Přečtete za: 6 min

Univerzální pomocník domů za pár kaček, znáte ho?

Jedlá soda

Preferujete minimalismus a šetrný přístup k životu? V tom případě se do jedlé sody zamilujete. Díky ní se totiž ve svých koupelnových i kuchyňských poličkách zbavíte hromady čističů a nahradíte je tímto nenápadným bílým zázrakem. Je univerzální a stojí pár kaček. Kde všude sodu využijete?

Co je jedlá soda

Jedlá soda, soda bikarbona, bika, bikarbonát sodný nebo trochu děsivě znějící hydrogenuhličitan sodný. Pod všemi těmito názvy najdete sloučeninu NaHCO3, jejíž účinky si nemohly vynachválit už naše babičky. Jedná se o bílý krystalický prášek se zásaditým pH, který je rozpustný ve vodě. Jeho využití je natolik široké, že vám pomůže při úklidu koupelny, jako záchrana pro mastné vlasy i při přípravě nadýchaného pečiva. Protože je využití jedlé sody v domácnosti opravdu všestranné, pojďme si to probrat pěkně popořádku.

Jedlá soda
Jedlá soda (Bikarbona) od Tierra Verde
POZOR! Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný) a soda na praní (uhličitan sodný) se názvem liší jen minimálně, ale doma si je splést nechcete. Zatímco jedlá soda je zdraví naprosto neškodná, soda na praní dráždí oči a dýchací cesty a rozhodně není k jídlu.

Použití jedlé sody v domácnosti: Vyzrajte na vodní kámen i fleky na sedačce

Ucpaný odpad, věčně usazený vodní kámen nebo fleky na sedačce? Samo se to nevyčistí, ale jedlá soda s tím dokáže poměrně dobře pomoct. Pokud navíc oceňujete přírodní čističe, budete mít z úklidu dobrý pocit dvojnásob. S čím vším tenhle všestranný čistič pomůže?

Jedlá soda pro zjednodušení úklidu

  • Neutralizace zápachu: Zatuchlá pračka, nepříjemně zapáchající koš nebo lednice? Pozvěte si na pomoc jedlou sodu, která nepříjemné pachy zneutralizuje. Pro voňavé prádlo se doporučuje k pracímu prášku přidat do dávkovače jedlou sodu do každého praní. A to zejména pokud máte tvrdou vodu, díky ní se totiž nebude v pračce usazovat vodní kámen. Pokud se chcete zbavit zápachu z odpadkového koše, který ještě není na vynesení, posypte ho sodou, která funguje jako pohlcovač pachů. Poradit si dokáže i s pachy v lednici – stačí do ní umístit mističku se sodou, kterou budete po několika dnech měnit za čerstvou.
TIP: Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu – jedlou sodu stačí pokapat pár kapkami esenciálního olejíčku. Po týdnu pár kapek opět přidejte, ať osvěžovač trochu oživíte.
  • Ekologické odstranění skvrn: Máte skvrny na sedačce, matraci nebo na koberci? Smíchejte sodu s vodou v poměru 2:1, aby vám vznikla hustá kaše. Tu pak dejte na skvrnu a nechte 20 minut působit. Směs poté jemně setřete hadříkem (v žádném případě nedrhněte) a zbytky po zaschnutí vysajte.
  • Prevence vodního kamene: Jestli máte doma tvrdou vodu, si všimnete snadno – v koupelně a kuchyni se vám usazuje vodní kámen. Na jeho odstranění skvěle funguje ocet, který ho rozpustí v pračce, v myčce i třeba v rychlovarné konvici. Ale neuškodí ani prevence, v té je naprosto dokonalá právě jedlá soda, která dokáže vodu změkčit a zamezit tak usazování vodního kamene. Protože nejlepší úklid je ten, kterému se můžete vyhnout.
  • Čištění ucpaného odpadu: Řešíte, jak vyčistit ucpaný odpad? Pomocí sody a octa! Do ucpaného odpadu nasypte větší balení jedlé sody, které následně zalijete octem. To vše pak prolijte horkou vodou, která umocní reakci. Někdy je potřeba postup opakovat.

Připravte si DIY čistič z jedlé sody

Hledáte pomocníka na odstranění připálenin z nádobí nebo koupelnových usazenin? Připravte si jednoduchou pastu z jedlé sody a vody v poměru 1:1. Vzniklá pasta má jemně abrazivní účinky, které pomůžou nečistoty odstranit i mechanicky.

Jedlá soda jako pomocník při čištění kovů?

Obecně se jedlá soda nedoporučuje na čištění měděných hrnců nebo třeba šperků, mohla by je totiž poškrábat. Pokud ovšem hledáte návod, jak vyčistit mince, soda bicarbona s tím pomůže hravě. Stačí vytvořit roztok vody a sody, do kterého vložíte mince a kousek alobalu. To vše chvíli povaříte a mělo by být vyčištěno. Další možností je mechanické čištění pomocí pasty z jedlé sody, tady ale riskujete poškrábání, takže na numismatické skvosty to raději nezkoušejte.

👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde

Osobní zkušenosti Econeáčků

Gladiátoři ze skladu, rozmazlovačky na zákaznické podpoře, datlovačky za klávesnicemi, ale i spoluzakladatel Econea.cz Martin pěje ódu na jedlou sodu. Jukejte, jak ji doma používají:

Na všechno, soda mi doma na úklid nesmí chybět. Nejčastěji ji používám s octem, vytvoří takovou super pěnu a poradí si skoro se vším. Často tím beru dřez a pak spláchnu horkou vodu, je pak jako nový a krásně čisťounký. Na úklid lednice je super (zbaví pachů) a sypu ji do záchodu a nechám s octem nějakou dobu působit, zbaví vodního kamene, nejlépe ještě teda s kyselinou citronovou, taky paráda. A soda s jarem, krásně zbaví skleničky etiket i s lepidlem. Pak ještě jednou za čas do pračky a myčky na pročištění. Všechny tipy beru z insta profilu Úklid pro klid.

Léňa, administrátorský mástr

Vyrábím si z prací sody a strouhaného mýdla prací prášek. Přijde mi, že pračku ani nemusím tolik čistit a nezasmrádává buben. I bez nějakých přidaných éteráků je prádlo takové svěží. A když si mýdlo sama strouhám, tak je to low cost i low waste.

Janča, šampionka ve vyhledávání a vyjednávání nových eko pokladů

Sodou drhnu gril a je to fakt super. Smíchám jedlou sodu s pomerančovým odmašťovačem od Tierra Verde a vzniklou kašičkou umyju celý gril. Parádně to funguje i na grilovací kámen.

Hanka, markeťačka tělem i duší

Marně jsem se snažil vyčistit starou litinovou pánev. Nakonec to byla soda, která ji jako jediná dokázala nablýskat.

Martin, spoluzakladatel Econea.cz

A na co všechno používá jedlou sodu Markéta z Econea.cz? Pěknou hromádku osobních zkušeností i s ukázkou shrnula ve videu:

Jedlá soda a její kosmetické využití

S jedlou sodou se můžete setkat v přírodní kosmetice poměrně běžně. Přidává se do deodorantů, koupelových bomb i třeba do bělicích zubních past. Kosmetické pomocníky si z ní však můžete vyrobit i doma.

Použití jedlé sody na vlasy: Dobrý nápad, nebo naopak?

Možná pro vás bude novinkou, že jedlá soda se dá použít na vlasy jako šampon. A to zejména pokud přecházíte na tzv. no poo tedy bezšamponovou metodu. Soda bikarbona na sebe účinně naváže mastnotu i nečistoty, na druhou stranu ale vlasu svou velkou zásaditostí příliš neprospívá. Pokud tedy nechcete mít suché a krepaté vlasy, určitě po takové očistě nezapomeňte na octový oplach, který pH zase srovná. To samé platí, pokud se rozhodnete vyzkoušet jedlou sodu na zesvětlení vlasů.

Dlouhodobé mytí vlasů sodou vám tedy žádný vlasový zázrak nepřinese, určitě nebudou rychleji růst ani nebudou lesklejší. Dobře ale poslouží jako nouzovka v podobě suchého šamponu, když nestíháte. Trochu sody vmasírujte ke kořínkům a následně vyčešte. Do večera mytí vlasů řešit nemusíte.

Jedlá soda na zuby: Opravdu je vybělí?

Ano i ne. Na internetu najdete spoustu návodů, jak si vybělit zuby sodou. V první řadě si ale musíte uvědomit, že zbarvení zubů je geneticky dané. A také záleží na přirozené barvě skloviny a zuboviny, která se nachází pod ní. Sklovina věkem průhlední a zubovina prosvítá víc a víc. A právě zubovina mívá odstín do žluta. Rozhodně to není žádná chyba, je to prostě její vlastnost.

Pak jsou tu ale naše zlozvyky, kterými si zuby zabarvujeme sami. Je to pití kávy, černého čaje, červeného vína a samozřejmě také kouření. Takto se na zubech začínají tvořit pigmentové skvrny, kvůli kterým zuby působí tmavší. A právě těch se sodou zbavit můžete. Doma vyrobená pasta ze sody a vody funguje jako abrazivum, které tyto skvrny obrousí a zuby pak působí opět bělejší. S geneticky danou barvou si ale neporadí.

Při bělení zubů sodou to nijak nepřehánějte, ať si sklovinu nenávratně nepoškrábete. A hlavně se obloukem vyhněte použití jedlé sody s citronem na bělení zubů, protože citron naleptá sklovinu a abrazivní soda pak dá dočasně narušené sklovině poměrně na frak.

Jedlá soda a zahrada: Pomůže se škůdci i příliš kyselou půdou

Propadli jste zahrádkaření? Vězte, že soda má využití v okrasné i užitkové zahradě.

  • Bojuje se škůdci: Máte na zahradě mšice nebo jiné škůdce, na které nechcete naběhnout hned s chemií? Připravte si postřik z jedlé sody a mýdla, kdy na 1 l vody přijde lžíce sody a trocha mýdla. To vše dobře promíchejte, nalijte do láhve s rozprašovačem a vydejte se do boje. Opakujte podle potřeby. Vždy však v podvečer nebo když je zataženo, jinak by se rostlinkám mohly spálit listy.
  • Ochrání zahradu proti mravencům: Nepovedlo se vám mravenců zbavit po dobrém? Jedlá soda na mravence působí fatálně – pokud chcete mít konečně klid, smíchejte ji s cukrem a vyčkejte, až ji pozřou.
  • Sníží kyselost půdy: Některé rostliny, jako jsou například muškáty nebo begónie, nesnáší kyselou půdu. Pro zásaditější pH stačí kolem rostlin aplikovat zálivku s trochou sody a problém je vyřešen. Se sodou to ale nepřehánějte, jinak byste si mohli rostliny zahubit.
  • Dá plevelu sodu: Trocha jedlé sody v zálivce pH půdu odkyselí, když sody přidáte víc, stane se půda nehostinná i pro ten nejotravnější plevel. Roztok sody používejte například na chodnících nebo příjezdových cestách, záhonkům se ideálně vyhněte.
DSCF1334

Jedlá soda na pálení žáhy i na zvýšení výkonu

Řada lidí nedá na jedlou sodu dopustit ani v lékárničce. Tenhle bílý prášek však není (vše)lék, jak byste se někde mohli dočíst. Jsou ale věci, kde její využití oceníte.

Jedlou sodou proti pálení žáhy

Asi každý z nás občas zažil, když se mu kyseliny z žaludku dostaly do jícnu a projevily se nepříjemným pálením žáhy. Jedlá soda díky své zásaditosti dokáže při těchto potížích pomoci. Nutno ale podotknout, že se jedná jen o chvilkovou úlevu, nikoli o léčbu. V případě, že vás pálení žáhy trápí opakovaně, může se jednat o reflux, který byste měli řešit se svým lékařem.

Jedlá soda proti candidě a plísním

O jedlé sodě koluje spousta zaručených pravd, co se zdravím dokáže, ale jen málokteré jsou ověřené vědecky. Její antimykotické účinky však podporují i studie.

Sodu na postižené místo můžete nanést v podobě pasty vytvořené s vodou, případně ve formě koupelí v roztoku sody nebo jako výplach při kandidóze v ústech.

Jedlou sodou ke zvýšení sportovního výkonu

Sportujete? V tom případě se vám bude hodit informace, že na základě řady studií se jedlá soda může pozitivně projevit i na vašem výkonu. Není to ale pro každého, nejvíc výhod z ní získají sportovci s anaerobním výkonem do 12 minut.

Jak to funguje? Soda účinně neutralizuje laktát, který vzniká při sportovní aktivitě. Díky tomu oddálí svalovou únavu a vy budete výkonnější.

Abyste z toho něco měli, je potřeba před výkonem (1–3 hodiny) užít 0,2–0,3 g jedlé sody na 1 kg hmotnosti. Takové množství se může projevit nepříjemnými pocity v žaludku a nevolností. Proto je lepší sodu užít společně s jídlem.

Jedlá soda v kuchyni

Vzhledem k tomu, že má soda už v názvu, že je jedlá, nesmíme opomenout její využití v kuchyni, kde ji lze použít místo kypřicího prášku. Kypřicí prášek do pečiva během pečení produkuje oxid uhličitý, díky kterému je těsto nadýchané. Samotná soda toto nedokáže – aby došlo ke kýžené reakci, je potřeba k ní přidat trochu octa, se kterým začne reagovat a produkovat oxid uhličitý. Jen pozor na dávkování, nelze je zaměnit 1:1, sody dejte vždy jen třetinové množství.

A s čím pomáhá jedlá soda vám? Podělte se s námi o zkušenosti v diskuzi pod článkem. A budeme rádi, když článek pro inspiraci nasdílíte i svým přátelům:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Nadšená pěstitelka pokojovek a chovatelka útulkových psů. Stejně jako se stará o své huňaté i olistěné mazlíčky, pečuje o svět kolem sebe – proto už jako malá místo hub nosila z lesa odpadky. Psaní o udržitelnějším žití a přírodní kosmetice bere jako možnost šířit své nadšení pro přírodu dál a udělat svět zase o kousek hezčí

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..