Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno Přečtete za: 2 min

O ekologické produkty vlastně tolik nejde

Wordpress o eko nejde

Neberte mě doslova, nadpis je trochu nadsázkou.

Změní reálně něco jeden nákup? Změní ve světě něco jeden ekologický jar místo toho obyčejného? Jeden bambusový kartáček místo toho plastového? Ne. Ale i tak má každý nákup, každý ekologický produkt obrovský význam. 

Že si to protiřečí? Ne tak docela.Ten hluboký význam a dopad totiž spočívá v dlouhodobé cestě, na kterou možná právě pomocí toho jednoho nákupu vykročíte. To, co skutečně mění svět, je postupná změna v přemýšlení, v pohledu na život, v procítění se, co vlastně způsobujeme tím, když žijeme neekologicky (někdy možná až bezohledně), aniž bychom vnímali širší kontext svého konání.

Proto ten jeden prostý nákup, jeden jar, jeden kartáček … jsou symbolem. Symbolem osobní změny. Symbolem toho, že člověk vykračuje na cestu, která není ani snadná, ani dnes stále ještě běžná (alespoň ne v Česku). Ale je barevná, zábavná, dává smysl a vám skvělý pocit.

Proto si dáváme tolik práce s vysvětlováním všech témat a dopadů, které souvisí s produkty, které prodáváme. Proto se tolik zabýváme souvislostmi a důsledky běžného i toho našeho, alternativního konání. Proto tak důkladně popisujeme výrobky, příběhy značek a jejich tvůrců a myšlenky, které byly na počátku jejich vzniku.

Proto naši facebookovou stránku nezahlcujeme produkty a marketingovými akcemi, jak je jinak u e-shopu běžné, ale místo toho sdílíme příběhy, dobré zprávy a taktéž varování, když podle nás není v pořádku.

Jde nám totiž o víc než jen prodej, čísla, počet objednávek, zisk. Samozřejmě, jsme obchodní firma a musíme dbát na ekonomiku fungování, chceme udržitelně růst a taktéž žít v hojnosti. Za tím vším je však snaha vás především podnítit. Nabídnout témata k zamyšlení. Ukázat širší souvislosti. Někdy i provokovat a nebát se kontroverzních témat. A narovinu taky – užít si to, bavit se a mít z toho radost a dobrý pocit.

Takže abych se vrátil k nadpisu – o ekologické produkty samozřejmě jde. Jejich prodej je velká část toho, co děláme. A nejde jen o ně. Jde o vás. O vaše vnitřní postoje. O to, jak se vy i my společně díváme na svět a jak k němu přistupujeme – ve svém každodenním obyčejném životě. Přejeme si, aby to bylo co nejvíc laskavě, vědomě a udržitelně.

Prosíme sdílejte dalším každodenním hrdinům

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Jsem zakladatelem a spolumajitelem Econea.cz. Poté, co jsem 10 let svého života věnoval finančnímu byznysu a hnal se za úspěchem a penězi, přišlo ve 30 letech tvrdé vyhoření a vnitřní prázdnota. Zpět na nohy mi definitivně pomohl až zcela nový směr podnikání, který pro mě má hluboký smysl - e-shop a inspirativní platforma s myšlenkou je umožnit lidem dělat malé každodenní kroky pro zdravý a udržitelný život. Miluji svou rodinu, Alpy, běhání, cestování a výlety do přírody.

Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno

 1. Dobrý den,

  nejprve bych Vám ráda poděkovala za to co děláte. Jste skvělý!

  Po malých krůčcích se snažíme chovat šetrně k přírodě a okolí (třídíme odpad, snažíme se snížit odpad, řešíme drogerii co kupujeme apod.). Ale trochu mě zarazila otázka ohledně rozložitelných pytlíků, zda jsou opravdu rozložitelné v přírodě? Máme pejska a ty papírové sáčky nejsou úplně ideální, ale jsme proti používání běžných pytlíků. Rozhodli jsme se koupit právě ty „rozložitelné v přírodě“ a to značku Beco Bags, která uvádí, že jsou vyrobeny z rostlinných vláken z bambusu a rýžových slupek. Máme v plánu kupovat i rozložitelné pytlíky do košů… Máte nějaké zprávy o tomto problému? A co značky u vašich produktů?? Jsou opravdu v přírodě rozložitelné?

  Děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Jitka Lochschmidtová

  1. Dobrý den, Jitko,

   jsem moc rád, že jsme na jedné lodi. 🙂
   Díky za to, že právě ty malé krůčky děláte – je to ohromně důležité.

   Výrobky Becopets známe, ale zatím s nimi nemáme žádné zkušenosti, takže za ně nemohu mluvit.
   Co se však týče našich pytlíků na psí exkrementy od HBABio (http://www.econea.cz/hbabio-sacky-na-psi-exkrementy-25-ks/), tak za ty dáme ruku do ohně – skutečně se rozloží, jsou čistě z rostlinných zdrojů.

   S pytli do klasických košů už je to o něco složitější.
   My prodáváme ty od Fino a ty jsou takzvaně oxodegradabilní, tzn. že se rozkládají za vlivu vzduchu, tepla a slunečního záření.
   Rozloží se během cca 2 let.
   Není to tak dobrá varianta jako v případě biodegradabilních plastů (ty se rozloží rychleji a zaručeně kompletně).
   Potenciální potíž je v tom, že se nemusí rozložit ze 100 % a potřebují právě přístup vzduchu a světla – takže pokud se dostanou na skládku a tam jsou zavaleny, tak je ten proces delší.
   Ale pořád podstatně lepší než obyčejný plastový pytel, který se rozloží až za stovky let.

   1. Dobrý den, dovolím si ještě jedno varování před oxo-plasty.
    Evropská komise před několika dny v rámci balíčku dokumentů k oběhovému hospodářství zveřejnila i dokument, který se celý týká oxo-plastů a jejich vlivu na životní prostředí, a nevyšly z něj úplně nejlépe. Ve zkratce: Je sice pravda, že se rozloží na malé částečky, ale to jsou pořád mikroplasty, se kterými si životní prostředí nedokáže poradit. Navíc se v určitých složkách životního prostředí (např. v oceánech, kde jsou plasty obecně velký problém) nerozkládají tak rychle, jako v ideálních podmínkách. Do třetice, oxo-plasty zamíchané do ostatních plastů znemožňují jejich recyklaci (znehodnocují kvalitu výsledného recyklátu). A nakonec, je určité nebezpečí, že pokud bude širší veřejnost považovat oxo-plasty za „udržitelné řešení“, nebude mít tendence spotřebu plastů obecně snižovat. Takže opatrně s nimi…
    Možná, že spíše než se snažit vytvářet „eko-friendly“ plasty, je lepší prostě se naučit spotřebu plastů celkově snižovat a ty, které už tak používáme, se naučit recyklovat…
    Celý dokument je možné najít zde: http://ec.europa.eu/environment/circular-economy/pdf/oxo-plastics.pdf

    1. Dobrý den, Heleno,

     moc děkujeme za podnět.

     Ono je to s těmi -plasty složité. Na biodegradabilní plasty je třeba spousta rostlinných (a tak alespoň obnovitelných) zdrojů, ale stejně tak na jejich vypěstování padne nějaká ta ropa a další neobnovitelné zdroje. U oxodegradabilních plastů jsou ty potíže, o kterých píšete – pokud se nejedná o ideální podmínky.

     Takže není snadné si vybrat. Nejlepší řešení je nepochybně odpad nevytvářet, ale to je jaksi nereálné. Protože ani recyklace není dlouhodobě udržitelné řešení, pokud nebude co z těch recyklovaných plastů vyrábět. Aktuálně bohužel většina firem bere recyklovaný plast jako podružný materiál, alespoň co máme informace.

     Takže za mě – jak bio-plasty, tak oxo-plasty jsou cestou dopředu oproti těm obyčejným, ale ne finálním řešením. Stejně tak recyklace není všespásná. Cesta je opravdu především ve snižování odpadů a jednorázových produktů obecně.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..