Přečtete za: 6 min

Fenomén DIY aneb „udělej si sám“. Vyplatí se koupit, nebo vyrobit?

DIY kosmetika

„Co to je to “dé í ypsilon”?“ Ptala se mě před časem moje máma, která peče zhruba stodevedesátdevět buchet ročně, umí ty nejlepší zavařovačky pod sluncem a děravé ponožky zásadně nevyhazuje, nýbrž štupuje. Koncept, kterým ona se samozřejmostí žije a neadresuje ho žádnými vznešenými jmény, se v angličtině nazývá “Do It Yourself” nebo zkráceně DIY (“Dý áj uáj”). Ehm, angličtináři snad prominou. 🙂

Význam celého fenoménu, do češtiny přeloženého jako “Vyrob si sám” nebo „Udělej si sám“, je poměrně jasný. Pro naše maminky a babičky šlo o běžnou součást každodenního života. Za jejich mládí nebyly věci dostupné kliknutím počítačové myši a nikdo jim nákup až na práh domu nedovezl. Musely si vystačit s tím, co měly v domácnosti, co si vypěstovaly, co si udělaly samy.

daiga ellaby uooMllXe6gE unsplash e1603201802657Dnes máme na vybranou. Koupit, nebo vyrobit? Ačkoli první volba je mnohem pohodlnější, DIY recepty a návody převálcovaly v posledních letech stránky časopisů i webů a domácí výroba se vrátila do kurzu. Proč ale? Není to plýtvání časem a energií? Pokud se pustíme do domácí výroby traktoru, pravděpodobně ano. Co ale takové běžné čisticí prostředky nebo kosmetika? Má jejich domácí kuchtění v našich podmínkách ještě smysl?

Jak už to máme v Econea.cz ve zvyku, nechtěli jsme zůstat u domněnek. Sečetli jsme zásadní argumenty, zvážili pro a proti a za rovnítkem se nám vyklubalo hned sedm benefitů domácí výroby drogerie a kosmetiky. Počítejte s námi.

7 výhod domácí výroby drogerie a kosmetiky

Návod na výrobu mýdlového slizu najdete v našem článku o ekologickém praní. Jak si doma ukuchtit bronzer a další dekorativku si pak můžete přečíst v tomto příspěvku.
1. Cena. Koukáme na ni všichni. Za podivuhodně nízkou si dnes můžeme objednat celou škálu zbytných i nezbytných věcí z dalekých továren v Asii. Ušetřené koruny proto dnes u spousty produktů nejsou hlavním motivem k domácí výrobě. U kosmetiky a drogerie to ale podle nás stále neplatí. Třeba takový mýdlový sliz vychází na 3 kačky za prací dávku a je hotový za pár minut. Prací prostředek, podobně vřelý k přírodě i pokožce, přitom v obchodech zpravidla najdete v razantně vyšší cenové hladině. Totéž platí i o kosmetice. Bronzer z kakaového prášku, skořice a špetky mleté sušené řepy vaše peněženka snese daleko lépe než rozjasňovač od známé kosmetické značky.

frank mckenna tjX sniNzgQ unsplash

2. Uhlíková stopa. Čistič na podlahu, prací gel, šampon, pěna do koupele. Co mají tyto produkty společného? Obsahují vodu. S každou lahvinkou drogerie nebo kosmetiky ze zemí za oceánem se převáží také obsažená voda. Třeba u pracích přípravků připadá na vodu celá pětina ze všech ingrediencí. Celosvětově se v roce 2015 spotřebovalo na výrobu pracích produktů 5 milionů tun vody.1 Suroviny na domácí výrobu jsou z většiny v sypké podobě a s vodou se mísí až v domácí “laboratoři”. I suché suroviny, které pocházejí zdaleka, tak zanechávají při dopravě menší otisk na životním prostředí.

rik mantel J2B8kGP5Bfo unsplash e1603195324916

3. Kontrola nad složením. Je pro mnohé kutily rozhodujícím aspektem. Při domácí výrobě máte vše ve vlastních rukou. Nemusíte luštit drobounké písmo na etiketách a následně gůglit krkolomné názvy, nad kterými jen vraštíte čelo. Nemusíte odevzdaně důvěřovat, že pod složku “parfum” výrobce neschovává žádné umělé vonné složky. Odpadne i dumání nad tím, jestlipak ty čisticí látky ve vašem pracím gelu nevznikly náhodou z nešetrně pěstovaného palmáče. Domácí výroba vám dá svobodu experimentovat, použít ingredience, kterým věříte. Přiklonit se k těm lokálním, volíte-li cestu co největší šetrnosti. Oželet vonné složky, pokud máte doma citlivého alergika nebo mrňavé miminko.

4. Originalita. A to ať už chcete, nebo ne. Dva totožné kousky mýdla ani na mililitr stejné složení domácího šamponu totiž jen tak netrefíte. Pod rukama vám pokaždé vznikne unikát.

stephanie studer S3 D7Q9vz0Y unsplash e1603195390155

5. Zužitkování vlastních zdrojů. DIY receptů a návodů je všude spousta. Některé volají po dlouhatánském seznamu speciálních ingrediencí, jiné ukvedláte ze dvou složek. Nezapomínejte přitom na suroviny, které máte pod nosem. Tuhé mýdlo vyšperkujte sušeným květem měsíčku ze zahrádky. Při podzimní procházce nasbírejte šípky, usušte je a vyrobte si výživný tělový nebo pleťový olej, který můžete dle libosti přicmrdávat i do dalších receptů na domácí kosmetiku.

6. Upcyklace obalů. Těch jednorázových lahviček, tub a dóz, co při domácí výrobě ušetříte! Tekutý šampon zabydlete ve sklenici od kečupu. Pro tuhé mýdlo najděte na půdě nízkou skleničku a ve víčku provrtejte několik dírek, aby po použití vždy dobře proschlo. Každý váš domácí produkt tak dostane jeden příbytek, který mu vydrží roky. To už je pořádná kopice ušetřených plastových obalů od kupovaných produktů, co říkáte?

ruce

7. Pocit k nezaplacení. Každý, kdo kdy něco sám vyrobil, to zná. Ten pocit soběstačnosti! Pokud do domácího kutilství zapojíte i svého partnera či partnerku, mladší členy vaší smečky, rodiče, či kamarády, propojí vás příjemný pocit hrdosti a týmové práce. Když pak za dlouhých sychravých večerů a karantén dojde zásoba filmů a stolních her, domácí kuchtění jistojistě zažene nudu.

Jak tedy začít s domácí výrobou eko-produktů?

DIYDomácí výroba nám zkrátka dává smysl, vidíme ji jako jednu z možných cest k větší udržitelnosti a ohleduplnosti k zemi, po které ťapeme. Jako návrat k základním ingrediencím a k jednoduchosti. K úctě ke svému zdraví i přírodě, do které ze svých umyvadel a dřezů splachujeme častokrát otřesné dryáky. Proto naši skladoví siláci smontovali další regály a srovnali do nich arzenál nových produktů určených právě pro kutily. Ve velkých pytlích i dózách se tu potkávají ekologické suroviny od naší oblíbené česko-slovenské značky Tierra Verde a od francouzských Ecodis, kteří nás uchvátili svým puntičkářstvím v udržitelnosti a šetrnosti produktů. Jestli jste nedočkaví, nově vylouplou e-poličku můžete prošmejdit hned teď.

 

Už jste zpátky? Vypadají suprově, že? Ale ať si úplně nepřetrhneme nit, vraťme se k našemu tématu – jak tedy začít s domácí výrobou šetrné drogerie a kosmetiky? Jako se vším, krůček po krůčku. Sledujte.

1. Vsaďte na základní multifunkční ingredience

bika jedla soda pap sacek 1 kg 00040 0005 n e1647441082443
Jedlá soda Tierra Verde

Pokud s domácí výrobou nemáte zkušenosti, začněte pozvolna a v malých dávkách. Hledejte recepty využívající základní suroviny, které už doma máte nebo se dají snadno pořídit a zužitkovat na mnoho způsobů. Mezi takové univerzální ingredience patří třeba jedlá soda, citron, obyčejný nebo lihový ocetmýdlové ořechy vcelku nebo v prášku, marocký jíl na úklid nebo na kosmetické využití, všemožné blahodárné rostlinné oleje, bambucké máslo, voňavé esenciální oleje nebo květové vody. První experimenty s domácí výrobou je lepší páchat právě s uvedenými základními surovinami. Případný neúspěch totiž vaši peněženku tolik nezabolí.

 

DIY recept #1: Jak vyrobit prací gel?

 • woman 157177 1280 K varu přiveďte 1 litr vody a odstavte z plotny.
 • Přisypte 40 gramů mýdlových vloček a míchejte, dokud se vločky zcela nerozpustí.
 • Pokud si potrpíte na vůně, přikápněte esenciální olej podle libosti.
 • Směs přelijte do dostatečně velké uzavíratelné nádoby. Přípravek bude houstnout, je ho tedy třeba během chladnutí několikrát protřepat.
 • Dávkujte jednu skleničku gelu na pračku, přímo do bubnu k prádlu.

Vyplatí se?
Za kilo mýdlových vloček dáme 269 Kč. 40 gramů vychází na 10,80 Kč. Cena za litr kohoutkové vody a její ohřátí je zanedbatelná. Litr pracího gelu tedy vyjde cirka na 11 kaček a vystačí zhruba na 5 pracích dávek.
šipka Jedno praní tedy vyjde na 2,2 Kč. X Dávka koupeného eko pracího gelu se přitom pohybuje mezi 6 a 20 korunami

2. Odpíchněte se od univerzálních základů

1b6364b07a2a145e558ba57afc0ca508 AE032 base lavante neutre 1L e1603202966118
Ecodis Univerzální tekuté mýdlo

Že vám v krvi nekoluje krev nadšených kutilů? Odměřování a míchání ingrediencí vám zvyšuje tlak? Nezoufejte. Domácí výrobu můžete oblafnout malinkatým fíglem. Své kuchtění opřete o koncentrované univerzální směsi. Ty můžete použít jen tak, jak jsou, naředit je vodou, nebo vyšvihnout na další úroveň bonusovými ingrediencemi.

 • Univerzální tekuté mýdlo umíchali v Ecodisu za vás a to z místního BIO slunečnicového a řepkového oleje. Kromě očekávaného mytí rukou naplní i další účely. Poslouží jako sprcháč i šampon, vypere špinavé prádlo a představte si, dočista vám nablýská i podlahu. Samo o sobě neobsahuje žádnou parfemaci, pokud toužíte po voňavém zážitku, přikápněte váš oblíbený éterák.
 • Univerzální černé mýdlo v BIO kvalitě pak zastane práci za celou řadu domácích čističů. Vypucuje a naleští všechny typy povrchů v domácnosti, umyje nádobí a využití pro něj najdete i na zahradě nebo při péči o srst domácího mazlíka. A tady ho najdete i v konzistenci pasty.
 • AE031 Sel epsom 1kg
  Ecodis Epsomská sůl

  Univerzální černé mýdlo z olivového oleje je podobné, také v BIO kvalitě a také vysoce koncentrované. Stačí ho (ideálně v lahvi s rozstřikovačem) naředit vodou, případně ovonět esenciálním olejem. Zvládne úklid ploch ze dřeva, keramiky, mramoru, lina i laminátu. Pokud preferujete tužší konzistenci, tady ho máme také v pastové formě.

 • Epsomskou sůl znáte? Je bohatá na hořčík a síran. Z vlasové pokožky pomůže odstranit přebytečný maz, v peelingu smete z kůže vše nepotřebné a v koupelové lázni zrelaxuje namožené svalstvo. V kombinaci s tekutým mýdlem vyčistí i zaneřáděné dlaždičky, s vodou a solí pak ochrání rostlinky před škůdci a sama o sobě slouží i jako výborné hnojivo.

DIY recept #2: Jak vyrobit prostředek na mytí nádobí?

 • vintage girl 5407080 1280 e1603196704256V prázdné lahvi (třeba plastové, od vypotřebovaného mycího prostředku) smíchejte půl skleničky černého mýdla, 2 lžíce sody, 10 kapek oblíbeného esenciálního oleje a 500 ml vlažné vody.
 • Pár kapek naneste na houbičku a dejte se do šmrdlání.
 • Umyje nádobí a nepřijdou si na něj ani mastné pánvičky nebo pečicí plechy.
 • Na paličatou špínu můžete zkusit kombinaci černého mýdla s jílovou pastou.

Vyplatí se?
Za litr černého mýdla vyplázneme 249 Kč, půl sklenky tak vyjde na 25 korun. Dvě lžíce sody stojí cirka 1,5 Kč a 10 kapek éteráku vyjde na 6 korun (záleží na druhu).
šipka Litr šetrného mycího prostředku tedy vykouzlíme za 32,5 Kč. x Kupovaný ekologický gel na nádobí přitom stojí v průměru kolem 138 korun.

3. Odvažte se k náročnějším receptům

AE093 Charbon actif poudre 30g
Ecodis Aktivní uhlí v prášku

Až si základy domácí výroby osaháte, možná si troufnete i na složitější receptury. Především u návodů na výrobu domácí ekologické kosmetiky se často objevují specializovanější ingredience. Tady je pár příkladů.

 • Aktivní uhlí, jemný černý prášek ze skořápek kokosových ořechů, má neutrální vůni i chuť a naprosto skvělé detoxikační účinky. Jemně čistí, můžete ho tak použít do zubních past a vyrobíte s ním i očistnou pleťovou masku.
  f0e44139d43f9498da22c677e318fc6e AE092 Glycerine vegetale bio 200ml
  Ecodis Rostlinný glycerin
 • Karnaubský vosk se získává šetrným způsobem z listů brazilské palmy Copernica prunifera. Použít ho můžete tak, jak je, nebo ho přimíchněte do nějakého receptu na čistič podlahy. Po omytí tímhle voskem totiž na povrchu zůstane tenoučký lesklý film, který odpudí vodu i nečistoty.
 • Rostlinný glycerin v BIO kvalitě dodá DIY sprchovým gelům a mazákům krémovou konzistenci a stabilitu, hydratuje pokožku a zanechá ji krásně hebkou. U glycerinu je důležité dávkování. Pokud překročíte 10% zastoupení v přípravku, může naopak docházet k vysoušení pokožky a ani konzistence produktu nebude příjemná. Pro kosmetické produkty se tedy doporučuje dávkování 1-10 %, do pleťových krémů 2 %, do tělových mlék 4 % a do šamponu 5 %. Vždy se ale řiďte konkrétním receptem.

DIY recept #3: Jak vyrobit detoxikační pleťovou masku?

 • cookery 2028384 1280 Aktivní uhlí v prášku smíchejte s vodou do kašovité konzistence.
 • Masku naneste na pleť a nechte několik minut působit.
 • Následně opláchněte.
 • Z hladší, čistší a zářivější pleti se budete radovat při pravidelném používání, alespoň 1x týdně.

Vyplatí se?
šipka 30g dóza aktivního uhlí přijde na 115 korun. Na jednu masku stačí pár gramů, zhruba za 8 korun. x Rostlinnou detoxikační masku v obchodě přitom pořídíme minimálně za trojnásobnou cenu.

Domácí výroba jako návrat k soběstačnosti

sarah gualtieri 9oLEkjtYhCI unsplash e1603204151526Teď už je to na vás. Hrajte si, čarujte a experimentujte. Užívejte si všechny výhody domácího eko-tvoření, ať už vás k němu vede čistá zvědavost, snaha vyhnat ze své blízkosti pochybné látky, ulevit přírodě nebo ušetřit pár kaček. Ať už je váš motiv jakýkoli, vracíte se tak k šetrné soběstačnosti našich předků a my vám za každý krůček tímto směrem moc děkujeme.

Prosíme, sdílejte článek se svými přáteli. Čím víc eko-kutilů, tím bude planeta spokojenější:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Zdroje důležitých tvrzení

Zdroje důležitých tvrzení
1 https://blog.euromonitor.com/water-scarcity-fuelling-product-innovation-in-laundry-detergents/
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..