Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno Přečtete za: 3 min

11 tipů, jak mít zelenější e-shop

Korona zamíchala všemi kartami. Někdo o práci přišel, někdo jí měl mnohem více a pak je mnoho lidí, kteří museli svou činnost rychle přesunout do online světa. Proto rostou e-shopy v České republice od jara jako houby po dešti. Pokud jste otevřeli e-shop, nebo ho brzy otevřete, podělíme se s vámi v tomto článku o léty ověřené tipy, které dělají zásadní rozdíl pro životní a pracovní prostředí. Pojďme na to.

Ať už budete posílat cokoli, myslete na to, jaký to má dopad.

Důsledkem činnosti většiny e-shopů je spousta zbytečného plastového odpadu. Když jsou krabice oblepené plastovou páskou, nedají se zrecyklovat, putují na takzvanou energetickou recyklaci neboli spálení. Stejný osud má mnohdy také přemíra výplní, když se zvolí příliš velké krabice na malé věci.” Pavel Milan Černý, spoluzakladatel Econea.cz

1. Balte do recyklovaných krabic

Balte zboží do recyklovaných krabic
Balte zboží do recyklovaných krabic

Krabice jsou základním pomocníkem každého e-shopaře. Jak je pojmout co nejekologičtěji a nejudržitelněji?
a) Pokud prodáváte zboží od jiných dodavatelů, než jste vy, použijte krabice, ve kterých vám zboží od nich přišlo.
b) Pokud posíláte vlastní zboží, poptejte se v okolí po firmách a lidech, kteří se krabic pravidelně zbavují. Jednou za čas si pro ně dojeďte autem. My takto posíláme ekologické produkty například v krabicích od preclíků, vín nebo wi-fi routerů. 🙂 Tisíce recyklovaných krabic najdete také na webu firmy Recyklbox. My od nich krabice pravidelně nakupujeme.

2.  Používejte papírovou lepicí pásku s přírodním lepidlem

Papírovou lepicí pásku můžete koupit i u nás
Papírovou lepicí pásku můžete koupit i u nás

Obyčejná lepicí plastová páska papírové krabice znehodnocuje – nejdou pak zrecyklovat. Papírová lepicí páska je její přírodní alternativou. Obsahuje lepidlo na bázi kaučuku bez rozpouštědel. Skvěle lepí, pevně drží a je 100% recyklovatelná.

„Je šetrnější použít novou papírovou pásku, její výroba je pro životní prostředí příznivější, protože není potřeba ropa.” Pavel Milan Černý

3. Vybírejte výplně chytře

Takhle vypadá Fillpak
Takhle vypadá Fillpak

a) Dejte výplním od vašich dodavatelů další život. My to tak děláme, proto posíláme v krabicích i plastové výplně, aby byly dál využité.
b) Maximálně používejte kartonovou střiž nebo výplň ze starých krabic. My tak dáváme další život krabicím od dodavatelů, které už nejsou použitelné k balení zásilek.
c) Oslovte rodinu, přátele a široké okolí, ať pro vás sbírají staré noviny a letáky.
d) Pořiďte si Fillpak, dávkovač 100% recyklovaného papíru, ze kterého se snadno a rychle vytváří výplně zmačkaného papíru. Když nemáme nic dalšího po ruce, šaháme po něm. Je to recyklovaný papír, ale je nový = nepoužitý, proto je na posledním eko místě.

4. Chraňte křehké zboží co nejzeleněji

a) I to nejkřehčí zboží jde zabalit ekologicky. Můžete ho ochránit dvojitou vlnitou lepenkou (2VVL) ze 100% recyklovaného papíru. Ta bezpečně ochrání sklo i křehkou keramiku.
b) Od našich dodavatelů nám některé věci chodí zabalené v bublinkové folii, tak ji posíláme sloužit dál v balíčcích. Bublinkovou folii můžete také najít z druhé ruky.

Pro detailní tipy k ekologickému balení produktů si přečtěte článek Ekologické balení krok za krokem a jednorožci v Econea.cz od Lůci Mlatečkové, naší skladové 1. dámy

5. Vyhněte se vzorkům a letákům

Ano, máme od našich dodavatelů vzorky a letáky. Do balíků je ale nedáváme, protože by u mnoha lidí skončily rovnou v koši. Pokud chcete minimalizovat odpad, vyhněte se jim v odesílaných balíčcích.

6. Posílejte eko obálky

Bublinkové obálky není možné recyklovat, bohužel. Místo nich můžete používat pevné obálky z recyklovaného kartonu, které slouží stejně dobře. My jsme si je oblíbili.

Toto je základních 6 kroků, které můžeme doporučit každému e-shopaři, všem rukodělným lidem, kteří se museli přesunout z živých akcí a trhů do online prostoru, a všem ostatním, které korona inspirovala k tomu ukázat světu jejich kreativitu. Co můžeme doporučit dál větším e-shopům?

8. Definujte si jasně vize a mise firmy

Jak stručně a jasně na to, vám může ukázat třeba naše myšlenka.

9. Vybírejte si dobře lidi do týmu

Inspirovat vás může náš článek Tým je pro nás vším nebo rozhovor s Pavlem Milanem Černým s Jiřím Rosteckým.

10. Pečlivě vybírejte produkty do e-shopu

Podle hodnot, vizí a misí vaší firmy. Nenechte se opít rohlíkem ve vašem oboru, vše si pečlivě hlídejte. Rešeršujte, rešeršujte, rešeršujte. V našem případě to znamená odhalovat tzv. greenwashing.

11. Přemýšlejte nad ekologičtějším provozem

Nad zelenými energiemi, prací s odpady a co nejzelenější dopravou. Například naše jediné služební auto jezdí na CNG.

TŘEŠNIČKA na závěr: Doporučujeme řídit se principy svobody v práci a vytvořit tak přátelské prostředí založené na důvěře místo na kontrole.

TIP Mrkněte na Slušnou firmu, hnutí za obecně prospěšnější podnikání.
Vneste do vašeho e-shopu šetrnost
Vneste do vašeho e-shopu šetrnost

Přemýšlet o planetě se vyplácí. Ekologičtější balení zboží je náročnější a dražší než běžná cesta, ale naše planeta za to stojí. Šetrnost a udržitelnost jsou hodnoty, které můžete do vašeho e-shopu vnést, ať prodáváte cokoli.
Další principy (8+) se vám budou hodit z dlouhodobého hlediska, až začnete růst, nabírat lidi a rozšiřovat prostory. Aby hodnoty vaší firmy zůstávaly a vy se mohli soustředit na to podstatné.

Prosíme, sdílejte tento článek s dalšími podnikavými lidmi, ať jim pomůže při jejich práci:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. Omrknout

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno

 1. Super díky za článek, taky rozjížďim e-shop zatím jen s pár produkty které skladují v takových boxech https://www.bekuplast.com/cz/produkty/rady-kontejneru/ ale do budoucna uvažuji taky o něčem ekologičtějším. Ale nápadů zatím moc nemám, takže se mi vaše tipy hodí, zatím jsem prodávala produkt jen pár známým a ty byli spokojeni takže se ještě víc dostat na trh a snad to pujde.

  1. Hezký den, Mileno,
   děkujeme za zprávu. Těší nás, že jste u nás našla inspiraci. Ať se vám daří!

   S pozdravem,
   Tereza z Econea.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..