Diskuze a zkušenosti: 20 x komentováno Přečtete za: 4 min

Pozoruhodný šungit. Má smysl ho dávat do vody?

sungit

I když ho používal už car Petr Veliký, svou největší slávu zažívá šungit až poslední dobou. “Kámen života” najdete dnes v mnoha podobách – jako šungitovou drť do vody, pyramidy, masážní koule, vejce, destičky nebo šperky. Existují dokonce léčivé šungitové komnaty. Co na tomto černém kameni je tak pozoruhodného? 

Co je to šungit

Fulleren
Fulleren

Zkamenělý přírodní materiál z mořského dna starý přibližně dvě miliardy let. Má výjimečné složení, vlastnosti a široké využití. Je v něm obsažena skoro polovina prvků periodické soustavy. Jeho výjimečným poznávacím znamením je, že obsahuje nekrystalický uhlík v nezvyklé formě fullerenů.

Fulleren je čtvrtá známá forma uhlíku po diamantu, grafenu a tuze. Přírodní fullereny byly poprvé nalezeny právě v šungitech. Je to nejvýkonnější známý antioxidant a zároveň univerzální sorbent. Díky tomu čistí vodu od škodlivin a zároveň jí dodává prospěšné a léčivé látky.

Jak poznat pravý šungit

AdobeStock 109881934 e1602506048877Neopracovaný šungit má šedou až šedo-černou barvu a špiní ruce. Můžete v něm vidět zrnka pyritu, drobné póry nebo bílé žilky z křemene.

Leštěný šungit má černou barvu se skvrnami, prasklinami nebo mapami.

Pravý šungit pochází z obrovského naleziště v ruské oblasti Šunga v Karélii. Dobývá se otevřeným lomem a jeho zásoby jsou bohaté. V Rusku byly nahlášeny ještě další dva malé výskyty, jeden na Kamčatce a druhý v Čeljabinsku. Další šungity byly zaznamenány v Rakousku, Kongu, Indii, Michiganu a v Kazachstánu1.

Kvalitní šungit by měl být složený z 30 % uhlíku a ze 70 % z silikátů, slídy, oxidu železa, hořčíku, draslíku,… Jak to poznáte? Spolehněte se na certifikaci, která dokládá jeho přesné chemické složení. Jen málo prodejců na trhu se šungity dokládá složení certifikací, což vám výrazně ulehčí výběr. 😉

Pro fajnšmekry
Existuje také elitní šungit s obsahem uhlíku mezi 90 a 98 %. Díky vysokému obsahu fullerenů jde o mineralogický poklad. Netěží se průmyslově, ale pouze ručně za velmi obtížných podmínek. Má výrazný lesk, antracitovou barvu a je nerovný. Cena elitního šungitu se počítá za gram2

Jaké má šungit vlastnosti

 • Váže na sebe těžké kovy, čpavek, ropné produkty, pesticidy, fenoly, povrchově aktivní látky, chlór a další organické i anorganické látky.
 • Ničí bakterie3.
 • Odfiltrovává elektromagnetické a rádiové záření.
 • Zpomaluje oxidaci.
 • Je vodivý.
 • Podporuje biologickou aktivitu mikro a makro živin.
 • Obohacuje vodu o sodík, draslík, vápník, hořčík a další minerály a přírodní antioxidanty.
 • Vyrovnává pH vody na hodnoty mezi 7 a 7,5.
 • Je šetrný k životnímu prostředí a bezpečný pro lidské zdraví.
 • Je odolný proti korozi.

Jaké má šungit účinky

Šungitový lom v oblasti Šunga v Karélii
Šungitový lom v oblasti Šunga v Karélii

Šungit se používá jako léčebná pomůcka už od začátku 18. století. Car Petr Veliký založil v Karélii první ruské lázně a vlastnosti šungitu využíval také k čištění pitné vody pro svou armádu4. Z vody totiž zcela přírodním způsobem šungit odstraňuje až 95 % těžkých kovů, chlóru, pesticidů, volných radikálů a dalších škodlivých látek.

Šungitovou drtí můžete doma filtrovat pitnou vodu, vyrovnávat její pH a zvyšovat kvalitu. Vodu obohacuje o minerály, mikroživiny a zbavuje ji zákalu. Šungitová voda blahodárně působí na trávení a imunitu. Pomáhá při bolestech hlavy, nachlazení a potížích s dýchacími cestami, klouby a svaly. Touto vodou můžete také zalévat rostliny.

Vylepšování vody šungitem je rozšířené kromě Ruska hlavně v Norsku, Švédsku a Americe. Používá se na čištění vody ve studnách, vodojemech, v bazénech a pro čištění odpadních vod z nemocnic. V české republice je firma, která se zabývá výzkumem šungitových hornin a používá šungit při čištění ploch znečištěných ropnými deriváty.

Pro všechny studny doporučíme každých cca pět let klasickou cestu pro čištění vody ve studni.

Proč používat vodu se šungitem

Máme to štěstí, že žijeme v místě světa, kde nám pitná voda teče z kohoutku proudem. Aby byla bez parazitů a dalších nebezpečných mikroorganismů, je upravená chlórem a jeho deriváty. Chlór ale ve vodě podporuje rozvoj volných radikálů, které mohou v těle napáchat pěkně nezdravou paseku.

Šungit umí vodu volných radikálů zbavit.5

Vědecké okénko
Vědci zkoumali vliv šungitu na vodu a zjistili, že během prvních 24 hodin je filtrace aktivním uhlím účinnější než filtrace šungitem. Po 24 hodinách ale začne šungit čistit vodu vysokou konstantní rychlostí a odstraňuje volné radikály až 30krát účinněji než aktivní uhlí.6

Jak připravit vodu se šungitem?

 1. Voda se šungitovou drtí
  Voda se šungitovou drtí

  Před použitím šungitovou drť pořádně propláchněte vodou.

 2. Do skleněné nádoby nalijte 3 litry pitné vody a vložte do ní přibližně 300 – 500 gramů šungitových kousků.
 3. Už za 30 minut působení se voda začne zbavovat nežádoucích látek. Celý proces čištění vody trvá jeden den. Vodu s drtí mějte 24 hodin na tmavém místě.
 4. Pak šungitovou vodu přelijte do jiné nádoby tak, aby v původní nádobě zbylo přibližně 0,5 litru vody se zbytky znečištění a s drtí.
 5. Šungitovou drť promyjte v pitné vodě a můžete ji hned znovu použít.

Doporučuje se po 6 měsících používání šungit vyměnit za nový. Vysloužilým šungitem můžete udělat radost vašim kyselomilným rostlinám doma, na balkoně nebo na zahradě. Ocení ho růže, levandule, tulipány i jahody.

TIP Pokud máte doma domácího mazlíčka, můžete mu nabídnout dvě misky s vodou – jednu s běžnou kohoutkovou a druhou se šungitovou vodou a uvidíte, jakou si vybere. 

Šungit a jeho čištění

Šungitová pyramida a drť
Šungitová pyramida a šungitová drť

Po každém použití šungitové drti ji pečlivě propláchněte pod proudem vody. Jednou za měsíc až dva můžete dát šungitovou drť na 2 až 3 hodiny do slabého roztoku z jedlé sody, kuchyňské soli nebo z octa. Roztokem se drť pročistí a prodlouží se její filtrační životnost. Pak ji pořádně propláchněte pod proudem vody.

Otestujte ho

Jak vidíte, nejde o žádný obyčejný šutr z Ruska, ale o poklad, kterému mnoho lidí říká kámen života. Z šungitové vody se kromě zdravější pitné vody dělají také obklady bolavých míst a léčivé masti. Právě pro jeho zázračné filtrační účinky na vodu jsme ho uvítali i v našem e-shopu. Aby mohl své výjimečné vlastnosti předvést i u vás doma.

Pozn. Econea.cz (09/22): Šungit je u nás dočasně nedostupný kvůli aktuální situaci v Rusku, potažmo na Ukrajině. Ke zlepšení kvality pitné vody můžete sáhnout o poličku dál. Leží tam aktivní dřevěné uhlí binchotan. Odstraňuje z vody pesticidy, těžké kovy, chlór a další nečistoty. Vodu navíc obohatí o minerály a dodává jí lepší chuť.

Prosíme, sdílejte tento článek dál, ať ví o šungitu co nejvíce lidí:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

 

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuze a zkušenosti: 20 x komentováno

 1. Dobrý den, když jsem se pídola o kameni na své artrotické klouby, byl mi doporučen šungit (nosit na krku) – to je tentýž? Zdravím Marie K

  1. Dobrý den, Marie, děkujeme Vám za dotaz. Největší naleziště šungitu je v Rusku, takže Vám byl zřejmě doporučený právě šungit z tohoto místa, který máme v nabídce. Máme šungit určený pro filtraci vody, který v rukou špiní, takže na krk by se nehodil. Můžete ho ale použít na obklady kloubů šungitovou vodou. Některé zdroje uvádí, že obklady ze šungitové vody urychlují hojení, odřeniny, popáleniny a léčí se s nimi artritida, artróza a křečové žíly.
   Co se týče šperků, tak najdete obchody a e-shopy s leštěnými šungity jako šperky. Držíme palce, ať na problémy s klouby šungit pomůže.

   1. Vcera jsem si koupila pyramidu 10×10 a menší kousek leštěného šunginu.
    Domnivala jsem se, že ten menši kousek stači dát do vody a voda se vyčisti.
    Tady se dočitám, že na čištění je třeba použít lelestěnou drť.
    Mám revmatické bolesti kloubů, může mi nějak pomoci ty dva kousky, co jsem si koupila? Nebo pro mě máte jinou radu?Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den, Kláro,
   děkujeme za Váš dotaz. Rozdíl je pouze ve velikosti – například v jaké nádobě si vodu chcete filtrovat a jaká velikost se Vám tím pádem hodí více. Vlastnosti obou typů šungitu jsou úplně stejné. Pěkný adventní čas Vám přejeme. Za celý tým Econea.cz, Katka

 2. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když poprvé dělám sungitovou vodu počkám 24h…proplachnj zbylé kameny , napustim novou vodu a opět po 24h mám další vodu? Nebo se časový interval zkrati? Hezký den. Děkuji Žaneta

  1. Dobrý den, Žaneto,
   děkujeme za dotaz. Už za 30 minut působení šungitu se voda začne zbavovat nežádoucích látek. Je jen na Vás, jestli budete chtít vodu filtrovat pokaždé podle doporučení výrobce 24 h nebo kratší dobu. Máte další otázky? Pěkné jaro přeji za celý tým Econea.cz, Katka.

 3. Dobrý den,
  zajímalo by mě jestli šungit dokáže odstranit z vody ze studně dusitany a sírany, pokud ano, kolik bych ho musel použít (samozřejmně se to asi odvíjí od koncentrace dusitanů a síranů naměřené ve vodě) na snížení koncentrací na mez odpovídající vyhlášce.

  předem děkuji za informaci
  Petr N.

  1. Dobrý den, Petře,
   děkujeme za dotaz. Pro jistotu jsme se zeptali přímo dodavatele a ten nám odpověděl: „Podle všech zkušeností dusitany a dusičnany odstraní. Množství šungitu samozřejmě odvisí od koncentrace. Doporučuji rozbor vody a pak řešit množství. Ve studni musí šungit „plavat“, tak aby voda skrz něj protékala (jako přes filtr). Nesypat ho na dno!“
   Je to takto jasnější? Za celý tým Econea.cz zdraví Katka.

 4. Dobrý den,
  zakoupila jsem šungitovou drť a to především z důvodu, že má jak píšete upravovat PH vody na 7-7,5. Zkoušela jsem PH otestovat (po 24 hod působení) a k mému zklamání se PH nelišilo od vody čerstvě napuštěné z kohoutku tj. mezi 5 a 6.
  Jsou informace o úpravě PH ověřené, otestovali jste si sami tuto informaci? Přijde mi lehce zavádějící a klesá tím bohužel i má důvěra v tento produkt.

  Předem děkuji za odpověď.
  S pozdravem
  Tereza

  1. Dobrý den, Terezo,
   děkujeme za Váš dotaz, to je skvělé, že jste pH vody otestovala. Kontaktovali jsme s touto informací dodavatele a odpověď kvůli dovoleným trvala, bohužel. Dostali jsme odpověď, že pH zvládne v kratší době upravit pravděpodobně jen elitní šungit, což je téměř 100% uhlík a my máme od dodavatele variantu, která má uhlíku kolem 30 %. Ten údajně s pH hne až po velmi dlouhé době. Upravili jsme proto tuto informaci i v produktových popiscích, aby to bylo správně. Děkujeme za Váš podnět a přejeme, ať Vám šungit a jeho další účinky dělají radost. Za celý tým Econea.cz Kateřina.

   1. super…táto Vaša odpoveď je dôkazom, že Vám ide skutočne o pravdivé informácie,nesnažíte sa ľudí zavádzať len kôli predaju…ja som si šungit kupovala vždy u nás v BB na Radvanskom jarmoku, ale ten je len 1x ročne a ešte nie vždy som prítomná (žijemv PH), takže som otravovala niekoho z rodiny, známych atd…a teraz, vďaka Vám, mám šungit , kedy chcem a koľko cghcem. Ďakujem…prajem krásne letné dni…aj vďaka fajnej, čerstvej, zdravej vodičke…Katarína

    1. Hezký den, Katko,
     děkujeme a máme radost, že jsme Vám usnadnili shánění šungitu. 🙂

     Mějte hezký zbytek léta,

     Tereza z Econea.cz

   2. Pokud Vám mohu doporučit,pH vody vám zvýší směs křišťálu+ křišťálu s turmalínem+růženin a smaragd.

 5. Dobrý den,

  na tomto blogu ( https://aranys.cz/blog/96_sungit-cistic-vody.html ) jsem se dočetla, že je doporučené pít šungitovou vodu v množství 1-3 sklenic na den a nedoporučuje se pít ve velkém množství. Já jsem žila v domění, se kterým jsem si také šungit na econei pořídila, že mi bude filtrovat veškerou vodu, kterou denně příjímám (tedy klidně i 2,5l denně).
  Samozřejmě nevím, jak relevantní jsou informace na sdíleném blogu, tak se chci zeptat někoho zasvěceného, než začnu hledat vědecké články.

  Moc děkuju!

  1. Dobrý den, Vendulo,
   omlouváme se za odmlku, po Vašem komentáři jsme ihned kontaktovali dodavatele šungitu (značku Šungitstore), abychom ověřili správnost užívání. Jakékoliv limity na konzumaci šungitové vody nám v Šungistore vyvrátili, není žádný důvod, proč by se voda s šungitem neměla pít neomezeně. Vůči autorovi zmíněného článku a jeho zdrojům jsou v Šungistore hodně skeptičtí. Kdybyste měla jakékoliv otázky, dejte nám vědět. Krásný den za celou Econea.cz přeje Kateřina.

 6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho mohu používat elitní šungit k čištění vody na pití. Jestli po čase ztrácí účinnost? Nebo ho stačí očistit, nechat odpočinout nějaký čas a pak zase funguje dál? Děkuji za odpověď

  1. Hezký den, Lído,
   děkujeme za dotaz. 🙂 Šungit vždy po čištění vody stačí promýt v pitné vodě a je připravený na další akci. Zhruba po 6 měsících používání ho ale vyměňte za nový. Detailní instrukce najdete tady na našem webu přímo u produktu.

   Za tým Econea.cz moc zdravím,

   Tereza

 7. Dobrý den, šungit bych chtěla do bazénu. Stačí tam jen ten šungit dát na den?

  1. Hezký den, Jindro,
   děkujeme za dotaz. Konkrétně bazén jsme nikdy neřešili, ale od výrobce máme informace k postupu u studny, můžete se tedy inspirovat. 🙂 Šungit by se měl každých 24 hodin proplachovat, neměl by tedy ve vodě jen „sedět“, to se na něj pak chytá kal. Navíc nechává mírný černý poprašek na dně, což v bazénu asi není úplně žádoucí. Šungit je zkrátka určen pro užití s proplachováním. Detailní instrukce najdete přímo v produktovém textu tady.

   Doufám, že vám odpověď pomohla. Přejeme hezké koupání! 🙂
   S pozdravem,
   Tereza z Econea.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..