Diskuze a zkušenosti: 6 x komentováno Přečtete za: 6 min

11 způsobů, jak se používá ricinový olej v kosmetice

Ricinovy olej

Co je ricinový olej

Skočec obecný a jeho plody

Je to olej ze semen skočce obecného (ricinovníku, Ricinus communis). Jako první v historii se používal pro kosmetické účely ve starověkém Egyptě. Dnes už má své místo také v potravinářství a farmacii.

Plody skočce obecného obsahují semínka s ricinem, který je silně jedovatý. Pro kosmetiku se olej lisuje za studena a pak upravuje, aby neobsahoval žádné jedovaté látky. I přesto se používá jen k zevnímu použití. Má totiž silné projímavé účinky a při vnitřním užití může způsobit zdravotní potíže.

Účinky ricinového oleje

Je opravdu výjimečný a všestranný – používá se na vlasy, pokožku, akné, celulitidu, strie, bradavice, nehty, vousy, jizvy, pigmentové skvrny, spálenou kůži od sluníčka,… Obsahuje totiž velké množství antioxidantů (např. vitaminu E), mastné kyseliny, minerály, bílkoviny a další látky, díky kterým má silné regenerační a hydratační účinky. Na všechny možnosti jeho použití v kosmetice se teď postupně podíváme.

Ricinový olej na vlasy

AdobeStock 380258201

Je vhodný pro posílení růstu vlasů a vlasových folikulů, proti lupům, vypadávání vlasů a třepení konečků. Pro zlepšení růstu vlasů ho vmasírujte 2x týdně do vlasové pokožky, nechte působit přes noc a ráno opláchněte. Jestli se vám třepí konečky, naneste na ně pár kapek oleje, nechte působit 30 minut a hřívu pak umyjte šamponem nebo mycím jílem Rhassoul smíchaným s vodou.

Zábal na vlasy z ricinového oleje

Průkopníci ricinových vlasových zábalů byli starověcí Egypťané.1 Pečovala jimi o sebe i Kleopatra.2 Bujné kštice totiž symbolizovaly bohatství, postavení, krásu a v některých odkazech i plodnost.

Budete potřebovat:
Postup:
AdobeStock 256442091

Olej z ricinu je příliš hustý a aplikace na vlasy v neředěném stavu je obtížná. Zřeďte ho proto s jiným olejem nebo oleji 1:1 nebo 3:1:1 (např. ricinový:jojobový:kokosový). Do směsi můžete přidat i několik kapek esenciálního oleje, aby přebil ricinové aroma. Vybranou směs olejů nalijte do uzavíratelné skleničky a důkladným třesením po dobu několika minut je smíchejte. Do připravené misky nalijte horkou vodu. Do horké vody v misce vložte sklenici a nechte ji v ní stát 2 až 4 minuty. Hladina vody by měla být ve stejné výšce jako olej ve sklenici. Horká voda se nesmí dostat do olejové směsi, snížily by se tak její účinky. Zahřátý olej přelijte do menší misky nebo do lahvičky s kapátkem (např. od očních kapek). Olej nanášejte do jemně vlhkých vlasů, aby se dobře vstřebával. Přehoďte si přes ramena ručník nebo staré tričko. Namočte prsty v oleji/použijte kapátko a 3 až 5 minut si olejem masírujte hlavu. Vmasírujte ho krouživými pohyby do pokožky a do kořínků vlasů. Zakryjte vlasy koupací čepicí, která udrží teplo. Ručník namočte do horké vody, vyždímejte ho a omotejte kolem hlavy s koupací čepicí. Teplo z ručníku podpoří účinky ricinového oleje. Nechte olej působit od 30 minut po několik hodin. Pak vlasy umyjte šamponem nebo mycím jílem Rhassoul smíchaným s vodou. Nejlepší výsledky se dostaví, když zábal opakujete 1 až 2x týdně alespoň 4 týdny.3

Ricinový olej na pleť

Používá se zejména na namáhanou a suchou pokožku, ale s pletí dokáže celou řadu věcí.

TIP: Než budete tento olej nanášet na kůži, ujistěte se, že na něj nemáte alergii. Naneste několik kapek oleje na vnitřní část paže a počkejte 24 hodin. Pokud se na kůži neobjeví vyrážka způsobená alergií, můžete ho nanášet na tělo i obličej.

Ricinový olej na vrásky kolem očí

AdobeStock 330504970

Pokud chcete vějířky kolem očí trochu vyhladit, zkuste ricinový olej. Po nanesení na kůži zvyšuje syntézu kolagenu a elastinu, pokožka je pak pevnější a vypadá mladší. Aplikujte před spaním několik kapek oleje na vrásky kolem očí a lehce vmasírujte do kůže. Ráno z obličeje opláchněte.

Ricinový olej na kruhy pod očima

Tento poklad egyptských lazebníků umí zatočit i s tmavými kruhy pod očima. Zahřejte několik kapek oleje z ricinu v dlaních, naneste pod oči a jemně masírujte 1 až 2 minuty. Pro nejlepší efekt opakujte každý večer před spaním.

Ricinový olej na akné

AdobeStock 308584000

Olej z ricinu je silně antibakteriální (i antimykotický), takže zabraňuje další tvorbě akné.

Postup:

 1. Umyjte si obličej teplou vodou, pomůže vám otevřít póry.
 2. Krouživými pohyby masírujte obličej ricinovým olejem.
 3. Nechte působit olej přes noc, ráno smyjte vodou.

Ricinový olej na celulitidu

Účinně zmírňuje také výskyt celulitidy. Smíchejte čistý olej z ricinu s několika kapkami éterického oleje a směs zahřejte. Masírujte teplým olejem daná místa 10 až 15 minut, ideálně krouživými pohyby.

Ricinový olej na strie

Kyselina ricinolejová má silné regenerační vlastnosti, které pomáhají s péčí o vzniklé strie, poranění kůže i jizvy. Stejně jako na vlasy ho i pro péči o strie raději zřeďte s jiným olejem, ať se snáz nanáší.

Ricinový olej na bradavice

Nakapejte pár kapek oleje z ricinu na vatovou tyčinku nebo tamponek a přikládeje na bradavici 2x až 3x každý den. Tamponek namočený v oleji můžete na daném místě přilepit a nechat působit do rána. Olej odstraní bradavici a její okolí vyživí pečujícími látkami.

Ricinový olej na nehty

Pokud máte lámavé nehty, naneste olej na nehtová lůžka a nechte působit nejméně 30 minut, ideálně přes noc. Při pravidelné aplikaci je možné, že budete moci vyřadit posilující laky a další nehtové pomocníky.

Ricinový olej na vousy

Milovníci plnovousů si mezi sebou nejčastěji doporučují právě olej z ricinu. Na podporu růstu vousů můžete použít dva druhy – čirý ricinový olej lisovaný za studena nebo tmavě hnědý jamajský olej z ricinu.

Postup:
 1. AdobeStock 221845629 Nakapejte si několik kapek ricinového oleje do dlaně. Na kratší vousy vám stačí zhruba 5 kapek, na delší vousy 10 až 15 kapek.
 2. Olej promněte v dlaních a rovnoměrně jej vmasírujte do míst na pokožce, kde vám rostou vousy.
 3. Pak pokryjte olejem také vousy. Nejprve ho naneste na délky a strany, pak na přední část a bradu.
 4. Vousy pročešte pečlivě hřebenem a pak nechte olej působit 1 až 2 hodiny. Pronikne do pokožky, do vousů i kořínků.
 5. Nakonec vousy umyjte šamponem a kondicionérem určeným pro péči o vousy.
 6. Vousy nastylujte tak, jak jste zvyklí.4
TIP: Olej z ricinu najdete v ošetřujícím oleji na bradu a vousy Plnovous od Kvitku. Vousům dělá dobře také arganový a jojobový olej.

Ricinový olej na řasy

AdobeStock 154800848

Pokud vám příroda nenadělila husté řasy, přizvěte na pomoc tohoto pomocníka. Pravidelným nanášením malého množství oleje na řasy lze prý dosáhnout jejich posílení a zhoustnutí.

Při nanášení dávejte dobrý pozor, aby se olej nedostal do očí, pokud by se tak stalo, stačí oči vypláchnout vodou.

Naše zkušenosti s ricinovým olejem na řasy

Tento olej si kapu do olejového séra na řasy. Kartáčkem pak nanáším jak na řasy, tak na obočí. Řasy mi vždy rostly jak blázen, takže nevím, zda na to měl olej z ricinu vliv, každopádně o ně ráda takto pečuju. Ovšem pozor, jednou jsem si s ricinovým olejem málem zadělala na pirátskou pásku. Oleje jsem na řasy nanesla moc a přes noc mi musel natéct do očí. Ráno jsem se probudila s očima jak angorák a po vyprázdněné lahvičce visinek jsem vyrazila směr práce. Tam jsem skoro nedorazila, jelikož mi slzely oči tolik, že jsem měla problém se trefit do dveří autobusu. Takže moje motto je olej z ricinu je dobrý sluha – zlý pán. Pokud se ale nanáší s mírou a dává se bacha na oči, tak je to super zkrášlovací pomocník. Klára, amazonka ze skladu

Ricinový olej a nebezpečí

Někteří odborníci upozorňují, že dlouhodobý kontakt ricinového oleje a očí (ne pouze řas) může způsobit zdravotní problémy. MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., z oční kliniky OFTEX řekl5:

[…]Při jednorázovém zasažení a následném výplachu bych se poškození neobával, ale při dlouhodobé aplikaci by zřejmě mohlo dojít k narušení povrchu rohovky (v podstatě naleptání), a následná infekce by mohla vést k trvalému poškození zraku. Systémové užití ricinového oleje může poškodit nervová vlákna v těle. Zda by k tomu došlo i u oka, nebylo zjišťováno. Pokud ano, tak se jedná o těžké poškození zraku. […]

Ricinový olej na obočí

Pomáhá s jeho růstem a zahuštěním.

Naše zkušenosti s ricinovým olejem na obočí

U obočí používám olej hlavně na konec obočí, kde mi rok od roku začíná konečně rašit aspoň těch pár chlupů. Znáte to, devadesátky, holčičí nerozvážnost a obočí čím tenčí, tím lepší… Následky si nesu dodnes. Klára, amazonka ze skladu
AdobeStock 404286113
Ricinový olej podporuje růst obočí žen i mužů

Já ho mám doma stále a míchám si ho do všeho. Dokonce jsem si ho přelila do malého roll-onku od jiného produktu od Nobilisu, používám to jako první pomoc na rty a nosím stále sebou. Nic mi tak nepomáhá na extrémně popraskané rty. To samé obočí – kvůli ekzému mi vypadává, prostě někde chybí a ani se nerozloučí. Potírám ho tak čistým ricinovým olejem a je to lepší, obočí rychleji dorůstá. Na vlasy jsem neměla odvahu, nevím, jak bych to vymyla… Ale ruce, nehty, hojení bez takového toho jizvového suchého okraje? Nutnost. Jen se tím nezapomínat stále patlat, zvlášť když je to tak husté a mastné. :slightly_smiling_face: Dávám ho také občas do řasenky a jinak ho míchám se šípkovým či konopným olejem a mažu se tím v dobré víře, že mi pomůže lépe hojit jizvy od ekzému. Zatím jen v dobré víře, nemám ještě prokázáno. Za mě je to skvělý parťák, jak píše i Klárka – ale musíte si naordinovat: dneska nic nedělám a naložím se do riciňáku (jestli se k tomu naložíte ještě do něčeho jiného, je na to na vás, určitě to spolu bude ladit :slightly_smiling_face: ), ideálně si udělat zábal a držet v teple. Takový zábal na ruce přes noc je parádní! Takže za mě nefunguje, jen když ho zapomenete použít :-). Mariana, vrchní rozmazlovačka zákaznické péče
👉 Očíhnout zelené poklady od Purity Vision

Ricinový olej za studena lisovaný

AdobeStock 107607571

100% olej z ricinu, který je světlý, je získávaný lisováním za studena. Tmavý jamajský olej z ricinu vzniká pražením za vysoké teploty a lisováním.

Lisování za studena je proces bez použití tepla a chemikálií. Při drcení se ze semen do oleje uvolňují všechny esenciální mastné kyseliny, minerály a živiny, o které nám jde při kosmetické péči.6

wdt_ID Ricinové oleje Lis. za studena Jednodruhový Certifikace Komogenita BIO Cena
1 Nobilis Tilia ricinový olej 1
2 Purity Vision ricinový olej BIO 1
3

Nobilis Tilia ricinový olej

Je lisovaný za studena a jednodruhový. Získal přísnou certifikaci CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika).

Purity Vision ricinový olej BIO

014eb0076af184e3792ea72f79e71979 Screenshot 2020 05 29 at 09.46.25

Je také jednodruhový a navíc v bio kvalitě, takže ho můžete klidně používat také na jemnou pokožku miminek a malých dětí. Umí si skvěle poradit se šupinatou kůží kojenců. Má certifikace CPK BIO a PETA Cruelty-free.

Když smícháte olej z ricinu s bambuckým máslem, získáte skvělého pomocníka na dětské opruzeniny.

Tip: Univerzální pomocník 10v1: Průvodce bambuckým máslem od výroby po využití

Tak, teď už vám je jistě jasné, proč je po ricinovém oleji v kosmetice taková sháňka. Je to prostě přírodní kouzelník, který umí zatočit s mnoha neduhy, které trápí nejen při pohledu do zrcadla.
Dejte nám vědět do komentářů, jakou s ním máte zkušenost.

👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

Prosíme, sdílejte výživné informace o ricinovém oleji dál, ať pomáhá, kde může.

Zdroje důležitých tvrzení

Zdroje důležitých tvrzení
1 https://www.arabnews.com/secret-ancient-egyptian-beauty
2 https://www.washingtonpost.com/lifestyle/wellness/cleopatra-used-it-as-a-beauty-aid-now-castor-oil-is-staging-a-cosmetics-comeback/2019/07/05/2d457584-92c5-11e9-aadb-74e6b2b46f6a_story.html
3 https://www.wikihow.cz/Jak-pou%C5%BE%C3%ADvat-ricinov%C3%BD-olej-na-vlasy
4 https://www.barbermania.cz/clanky/zazrak-jmenem-ricinovy-olej-podporuje-rust-vousu-omezuje-jejich-vypadavani
5 https://www.emimino.cz/poradny/ricinovy-olej/
6 https://briogeohair.com/blogs/b-spoke/3-castor-oil-uses-and-benefits-for-hair-skin-and-eyebrows

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuze a zkušenosti: 6 x komentováno

 1. Já ty vaše blogy miluju. Mám právě balíček v Zásilkovně. Kdybych to četla o dva dny dřív, přihodila bych do objednávky i ten olej. Tak holt příště.

  1. Milá Radko,
   moc děkujeme za Vaše slova, moc nás hřejí a nakopávají k tvoření dalšího zajímavého čtení. Krásné jaro Vám za celý tým Econea.cz přeje Katka

 2. Ricinový olej používám již nějaký čas
  naprosto mě nadchnul, je mi přes 60 a dle tvrzení ostatních jsem „vyžehlená“,
  požívám naředěné kokosovým olejem k odličování a nenaředěný ráno a večer, je sice hustý, ale hodně se vstřebá.
  Níže jsem zkopírovala část článku, kde je zřejmé, že lze používat a doporučuje se!!! i vnitřně na detoxikaci a čištění střev. Musí to být ale vyčištěný olej, nejlépe se poradit v lékárně.
  A ještě jeden odkaz na kombinaci s jedlou sodou- úžasný!
  https://vitalitis.cz/2016/11/10/soda-ricinovy-olej-vyleci-na-23-zdravotnich-problemu/

  Při vnitřním užívání pročišťuje střevní trakt a detoxikuje tělo. Pomáhá také jako projímadlo při zácpě, ale je potřeba opatrnosti, protože má silně projímavé účinky, proto je třeba dát pozor na přesné dávkování.

  Nemá žádnou chuť a vůni – proto nelze poznat, že byl přidán do jídla. Toho se dá lehce zneužít a pomoci tak někomu ke střevním problémům.

  1. Dobrý den, Věro,
   děkujeme Vám za komentář. Jsme v Econea.cz moc rádi, že Vám ricinový olej tak krásně „žehlí“ pleť, to je báječné. Vnitřní užívání nedoporučujeme právě z toho důvodu, že je zdraví nebezpečné a chce vždy dohled odborníka. Může totiž způsobit zdravotní potíže. Za celý tým zdraví Kateřina.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..