Diskuze a zkušenosti: 26 x komentováno Přečtete za: 4 min

Econea a ekologické balení v duchu zero waste

Wordpress baleni zero waste

Kázat vodu a pít víno – tak to bychom opravdu neradi. Naopak – chceme dokázat, že provoz e-shopu může být po všech stránkách šetrný.

Balení a expedice je středobodem celého internetového prodeje. Posíláme mnoho tisíc balíků měsíčně a to už je slušná hromada krabic a výplní, kterou vyprodukujeme. A tahle kopa může a nemusí být šetrná k přírodě. Závisí to na celkovém přístupu k věci. Jednoduše je to o tom, na jakých hodnotách firma stojí a co je pro ni prioritní. My máme jasno.

Takhle to probíhá u drtivé většiny e-shopů

Buď se to dá dělat tak, aby to bylo co nejlevnější, nejpohodlnější a nejefektivnější. Aby se prostě co nejvíc vydělalo a nemuselo se to příliš řešit. Z obchodního i provozního pohledu to chápeme – je to nejsnazší.

Necháte si vyrobit nové krabice v několika nejvhodnějších rozměrech na míru, jako výplně používáte nafukovací polštářky z prvotního panenského plastu a krabice obalíte plastovou lepící páskou.

Důsledkem je ale spousta zbytečného odpadu, krabice, které se nedají pořádně recyklovat (když jsou oblepené plastovou páskou; dávají se na takzvanou energetickou recyklaci neboli spálení) a někdy také přemíra výplní, když se zvolí příliš velké krabice na malé věci.

Za nás – palec dolů. Jde to i jinak, ale je třeba nad tím přemýšlet a hlavně chtít.

A jak to děláme my?

Vyzkoušeli jsme toho mnoho, takže i náš pohled na věc se vyvíjel. Dnes už v tom máme dobrý systém a rádi ho sdílíme. Třeba inspiruje i někoho dalšího.

Krabice

 • žárovka Detailně všechny procesy a fígle ekologického balení popisuje naše skladová první dáma Lůca tady v tomto fungl novém článku.
  opakovaně používáme ty, ve kterých nám chodí zboží od dodavatelů
 • máme několik spřízněných duší a firem, které pro nás krabice schraňují, a jednou za čas si pro ně buď přijedeme a naložíme plné auto, nebo je necháváme vyzvednout naší přepravní společností (a tak vám naše zboží může přijít v krabici od preclíků, vína nebo třeba wifi routeru)
 • objevili jsme úžasnou firmu Recyklbox, která skupuje buď již použité krabice nebo takové, které by jinak skončily v kontejneru (protože si je nějaká firma například nechá vyrobit a nakonec toho tolik neprodá) – od nich pravidelně nakupujeme
13268576 970522159731390 9129088027703283201 o
Plné auto použitých krabic, které jsme si vyzvedli od spřízněné firmy

Výplně

 • fillpak manual machine2
  Fillpak

  výborně slouží rozřezané staré krabice od našich dodavatelů

 • stejně tak opakovaně používáme výplně, které nám v balících chodí (samozřejmě i ty plastové; proto se nedivte, když vám od nás v krabici dorazí plastová výplň – dostala další šanci na užitečný život)
 • výborná věc je Fillpak, u nás důvěrně přezdívaný „flusík“ – dávkovač na 100% recyklovaný papír, ze kterého se snadno a rychle vytváří výplně ze zmačkaného papíru
 • naše milá babička Madla (87 let!) pro nás sbírá noviny a reklamní letáky a my je pak moc rádi posíláme dále do světa
 • někdy také používáme kartonovou střiž neboli výplň vytvořenou ze starých krabic
IMG 1450
Noviny a letáky od babičky Madly

Ochrana křehkého zboží

 • kde je to možné, používáme dvojitou vlnitou lepenku (2VVL) ze 100% recyklovaného papíru
 • od dodavatelů nám v nějaké míře chodí i klasická bublinková folie, tak ji rádi dáváme druhou šanci
 • pro několik málo extrémně křehkých věcí, jako jsou některé skleněné lahve nebo svíčky, je možné použít skutečně jen bublinkovou folii (aby vám věci dorazily v jednom kuse i přes tvrdé zacházení při přepravě), a tak pokud zrovna nemáme tu již jednou použitou od dodavatelů, toto je jediná výjimka, kdy kupujeme něco málo nového plastu – maximálně s ním však šetříme a věříme, že ho buď dále použijete nebo alespoň dáte k recyklaci. Hledáme však ještě šetrnější alternativu.

Tip: Zkuste dárky v zero waste stylu.

Lepicí páska

 • papírová lepicí páska
  Papírová lepicí páska s lepidlem z přírodního kaučuku

  používáme výhradně speciální papírovou pásku s lepidlem na bázi přírodního kaučuku (kterou si u nás můžete i koupit)

 • pokud krabice už nejsou oblepené spoustou plastové pásky ze svého předchozího života, tak je možné je bez problémů kompletně recyklovat
 • krabice, které obsahují hromadu plastu, jsou na třídicích linkách obvykle vytříděny a jdou na tzv. energetickou recyklaci neboli do spalovny – i tak je ale šetrnější použít novou pásku papírovou, protože její výroba je pro životní prostředí příznivější, neboť nepodporujeme výrobu pásek z panenského plastu neboli z ropy

Obálky

 • nové bublinkové obálky nekupujeme, používáme jen ty už jednou použité – bublinkové obálky totiž není možné recyklovat
 • místo nich máme pevné obálky z recyklovaného kartonu, které slouží stejně dobře

Tašky na osobní odběr

 • všechny jsou samozřejmě ze 100% recyklovaného papíru

Tip: vše pro bezobalové nakupování

Stojí to za to?

Rozhodně. Ano, je to podstatně náročnější a dražší než ta běžná cesta. Ale my to vlastně už neumíme jinak. Nějak si nedokážeme představit, že bychom byli e-shop, který prodává ekologické a přírodní produkty a podněcuje k udržitelnému životnímu stylu, a přitom bychom se sami chovali jinak.

Děláme to z hlubokého přesvědčení, že šetrnost a udržitelnost může prostupovat naše životy na všech úrovních. Že každý jsme integrální součástí celého lidského a planetárního systému a můžeme svým konáním způsobit změnu. Že jednoduše vše začíná u každého z nás.

A co dál?

Určitě nejsme na konci cesty. Máme několik dalších nápadů, kterak se ještě víc přiblížit skutečné zero waste expedici:

 • Ještě lépe pracovat s krabicemi, výplněmi a obecně odpadem ve skladu. Nějaký odpad samozřejmě produkujeme. Moc by se nám líbilo, kdyby se nám podařilo ho systematicky skartovat a dělat z toho další výplně, které by ovšem byly příjemné na manipulaci i pro zákazníka (což jemná drť určitě není).
 • Chtěli bychom používat i samolepicí etikety z recyklovaného papíru. Jak na štítky od přepravců, tak i na české přelepky na zboží z dovozu. Už jsme jich několik zkoušeli, ale bohužel nebyly dostatečně kvalitní – nelepily. Budeme se pídit dále.
 • Ohromně se nám líbí myšlenka systému sběru použitých krabic a výplní od zákazníků. V tuto chvíli to pro nás má smysl v objemu alespoň 50-100 krabic najednou (jinak se to prostě nevyplatí), ale rádi bychom to do budoucna vymysleli i pro nižší objemy. Pokud budeme mít prodejny či showroomy po republice, tak to bude možné realizovat tam.

Máte další nápady? Sem s nimi!

Tip: Kupte si svačinové boxy.

Prosíme sdílejte dalším každodenním hrdinům:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Přečtěte si o Econee více:

Jsem zakladatelem a spolumajitelem Econea.cz. Poté, co jsem 10 let svého života věnoval finančnímu byznysu a hnal se za úspěchem a penězi, přišlo ve 30 letech tvrdé vyhoření a vnitřní prázdnota. Zpět na nohy mi definitivně pomohl až zcela nový směr podnikání, který pro mě má hluboký smysl - e-shop a inspirativní platforma s myšlenkou je umožnit lidem dělat malé každodenní kroky pro zdravý a udržitelný život. Miluji svou rodinu, Alpy, běhání, cestování a výlety do přírody.

Diskuze a zkušenosti: 26 x komentováno

 1. Dobrý den, rád jsem si to přečetl a chválím. Ve svém malinkém e-shopu (MalyStrazce.cz) to dělám prakticky stejně (při mém objemu zakázek to není problém). Jen na základě nějaké starší informace o zpracování papíru před recyklací používám plastové lepicí pásky v domnění, že to recyklaci nebrání (páska se stejně jako další nepapírové součásti při máčení oddělí). Máte opravdu konkrétní a aktuální informace, že když jsou krabice oblepené plastovou páskou, jdou vždy na spálení?

  1. Dobrý den, Ondřeji,

   to moc rád slyším, že v tom nejsme sami.
   A náročnost samozřejmě roste se škálou. 🙂

   Co se týče těch plastových pásek, tak jsme to kdysi ověřovali na EKO-KOMu a bylo nám řečeno, že to je jak kdy. Malé množství plastové pásky nevadí, ale při velkém oblepení už je to problém a pak nastává právě energetická recyklace.

   Prostě obecně bereme to tak, že ta papírová je jistota. Už jen ten samotný materiál, papír vs. plast z ropy, hraje velkou roli v ekologické stopě.

 2. Dobrý den,

  mám pro Vás ještě jeden tip na zamyšlení ohledně lepicích pásek. Píšete, že „v menší míře používáme i běžné plastové pásky – právě tam, kde jich už na krabicích je hodně z dřívějška a nemělo by žádnou přidanou hodnotu používat papírovou, která je několikanásobně dražší“. Je otázka, zda i zde nepoužívat pásky papírové – už z toho důvodu, že jejich použitím zatěžujeme svět kolem nás tolik jako u plastových a neméně z důvodu, že podporujeme ekologického výrobce.

  1. Dobrý den, Barboro,

   je to určitě k zamyšlení.
   Mě osobně se ty plastové nelíbí, ale je prostě fakt, že pokud už krabice obalená plastovými, tak tou papírovou k recyklaci nepomůžeme.
   Ale máte pravdu, že roli hraje i ekologická stopa pásky samotné.

   Díky za podnět, zamyslíme se nad tím ve skladu.

   1. Zdravím, Barboro,

    tak dávám na vědomí, že jsme se na základě vašeho impulzu rozhodli plastové pásky kompletně vyřadit. Je pravda, že i přesto, že bude krabice ze svého předchozího života už oblepená plastem a tak nejspíš ani s papírovou páskou nepůjde standardně recyklovat, tak že je i tak papírová páska příznivější volbou z hlediska výroby a nepodpory plastu.

    Moc díky za váš podnět!

   2. Dobrý den Milane, ráda bych přispěla do diskuze. V Top-obaly jsme sepsali článek o srovnání papírové a plastové lepicí pásky. Konkrétně která z nich se dá lépe recyklovat.
    Vyvrací mimo jiné mýtus, že krabice obalená plastovou páskou se nedá recyklovat.
    Doporučuju přečíst – přidávám rovnou odkaz k nám do blogu 🙂

    Pěkný den.
    Soňa

    https://www.top-obaly.cz/clanky/paska-papirova-nebo-plastova-ktera-se-da-snaz-recyklovat

    1. Dobrý den, Soňo,
     moc Vám děkujeme za tip na článek na Vašem blogu a vyvrácení mýtu s plastovými lepicími páskami. Jako Econea.cz rádi zůstaneme u papírových pásek s přírodním lepidlem, které v článku také doporučujete.
     🙂
     Pěkný den a ať se daří. Za celý tým Econea.cz Kateřina.

 3. Dobrý večer 🙂 dlouho jsem nenarazil na tak úžasný eshop 🙂 držím pěstí v poctivém podnikání 🙂 udělali jste mi radost 🙂 jsem člověk, který si váží planety co nejvíc jak to jde 🙂 Pavel 🙂

 4. Dobry den, je mozne k Vam pripadne krabice privezt? Mame ted 2 obrovske papirove krabice z Ikea a jeste dalsich nekolik mensich a radi se jich zbavime tak, ze Vam je privezeme, pokud to pujde? Dekuji za odpoved, Sabina E. Schick

  1. Dobrý den, Sabino,

   to určitě je možné a zároveň vítané. 🙂
   Stavte se kdykoliv v rámci pracovní doby skladu, což je od 8 cca do 17 hodin.
   Nejlepší je nejdřív zavolat na naši zákaznickou linku 226 633 542 a dát nám to dopředu vědět.

 5. Zdravím, vnukli jste mi myšlenku informovat i své zákazníky, že krabice od dodavatelů točím a ty, co objednávám, jsou také recyklované nebo různě posbírané. Výplně, co se najde + letáky, co končí ve schránce naší, sousedů, příbuzných…… Obzvlášť má dcera mě zásobuje různými výkresy a výtvory ze školy, které později skartuji a tak jsou výplně i hezky barevné 🙂
  Co se týká pásky, tak by mě zajímalo, jak drží v zimě, protože když v noci klesnou teploty na minus 20 a páska je do +5, tak i ve skladech či korbě aut není toto ideální.

  1. Dobrý den, Radko,

   díky, že jste reagovala.
   Jsem moc rád, že v tom jedete s námi.

   Naše zkušenost s papírovými páskami je super v zimě i v parném létě.
   Teploty se nezdají být problémem.

 6. Dobrý den Pavle Milane,
  v mé nové práci (vydavatelství) posíláme měsíčně několik tisíc časopisů přímo z tiskáren (balí Česká pošta do igelitu; časopis může mít 50 – 150 stran). Přímo z vydavatelství pak posíláme několik set různých balíčků (1-40 ks časopisů v jednom), většinou v papírových krabicích, ale velká část i v bublinkových obálkách (kvůli ochraně časopisů, stejně, když se někdy vrátí nepřevzaté, rohy časopisů jsou pomačkané, takže chtěla bych vyřešit i ochranu hran).
  Ráda bych naběhla na nějaký ekologičtější (ale i ekonomický) způsob balení. Vzhledem k tomu, že jste se již prokousávali tímto problémem… máte pro mě tip?

  1. Dobrý den, Nino,

   je mi líto, ale nemáme zkušenosti s odesíláním časopisů a tak se mi to těžko posuzuje.
   My posíláme normálně balíčky, tam je to něco jiného.

   Každopádně co mě napadá, jsou kartonové obálky – nejsou bublinkové, jen recyklovaný papír a jsou celkem pevné.
   V pohodě se dají recyklovat a papír je dobrý materiál.

   Ale nevím, jestli to je pro vás vhodné.

   1. Děkuji, máte tip které konkrétně?
    Četla jsem, že prodáváte papírovou ekologickou lepící pásku – mám zájem… je samolepící? Dá se na ni dát potisk? (logo a pod.)

    1. Dobrý den, Nino,

     s těmito otázkami se už budete muset obrátit na distributory obalových materiálů – tím se my primárně nezabýváme.
     Pásku sice i prodáváme (https://www.econea.cz/papirova-lepici-paska/), ale jen z toho důvodu, že jich stejně kupujeme hromadu za slušnou cenu a neustále se nás na ní někdo ptal. 🙂
     Nejsme však distributor a nedokážeme zařídit potisk.

     Pásky nakupujeme na obaly.cz, tam vám odpovědi určitě dají.

 7. Dobrý den,

  píšete, že používáte pevné obálky z recyklovaného kartonu. Máte namysli ty, které mají samolepící pásku, která neni recyklovatelná? Určitě bych si nechala poradit, existuje-li nějaká, kterou můžu zalepit tou ekologickou lepenkou . Mé hledání bylo zatím neúspěšné a nacházím puze recyklovatelnou pevnou obálku s již přilepenou lepenkou.

  Díky za radu, máte-li již nějakou zelenější variantu 🙂

  Martina

  1. Dobrý den, Martino,

   kupujeme kartonové obálky, které nemají žádné lepidlo ani lepicí pásku.
   Jen místo pro jakési zacvaknutí dílů mezi sebe.
   Ale stejně je třeba je lepit – papírovou páskou nejlépe.

 8. dobrý den, zajímalo by mě, jestli jste už našli alternativu za bublinkové folie jako výplň křehkých balíčků?:) díky moc:)

  1. Dobrý den, Anno,

   na skleněné věci používáme dvojitou vlněnou lepenku 2VVL, plus hodně fillpaku. A stačí to. Zrovna chystáme novou verzi tohoto článku, tak brzo budete moct proniknout do tajů našeho balení ještě hlouběji. 🙂

 9. Dobrý den, chtěla bych se informovat, jestli někde v Praze a blízkém okolí je možné zdarma odevzdat krabice, obalové a plnící materiály, které je možné ještě dále použít. Občas mám pocit, že se to u Nás doma hrozně hromadí a my neradi něco vyhazujeme. Pohybujeme se hodně po Praze a klidně dovezeme. Děkuji moc

  1. Dobrý den, Kristýno,

   díky moc za to, že nechcete krabice a výplně vyhazovat, ale dát jim další život. Můžete je klidně odvézt nám do skladu do Letňan. 🙂 Adresa je Toužimská 856, budova C3 a jsme tu od 8 do 17h každý den (mimo teď mezi svátky, kdy máme všichni dovolenou). Klidně kdykoliv přijeďte.

   Anebo se můžete domluvit s našimi gladiátory ve skladu na e-mailu krabice@econea.cz na konkrétním termínu.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..