Přečtete za: 7 min

Univerzální pomocník 10v1: Průvodce bambuckým máslem od výroby po využití

Bambucké máslo

Svými blahodárnými účinky si namaže na chleba kdejaký kosmetický přípravek a vy si ho můžete máznout třeba do vlasů, na obličej, tělo – a nakonec klidně i na ten chleba. 🙂 Jak bambucké máslo používat a proč je jeho ruční výroba v hledáčku udržitelných projektů? Téma afrického šlehaného pokladu jsme rozmázli do podrobného článku.

Co je bambucké máslo

Bambucké máslo je jedlý rostlinný tuk extrahovaný z jader máslovníku afrického – opadavého stromu, kterému se říká také karité, shea nebo Butyrospermum Parkii. Dlouhá staletí se vyrábí ručně, má lehce nažloutlou barvu, neutrální vůni nebo jemně oříškové aroma a šlehanou krémovou konzistenci. Díky svým výjimečným účinkům a vlastnostem si našlo stálé místo v kosmetice, zdravotnictví, kulinářství i cukrářství.

Zdroj

Výhody a účinky bambuckého másla

 • Univerzální veganský pomocník –  na vlasy, obličej, celé tělo, rty, řasy, štípace, suchou a citlivou pokožku, na zimu i léto, a dokonce i do kuchyně. Bambucké máslo nahradí řadu kosmetických přípravků, ale i živočišných tuků.
 • Hydratuje do aleluja – pokožku změkčuje, udržuje v ní vlhkost a vytváří přirozený jemný film, který kůži chrání. Je to proto skvělý parťák extrémně vysušených a popraskaných loktů, pat, rukou nebo podrážděné pleti.
 • Má anti-aging efekt – stimuluje produkci kolagenu a díky obsahu tokoferolů (vitamínu E), které působí jako antioxidanty, chrání pokožku před oxidačním stresem, který může zapříčinit předčasné stárnutí pleti.1
 • Neucpává póry a není alergenní ani komedogenní – bambucké máslo je sice mastné, ale poměrně rychle se vstřebává, díky tomu nechává póry dýchat a opečuje s radostí i aknózní a problematickou pleť.
 • Působí protizánětlivě a hojivě – obsahuje totiž mastné kyseliny, které si protizánětlivé vlastnosti másla berou pod křídla. Máznout ho tak můžete i na ekzematickou pokožku, lupénku a jiné kožní neduhy.

Bambucké máslo používám už 7 let a dovolím si říct, že společně s růžovou vodou mi vyléčilo akné. Měla jsem opravdu příšernou pleť, vyzkoušela jsem spoustu chemie i přírodních produktů z lékárny i z drogerek. Nic nezabíralo. Pak jsem objevila bambucké máslo a už po měsíci používání byl vidět velký rozdíl. Pleť byla vyživená, akné pomalu začínalo mizet. Od té doby ho používám na pleť každý den před spaním. Na tělo pak po holení. Za mě naprosto univerzální produkt, který při správném použití dokáže pleť hodně vyživit. Nutno podotknout, že si na pleť nepatlám tisíc dalších krémů, které by například mohly za vyléčení akné.

Rozmazlovačka zákazníků Lucka z Econea.cz

Rafinované vs. nerafinované bambucké máslo

Stejně jako u rostlinných olejů, i do Econea poličky s bambuckými másly jsme vyskládali jen nerafinované poklady. Protože:

 • Rafinované máslo se extrahuje za vysokých teplot a může se rafinovat pomocí chemických látek. Takové máslo je pak čistě bílé, ztrácí hodnotné látky (proces rafinace může odstranit až 95 % obsahu vitamínů2), ale má delší trvanlivost.
 • Nerafinované máslo se extrahuje podle tradičních afrických metod, nepřidávají se při zpracování žádné chemické látky, zachovává si důležité blahodárné látky, má nažloutlou barvu, ovšem kratší dobu trvanlivosti než jeho rafinovaný protějšek – oproti jiným máslům ale poměrně dlouhou (hlavně díky obsahu nenasycených mastných kyselin a antioxidantů3).

Přirozené složení bambuckého másla

Stálé místo ve farmacii a kosmetickém průmyslu si univerzální máslový pomocník jistojistě zasloužil svým blahodárným přirozeným složením. Od hlavy až k patě nás hýčká hlavně:

 • triglyceridy (mastné kyseliny) – shea má oproti jiným rostlinným máslům specifický profil mastných kyselin, které přispívají k jeho hydratačním a protizánětlivým účinkům – snižují ztrátu vlhkosti a udržují správnou úroveň hydratace. Máslo obsahuje hlavně kyselinu stearovou (35–45 %), olejovou (40–55 %), linolovou (4–8 %) nebo palmovitou (3–7 %).4
 • vitamín A, vitamín E (tokoferol) – působí jako antioxidant a tím přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem (který způsobuje předčasné stárnutí pokožky). Obsah vitamínu E se liší podle afrického regionu, kde se máslo vyrábí – nejvíce ho mají másla vyrobená z plodů stromů rostoucích v horkých a suchých podmínkách (třeba v Čadu), nejnižší naopak z oblastí s vyšší nadmořskou výškou (třeba v severní Ugandě).5
 • fytosteroly – jsou to přirozeně se vyskytující sloučeniny, které zklidňují pokožku a na jejím povrchu vytváří film, který v ní udržuje vlhkost.

Výživové hodnoty bambuckého másla6

SložkaObsah v %

Voda

0,1–4,9

Sacharidy

22,3

Lipidy

75,0

Popílek

1,6–3,2

Kde se vzal, tu se vzal: africký strom shea

Přídomky „africké zlato“ a „ženské zlato“ nenese bambucké máslo pro nic za nic. Strom shea totiž roste výhradně v Africe, svou až 12metrovou výškou se tyčí ve 21 zemích od Beninu, Ghany, Burkiny Faso až po Ugandu nebo Nigérii, a průmysl s bambuckým máslem zaměstnává zhruba 16 milionů afrických žen.7 Ve skutečnosti se ale 99 % celosvětově vyváženého bambuckého másla vyrábí pouze v osmi zemích západní Afriky.8

Než strom shea zcela dozraje a začne řádně plodit, může uběhnout klidně dlouhých 50 let. Náležitě to ale vynahrazuje dalších 200 roků, kdy vyplodí 15–20 kg bobulí ročně9, které se sklízejí od června do září. Každý plod ukrývá 2 až 3 jádra, ze kterých se vyrábí vytoužené bambucké máslo.

Podle Global Shea Alliance ovšem každý rok zmizí v Africe až 8 milionů shea stromů. To komplikuje život hlavně domorodcům, a to hned ze dvou důvodů – kromě toho, že tím přicházejí o hlavní zdroj obživy, shea stromy také zachycují a absorbují až 1,5 milionů tun CO2 ročně, což má významný vliv na životní prostředí.10  

Zdroj
👉 Očíhnout zelené poklady od Navia/kvitok

Dva druhy stromů: Jaký je rozdíl mezi bambuckým máslem z východní a západní Afriky

Není máslo jako máslo. Totiž – v Africe rostou dva druhy shea stromu: Vitellaria Paradoxa (v západní Africe) a Vitellaria Nilotica (ve východní Africe). Máslo vyrobené z plodů obou stromů je úžasné, čisté, plné vitamínů, přesto existují drobné rozdíly – to z plodů stromu Vitellaria Nilotica je žlutější, měkčí a krémovější a má vyšší koncentraci kyseliny olejové, která máslu dodává hydratační vlastnosti. Naopak máslo z plodů Vitellaria Paradoxa je hustší, béžové a pyšní se vyšší koncentrací vitamínu A.

Víte, že oblíbené BIO bambucké máslo od české Purity Vision vsadilo na východní máslovník Vitellaria Nilotica?

👉 Očíhnout zelené poklady od Purity Vision
👉 Očíhnout zelené poklady od Lasaponaria

Výroba bambuckého másla

Jedno kliknutí na Econea.cz. Přesně tolik úsilí vás stojí získání jedné skleničky 100% bambuckého másla. Nepředstavitelnou námahu to ale naopak stojí africké ženy, které máslo vyrábí ručně (nebo polomechanizovaně) a prastarou tradici si předávají z generace na generaci.

Bambucké máslo se vyrábí zpracováním čerstvých bambuckých plodů. Každá žena sklidí v průměru 300–1200 kg plodů za rok, z čehož se vyrobí 100–400 kg bambuckého másla.11 Tedy – při výrobě 1 kg másla se spotřebují necelé 3 kg plodů.

Výroba bambuckého másla
Zdroj

Ovšem než se tenhle zlatavý poklad nahečmá do sklenic, projde krůček po krůčku zdlouhavým procesem: ruční sklizeň popadaných plodů → mytí a vaření plodů → sušení na slunci → třídění → rozdrcení (manuální nebo mechanické) → dosušení → pražení → rozemletí na hnědou hustou kaši → několikahodinové hnětení → oddělení tuku od zbytkového materiálu → vaření → přefiltrování → chlazení → plnění → hotovo, uf! 🙂

Zbytkový materiál z výroby másla se usuší a použije se jako palivový materiál na oheň nebo jako krmivo pro zvířata.

Mrkněte se na proces výroby bambuckého másla ve videu:

👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

Bambucké máslo a téma udržitelnosti a fair trade

Trh s bambuckým máslem má ale i svou stinnou stránku. Vlastně dvě:

1. Špatné pracovní podmínky a slabé postavení žen

Za posledních 10 let se průmysl s bambuckým máslem téměř zdvojnásobil, proto lační po pracovní síle. Zaměstnává zhruba 16 milionů afrických žen a třeba v Ghaně je to hlavní živobytí pro celé tři čtvrtiny z nich.12

O posílení jejich postavení a důstojné pracovní podmínky dlouhodobě usiluje několik projektů – třeba Global Shea Allance, která se zavázala, že vymyslí řešení pro větší bezpečnost práce při sběru plodů a jejich zpracovávání anebo že zajistí ženským výrobním skupinám v celé západní Africe větší prostory na skladování bambuckého másla. Díky tomu ho budou moci prodávat přímo velkoobchodním odběratelům a výrazně si tak polepší na ziskovosti.13

2. Neudržitelný způsob výroby

Pro představu: na výrobu 1 kg bambuckého másla se spotřebují necelé 3 kg plodů, 8 l vody, 1,3 kg dřeva a 8–10 kWh tepla.14 Tedy elektřina, voda a teplo – tři hlavní složky, bez kterých to prostě nejde. Jenže některé oblasti Afriky trápí rychlý nárůst obyvatel a s tím jde ruku v ruce odlesňování a tedy větší energetické potřeby a nedostatek palivového dříví.15 A tak chytré ekologické hlavičky přispěchaly s několika návrhy řešení:

 • Projekt Agrovalor navrhuje takzvané dvouhrncové krby, které uspoří 30–50 % palivového dřeva, zkrátí dobu vaření a sníží množství kouře.
 • Projekt Energising Development Benin zase přišel s návrhem speciálních hliněných pecí vyrobených z bahna a organického materiálu (pilin nebo banánových listů), který zajistí lepší izolační podmínky a udržení vysoké teploty uvnitř pece po delší dobu. Kamna testovali v oblasti Benin a zjistili, že úspora paliva byla až 50%, takže produkce raketově vzrostla, stejně jako denní zisk každé z žen, které se na výrobě másla podílely.
 • Projekt Where Life Grows pracuje kromě posílení postavení žen také na ochraně krajiny s shea stromy. Do roku 2027 chce vyřešit odlesňování a obnovit krajinu v Ghaně.
Zdroj
💚 Víte, že…

V Econea.cz proklepáváme do nejmenšího detailu nejen složení bambuckých másel, která pustíme do našich regálů, ale také jejich dodavatele. Plácneme si, pokud víme, že máslo vzniklo v kontrolovaném ekologickém zemědělství a pokud k dodavatelům máme 100% důvěru. Jako třeba ke značce Purity Vision, která se pravidelně vydává do africké Ghany, kde zkoumá nejen kvalitu bambuckého másla, ale i pracovní podmínky tamních žen.

Nejen že se podíváme přímo do míst, kde se suroviny vyrábí a jejich kvalitu otestujeme na vlastní kůži, ale zároveň se ujistíme o poměrech, ve kterých místní pracují. Vztahy, jaké mají farmáři s místními, které zaměstnávají, jsou pro nás velmi důležité. Nestačí nám, že má farmář označení Fair Trade. Chceme se ujistit osobně.

Zdroj citace a obrázku: Purity Vision

10 tipů, jak používat bambucké máslo

Bambucké máslo je super na promazávání chodidel a pat, je to taková účinná náhrada za vazelínu. Plus čisté bambucké máslo je bezva na psí čumáčky a tlapky. Pokud si pejsek tedy nechá na tlapky sáhnout… Když si ho slíže, tak se nic neděje. Výhoda oproti kokosovému oleji, který je taky takový univerzál, je, že se nerozpouští vlivem teplotních výkyvů, takže se nerozlije v tašce apod.

Jana z Econea.cz

Že je to opravdový multifunkční pomocník do kuchyně, koupelny i ložnice, už víme. Ale jak bambucké máslo použít prakticky?

Na vlasy

Zaceluje konečky pramínků, zvlhčuje suchou pokožku hlavy, stimuluje růst vlasů a je skvělé jako vlasový balzám pro hydrataci vyprahlého hára (stačí vmasírovat do vlasů, nechat působit 20 minut a potom důkladně smýt). Kromě toho poskytuje vlasům SPF ochranný faktor a dodává jim vzpruhu po cachtání v chlorované nebo mořské vodě.

Na pleť

Do kapsy strčí denní i noční krém, v zimě vám obličej ochrání před mrazem, v létě zase před sluníčkem. Na jeho nízký SPF faktor ale rozhodně nespoléhejte a mázněte na tváře ještě přírodní opalovací krém. Muži máslo ocení po holení pro zklidnění pokožky a dámy zase jako účinný odličovač nebo podklad pod make-up.

Na pokožku těla

Opečuje i extrémní sušenky. 🙂 Suché popraskané lokty, ruce, kolena nebo paty jsou pro něj brnkačka, promázne se vší péčí i citlivou pokožku miminka nebo ekzematika a poradí si i s podrážděnou kůží po opalování.

Bambucké máslo je ideální pro použití na suché ruce. Kdo ten problém nemá, nepochopí, ale od podzimu do jara se bez něj neobejdu.

Bára z Econea.cz

Na rty

Nahradí balzám na rty, zvláční a zacelí popraskanou suchou papulu, dodá jí tolik potřebnou výživu a lesk navrch. 🙂 

Na obočí

Krásně zafixuje tvar obočí. A když ho sem tam promáznete také ricinovým olejem, i Frida Khalo vám ho bude závidět. Mimochodem, o účincích ricinového oleje jsme už psali v blogovém článku.

Na nehty

Opečuje hlavně kůžičku okolo nehtů, zanechá ji vláčnou, sametovou a hydratovanou. Hloubkově vyživí ale i lámavé drápky.

Na masáž

Hravě nahradí masážní oleje a zklidní namožené svaly – při kontaktu s kůží se krásně roztéká a poměrně rychle se vstřebává. Ovšem nevysychá, proto si můžete užít dlouho masážní chvilku, jak je libo.

SOS pomoc na štípance

Bambucké máslo má hojivé a protizánětlivé účinky, regeneruje a zklidňuje podrážděnou pokožku. Proto při štípnutí komárem, popáleninách nebo omrzlinách vytaste a mázněte máslo, které vám hned uleví.

Pro domácí mazlíčky

Na psí tlapky vysušené a popraskané od technické soli v zimním období nebo rozpálených chodníků v létě. Nebo na suché kočičí a psí čumáčky.

V kuchyni

Na pečení i vaření – bambucké máslo je skvělá veganská alternativa klasického másla z živočišného mléka. Osmažíte na něm palačinky nebo z něj klidně upečete koláč.

TIP: Bambucké máslo má neutrální aroma, pokud se vám ale po vůni zasteskne, kápněte do másla esenciální olejíček nebo květovou vodu.

Jak vybrat kvalitní bambucké máslo

Kvalita másla závisí na mnoha faktorech – pečlivosti při třídění plodů, způsobu zpracování, ale (jak už víme) také regionu, ze kterého plody pocházejí. V každém případě ale vždy sáhněte po nerafinovaném bambuckém másle a důkladně si proklepněte (i po etické stránce) výrobce a dodavatele másla. My jsme to udělali za vás a ruku do ohně dáme za bambucké máslo od Purity Vision, protože je:

 • 100% čisté a v BIO kvalitě,
 • nerafinované,
 • z plodů máslovníku Vitellaria Nilotica (a tedy s krémovější konzistencí a vyšším obsahem prospěšné kyseliny olejové),
 • vyrobené v duchu Fair Trade principů a máslo pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství,
 • oštemplované certifikáty CPK bio a Cruelty free and vegan.

Kromě 100% bambuckých másel jsme Econea poličku vybavili také dalšími krémy, které sází na kombinaci shea s jinými ingrediencemi. Třeba:

Na závěr

Na bambucké máslo nedáme v Econea.cz dopustit – lebedí snad každému z nás v koupelnové poličce a někomu i v kuchyni. Jste stejní bambučtí nadšenci? 🙂 Budeme rádi, když nám dáte vědět v komentářích pod článkem a nasdílíte tohoto průvodce bambuckým máslem i mezi své přátele.

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout
Nezaplétá si větvičky do vlasů a nenosí lupení místo sukně. Přesto občas tančí bosá na louce, dumá nad noční oblohou, učí se porozumět němé řeči svého hafana a přemýšlí. Nad tím, jak život v moderní době propojit s přírodou. Nad tím, jak šetrně pečovat o planetu a o sebe zároveň. Nad tím, jak to vyťukat do klávesnice a předat poselství dal. Krůček po krůčku.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..