Co odpuzuje komáry? Tajemství přírodních repelentů, které skutečně fungují

Nechcete být samý kousanec od komárů, klíšťat i dalších obyvatel rozkvetlých luk a lesů? Taste na ně zbraň nabitou ochrannými látkami, které vytvořila sama příroda. V čem jsou lepší než syntetika a opravdu fungují? Pojďme společně proklestit cestičku k pravdě o repelentech.
Rychlé shrnutí pro zaneprázdněné
Léto, slunce, příroda… a kousavé potvůrky, které dokáží znepříjemnit piknik i večerní posezení na terase. Jak se účinně chránit před komáry, klíšťaty a dalším hmyzem, aniž byste museli sahat po mnohdy škodlivých syntetických repelentech? V článku se podíváme na přírodní alternativy, které skutečně fungují. Také zjistíte, které rostlinné složky hmyz spolehlivě odpuzují i jakým látkám v konvenčních repelentech je lepší se vyhnout.
Stinná stránka konvenčních repelentů
Možná jste dosud při výběru repelentu ani nemrkli a čapli jste první přípravek s přeškrtnutým hmyzákem na obale. Vidina léta bez klíšťat, štípanců, otravného svědění a ošívání odclonila jakékoli další koumání.
Konvenčně prodávané repelenty si sice hravě poradí s hmyzem, často ale plíživě vpouští do našeho těla řádku rizikových látek. Na co dát pozor a proč raději sáhnout po přírodní alternativě? To vše se v článku dozvíte, nejdřív ale pojďte mrknout na největšího machra našich zelených regálů:
Zelená jednička od Incognito
Nejlepší repelent a nejprodávanější přírodní varianta z našich poliček a zároveň absolutní jednička na Heurece je silák od značky Incognito. Přírodní repelent ve spreji je 100% přírodní, a přesto má stejnou absolutní účinnost proti klíšťatům, muškám, ovádům, taky proti komárům, blechám, vosám či včelám jako spreje založené na sloučenině DEET, která se nachází v běžných repelentech. A ještě k tomu je non toxic, co víc si přát.
Účinný je dokonce i proti moskytům přenášející viry zika, malárii, dengue a chikungunya a všem dalším 3 500 druhům bodavého hmyzu. Celičký z přírody a jaké má grády!
V Incognitu přitom vsází na dvojí ochranu. Působí tam jednak účinná látka Citrepel 75, která fakticky odpuzuje hmyz, repelent navíc kamufluje lidské kairomony. To jsou látky, které vylučuje naše tělo a které hmyzákům voní asi tak krásně jako lidskému nosu čerstvě upečený štrůdl (tak nějak si to představujeme my). 🙂
O účinnosti svědčí přes 60 spokojených recenzí, ale to bychom nebyli my, abychom ho neprubli na vlastní kůži – mrkejte, jak jsme ho rozmázli v upřímné recenzi.
DEET či neDEET? A jakým dalším složkám se vyhnout?
Zkratka DEET označuje nechvalně známou látku diethyltoluamid. Byla vyvinuta ve 40. letech 20. století jako účinný repelent proti hmyzu a používali ji zpočátku hlavně vojenské jednotky při bojích v tropických oblastech. Ačkoli DEET není v EU oficiálně klasifikovaný jako pesticid, jeho používání je v mnoha zemích regulováno právě vládními organizacemi, které jsou zodpovědné za používání pesticidů.
DEET je dnes prakticky nejoblíbenější repelentní látkou konvenčních přípravků k ochraně před klíšťaty, komáry a dalším hmyzem. Byl hojně testovaný a často se používá i v komerčních repelentech, ačkoli se k němu váže řádka vedlejších účinků.
Některé studie ho spojují s podrážděním pokožky, alergickými reakcemi a podezřelý je také z neurotoxicity. Látka se přesto používá a podle autorit je její toxicita v povolených koncentracích nízká.
Mezi další rozporuplné aktivní látky odpuzující hmyz patří Cyfluthrin, Permethrin a Pyrethroidy. Všechny z nich jsou také spojované s neurotoxicitou a dostanou-li se do vodních toků, ohrožují rybky a další vodní zvěř.
Nevyzpytatelné kombinace
Zmíněné aktivní složky běžných repelentů pak doprovází partička dalších syntetických látek jako jsou parfemace, konzervační látky, pěnidla či rozpouštědla. Tyhle složky už na etiketě ale najít nemusíme.
Třebaže samy o sobě prokazatelnou škodu na zdraví nepáchají, jejich kombinace může zabodnout organismu pomyslnou kudlu do zad. Stejné chemické látky se pak mohou dostat také do půdy a vody a narušovat balanc životního prostředí.
Dlouhodobě tak vystavujeme sebe, svou rodinu i přírodu riziku. A vlastně zbytečně. Přírodní alternativy, stejně funkční, jsou totiž na dosah ruky.
Jak fungují přírodní vs. syntetické repelenty
Syntetické repelenty fungují tak, že vytvoří ochrannou bariéru z výparů, která maskuje náš skutečný pach a hladový hmyz nás tak nemůže rozpoznat. Přírodní přípravky proti komárům a dalším zvířátkům s kusadly naopak staví na látkách, které drobným zvířátkům nevoní a lidským nosům lahodí.
Repelent vs. „ochranný sprej“ do přírody
S označením „repelent“ to není tak jednoduché, jak se může zdát. Podle legislativy se tímto názvem může honosit pouze přípravek s obsahem látky, která byla uznána jako biocid a má prokazatelné repelentní účinky. Většina přírodních přípravků na trhu používá směsi esenciálních olejů, které však jako biocidy uznané nejsou. Výrobci tak musí používat alternativní názvy jako „sprej do přírody“ či „ochranný sprej“.
Ochranné spreje se šantou kočičí
Mezi výrobci ochranných sprejů je oblíbená třeba rostlinka Nepeta cataria s krásným českým názvem šanta kočičí. V kombinaci s mátou, hřebíčkem a citronovou trávou ji využili třeba Italové v Officina Naturae v tomhle 100% přírodním spreji v BIO kvalitě.
Na sílu šanty sází i bulharští Wooden Spoon ve svém ochranném spreji. V lahvičce si s ní lebedí citronella, rozmarýn, tea tree, eukalyptus a levandule, které společně tvoří kombo, které hmyzákům nevoní, ale je ultra jemné k pokožce.
Sprej proti hmyzákům s citronellou
Česká značka Nobilis Tilia ve svém spreji do přírody vsází na směs éterického oleje z levandule, citronelly a kadidlovníku. Lidský nosánek potěší bylinkovo-citrusová vůně, která zároveň příjemně osvěží a zvedne náladu.
Další ochranný sprej sázící na citronellu je tělový sprej od českých Saloos. Společnost mu dělá ještě levandule s hřebíčkem, které krásně voní lidem, ale hmyzu se z toho kroutí sosáčky. Dobře ho snáší i citlivá pokožka a proti kousancům ochrání celou rodinu včetně dětí od 3 let.
Ochranný olej pro děti s nimbovým olejem
Drobným zvířátkům nevoní ani nimbový olej. Po jeho účincích tak chňapli ve slovenské firmě Kvitok. V Ochranném oleji pro děti ho důmyslně kombinují s mandlovým olejem.
Použít ho navíc můžete pro dětičky už od 2 let věku. Ať už se jdete projít do lesa, chystáte se posedět u ohýnku, nebo jen lelkujete na zahradě.
Přírodní biocidy s prokazatelně repelentními účinky
V Evropské unii je pouze jediná přírodní látka, která je oficiálně registrovaná jako biocid s prokazatelně repelentními účinky. Jde o Citriodiol. Destiluje se z korymbie citroníkové (Eucalyptus Citriodora) a zároveň se pyšní i certifikací ze strany ECOCERTu coby suroviny, která splňuje normy COSMOS pro BIO a přírodní složky. Právě tuhle aktivní látku najdete v repelentu Incognito, o kterém jsme psali už na začátku článku.
Nachází se také v přírodním repelentu MozziWatch. Korymbii získávají z udržitelných plantáží, kde se rostlinka pěstuje šetrnými postupy. Výtažek korymbie vás v MozziWatchi zbaví klíšťat a dalších krvelačných tvorů až po dobu 6 hodin, nedráždí kůži a jeho používání je vhodné pro těhotné a kojící ženy i pro děti od 6 měsíců.
Pssst! DIY kreativní duše, jste tu? Přečtěte si u nás na blogu článek, kde se dozvíte, jak vyrobit přírodní repelentní a ochranné olejíčky doma.
Repelentní svíčky a tyčinky pro letní večery
Až si budete příště sedat na verandu, nebo na zahradu ke grilu, poklidnou chvilku s přáteli a rodinou vám pomůže nastolit i citronella. Jak název napovídá, vůně této rostlinky připomíná citron. Zatímco vás její aroma krásně zrelaxuje, hmyz se jí vyhne obloukem.
Repelentní vonné tyčinky s citronellou vyrábí třeba zmíněná značka Incognito, vonnou svíčku pak můžete čapnout od české rodinné firmy Rozvoněno. Jejich kokosovo-sojová svíčka s vůní citronové trávy a levandule zamává komárům na rozloučenou. 🙂
Ochrana nejen na oko
Tak si to ještě jednou shrňme. Běžné produkty odpuzující klíšťata a komáry nás tedy ochrání před kousanci a štípanci, potutelně ale mohou podřezávat větev pod našim zdravím a narušovat balanc také v přírodě.
Vsadíte-li i v tomto případě na sílu rostlin, ať už ve formě esenciálních olejů, použijete domácí repelent nebo přírodní variantu z obchodu, uděláte laskavost svému tělu a podpoříte také blaho řek, lesů a luk.
Přejeme vám krásné toulky, bez štípanců a v souladu s přírodou. Pokud vám informace v článku přišly přínosné, budeme moc rádi, když se o ně podělíte s přáteli. 🙂
Nejoblíbenější zelené poklady
Univerzální pomerančový odmašťovač Tierra Verde vydrhne všechny povrchy a mastné skvrny. | Omrknout | |
Opalovací krém na obličej Wooden Spoon díky nízkému komedogennímu indexu neucpává póry. | Očíhnout | |
Až 48hodinovou ochranu poskytne nejen sportovcům dedodorant ve spreji Strong od Lavery. | Omrknout | |
Luční kvítí v 6 semínkových kuličkách Blossombs a boxu na vajíčka vám vykvete na zahradě i v květináči. | Očíhnout | |
Bestsellerový repelent Incognito a opalovací mléko laSaponaria ve zvýhodněné velké sadě. | Omrknout | |
Pro lepší soustředění a zkoušky i školní testy v klídku Bachovy esence v pastilkách Veselá škola. | Očíhnout |
Děkuji za zmínku Officina Naturale! Minulý rok jsem cestovala po severním Švédsku a domů jsem přijela celá oteklá (ještě dodnes mám kolem kotníků známky štípanců.) S cukrovkou se mi vše velmi pomalu hojí. A to jsem přitom používala repelent ze Švédské lékárny. Před 14ti dny jsem se vrátila z kempování u vody – kamarádka měla officina naturale, tak jsem se nastříkala a nemám na sobě ani jediný štípanec! Opravdu jeden z nejlepších přípravků, a navíc je bio. Jen cena by mohla být o trochu nižší.