Diskuze a zkušenosti: 1 komentář Přečtete za: 5 min

EKO úklid v domácnosti s kočkami

Jak na úklid v domácnosti s kočkami

Když se rozhodnete udělat zásadní změnu v životě jako třeba začít žít “zeleněji”, nemělo by jít o “hurá akci” ve stylu: „Rázem vše syntetické vyhodím do koše,  nakoupím zbrusu nové non-toxic a eko produkty, sednu si na gauč a budu mít spokojenou zelenou duši.” Naopak, stálost a udržitelnost sama spočívá v pomalých promyšlených krocích, které se stanou novou rutinou. Nenásilně a pomalu začnete měnit některé návyky a časem si je osvojíte natolik, že už nad nimi nebudete přemýšlet. Je to skutečně tak jednoduché. Síla je v přijetí. První krok je, zdá se, nejtěžší, ale ten už pak bude automaticky směřovat k dalšímu a ten k dalšímu a před vámi bude cesta. I tyto malé kroky znamenají hrdinství, proto souzním s myšlenkou Econea.cz, že nemusíme hned měnit svět, stačí začít u sebe, malými kroky. Každý z nás může svým příkladem inspirovat.

Od rostlinné stravy k eko domácnosti

Již víc než 6 let žiji jako raw vegan/frutarián čili se stravuji výhradně tepelně neupravenou neživočišnou stravou nebo s tepelnou úpravou do 42 stupňů. Uff, asi se to zdá být komplikované, ale v podstatě je to velice prostá strava plná ovoce, zeleniny, ořechů, semen a klíčků. Když řešíte to, co dáte do sebe, jednoho dne se budete určitě zajímat i o to, co dáváte na sebe a používáte kolem sebe.  A tady se pomyslný zelený kruh uzavírá. 🙂

Když jsem nabral “stravovací sebevědomí”, hned jsem se začal zajímat o to, co dalšího mohu pro svůj zdravější a zelenější život udělat. S tím se u mě pojí i to, že domácnost se snažím mít veganskou a non-toxic. To znamená, že si kupuji a používám jenom takové produkty, které neobsahují živočišné složky, nejsou testovány na zvířatech a neobsahují syntetickou chemii. Jsou tedy ekologické a chrání planetu i naše zdraví.

Sdílím domácnost se 4 kočkami.
Sdílím domácnost se 4 kočkami (Bella)

Kdysi jsem si kompletně vyráběl sám prášek na praní, saponát na nádobí a různé čističe na povrchy včetně mycího gelu na ruce. Pak jsem začal pracovat pro prodejce ekologické drogerie a přírodní kosmetiky a vzhledem k zaměstnanecké slevě jsem některé produkty začal nakupovat. Ano, z čisté lenosti. 🙂 Asi polovinu přípravků si ale stále vyrábím v domácích podmínkách, protože je to levné, rychlé, jednoduché a “čisté”. Navíc mě to i baví a mám z toho pak lepší pocit.

Vzhledem k faktu, že sdílím domácnost se 4 kočkami a máme poměrně malý životní prostor, je úklid zásadní a pravidelnou aktivitou. Kdysi mi pomáhala armáda syntetických čističů s pohádkovými vlastnostmi, ale čím jsem starší, tím víc inklinuji k minimalismu a jednoduchosti. Takže, jak udržet domácnost čistou, když ji sdílíte s tolika šelmami?

OCET

Grimm
Kocour Grimm

Mým úklidovým parťákem číslo jedna je OCET.  Koupíte ho vždy a všude a stojí jen pár kaček. Využít ho můžete koncentrovaný, zředěný vodou a doplněný o silice. Ocet se u nás doma neohřeje a má četná využití:

  • Ocet mám ve spreji na povrchy v koupelně a dřezy. Klasický rozprašovač je k tomu ideální. Možná nějaký najdete v koupelně po bývalém kosmetickém zázraku a dáte mu další život.
  • Ocet v kombinaci s přírodními silicemi používám i na podlahy.
  • Ve správném poměru vody, silic a octu lze namíchat i aviváž na vyprané prádlo.
  • Ocet ničí vodní kámen a leští sklo i nerez.
  • Je to kyselina čili ničí i nějaké ty mikroby.
  • Dá se použít také s horkou vodou na čištění usazenin v záchodové míse, umyvadlech, odpadech atd. (často doplněn o jedlou sodu).
  • Ocet skvěle pohlcuje pachy.
121614028 3621238571230146 2930228793453293180 n
Přidejte pár kapek oblíbené silice. Třeba citronové.

Nic jednoduššího a dostupnějšího v ekologických připravcích nenajdete. Pokud jste citliví na jeho kyselé aroma, vězte, že vyprchá hned po usušení. V případě, že máte doma kuřáka, nebo se chcete zbavit nepříjemného zápachu v lednici, i tam může ocet pomoci. Stačí nalít ocet do nízké misky a položit do místnosti. Použít můžete také pár kapek oblíbené silice a provoní vám celý pokoj nebo byt a zápach zmizí. Malou misku můžete dát i do lednice.

DESTILOVANÁ VODA, ALKOHOL A PŘÍRODNÍ SILICE

Další členové mé zelené úklidové čety jsou líh, přírodní silice a destilovaná voda. Jejich nejrůznějšími kombinacemi vznikají účinné prostředky na omyvatelné povrchy v celé domácnosti a to včetně kočičích toalet. Nebojte, žádná alchymie není potřeba. Příprava vám zabere jen pár minut a suroviny jsou běžně dostupné a levné. Na přípravu je nejvhodnější 60% líh z lékárny, ale použít se dá i 40% vodka. Někdy přidávám jako doplněk glycerin.

Recepty, jak si doma rychle a levně vyrobit domáce čističe, jsem objevil na stránce kosmetikahrou.cz, kde je můžete najít i vy.

1. recept z Kosmetika hrou
900ml destilované vody
100ml vodky
10 kapek eo pomeranč
2 kapky eo tea tree
litrová láhev 1

Čističe je nejlepší nalít do rozprašovače ze skla. Ten byste mohli najít v koupelně po deo spreji nebo si ho levně koupíte na internetu. Je nejideálnějším řešením, jak čističe používat. Octem pravidelně myju i kočičí toalety a pak používám některý z čističů, zejména kombinaci líh a destilovaná voda.

2. recept z Kosmetika hrou
90 ml destilovaná voda
10 ml líh nebo vodka
sprej 2

Všechny čističe jsou vhodné na omyvatelné povrchy v koupelně, v kuchyni i v celém bytě.

Důležité je říct, že samotný tea tree olejíček je pro kočky jedovatý. Nedoporučuje se natírat ho kočkám na kůži, ani podávat vnitřně! S jeho manipulací doma proto pozor!

HYGIENA V DOMÁCNOSTI S KOČKAMI

Takže, jak tedy uklízet v domácnosti s kočkami? Podívejme se na to krok za krokem.

Mytí rukou

Tlapkami kočky prochází celým bytem - dostanou se téměř všude.
Tlapkami kočky prochází celým bytem – dostanou se téměř všude (Robin)

Asi není potřeba nijak zvlášť zdůrazňovat, ale připomeňme si krátce důležitost osobní hygieny.  Kočky jsou extrémně čistotná zvířata, péče o ně je snadná a domácnost je relativně bezproblémová. Nikdy ale nezapomínejme na to, že kočky své výkaly zahrabávají, tlapky jsou proto v přímém styku s použitou podestýlkou a tlapkami pak kočky prochází celým bytem – dostanou se i na plochy, kterých se dotýkáme rukama, a těmi se pak dotýkáme obličeje. Z toho je jasné, že osobní hygiena hraje nejdůležitější roli, i když zrovna nejste “rodinný čistič kočičí toalety”.

TIP Do domácích eko prostředků jsem si oblíbil pomerančovou silici.

Omyvatelné povrchy

Všechny omyvatelné povrchy je vhodné v pravidelných cyklech projít hadříkem a některým z čističů. Udržíte tak svůj domov čistý, zdravý a svěží. Moje ráno začíná kolečkem po bytě s hadříkem v jedné ruce a čističem ve spreji ve druhé.

Pratelné povrchy, pelechy, deky a hračky

Vše, co se dá vyprat, tak peru. U kočičích věcí je jasné, že pokud materiál dovolí, tak na 60 stupňů. U věcí, které nelze prát, používám stejné čističe jako na povrchy v domácnosti. To platí i pro hračky. Alkohol vyprchá a silice používám u koček minimálně, aby je nedráždily.

Toalety a podestýlka

Praktický skleněný rozprašovač
Praktický skleněný rozprašovač

Každé 3 týdny všechny záchody (5) umyju od A po Z vodou s octem a pak je ještě vyčistím některým z čističů a vytřu hadříkem.

Vzhledem k tomu, že používám jenom rostlinné ekologické podestýlky, které jsou lehké, občas se dostanou jejich částečky i za hranice předložky před toaletou. Na ty používám ruční vysavač a 2x týdně myju podlahu. Roztok připravuji z octa a přírodní silice s vodou, někdy bez silice a někdy používám rozprašovač s čističem a suchý mop. Myslím, že je důležité vše střídat právě kvůli rezistenci.

Pokud prevence nestačí

Někdy nastane situace, že klasická prevence není dostačující. Poslední týdny se všichni potýkáme se zvýšenými nároky na hygienu a dezinfekci v domácnostech. Když jsem pátral po ekologické alternativě vybral jsem si Tierra Verde Dezinfekční prostředek na omyvatelné povrchy. Je vysoce účinný, všestranný a dostupný. Přelil jsem jej do rozprašovače a používám na vše od klik na dvěře přes sprchový kout až po kočičí toalety. Vyleští dokonce i okna a zrcadla.

Košér domácnost “po kočičácku”

Moje kočky jsou raw masožravci.
Moje kočky jsou raw masožravci (Aimme)

Hodně veganů řeší svůj vztah k domácím mazlíčkům a pak způsob jejich výživy. Tohle u nás nemáme. Já jsem síce raw vegan, ale moje kočky jsou raw masožravci, protože to je pro ně přirozené. Nevidím jediný důvod na tom něco měnit.

Ale vzhledem k mému životnímu stylu je pro mě nepředstavitelné použít jeden nůž na maso i na ovoce. Vymyslel jsem si proto vlastní systém “košér domácnosti po kočičácku”. V praxi to znamená to, že všechno zařízení a pomůcky, co používám já, jsou jen pro mě, a vše co, používám pro kočky, je zase jen pro ně. Mám tedy dvoje houbičky na nádobí, nože, hadříky na úklid, utěrky, desku na krájení, příbor a nádobí. Maso mrazím v pytlíčkách v jenom pro to vyhrazené poličce v mrazáku. “Košér po kočičácku” je nástroj, jak zabezpečit čistou veganskou domácnost se 4 šelmami a vzájemně se neomezovat.

IMG 20200424 142202
Na vše existuje přírodní alternativa (Robin)

Časy, kdy jsem používal detergenty na bázi chlóru a jiné syntetické čističe, jsou pryč. “Chemku” doma nemám a nechci. Na vše existuje alternativa, která neškodí zdraví mému, mých kočkek, ani životnímu prostředí. Dokonce domácí samovýroba razantně sníží i ekonomickou zátěž, kterou jinak jako milovníci “zeleného způsobu” života pociťujeme.

Ani v časech, jako jsou tyto, není nutné obracet se zpátky k syntetickým prostředkům, i silnější virucidní prostředky dnes najdete v ekologických řadách. Planetu máme jen jednu, není nad čím uvažovat.

Prosíme, sdílejte tento článek s dalšími milovníky zvířat, ať se ekologické, snadné a levné způsoby úklidu šíří dál:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

S nadšením sdílíme svou vášeň pro udržitelnost, neb je to téma našeho života. :) Ačkoli v Econea.cz už nepůsobíme, těší nás, že náš zápal pro ekologii a zdravý životní styl můžeme nadále šířit skrze řádky na tomto blogu.

Diskuze a zkušenosti: 1 komentář

  1. Super! Také se snažíme alespoň částečně žít vegan. Je spousta věcí, které chci ještě vyzkoušet 🙂 i misky a wc pro mazlíčky máme od BeCo 🙂

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..