Přečtete za: 8 min

Jak vyčistit pračku ekologicky: Postarejte se o svěží prádlo i delší životnost spotřebiče

1200x628px bez textu pracka

Pračka nám usnadňuje každodenní život už několik desítek let. Kdy jste se jí za to naposled odvděčili péčí v podobě důkladného vyčištění? Pojďte zjistit, jak ji vyčistit s ohledem na přírodu, a jak se o ni starat průběžně. Krok po kroku i s fotodokumentací z našeho smejčení pračky. 🙂

Nevoní vaše prádlo po vyprání příjemně? Jestliže máte pocit, že pračka už nepere jako dříve, neznamená to nutně, že je čas na její výměnu. Možná je jen zanesená nečistotami a stačí ji pořádně vyčistit, aby zase fungovala správně. Pojďte tedy zjistit, jak vyčistit pračku a jak často je potřeba jednotlivé části umývat.

Jak poznám, že je čas vyčistit pračku aneb usazenou špínu ne vždy uvidíte

S každým praním se v pračce usazují zbytky pracího prášku, nečistoty z prádla a samozřejmě i vodní kámen. Také vlhké prostředí v pračce poskytuje optimální podmínky pro vznik plísně. Zatímco špína usazená na dvířkách nebo v zásobníku na prášek je dobře viditelná, jinde se dokáže skrývat. Prádlo pak po vyprání nevoní vůbec svěže, a ještě vám může způsobovat nepříjemné kožní problémy.

Nečistoty a vodní kámen se usazují v bubnu, na topném tělese, i třeba pod těsněním, kde to prakticky nevětrá. Stejně tak se schovávají ve filtru nebo v hadici. Pokud tedy z čerstvě vypraného prádla cítíte nepříjemný zápach, je nejvyšší čas se pustit do pořádného čištění. Pak už stačí jen dodržovat pár zásad, abyste si péči o pračku zjednodušili.

Jak vyčistit pračku pomocí speciálních přípravků

Pokud máte rádi věci jednoduše a rychle, pořiďte si speciální přípravky na čištění pračky – ty bývají účinné, na druhou stranu poměrně agresivní. Pořídíte je ve formě gelu, čisticích tablet i prášku, záleží na vás, co se vám bude nejlépe používat.

Pokud vám záleží na čisté pračce i přírodě, doporučujeme sáhnout raději po ekologickém přípravku, který je k planetě šetrnější, protože použité látky dokáže příroda odbourat a nepřispíváte tak k jejímu dalšímu znečišťování.

Rozhodně nedoporučujeme používat pro čištění pračky tabletu do myčky, jak se občas můžete dočíst na internetu. Ty se často rozpouští ve vyšších teplotách a delší dobu, než je klasický prací program, takže byste si moc nepomohli a navíc riskujete, že si pračku zanesete ještě více.

Pro pravidelnou ochranu pračky proti vodnímu kameni doporučuji jednou za čas použít profesionální přípravky, které díky speciálnímu složení efektivně redukují usazeniny vodního kamene na topném tělese a dalších klíčových komponentech, jako je buben, potrubí a čerpadlo.

Jiří Fuller z AP Servis, specialista na náhradní díly praček Whrilpool
👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde

Ekologické čištění pračky bez zbytečné chemie

Ekologické čištění nabízí hned několik variant. Pro čisticí pomocníky můžete sáhnout do špajzu, případně si pořídit čisticí prostředky šetrné k přírodě.

Čištění pračky pomocí eko přípravků

Jak už jsme zmínili, ekologické čisticí prostředky jsou biologicky snadno odbouratelné a nezanechávají po sobě v přírodě ekologickou stopu. Řada přírodních prostředků na čištění pračky je založená na kyselině citrónové, jedlé sodě a dalších šetrných surovinách, které si poradí s vodním kamenem i usazenými nečistotami.

a14feae062bc17ec937d1d72fe1d4491 wmdc web david correct 500x PhotoRoom 2.png PhotoRoom 2

ECONEA TIP: Čistič praček a myček na nádobí Ecozone

Hravě odstraní vodní kámen, usazeniny i pachy a svým 100% přírodním a do detailů proklepnutým složením je na tuty šetrný k životnímu prostředí i nám lidem.

Složení: <50% organické kyseliny, <15% bělidlo na bázi kyslíku, <5% neorganické soli

Jak vyčistit pračku octem

Čištění pračky octem je poměrně efektivní, ale výrobci praček tento způsob nevidí úplně rádi. Ocet si skvěle poradí s vodním kamenem i plísněmi, na druhou stranu je to kyselina, která při častém používání poškodí těsnění pračky. Proto octem pračku nečistěte pokaždé, ale jen když je potřeba generální úklid, tedy maximálně 2× do roka.

Sáhnout lze po octu, který používáte v kuchyni, případně zvolit silnější 12% bílý kvasný lihový ocet Ecodis, který se vyrábí fermentací ekologicky pěstovaných obilovin a může se pochlubit i certifikací od EcoCertu. Kdyby se vám zachtělo voňavějšího pomocníka, vyzkoušejte 10% bílý ocet s vůní pomeranče od Allnature.

ECONEA TIP: Bílý ocet 10% Allnature

Univerzální pomocník pro úklid celé domácnosti – v pračce odstraní vodní kámen, v kuchyni vysmejčí i ty nejmastnější povrchy, vyleští měděné a mosazné předměty a prošťouchne ucpaný odpad.

Složení: Ocet kvasný lihový 10%

Allnature ocet 1

Čištění pračky octem krok za krokem:

 1. Do bubnu pračky nebo do zásobníku na prášek nalijte 300 až 400 ml octa.
 2. Vyberte program na čištění pračky, nebo zvolte nejvyšší teplotu a nejdelší prací program a spusťte pračku naprázdno.
 3. Až pračka dopere, umyjte roztokem octa a vody také gumové těsnění a zásobník na prášek a aviváž.

Jak vyčistit pračku jedlou sodou

Jedlá soda funguje jako všestranný čistič a účinný bojovník s nepříjemnými pachy, není tedy divu, že se hodí i na vyčištění pračky. Soda dokáže bojovat proti některým druhům plísní, účinně změkčuje vodu a zabraňuje tak ukládání vodního kamene a velmi dobře odstraňuje zápach. Pokud vás tedy trápí zatuchlé prádlo a nepotřebujete se zbavit nánosů vodního kamene, je použití sody ideální. Takže jak na to?

 • Přímo do bubnu pračky nasypte dva menší šálky jedlé sody.
 • Vyberte program s nejvyšší teplotou, případně program na čištění pračky, pokud ho váš spotřebič má.
 • Jakmile pračka dopere, dočistěte mechanicky ještě zásobník na prášek a gumové těsnění. V případě většího znečištění si vytvořte ze sody a vody pastu, která odstraní nečistoty i mechanicky.
 • Pro větší čisticí účinek přidejte do pračky k sodě ještě ocet, který si poradí s vodním kamenem.
ezgif.com webp to jpg 3

ECONEA TIP: BIKA – Jedlá soda Tierra Verde

Je námi i našimi zákazníky ověřená a ulovíte ji v kilovém, dvoukilovém, pětikilovém a dokonce i 15kilovém balení.

O širokém využití jedlé sody a našich osobních zkušenostech jsme psali v blogovém článku. Jukněte, jak s ní vyzrát na skvrny, vodní kámen nebo ucpaný odpad.

Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou

Čištění lze provést i samotnou kyselinou citronovou. Stačí ji nasypat do bubnu pračky a do zásobníku na prací prostředek a prát naprázdno na 50 až 60 °C. Jakmile se pračka zahřeje, zastavte mycí cyklus a nechte kyselinu přibližně 30 minut působit, pak v praní pokračujte. Takové čištění je poměrně důkladné, pokud si nechcete zničit gumové části pračky, čistěte takto maximálně 2× ročně. Vždy si ohlídejte, aby měl program i oplach vodou.

ECONEA TIP: Odstraňovač vodního kamene Tierra Verde

Koncentrovaný prášek z kyseliny citronové odstraní vodní kámen z praček, myček na nádobí, varných konvic i kávovarů, a levou zadní vydrhne i WC a kuchyňské i koupelnové povrchy.

ezgif.com webp to jpg 4
Věděli jste, že kyselinu citronovou pořídíte nejen jako prášek, ale třeba česká značka Allnature ji nabízí i jako roztok nebo ve spreji?

Co vše je potřeba vyčistit a jak často se do toho pustit?

Pračka se skládá z mnoha částí, ve kterých se nečistoty usazují. Některé stačí vyčistit párkrát do roka, jiné vyžadují více péče. Pojďme si je tedy projít pěkně jednu po druhé.

Buben pračky

Čištění bubnu pračky je jasná věc, ten jsme spolu už vyčistili v první části článku. Taková očista se vyplatí dělat alespoň 4× do roka, pokud máte tvrdou vodu, tak raději i častěji. Doba čištění pak závisí na délce pracího programu. U toho naštěstí nemusíte asistovat, stačí si jen naplánovat čas tak, abyste pračku po dokončení programu otevřeli a mohli pokračovat v dalším čištění.

čistá pračka 1
Buben pračky po vyčištění. Octové aroma se sice line celým bytem, ale pračka září čistotou.

Těsnicí guma

Guma okolo dvířek pračky je členitá a po každém praní v ní zůstává voda i spousta nečistot od vlasů až po bakterie a plísně. V ideálním světě je dobré těsnění otřít po každém praní. V tom reálném gumu pořádně vyčistěte pokaždé, když budete mýt buben. A to ne pouze na povrchu, ale dejte si práci s tím, abyste se dostali i do všech záhybů. S tím pomůže nejen hadřík, ale i třeba zubní kartáček. I když to není zrovna lákavá činnost, zabere vám maximálně 5 minut. Čím častěji gumu budete čistit, tím méně usazenin na ní bude a rutina bude rychlejší.

Zásobník na prášek

Z dávkovače na prací prostředky a aviváž se nikdy nevymyje úplně všechno a po čase to může vést k zápachu a plísni. Proto je potřeba šuplíček pravidelně vyplachovat proudem čisté vody – ideálně po každém praní – případně si jednou za čas pozvat na pomoc pastu z jedlé sody či roztok octa a vody a zásobník pořádně vydrbat. Při té příležitosti vytřete i část pračky, ve které je zásobník zasunutý, i tam se rád usazuje vodní kámen a další nečistoty.

Filtr čerpadla pračky

K čištění pračky patří i vyčištění filtru, ve kterém se zachycují různé nečistoty a předměty, které by mohly po čase nečištění vést k jeho ucpání a poškození pračky.

Filtr najdete na spodní části pračky za malými dvířky, která je potřeba přemluvit k otevření a pak filtr ještě odšroubovat. Pozor, při jeho vyjmutí se na podlahu rozlije trochu vody (označení „trochu“ najdete v různých návodech, v realitě vyteče poměrně slušný rybníček). Nezapomeňte proto při vyndávání filtru na zem rozložit hadr, do kterého se odtékající voda hned vsákne.

filtr 2

Filtr pračky snadno umyjete pod proudem vody, případně pomocí kartáčku. okolí filtru pak ještě utřete hadříkem, než ho zašroubujete zpět. Toto čištění je dobré provádět cca 4× do roka. Většinou toho ve filtru moc nenajdete, ale je dobré ho aspoň zkontrolovat a předejít průšvihu.

filtr 3

Hadice

Přibližně 2× do roka byste měli vyčistit i přívodní (za předpokladu, že máte výrazně tvrdou vodu) i odtokovou hadici od pračky. Když je zanesená, může být napouštění/vypouštění vody výrazně pomalejší. Jak na to? Nejprve zavřete přívod vody, odpojte pračku ze sítě a dejte pod hadici kyblík, do kterého odteče zbytková voda po jejím odšroubování.

Jakmile budete mít hadici sundanou z pračky i kanalizace, vyčistěte ji tzv. kevlarem, tedy nekovovým drátem, na jehož konci je kartáč, který usazené nečistoty odstraní. Místo kevlaru se dá použít i „samodomo“ udělátko v podobě pevného drátu, na jehož konec připevníte hadřík.

Tip přímo z naší úklidové praxe

Kromě čištění bubnu, který se čistí sám během pracího cyklu, zabere kompletní čištění (bez hadic) okolo půl hodiny. Osvědčilo se nám trochu plánovat, a zatímco jsme myli těsnění, dvířka pračky a filtr, jsme si nechali odmočit zásobník na prací prášek v roztoku octa, protože v něm bylo dost vodního kamene. Díky tomu na sebe jednotlivé úkony hezky navazovaly a nebylo potřeba pračce věnovat půl dne.

Odvápnění pračky aneb proč nepodcenit odstraňování vodního kamene

Z vody se postupně uvolňují minerály, jako je například uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý, a usazují se uvnitř spotřebiče ve formě vodního kamene. Jak rychle se vodní kámen bude usazovat, záleží na tvrdosti vody i četnosti praní.

Pokud máte tvrdou vodu, stačí se na vteřinu otočit a vodní kámen je tam. Konkrétně na topném tělesu, v hadici a samozřejmě také v bubnu. U měkké vody se sice také usazuje, ale celý proces je výrazně pomalejší.

Velký nános vodního kamene zkracuje pračce životnost, způsobuje, že je praní energeticky náročnější (ohřev vody trvá přes vodní kámen delší dobu) a v neposlední řadě pak může prádlo také zapáchat.

Proto pravidelně při čištění pračku rovnou odvápněte. Jestli zvolíte hotový čisticí prostředek, nebo sáhnete po octu či kyselině citronové, je už čistě na vašem uvážení.

Jak na prevenci vodního kamene v pračce

Abyste nehasili jen následky, je dobré vodnímu kameni předcházet. Pro takové případy k praní přidávejte změkčovače vody (výborně poslouží i jedlá soda, která dokáže minerály vysrážet a zamezí tvoření vodního kamene).

Jestliže nechcete myslet na neustálé přidávání změkčovače, nainstalujte na přívodní hadici k pračce magnetický odvápňovač, který se postará o sníženou tvorbu vodního kamene. Je to investice v řádu stokorun.

TIP: Máte pračku už tak dlouho, že ji už ani důkladné čištění nezachrání? Pokud máte v plánu koupi nové, zvažte zakoupení pračky s keramickým topným tělesem, které má dlouhou životnost a dá se pořídit ve speciální povrchové úpravě, která zabraňuje usazování vodního kamene účinněji než ostatní povrchy.

Pár rad na závěr: Prací návyky, které usnadní péči o pračku

Když už jste se o pračku rozhodli pečovat, přinášíme ještě pár tipů, jak se k ní správně chovat i během každodenního provozu. Za voňavé prádlo a prodlouženou živostnost pračky těch pár minut času navíc rozhodně stojí.

 • Dávkujte prací prostředek podle návodu: Pokud nechcete mít pračku zanesenou nánosy pracího prostředku, nebo naopak prádlo nevyprat dostatečně, dbejte na správné dávkování. Nerozpuštěné zbytky pracích prostředků jsou překvapivě jedním z nejčastějších příčin zápachu z pračky.
 • Pračku nechte po každém praní vyschnout: Zavíráte po praní dvířka pračky, aby nepřekážela v cestě? Bohužel takto pračka nemůže nikdy vyschnout a zapaří se, v horším případě v ní začne růst plíseň. Naučte se je zavírat ideálně jen na samotné praní. Po zbytek času stačí, když budou otevřená jen třeba na 10 cm. Pokud nedrží otevřená jen trochu a buď se hned zavřou nebo otevřou dokořán, pravděpodobně nemáte pračku v rovině a měli byste ji vyrovnat.
 • Větrejte: Aby měla pračka šanci vyschnout, nezapomeňte pravidelně v koupelně větrat. Tím snížíte vznik plísní nejen v pračce.
 • Starejte se o zásobník na prací prostředky: Stejně jako dvířka, nechte po praní otevřený i zásobník na prací prášek, aby mohl proschnout. V momentě, kdy si všimnete usazenin, je čas ho vyndat a opláchnout, případně vytřít hadříkem a usazeniny odstranit.
 • Pravidelně kontrolujte těsnění: Po praní vždy odstraňte vlasy, chlupy i zapomenuté vyprané kapesníčky z těsnění, kam se rády schovávají. Chybu také neuděláte, když těsnění vytřete do sucha, aby se v něm nezačaly množit bakterie a plísně.
 • Jednou za čas perte na vyšší teplotu: Praní na nižší teploty je šetrnější k prádlu, na druhou stranu ale vede ke snadnějšímu usazování nečistot v pračce. Máte ložní prádlo nebo utěrky, které vydrží praní při vyšší teplotě? Vyperte je jednou za čas na 60 až 90 °C, ať se z vnitřku pračky odstraní většina mikroorganismů, které stojí za zápachem prádla. Ve spojení s bělicím pracím práškem od Tierra Verde, který funguje na bázi aktivního kyslíku a skvěle si rozumí s vyššími teplotami, se postaráte o čisté prádlo i útroby pračky.
 • Důkladně kontrolujte prádlo před vypráním: Ruku na srdce, kdo si nevypral kapesníček, bankovky nebo třeba klíče s hrstkou drobných? Zatímco papírový kapesníček udělá paseku zejména v prádle, takové drobáky mohou zapadnout mimo buben a v lepším případě doputovat do filtru, kde počkají na vyndání. Abyste ale nemuseli řešit ucpaný filtr nebo zadřenou pračku, mrkněte raději do každé kapsy ještě jednou.
 • Extrémně špinavé prádlo nejprve vyklepejte: Jako majitelka dvou věčně línajících psů lovím chlupy úplně odevšad. Protože opravdu nerada čistím filtr, snažím se zachlupacené ručníky nebo deky nejprve pořádně vyklepat, aby se do pračky dostalo chlupů co možná nejméně. To samé pak samozřejmě platí pro zablácené prádlo, prádlo plné písku a podobně.

Máte v rukávu další nápady, jak vyčistit pračku od vodního kamene i usazených nečistot? Podělte se o ně s námi v komentářích a sdílejte článek mezi své přátele. Třeba je inspirujete k ekologickému čištění pračky. 🙂

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Nadšená pěstitelka pokojovek a chovatelka útulkových psů. Stejně jako se stará o své huňaté i olistěné mazlíčky, pečuje o svět kolem sebe – proto už jako malá místo hub nosila z lesa odpadky. Psaní o udržitelnějším žití a přírodní kosmetice bere jako možnost šířit své nadšení pro přírodu dál a udělat svět zase o kousek hezčí

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..