klimatickou změnou, zničující bouři i o politické debatě v nejvyšších kruzích.

Mrtví osli se hyen nebojí (Dead Donkeys Fear No Hyenas)
Dokument o Etiopii, která pronajímá miliony hektarů své zemědělské půdy zahraničním investorům. To má však svou stinnou stránku. Setkání s investory, úředníky světových organizací, rozvojovými pracovníky, vystěhovanými zemědělci a pronásledovanými novináři vám odhalí jakou.

markus spiske sFydXGrt5OA unsplash Inhabit: Krajina permakultury (Inhabit: A Permaculture Perspective)
Lidské působení může být pro planetu také prospěšné. To je koncepce permakultury. Dokument odkrývá, jak mohou principy permakulturního zemědělství fungovat na venkově, u měst i přímo v nich.

Andy Goldsworthy (Rivers and Tides)
Film o skotském umělci, který je legendou land artu. Používá materiál, který nachází v krajině, a vytváří z něj díla pro konkrétní prostor. Německý filmař putoval s Goldsworthym jeden rok.

Koyaanisqatsi
Dokument přibližuje beze slov vztah přírody a destruktivní sílu lidského působení na naši planetu za doprovodu hudby Philipa Glasse.

Gringo Trails
Odhaluje, jaký dopad mají na cílové destinace návštěvy turistů – těch v luxusních resortech i baťůžkářů. Zásadní dokument pro všechny cestovatele a dobrodruhy.

reiseuhu UVZUepIf9B4 unsplash ThuleTuvalu 
Dokumentární film o dvou místech, která čelí stejnému problému. Grónské městečko Thule je nejseverněji obývaným místem na Zemi. Tuvalu je polynéský ostrovní stát. Tající led v Grónsku zvedá hladinu oceánu, který brzy zaplaví nízko položené tichomořské ostrovy. Obyvatelé obou míst už dnes čelí dopadům tání ledů a přichází o svou obživu a dosavadní způsob života.

Muž, který zastínil hory (The Man Who Dwarfed the Mountains)
Film o zřejmě nejvýznamnějším novodobém indickém ekologovi Chandi Prasad Bhattovi. Je jedním z průkopníků hnutí Chipko, které na počátku 70. let nenásilnou formou zabraňovalo odlesňování Himalájí. Bhatt pomohl tomu, aby se zalesňování a diskuse o přírodních zdrojích dostaly do národního programu.

Tyto filmy a seriály zasáhly lidi v našem týmu. Znáte další snímky, které byste doporučili a které jsme nezmínili ani v jednom z dílů? Napište nám je do komentářů.

Prosíme, sdílejte tipy na zásadní filmy dalším zeleným hrdinům:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

1 1 Vůně broskve, malin a černého rybízu ukrytá ve flakonku přírodního parfému od slovenského Kvitku.Omrknout
2 1 Rty jako v bavlnce s hydratačním sérem se zklidňujícím CBD od vymazlené české značky Saloos.Očíhnout
3 1 6 lahodných příchutí fermentovaného nápoje kombucha v dárkové degustační sadě od Cidrani.Omrknout
4 1 Sada revitalizačního denního a nočního séra pro komplexní pleťovou péči od Purity Vision.Očíhnout
5 1 Tónovací balzám na rty od laSaponaria čančá, hydratuje a chrání v mrazivých dnech.Omrknout
Návrh bez názvu 9Set boxu a lahve s vyměnitelnými náhradními komponenty, pro horkou i studenou sváču od Zdravé lahve.Očíhnout

 

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno

 1. Dobrý den,
  k filmovým tipům Vám přidám ještě jeden 🙂 – Temná stránka lodní dopravy (The Real Price of Shipping). Po jeho shlédnutí jsem sice byla dost v depresi, ale na jeho základě ještě více přemýšlím nad svým šatníkem a kde se vyrobí to, co si koupím. Opravdu doporučuju.
  Pěkné dny, Jana Š.

  1. Dobrý den, Jano,
   moc Vám děkujeme za další tip na film, zařadíme ho do seznamu. Pěkné dny i Vám.

 2. Krásný den, mě naprosto okouzlil a dostal film Bylinková Julietta, o laskavé bylinkářce a poutnici.. Je k vidění na YouTube. Její myšlenky jsou aktuální a přístup k životu opravdu inspirativní. 🙂

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..