Přečtete za: 5 min

RECENZE: Radico Přírodní barva na vlasy BIO. Poradí si s šedinami?

1200x628px bez textu recenze radico

Milujete všechno přírodní, akorát u barvy vlastních kadeří to nadšení chybí? Nejste v tom sami. A protože klasické barvy na vlasy mě neuchvátily, dala jsem se před lety cestou hennování. Pár značek už mám za sebou a teď k nim přibyla ještě jedna – Radico. Co na ni říká má hříva?

Tato recenze miluje svobodu a upřímnost. Je tedy nezávislá a do jejího obsahu jsme nezasahovali. Produkty k testování jsme poskytli zdarma a ačkoli jsme čas za sepsání recenze odměnili honorářem, její vyznění bylo mimo naši kontrolu.

Martin z Econea.cz

Rychlé shrnutí

Člověk by si řekl, že každá barva na bázi henny bude stejná, ale chyba lávky. Už jsem měla tu čest s drahými značkami, které nechytly ani trochu. Radico také patří k těm dražším, ale barví parádně. V balení je všechno, co k aplikaci potřebujete – od rukavic přes čapku až po kartáček pro preciznější nanášení. Šediny nezakryla na první dobrou úplně, ale u více prošedivělých vlasů si s tím na první barvení neporadí žádná na sto procent. Kolem a kolem jsem spokojená z výsledku i z toho, že je barva 100% BIO.

Co je přírodní barva na vlasy Radico?

Testovaná přírodní barva na vlasy Radico v hnědém odstínu obsahuje několik druhů ajurvédských bylin, které jsou namíchané tak, aby vytvořily kýžený odstín. Ten však vždy závisí na vaší původní barvě, ať už je to přirozená barva, nebo jste se předtím barvili chemicky. Přírodní barvou můžete odstín vlasů pouze ztmavit nebo zvýraznit, zesvětlení možné není.

Barvy Radico jsou jedinečné tím, že všechny suroviny jsou BIO a ověnčené hromadou certifikátů, jako jsou ECOCERT Cosmos Organic, Vegan Society, USDA Organic a Made Safe.

Jaký je rozdíl mezi chemickou barvou na vlasy a tou přírodní?

Klasické barvy pronikají do struktury vlasu a obarví ho vlastně zevnitř. Aby se tak mohlo stát, musí nejprve narušit jeho přirozenou strukturu. Barva se však nedotýká jen vlasů, ale také pokožky, kterou se látky v určité míře vpustí i do našeho těla.

U přírodních barev se toho bát nemusíte. Nedochází k pronikání barvy do struktury vlasu, ale vlas obalí zvenku. Nejenže ho nepoškodí, ale ještě ho hýčká. Barvení však není natolik precizní jako u klasických barev a výsledný odstín hodně závisí na vaší původní barvě, ale v tom je to kouzlo. Pokud nemáte až tak rádi překvapení, zkuste si nejprve obarvit jeden pramínek, ať vidíte, s čím lze počítat.

TIP: Chcete vidět, jaký odstín barvy získáte s různými barvami Radico? Vyzkoušejte aplikaci pro iOS Radico Color Me Organic. Ušetříte si práci s vybíránín z hromady odstínů a barvením jednotlivých pramínků.

Určitě mrkněte i na informacemi nabušený článek o přírodním barvení vlasů, kde se dozvíte víc podrobností.

Co v sobě skrývá balení?

Kromě samotného prášku z henny a dalších bylinek obsahuje balení jednorázové rukavice, igelitovou čapku a kartáček na nanášení barvy. S kartáčkem jsem se zatím u jiných barev nesetkala, takže jsem měla radost, že pozvednu barvení z plácání barvy rukama přímo na vlasy na profi nanášení. Na druhou stranu je kartáček v každém balení, což z hlediska odpadu už tak skvělé není. Za výhodu však považuju, že byl prášek pouze v jednom plastovém sáčku, běžně bývá zabalený ve dvou.

👉 Očíhnout zelené poklady od Radico

Jaké složky pečují o vaši hřívu, zatímco ji barví?

Některé přírodní barvy na vlasy až tak přírodní nejsou. Proto vždy hoďte okem na složení, ať se nenecháte nachytat. U Radico si ale můžete být jistí, že je 100 % složek přírodních. A co víc, všechny jsou v BIO kvalitě. Pojďme si projít hlavní přísady jednu po druhé:

  • Indigo – tuhle modrou přísadu získávanou z rostliny indigovník najdete v tmavších až černých odstínech, kde nejsou tolik žádoucí červené odlesky. Vlasy může trochu vysušovat, ale ve společnosti ostatních složek se nemusíte bát, že byste měli vlasy po barvení nepříjemně suché. Je ale dobré mít na paměti, že jak je jednou indigo na vlasech, nebudete moct ještě dlouho zkusit vlasy odbarvit chemicky. Reakcí indiga s peroxidem by vám na vlasech mohla totiž vzniknout zelená.
  • Henna – prášek z listů hennovníku bývá přísadou většiny přírodních barev a stal se tak synonymem pro všechny přírodní barvy na vlasy. Samotná henna pomáhá vlasy regenerovat a dává jim načervenalý nádech.
  • Amla – ve složení najdete i bylinný prášek amla, který funguje jako takový přírodní kondicionér – vlas vyživí a dodá mu lesk. Dokonce pomáhá zmírnit vypadávání vlasů.
  • Bhringraj – prášek bhringraj podporuje odolnost vlasové pokožky a dělá dobře i citlivkám s kožními problémy.

Jak se barva Radico používá?

Nebudu vám nic nalhávat. Barvení hennou je šichta. A čím delší a hustší vlasy máte, tím méně často se vám do toho bude chtít pouštět. Teda já to tak mám rozhodně. Naštěstí hebké a lesklé vlasy jsou dostatečnou motivací, abych se do toho jednou za pár týdnů až měsíců dala.

Než se vrhnete do barvení, zjistěte, kolik barvy vám bude stačit. Krátkovlásky si vystačí s 20–30 g prášku, pro normálně husté vlasy po ramena stačí 40–60 g. Jestliže máte vlasy delší nebo je vaše hříva patřičně hustá, bude potřeba vysypat 70–100 g prášku, případně vybalit ještě další balení. Na správné množství si přijdete sami časem a budete to mít v oku. Já mám hřívu hodně hustou – na délku těsně k ramenům jsem použila raději 70 g a bylo to tak tak. 

U kratších vlasů pak jen hoďte zbytek barvy do vzduchotěsné nádoby a uchovejte ho na další barvení.

Postup barvení aneb tady začíná ta správná alchymie:

Nejprve je potřeba vlasy umýt (šamponem bez silikonů) a nechat je trochu proschnout.

Mezitím zalijte barvu vodou o teplotě cca 60 až 70 °C (studená neaktivuje účinky bylinek a vroucí je naopak může narušit) v poměru 1:3, tedy na jeden díl prášku připadají 3 díly vody. Doporučuji dolévat vodu postupně. Přidat jde vždycky, opačně je to poněkud horší. Konzistence by se měla podobat jogurtu – nesmí se drolit, ale také nesmí stékat z vlasů pryč. 

Otestujte, jestli je teplota barvy v pohodě, ať se při aplikaci neopaříte. Na ruce nahoďte rukavice a můžete začít nanášet. Pokud máte trpělivost, postupujte přiloženým kartáčkem pěšinku po pěšince. Od kořínků po konečky. V případě, že barvením nechcete strávit tolik času, nanášejte barvu na vlasy prsty, jak vám to přijde pod ruku. V takovém případě je dobré barvit se v předklonu nad vanou nebo ve sprchovém koutě a dát si majzla, abyste okolo neměli nic, co by se mohlo zašpinit (porézní materiály se obarví hned). Vždy na sebe proto hodím domácí černé oblečení, jen tak pro jistotu.

Když je henna po celé hlavě, kartáčkem nanesu barvu ještě na vlasovou linii, kde je potřeba trocha preciznější práce.

Teď už stačí zkontrolovat, že je barva opravdu všude, vlasy smotat pod igelitovou čepici a nechat přírodu pracovat. Ještě je dobré pomocí vatového tamponku (ať už s odličovačem nebo jen pomocí vody) odstranit barvu, která se dostala tam, kam nemá – čelo, uši, zátylek.

Přírodní barvě svědčí teplo. Doporučuje se minutku dvě foukat na vlasy horký vzduch a pak na igelitovou čapku nasadit ještě třeba nějakého vyřazeného kulicha, ať teplo nezmizne. Činnost na přijímání návštěv nebo pracovní cally to prostě není.

Minimální doba barvení je 60 minut, čím déle barvu na hlavě necháte, tím intenzivnější odstín získáte. Pokud máte čas i víc než 3 hodiny, není problém. Já většinou nevydržím déle než 2 až 2,5 hodiny, protože mě pak bolí hlava. Ale i to bohatě stačí.

Až usoudíte, že je čas barvu smýt, připravte si raději nějaký starší ručník. I když se má barva vymývat tak dlouho, dokud neteče čirá voda, prakticky se mi toho ještě nikdy nepovedlo docílit.

Pokud to není nutné, nepoužívejte šampon ani kondicionér, a to minimálně dalších 24 hodin – barva se ještě bude vyvíjet. Pokud to bez šamponu nezvládnete, sáhněte jen po přírodní variantě.

Já v naprosté většině případů hennu vymývám šamponem, protože při vymytí jen vodou mi přijde, že mi vlasy pořád barví, ať se snažím, co se snažím. Taky jsou pak jemnější a poddajnější. Akorát asi není odstín tak intenzivní, jak by být mohl. U Radico jsem ale postupovala přesně podle návodu a šampon jsem aplikovala až při běžném mytí po několika dnech, abych výsledek nijak neovlivnila.

A co se šedinami?

Pokud máte stejně jako já bíle prokvetlá místa, je barvení ještě o něco zdlouhavější. Jeden nános totiž nestačí. Bohužel jsem měla k dispozici pouze jedno balení a nevystačilo mi na dvě barvení, abych zakryla šediny 100%, ale už na první použití byl rozdíl markantní.

U Radica je doporučené nanášet další den novou vrstvu barvy (stačí už jen na odrosty, kde jsou šediny nejvíc vidět). Za sebe doporučuji dvoufázové barvení, kdy si na půl hodinky hodím na hlavu čistou hennu (tedy červenou), vymyju a pak hned barvím odstínem, který chci. Odbydu si to během jednoho dne a nemusím se trápit ještě další den. Dvoufázové barvení je fajn právě u barev s indigem, které si s šedinami poradí mnohem hůř než samotná henna.

Byla pro vás recenze přínosná? Budeme moc rádi, když se o ni podělíte s přáteli. 🙂

Hodnocení

Přírodní barva Radico rozhodně obstála. Sice si s šedinami neporadila na první dobrou úplně 100%, ale i v návodu se dočtete, že k úplnému zakrytí jsou potřeba dvě po sobě jdoucí barvení (což platí i pro ostatní přírodní barvy). Jinak je jemňoučká a dá se poměrně dobře vymýt i bez šamponu. Vlasy krásně vyživila a na slunci se parádně lesknou. A díky tomu, že je certifikovaná a 100% BIO, mám jistotu, že neobsahuje nic potenciálně škodlivého.
👍 Pro
obarví vlasy 100% přírodně
všechny suroviny jsou BIO
vlasy jsou po použití pevné a lesklé
výsledná barva působí naprosto přirozeně
kromě barvení obsažené bylinky pečují vlas od kořínků po konečky
vlasy se po nabarvení méně mastí
👎 Proti
barvení je zdlouhavé
na barvení šedin jsou (jako u všech přírodních barev) potřeba dvě po sobě jdoucí barvení
vyšší cena za jedno barvení
90
Naše hodnocení

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Nadšená pěstitelka pokojovek a chovatelka útulkových psů. Stejně jako se stará o své huňaté i olistěné mazlíčky, pečuje o svět kolem sebe – proto už jako malá místo hub nosila z lesa odpadky. Psaní o udržitelnějším žití a přírodní kosmetice bere jako možnost šířit své nadšení pro přírodu dál a udělat svět zase o kousek hezčí

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..