Přečtete za: 4 min

Jak přeprat alergie na prací prášek. Z čeho vznikají a jak se jim vyhnout?

Alergie na praci prasky

V televizi i na sociálních sítích nás bombardují reklamy na zázračné prací prášky, které dokonale vyperou vše od tlapek od bahna až po červené víno. V žádné z nich se ale neříká, že látky v běžných pracích prostředcích mohou škodit dětem, dospělým, zvířatům i životnímu prostředí. Pojďme si na alergie na prací prášky trochu posvítit.

Proč vzniká alergie na prací prášek

Běžné prací prášky v sobě obsahují syntetické látky
Běžné prací prášky v sobě obsahují syntetické látky

Běžné prací prášky v sobě obsahují nejrůznější syntetické látky, aby co nejlépe vypraly. Účinky těchto látek na lidské zdraví jsou kontroverzní nebo přímo škodlivé. Obsahují tenzidy, fosfáty, opticky zjasňující prostředky, bělidla na bázi chlóru, syntetické konzervanty, parfémy a další látky, kterým je lepší se vyhnout obloukem. Jejich zbytky zůstávají po vyprání na našem oblečení, ložním prádle, hračkách a látkových plenách. Náš imunitní systém na ně může reagovat, pokud je vyhodnotí jako nevítané alergeny.

O škodlivých látkách v běžných pracích prostředcích se dočtete v našem článku

Jak vypadá alergie na prací prášek

les triconautes 19zo2nQUpRk unsplash Nejčastějším projevem je svědění kůže, šupinky, vyrážka, zčervenání nebo otok. Reakce se může objevit několik hodin po obléknutí vypraného oblečení, nebo po delším používání prášku. Například v zimě je naše kůže namáhaná více a je náchylnější k alergickým reakcím.

Když není alergie na prací prášek odhalená včas, může vést k suché popraskané kůži nebo ke vzniku ekzému. Pokud máte výrazné příznaky, navštivte lékaře, který alergii potvrdí, nebo vyvrátí.

Alergie a svědění kůže

Když pokožka přichází do styku s pracím práškem, může dojít k jejímu podráždění nebo i vzniku ekzému. Může se tak stát i do několika hodin. Nejčastěji se takováto reakce projeví svěděním či zarudnutím citlivého místa na kůži,“ prof. Jana Hercogová, MD, PhD, MHA, přednostka Dermatovenerologické kliniky nemocnice Na Bulovce.

👉 Očíhnout zelené poklady od Bio-d
👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde
👉 Očíhnout zelené poklady od Mulieres

Co pomáhá proti svědění kůže

Ať už vaše potíže začaly s novým pracím práškem, nebo po měsících jeho používání, máte dvě možnosti.

1. Můžete prodloužit proces máchání na dvojnásobný, aby alergenů zbylo v prádle co nejméně. Škodlivým látkám se tím nevyhnete, ale snížíte procento, se kterým přijdete do styku. Prodloužení máchání ale není příliš ekologické a ani neřeší paseku, kterou páchají toxické látky v přírodě.

9965e79eccd74b1b4d5983036473843b mulieres 066 DSC1581 2. Jistější je vyměnit současný dráždivý prací prášek za hypoalergenní prací gel, kterých je dnes na trhu celá řada. Prací gely se totiž při máchání vymývají z prádla mnohem snadněji než sypké prací prášky. A hypoalergenní prací gely jsou vhodné pro citlivou pokožku, alergiky, ekzematiky i malé děti.

Alergie na prací prášek u miminka

marcin jozwiak OKnatfQhNNQ unsplash Jedním z častých důvodů, proč rodina přechází na hypoalergenní prací gel, je narození miminka. Kůže malých dětí je nesmírně jemná a citlivá. Běžné prací prášky mohou dětem způsobovat opruzeniny, vyrážky, alergie i ekzémy. Proto jsou nejvhodnější prací prostředky pro děti ekologické prací gely s čistě přírodní vůní éterických olejů nebo zcela bez vůně.

Přečtěte si naše tipy v čem prát miminkům zdravě 

V čem prát proti alergiím na prací prášky

Jak jsme prozradili výše, nejlepší volbou je vybrat si hypoalergenní prací gel. V něm můžete vyprat prádlo úplně všem.

Naši favorité jsou:

Prací gely Only Eco

Hypoalergenní tekutý prací prostředek na všechny druhy prádla OnlyEco 3c6f98752ea2cca167e91b066d008731 hypo detske a hypoalergenní tekutý prací prostředek na dětské prádlo OnlyEco jsou vyvinuté na kontakt s citlivou, alergickou a ekzematickou pokožkou. Ten druhý si navíc umí poradit s nejjemnější miminkovskou kůží i se všemi nástrahami, které prádlu malé děti připravují. Jsou bez parfemace, takže kůži nechají v klidu dýchat. Hodí se na bílé i barevné prádlo. Jejich obsah je z více než 99 % přírodní, což dokládá i přísná certifikace EcoCert – Natural Detergent.

Za značkou OnlyEco stojí polská firma Laboratorium Naturella, která je zároveň biotechnologickou laboratoří pro vývoj a výzkum. Jejich prací gely a další prostředky do domácnosti jsou vědecky potvrzené, otestované a navíc z velké míry z lokálních zdrojů.

Prací gely Officina Naturae

abc U této italské značky najdete účinné prací řešení pro citlivou pokožku, skvrny, dětské oblečení i pratelné plenky. To dokládá certifikace ICEA Eco Detergent. Vysoce koncentrované hypoalergenní prací gely bez vůně a prací gely BIO má v litrovém nebo čtyřlitrovém balení v recyklovatelném bioplastu. Šetrné mycí složky z italského olivového a řepkového oleje zanechají prádlo navíc krásně měkké.

Prací gely Mulieres

83daab6713dda94b03b4814fac3a31df mulieres 087 DSC1725 Značka Mulieres nabízí hned čtyři koncentrované prací gely v bio kvalitě. Jsou hypoalergenní, z 99,97 % z přírodních látek a vhodné pro nejcitlivější pokožku. Mají také certifikaci Natural Detergent od EcoCertu. Na výběr jsou varianty růžová zahrada, svěží citrus, severský les nebo bez vůně. Díky vysoké koncentraci vydrží 1 balení až na 37 praček. Výhodou je také unikátní obal z recyklovaných kartonů, kterému můžete dát po vypotřebování další život.

Prací gely Bio-D

d7ca289f37cd6ff9a72650518ab37db2 all bio d productslaundry liquid non bio 750ml Značka Bio-D má hned několik hypoalergenních pracích gelů, ve kterých si vyperete hravě i zdravě. Tekutý prací gel bez vůně je univerzální, koncentrovaný a vhodný na bílé i barevné prádlo v pračce i ruční praní. Jeho výhodou je, že se hodí i na jemné materiály jako je kašmír, hedvábí nebo vlna, protože je účinný už od 30 °C. Stejné vlastnosti mají i voňavé varianty ovoněné esenciálními oleji – prací gel s vůní levandule a prací gel s vůní jalovce a mořské řasy. Všechny prací gely mají litrovou nebo pětilitrovou variantu balení.

Prací prostředky Tierra Verde

aa4e87043f7ad881c8cc14c8d7406367 praci gel pomeranc
U česko-slovenské firmy Tierra Verde najdete celou řadu pracích gelů vhodných pro alergiky, ekzematiky i miminka. Perou na bázi mýdlových ořechů v bio kvalitě a jsou doplněné o rostlinné a minerální složky. Vybrat si můžete gel s vůní levandule, pomeranče, vavřínu kubévového nebo úplně bez vůně. V prací řadě najdete prací gely na běžné prádlo i speciální gely na funkční textil s koloidním stříbrem. Tierra Verde získala jako jediná česká firma mezinárodní certifikaci ECO GARANTIE.

Praní pravou přední

cristina gottardi 38Vxf3kF8FM unsplash Jak vidíte, praní pro citlivou kůži je snadné. Stačí si vybrat hypoalergenní prací gel s maximálně přírodním složením, který je ideálně prověřený také nezávislou mezinárodní certifikací. Pak ho stačí jen seznámit s vaší pračkou a jste na nejlepší cestě za vyléčením alergií na běžný prací prášek.

Přejeme vám kopce skvěle vypraného prádla a zdravou kůži k tomu. A při dalším dávkování pračky si vzpomeňte na to, že zmíněné prací gely myslí na zdraví všech – lidí, zvířat i planety. Neobsahují totiž žádné živočišné složky, nejsou testované na zvířatech a v přírodě se snadno a rychle rozloží.

Prosíme, sdílejte tento článek, ať se může zahojit kůže mnoha dalším lidem:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

 

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..