Přečtete za: 5 min

Šetření v době koronaviru. Kde se krátkodobá úspora může pěkně prodražit?

úvodní obrázek

Prakticky ze dne na den jsme se ocitli uprostřed nečekané kalamity. Onemocnění Covid-19 mnohým sáhlo na zdraví a rozsáhle ochromilo ekonomiky zemí po celém světě. V myšlenkách některých lidí se tak v této nejisté situaci rozblikaly červené kontrolky, které velí – je čas šetřit! My v Econea.cz věříme, že šetrné hospodaření se zdroji i produkty denní potřeby je součástí ekologického chování a přejeme si, aby se stalo běžným lidským návykem. Jenže i takové šetření může nabrat doslova “nezdravý” kurz. Obzvlášť v době koronaviru. Proč?

peněženka V impulzivní snaze ušetřit pár korun se totiž lidé mohou odklánět od nákupu přírodních produktů a volit raději jejich konvenční ekvivalenty. Nižší cena ale zpravidla zrcadlí chabou kvalitu surovin a obsah podezřelých syntetických látek, které plíživě nahlodávají naše zdraví. Není to ale právě zdraví, které bychom si měli chránit ze všeho nejvíce? Není to právě oslabená imunita lidí, která napomáhá šíření viru a znásobuje jeho dopady?

Význam imunity v ochraně před koronavirem

muž v roušce Laboratoře a výzkumné ústavy v různých koutech světa se hemží vědci. Usilovně se tam snaží porozumět infekční nemoci, která převrátila naše životy naruby. Studie jsou teprve na počátku, první klinické testy ale potvrzují, že rozvoj, průběh i proces vyléčení Covidu-19 výrazně určuje adaptivní imunita člověka.1 Právě ta má totiž za úkol při střetu s novou infekcí náležitě odpovědět – například vytvořením ochranářských T buněk. Pokud se jí to nepodaří, boj s nemocí může tělo prohrát.

Pár mouder o imunitním systému

Zjednodušeně si můžeme představit, že viry a bakterie při nájezdu na naše tělo vysílají určité signály. Ty má náš vrozený (nespecifický) imunitní systém za úkol zachytit a patřičně na ně zareagovat. Pokud na nás útočí nové typy nemocí či infekcí, se kterými si vrozená imunita neví rady, vyráží do boje naše adaptivní (specifická) imunita.2

voják Když náš imunitní systém není schopen na útok nájezdníků odpovědět, může se rozvinout problém, jako je třeba infekce. Někdy může imunitní systém reagovat také bez příčiny, tedy aniž by čelil vpádu nepřátel, nebo pokračuje v boji i poté, co už útočníci odtáhli pryč. Takový imunitní systém neumí rozeznat cizí buňky od svých vlastních a právě takto vznikají autoimunitní nemoci nebo alergické reakce.3

Funkce našeho imunitního systému přitom slábne s přibývajícím věkem a selhává také u lidí s chronickým onemocněním.4 Odborníci se domnívají, že právě proto jsou v případě nákazy koronavirem tyto skupiny lidí nejohroženější a kromě snahy o objevení vakcíny je tak klíčové, aby se lidé co nejlépe starali o svou imunitu.

Imunita je takovou naší superschopností

síla Vžijme se teď na chvíli do kůže supermana. Neumíme se sice proletět na měsíc a zpátky, ani zvedat nákladní auta jednoruč, i my ale máme svou superschopnost. Když si sundáme roušky, brýle a rukavice, zbývá nám ještě jedno brněním: naše imunita. Podobně jako se supermanovy schopnosti oslabují, když je nablízku kryptonit, i naše imunita může za určitých podmínek chřadnout. Mezi takové “imunitní kryptonity” patří mimo jiné stres, nedostatek pohybu, stravování vysoce zpracovanými potravinami a často i používání konvenční kosmetiky a drogerie. Jejich cena se sice může zamlouvat peněžence, pod naším zdravím ale takové produkty nenápadně podřezávají větev. Z dlouhodobého hlediska tak za ně můžeme zaplatit i tím nejcennějším.

Klíčová je péče o mikrobiom

Imunitní systém je velice komplexní a k jeho harmonizaci vede mnoho cest. Pro praktické a podložené tipy doporučujeme sledovat tento web.

Každý z nás je vlastně takový chodící ekosystém. Na svém těle a uvnitř něj totiž nevědomky hostíme miliardy mikroorganismů, se kterými žijeme zpravidla v symbióze, a které pomáhají správným fyziologickým pochodům. Bakteriálním rájem jsou například naše střeva. Právě tam rozličné mikroorganismy štěpí sacharidy a starají se o aminokyseliny, které bez jejich pomoci nedokážeme zpracovat. Spolupracují odtud s naším tělem i v boji s různými patogeny (bakteriemi, viry) a pomáhají vytvářet určité vitaminy.

talíř s jídlem Harmonické fungování střevního mikrobiomu tak představuje důležitou složku našeho imunitního systému.5 6 Jako zmíněný kryptonit zde funguje nevyvážená a nezdravá strava. Svůj mikrobiom bychom tedy měli správně krmit. Odborníci doporučují jíst pestrou stravu, čím více rostlinných složek, tím lépe. Tady je pár konkrétních tipů7:

  • Zařaďte do své stravy pravidelně probiotika. Obsahují je kvašené potraviny jako je nakládané zelí, kimchi nebo třeba miso pasta.
  • Jezte stravu bohatou na vlákninu, ta totiž prospěšným střevním mikroorganismům moc chutná. Pravidelně by se na vašem talíři měla objevovat zelenina a luštěniny.
  • borůvky Denně zařaďte také potraviny bohaté na antioxidanty, například lesní plody, ale i třešně, jablka, brokolici, listovou zeleninu či zelený čaj. Když imunitní systém bojuje s vnějšími hrozbami, v zápalu boje může totiž ničit také vlastní buňky těla. Říká se tomu oxidativní stres a právě před ním vás antioxidanty pomohou ochránit.

šipka Nešetřete proto na jídle. Krmíte totiž nejen sebe, ale také ohromné množství mrňavých mikroorganismů, které se starají o vaše celkové zdraví. Krmte je tedy kvalitně. A pokud máte pocit, že vaše strava není dostatečně pestrá, můžete ji obohatit kvalitními doplňky stravy.

Mikroflóra kůže. I ta je součástí imunitního systému

dívka Mikroorganismy velice hustě osidlují také naši kůži. Vytvářejí na ní jakousi zeď, s jejíž pomocí udržují tělo hydratované a brání také proniknutí nepřátelským bakteriím a virům z vnějšího světa.8 Ačkoli na mikrobiom kůže se vědci zatím soustředili méně než na ten střevní, je pro správné fungování imunity zřejmě stejně důležitý.9

Obzvlášť v těchto dnech bychom se tedy měli věnovat také správné péči o pokožku. Konvenční přípravky, ať už kosmetické nebo drogistické, ale obsahují velkou spoustu látek, které mohou mikrobiom kůže narušovat a otevírat tak naše tělo vpádu nežádoucích mikroorganismů.10 Na pár takových narušitelů si tu rovnou ukážeme:

křížek Dráždivé tenzidy jako je SLS či SLES. Tenzidy, tedy povrchově aktivní látky, jsou přeborníci v odstraňování nečistot a najdeme je v šamponech, sprcháčích, pracích gelech i v čističích všeho druhu. Bohužel kromě nečistot z pokožky často odstraňují také složky, které tam patří. Narušují tedy přirozenou mikroflóru a často pokožku zanechají podrážděnou a oslabenou. Tenzidům jsme ostatně věnovali celý článek, tady jím můžete prolistovat.

křížek Syntetické parfemace. Používají se zpravidla v kombinaci desítek až stovek složek, často s příměsí pochybných doprovodných látek. Váže se k nim spousta zdravotních rizik, od bolestí hlavy, přes alergie, po narušování hormonálního a nervového systému. V konvenčních produktech se vyskytují opravdu téměř všude. Pokud tedy používáte běžnou kosmetiku a drogerii, pravděpodobně vystavujete své tělo dlouhodobé zátěži také skrze syntetické parfemace. Pokud vás problematika vůní zajímá, mrkněte se na duel přírodních a syntetických vůní na našem blogu.

křížek Škodlivé konzervanty jako je třeba methylisothiazolinone či triclosan. Právě triclosan se často používá jako přísada antibakteriálních čisticích prostředků, zejména mýdel a antibakteriálních gelů. Hromadí se ale v tukových tkáních člověka i zvířat a nejnovější výzkumy potvrzují, že může způsobovat poškození buněk, narušovat hormonální rovnováhu a zapříčinit vývojové vady. Triclosan je toxická látka, která může vytvářet karcinogenní nitrosamin, svým působením může měnit strukturu bílkovin a genů a vyvolávat alergie.11

Mezi další strašáky patří například EDTA, optické zjasňovače, PEGy, silikony, chemické filtry, nanočástice, parabeny… A takhle bychom mohli popsat ještě mnoho řádků.

Ona totiž povolená látka ≠ bezpečná látka

Uvedené složky legislativa povoluje, a výrobci je tak používají na plné obrátky. Člověk pak snadno dojde k závěru, že co je povolené, to je zákonitě bezpečné. V tomto případě to však často neplatí. Stačí se ohlédnout do minulosti.

semafor Třeba takový formaldehyd byl v EU klasifikován jako karcinogen až v roce 2016. Do té doby se jako účinný konzervant hojně používal v pleťových a tělových krémech nebo v lacích na nehty a v některých zemích se bez omezení vesele vyskytuje nadále. Podobný příběh vypráví i ftaláty, hojně využívaná změkčovadla plastů, která najdeme i v kosmetice.12 Zpočátku byly považovány za neškodné, postupem času se však ukázalo, že snižují plodnost (především u mužů), spojovány jsou také s vyšším výskytem rakoviny varlat a mohou mít negativní dopady na vývoj plodu.13

cigareta A co takové cigarety? V roce 1924 se jich jen v USA prodalo na 70 miliard a jejich kouření zaštiťovali i samotní doktoři. Až v roce 1970 dostali výrobci povinnost přidat na krabičku varování, že kouření škodí zdraví.14 A dnes? Celý svět ví, že obsahují na sedmdesát prokázaných karcinogenů, přesto si je můžete kdekoli volně koupit.

Reklama (v angličtině) z roku 1949 s názvem “Ze všech cigaret kouří doktoři nejčastěji kamelky”:

šipka Nešetřete proto na kosmetice a drogerii, která přichází do styku s vaší pokožkou. Nakupujte vědomě, a chraňte tak sami sebe a své zdraví před vynalézavostí či lhostejností některých výrobců. Když si pochybné látky zvládnete držet od těla, stejně jako superman kryptonit, vaše imunita bude vzkvétat.

Na vaší volbě záleží více než kdy jindy

meditace v lese Události posledních týdnů nám jasně ukazují křehkost lidského zdraví. Doba je nejistá a o dalším vývoji situace se vedou dohady, mnohdy protichůdné či velice odlišné. Pokud si připadáte bezmocní, pamatujte, že jedny otěže vám v rukou zůstaly. Svou volbou můžete výrazně posílit, nebo naopak podlomit svou vitalitu a obranyschopnost. S každým antioxidanty nabitým obědem, s každou procházkou na čerstvém vzduchu, s každým promáznutím pokožky kvalitním krémem můžete udělat ten správný krok. Konvenční produkty vám možná ušetří pár desítek korun, zdraví je však k nezaplacení a současná pandemie nám to bolestivě připomíná. Udržujte proto i nadále přízeň přírodním produktům a zásobujte přátelské osadníky svého těla – zevnitř i zvnějšku – těmi nejvybranějšími rostlinnými lahůdkami. Oni vás na oplátku odmění pevným imunitním štítem. Opatrujte se.

Sdílejte prosím článek se svými blízkými. Třeba jim pomůže k pevnějšímu zdraví a šetrnějšímu životu:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..