V týmu Econea.cz si na mě vymysleli kulišácký úkol, představit sebe sama, tak nebudu chodit kolem horké kaše, beru lžíci a pojďme se do ní spolu pustit.
Moje psaní začalo, když jsem byla na rok studovat na Erasmu v jižní Francii. Měla jsem chuť sdílet tamní pestrý kulturní život s Čechy, a tak jsem začala spolupracovat s několika českými kulturními novinami, pro které jsem psala recenze, reportáže a rozhovory. Po návratu do Čech jsem v psaní pro různé online noviny pokračovala. Měla jsem to štěstí, že jsem byla jako první Češka vybraná na rezidenci pro kulturní publicisty v Rotterdamu a další podobné perličky. Z psaní o kultuře jsem postupně přešla na copywriting, protože jsem chtěla pomáhat slovy projektům s dopadem.
Co mám copywritersky za sebou
Přednáška o copywritingu v rámci VISI čtvrtků
V síle slov a jejich moci mě vyškolil specialista na mozek Libor Činka, který byl můj první dlouhodobý klient. Znalosti NLP (neuro-lingvistické programování) jsou totiž pro copywriting naprosto zásadní. Půl roku jsem pracovala taky pro digitální agenturu, ale podnikání některých jejích klientů mi přišlo na hraně etičnosti, takže jsme se v dobrém rozloučili. Dodnes jsme ale ve spojení na některé pro mě smysluplné projekty. Za poslední roky jsem tak psala pro různé firmy – startupové, vzdělávací, dobročinné, mezinárodní, designové a jiné – jako copywriterka a redaktorka na volné noze. Hodně si vybírám, pro koho píšu, čemu dávám svou energii a co tím podporuji.
Chyběla mi komunita podobně profesně zaměřených lidí, tak jsem ji před pár lety založila. O mojí naivní představě, že nás tam bude pár desítek, si Facebook myslel něco jiného. Dneska je ve skupině Copywriteři a další psavci přes 8 tisíc lidí, kteří se zabývají texty nebo hledají člověka do týmu.
Moje cesta k rostlinné stravě
Felafel se salátem a pečivem
Před 6 lety mi vážně onemocněl děda. Jeho zdravotní stav přesměroval moji pozornost na chvíli z diplomky na léčení stravou a podobná témata. Po několika dnech čtení vědeckých prací a sledování dokumentů jsem měla jasno – vyzkouším to sama na sobě a budu měsíc bez masa. Nebyla jsem žádný velký masožravec, takže to bylo celkem jednoduché. Po měsíci jsem pokračovala dál a dál až dodnes. Sama na sobě jsem zažila, co všechno dobrého udělá s tělem i s myslí vyřazení masa z jídelníčku. Měla jsem to štěstí, že jsem mého manžela potkala, když už byl vegetarián několik let. Postupně jsme odebrali i vajíčka a mléčné produkty, které nám oběma nedělaly zdravotně dobře. Doma se stravujeme vegansky, na návštěvách bez masa a vajec. Filmů o dopadech živočišných produktů na naše tělo i planetu je víc a víc, takže jsem ráda, že se vegetariánství a veganství šíří.
TIP na filmy The Game Changers o vrcholových sportovcích a dalších profesionálech stravujících se rostlinně a film What the health o zdravotním dopadu živočišných produktů na naše zdraví.
Jak mám blízko k ekologii
ostrov Aruba v Karibiku
Téma ekologie pro mě začalo být silné, když jsem byla před několika lety dva měsíce na karibském ostrově a viděla, jaký dopad má každý lidský krok. Mořská voda se musela odsolovat, aby byla pitná, všechno jídlo připlouvalo na obrovských nákladních lodích. Byl to smutný pohled. Došlo mi, že tohle jsou témata, o kterých chci (jednou) psát. V Econea.cz se mi tak splnil dlouholetý sen. Ne každý si chce míchat doma vlastní eko prací prášek nebo používat menstruační kalíšek, ale jsou i jiná řešení, jak žít ekologičtěji a ohleduplněji k planetě. A je důležité o různých možnostech informovat a nabízet nové úhly pohledu. Ať si pak každý vybere podle sebe, co mu sedí.
Jak jsem se dostala do Econea.cz
Meditační zahrada v SPN
Seznámila jsem se s Martinem Matesem a jeho ženou v ašrámu Shree Peetha Nilaya v Německu. Byla to taková vtipná scénka. Po tom, co jsme se představili, se nás s mužem Martin zeptal, co děláme. „Jsem copywriterka”, povídám. „Tu teď právě hledám,” řekl Martin. Můj muž řekl: „Pomáhám firmám obchodovat s Čínou”. „Teď zrovna řešíme jednu věc s klientem v Číně a potřebovali bychom pomoct”, reagoval Martin. Bylo to jako z nějakého hollywoodského filmu. Dvě mouchy jednou ranou. S Martinem jsme se za nějaký čas potkali a začali spolupracovat na menších úkolech. Ty se postupně rozšiřovaly a rozšiřovaly. Dneska pro vás kromě obsahu na blog vybírám ta nejlepší zrnka do Zeleného kafíčka a připravuju další textové dobroty. Jsem vděčná, že můžu pracovat v otevřené firmě, které záleží na zdraví lidí a planety.
Jak blízko mám k přírodě
Naše psí duo na výletě
Většinu svého života jsem žila vedle lesa, takže moje nejoblíbenější místo v Praze je přírodní rezervace Divoká Šárka. Od 3 let jsem si přála psa, splnilo se mi to až v 11 letech. V Šárce jsem s ní trávila spoustu času. I teď jsem v přírodě každou volnou chvíli. Máme dva akční psy, takže to je záruka dostatku pohybu. Největší relax je pro mě být v přírodě, nebo tvořit rukama. Miluju vodu, takže plavání, šnorchlování a všechno vodní skotačení, to je moje.
Tak, lžičkou jsme došli na dno misky s kaší. Snad vám chutnala. Teď už víte, kdo pro vás píše o zelených volbách, vybírá zrníčka informací do Zeleného kafíčka a hraje si pro vás s písmenky.
Prosíme, sdílejte tohle povídání s dalšími zelenými hrdiny, třeba v něm najdou něco pro sebe:
Nejoblíbenější zelené poklady
Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:
Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy.
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.