Co odpuzuje klíšťata? Mrkněte na přírodní repelenty, které jim zatnou tipec

Procházka přírodou nebo posezení v parku je super relax – občas ale pěkně pije krev. To, když se na túru nebo piknik přidá klíště, které rozhodně nikdo nepozval. Dokážou si s nimi poradit přírodní repelenty, nebo je potřeba povolat na pomoc syntetiku?
Rychlé shrnutí pro zaneprázdněné
Pije vám syntetika krev? I přírodní repelenty svůj kus práce odvedou na jedničku. Bez DEET, konzervantů, rozpouštědel a dalších radostí. Navíc některé produkty nejen překrývají váš pach, ale klíšťata a hmyz odpuzují aktivně svou vůní. Vyberete si ze dvou typů odpuzovačů – jedny mohou díky registrované účinné látce Citriodiol používat název repelent, další, na bázi esenciálních olejíčků, najdete pod názvem ochranný sprej do přírody. Byť jsou přírodní a neškodí lidem ani zvířecím obyvatelům přírody, k přímé ochraně domácích mazlíčků vhodné nejsou. Nakonec vás čeká návod na domácí repelent a pár rad, jak ochránit proti klíšťatům i psí parťáky.
Proč volit přírodní repelent místo konvenčního?
Konvenční repelenty klíšťata a hmyz sice odradí, ale také s nimi do těla i do přírody pouštíme spoustu kontroverzních látek. Tou hlavní je DEET, funkční složka syntetických repelentů. Právě ta může stát za alergickými reakcemi i podrážděním pokožky a sliznic. Hmyzákům nevoní, ale bezpečná není ani pro domácí mazlíčky, stejně jako pro vodní organismy, kterým ho domů pustíte během koupání v přírodě.
Některé studie DEET podezírají z neurotoxicity 1 , byť by v menších dávkách neměla představovat problém. Proč na sebe ale rovnou nešplíchnout složky, které fungují a jsou pro tělo i přírodu bezpečné?
Ono totiž v klasickém repelentu je těch složek celá řádka, a ne vždycky jsou dostatečně otestované účinky těchto kombinací. Parfemace, pěnidla, rozpouštědla, konzervanty… jednotlivě nemusí představovat problém, když je ale smícháte dohromady, až taková hitparáda to není.
Přírodní repelenty můžete bez obav stříknout rovnou na pokožku, u těch konvenčních se většinou doporučuje nanášení na oblečení. Nebude to jen tak pro nic za nic.
Jak funguje syntetický repelent a jak ten přírodní?
Konvenční repelenty narušují čichový aparát hmyzu a znemožňují mu tak detekovat pachy lidské kůže, dechu nebo potu. Neodpuzují tedy hmyz aktivně, ale maskují lidskou přítomnost. I přírodní repelenty mohou naše pachy před hmyzem a klíšťaty maskovat, navíc je ale aktivně odpuzují vůní, která nám sice je příjemná, ale nevítaným návštěvníkům, kteří si chtějí pochutnat na naší krvi, nejsou vůbec po chuti. Navíc jsou šetrnější a nemusíte se bát repelent šplíchnout ani na děti.
Ty nejlepší přírodní repelenty a odpuzovače klíšťat z našich zelených regálů
Ještě, než tady vylistujeme naše favority, je potřeba ujasnit, jak je to s repelentem z pohledu legislativy. Tenhle název můžou používat přípravky, které obsahují látku uznanou jako biocid – ten prokazatelně odpuzuje hmyz a klíšťata. Spousta přírodních produktů ale funguje na bázi esenciálních olejíčků, které sice fungují, ale štempl na to nemají – a právě ty najdete pod názvy jako ochranný sprej do přírody a podobně.
Přírodní repelenty (nejen) na klíšťata s registrovanou účinnou látkou Citriodiol
Co odpuzuje klíšťata? V EU najdete jen jednu přírodní látku, která je registrovaná jako biocid s prokazatelně repelentními účinky. Jedná se o látku Citriodiol získanou z korymbie citroníkové (Eucalyptus Citriodora). K tomu všemu má ale ještě štempl ECOCERT a při používání tak můžete mít čisté svědomí.
Právě Citriodiol obsahuje repelentní jednička u nás i třeba na Heurece – a tím je repelent Incognito, který vás ochrání nejen před klíšťaty, ale také před více než 3500 druhy bodavého hmyzu, včetně toho exotického, jako jsou moskyti přenášející viry zika, malárii, dengue a chikungunya. Používat ho mohou bez obav i vyznavači non toxic filozofie. Klasicky se prodává ve 100ml balení, pořídit můžete i poloviční balení, které je super na cesty. Repelent Incognito je navíc vhodný i pro děti a miminka od 6 měsíců.
Stejnou účinnou látku z korymbie pěstované na udržitelných plantáží v sobě obsahuje i repelent od MozziWatch. I ten je bezpečný pro dětičky od 6 měsíců, těhotné i kojící ženy.
Ochranné spreje, které sází na sílu šanty kočičí
Klíšťáci neocení ani další přírodní látku, a to je šanta kočičí neboli nepeta cataria, Tu v sobě obsahuje po boku máty a hřebíčku a citronové trávy ochranný sprej do přírody Officina Naturae. Protože obsahuje esenciální olejíčky, není vhodný pro miminka, ideálně ho používejte na děti až od 3 let.
Ochranný sprej od Wooden Spoon sází na sílu šanty v kombinaci s citronelou, rozmarýnem, tymiánem, tea tree, eukalyptem a levandulí. 100% přírodní složení je šetrné i k citlivé pokožce a šplíchnout ho můžete i na děti už od 2 let věku.
Spreje do přírody, které klíšťata odpudí díky citronele
Další látka, která klíšťatům pije krev, je citronela. Tu společně s levandulí a kadidlovníkem použila do svého spreje do přírody česká značka Nobilis Tilia. Je naprosto bezpečný i během těhotenství a ochrání i dětičky od 3 let věku.
Saloos sází na sílu citronely, levandule a hřebíčku, které jsou super společníkem na zahradu, louku i do lesa. Použít ho může celá rodina, včetně dětí od 3 let.
Šetrná ochrana proti klíšťatům s nimbovým olejem
Nevítaným kousavým společníkům nelahodí ještě jedna složka, a tou je nimbový olej. Právě na jeho sílu vsadil slovenský Kvitok v ochranném oleji pro děti. Ve společnosti mandlového oleje tak vznikl šetrný odpuzovač klíšťat a hmyzáků vhodný pro dětičky už od 2 let.
Vyrobte si domácí repelent na klíšťata i komáry
Máte tvořivého ducha a chcete si repelent vypiplat sami? Zkuste následující recept, který si zamilujete, klíšťata však nikoli. Vyrobit ho můžete tolik, kolik zrovna potřebujete.
Co budete potřebovat?
Co našim nosánkům voní, to hmyz a klíšťata často odpuzuje. K výrobě domácího repelentu tak budete potřebovat zejména esenciální olejíčky – nejlépe funguje citronela, levandule, rozmarýn a geranium, které použijete společně.
K olejíčkům bude potřeba trocha květové vody, lihu nebo octa. Ocet tady funguje jako odpuzovač a účinek tak ještě zesílí. Klidně můžete použít všechny suroviny a postupně ladit poměry tak, aby výsledek byl co nejúčinnější. Každému funguje trochu něco jiného.
Pro lepší smísení všech ingrediencí se doporučuje ještě použít trochu rostlinného glycerinu, ale není to podmínkou.
Jak na to?
Nakapejte esenciální oleje do lahvičky s rozprašovačem (cca 20 kapek od každého olejíčku), přidejte alkohol, květovou vodu a případně ocet a protřepejte. Nakonec ještě můžete přidat trošku glycerinu a je hotovo. Složky se od sebe budou oddělovat, tak před každou aplikací nezapomeňte repelent pěkně protřepat (a nemíchat:))
Použití:
Nastříkejte na sebe před každou vycházkou dostatečné množství repelentu a nezapomeňte postřik po několika hodinách znovu opakovat.
Jen pozor – směs není vhodná pro ochranu domácích mazlíčků před klíšťaty, použité esenciální olejíčky z citronely a gerania mohou dráždit pokožku, a dokonce mohou být toxické, pokud dojde k olíznutí.
Jak proti klíšťatům ochránit domácí zvířata?
Všechny uvedené repelenty a ochranné spreje jsou sice bezpečné pro zvířátka, když si je na sebe šplíchnete, na to, abyste je použili napřímo k ochraně psů nebo koček, vhodné nejsou. Hlavně pokud by se chlupáč olizoval.
Jako přírodní repelent pro psy se doporučuje dostatečně zředěný éterický olejíček z levandule, cedrového dřeva případně pak z citronové trávy. Ale tam pozor, abyste ho nenanesli na místa, kde se pes olizuje, lepší volbou je kápnout ho na obojek nebo kšíry. Další radou jsou pak do psí stravy přidat pivovarské kvasnice ve vyšších dávkách, ale jak to tak bývá, najdou se pejskaři, kteří dají ruku do ohně za to, že to funguje, jiní jsou skeptičtější.
U koček je to ještě větší alchymie, protože většina éteráčků je pro ně toxická i v malém množství. Než se do něčeho pustíte, raději se poraďte s veterinářem.
Ať už na klíšťata vyzrajete přírodním repelentem, nebo je odpudíte ochranným sprejem, budou procházky venku rozhodně příjemnější a také bezpečnější. Proto budeme moc rádi, když článek nasdílíte přátelům, ať si pobyt venku mohou užít v klídku a nezatěžovat sebe ani přírodu syntetickými fujtajbly.
Zdroje důležitých tvrzení
↑1 | htps://bmcbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/1741-7007-7-47t |
---|
Nejoblíbenější zelené poklady
Originální dárková sada čajů pro paní učitelku od bylinkové značky LEROS. 60 čajů v hezkém kabátku. | Omrknout | |
Hydratační pleťové tonikum Natural Hydro2 Booster od Purity Vision. Posiluje účinky sér. | Očíhnout | |
Funkční přírodní krémový deodorant od Ben & Anna v kulaté kompostovatelné dóze. | Omrknout | |
Dárková sada 4 semínkových bomb Blossombs s českým nápisem Za vše natisíckrát děkuji. | Očíhnout | |
Přírodní ochranná emulze ve spreji proti komárům a jinému hmyzu od italské laSaponaria. | Omrknout | |
Účinný a 100% přírodní čistič koupelny s BIO mátou od Tierra Verde se Značkou kvality z dTestu. | Očíhnout |
Velmi pěkně prezentované téma. Věcně, konkrétně, k cíli. Některé podobné články zahltí příjemce, např. množstvím textu. U vás jsem to tak necítil, ale mám dojem, že jsem získal důležité informace. Dík!