Diskuze a zkušenosti: 16 x komentováno Přečtete za: 9 min

2 rizika běžných plenek, která z obalu nevyčtete

Plenky Uvod

Každá máma i táta to zná. Pár zkušených pohybů na přebalováku. Sundat bodýčko, jednou rukou měnit, utírat, mazat, druhou kormidlovat dítě. Táák, ještě zapnout bodýčko, pusu na čelíčko… a je v suchu. Uff, tentokrát se to povedlo rychlostí světla. A bez pláče.

Asi jste poznali, že řeč bude o plenkách, nejdůležitější součásti šatníku našich nejmenších.

Látkové plenyMožností, jak se postarat o vyprazdňování děťátka už je dnes hodně. Bezesporu nejšetrnější variantou k dítěti i planetě je bezplenková komunikační metoda. Hned v závěsu jsou látkové plenky (i když výzkumy ohledně jejich ekologičnosti se hodně liší. Ty už sice nejsou pro rodiče takovou zátěží jako za dob našich maminek, je však jasné, že některé metody nejsou pro každého.

Mnozí rodiče nemají pro ostražité pozorování dítěte nebo látkování, praní a objevování vyhovujícího systému prostor. Raději proto sáhnou po osvědčené klasice – jednorázových plenkách. Jenže…

Jednorázové plenky nejsou jen neškodné malé balíčky

I když… V době jejich rozkvětu se ještě zdálo být všechno v pořádku. Koncem 20. století způsobily jednorázové plenky ve světě neuvěřitelný boom. Byla to obrovská úleva pro mámy, které jako mávnutím kouzelného proutku získaly mnohem víc času. Nastal konec věčného praní, vyvařování a žehlení látkovek.

Výroba plenekPár let to šlo skvěle. Továrny vyráběly jednu plenku za druhou, rodiče i jejich děti byli spokojení, na obzoru ani mráček. Jenže každá mince má dvě strany. A tak svět pomalu, ale jistě začal zjišťovat, že jednorázovky s sebou přináší i rizika, která nikdo neočekával. Stejně jako třeba v případě antikoncepce nebo antibiotik jsme si po dlouhých letech začali sundávat růžové brýle.

O čem se často nepíše?

Jestli se vám teď v hlavě rozblikala červená kontrolka, protože jste netušili, že plenky by mohly být nějaký problém, nebojte. Rozhodně vás nechceme strašit. Když jde ale o nejlepší volbu s ohledem na zdraví děťátka a šetrnost k přírodě, měli byste mít dostatek informací.

Takže na co při jejich výběru dávat pozor? Je dítě v běžně dostupných plenkách vlastně v bezpečí? Tady je pár zajímavostí, které z obalu nevyčtete.

👉 Očíhnout zelené poklady od Naty
👉 Očíhnout zelené poklady od Moltex

Klasická plenka má 2 háčky:

1. Zdraví děťátka nestaví na první místo

I když běžní producenti plenek plní normy nezávadnosti a mnohdy se snaží najít lepší cestu, skutečně šetrná, zdravotně a ekologicky prospěšná produkce není v popředí jejich zájmu.

Proto s používáním konvenčních výrobků mohou být spojená rizika.

Spousta maminek by mohla vyprávět, jak se jejich děťátko po pár hodinách strávených v plence nepříjemně osypalo.

To má dneska každý, maminko. Tady máte mastičku

Opruzeniny se už staly standardem, se kterým prostě musíme počítat. Snad každé druhé dítě trpí nějakou kožní nemocí, alergií nebo astmatem. I když příčin může být hodně, plenky k těmto problémům určitě přispívají.

Přírodní rozložitelné plenkyA když se nad tím zamyslíte, není to v něčem postavené na hlavu? Balit to nejcennější, co máme, do neprodyšného plastového uzlíčku, nezřídka obsahujícího zbytečné chemikálie, a pak zachraňovat zadeček krémem na opruzeniny?

Zvlášť, když největším orgánem v těle je kůže. U čerstvě narozeného života navíc extrémně citlivá.

Nejde tu ale jen o pokožku dítěte

Abyste byli v obraze. Sečteno podtrženo za své zabalené období při denním nošením spotřebuje dítě zhruba 4 000 plenek.1 Přitom je ve dne v noci vystaveno nejrůznějším chemikáliím, které mohou přecházet do celého tělíčka. Pojďme se teď na ty darebácké látky lehce kouknout.

Vnitřní jádro

1. Každá plenka je tvořena savým jádrem z buničiny. Ta je obvykle vyrobená z celulózy, která se při výrobě bělí.

Bělení chlórem

Bělení chlórem bylo dříve velkým zdrojem toxických dioxinů. I když je dnes v Evropě a Severní Americe zakázáno, stále se používá tzv. bělení bez elementárního chloru (ECF – elemental chlorine-free), které místo chloru využívá oxid chloričitý.2 I když tato metoda dramaticky redukuje množství sloučenin chloru uvolněných do prostředí, a snižuje tak vznik dioxinů, není zcela prostá chlóru.3

Některé dioxiny mohou ovlivňovat reprodukční a imunitní systém, a častý 1,4-dioxane je dokonce označován jako karcinogen.4 Dioxiny jsou navíc vysoce toxické pro vodní organismy, akumulují se v jejich těle, tedy i v celém potravním řetězci, přičemž se rozpadají velice pomalu.5

2. Další škodlivou látkou používanou jako konzervant a dezinfekční prostředek v papírnách a také jako ochrana před žloutnutím plastu je Tributyl cín (TBT).6

Ten je toxický pro vodní organismy, poškozuje imunitní systém, tributyl-oxid (TBTO) poškozuje reprodukční a centrální nervovou soustavu, strukturu kostí a zažívací trakt savců.7

Výzkumy potvrzují přítomnost TBT v plenkách sice v malém, ale neopomenutelném, množství.8 Pokud však vezmeme v úvahu, že je dítě vystaveno působení této látky v průměru 2 roky 24 hodin denně, pak bychom určitě neměli zůstat vůči tomuto faktu chladní.

3. Nedílnou součástí moderních plenek je také kontroverzní superabsorbent (SAP, neboli polyakrylát sodný, který v dnešní době používají výrobci nejčastěji9). Jak je to s ním doopravdy?

SAPSAP je do plenek přidáván ve formě prášku v obvyklém množství 4 – 5 gramů na plenku. Je schopný absorbovat až 300 násobek své váhy ve formě vody.10

SAP tedy zvyšuje savost plenek, což přispívá ke snižování spotřeby buničiny (plenka je tenčí) a snižuje frekvenci výměny. Z tohoto pohledu je SAP šetrný k životnímu prostředí, protože snižuje množství výsledného odpadu až o 35 %.11 Na druhou stranu není rozpustný ve vodě a nerozkládá se ve vlhkém prostředí, tudíž je velmi odolný vůči působení vnějších vlivů.12

Jednorázové plenkyPolyakrylát sodný má navíc z minulosti špatnou reputaci ohledně negativního působení na zdraví člověka a je opředen mnoha mýty. Dříve byl totiž pro zvýšení savosti přidáván do tampónů, a je proto spojován se zvýšeným výskytem syndromu toxického šoku. V r. 1985 se přestal při jejich výrobě používat.13 Jeho výhod se však poté ve velkém chopili výrobci plenek, kde je SAP používán dodnes.

Mnozí tuto látku pranýřují, důkazy o její toxicitě však chybí. Po důkladném průzkumu jsme zjistili následující:

 • Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) SAP schválil (při dodržení stanovených podmínek) pro použití v jídle.14
 • Podle výzkumu americké chemické společnosti je zcela netoxický. Jejich bezpečnostní list uvádí pouze mírné riziko podráždění kůže a očí (v případě přímého kontaktu s nimi) a doporučuje opatrnost při jeho styku s vodou (ve vyšších koncentracích).15
 • Jednorázové plenyV případě LD50 (což je v toxikologii označení pro dávku látky podané testovaným jedincům, která způsobí úhyn 50 % testovaných živočichů do 24 hodin od expozice) má SAP hodnotu 40g/kg. Tzn., že dítě o hmotnosti 5 kg by muselo sníst 200 gramů SAPu, aby se dostalo do ohrožení. Obvyklé množství SAPu v plenkách se pohybuje mezi 4 – 13 gramy (u největší plenky). Pro porovnání – LD50 cukru se pohybuje mezi 10-20g/kg, je tudíž při požití více toxický než SAP.16
 • V plenkách nedochází k přímému kontaktu pokožky s polyakrylátem sodným (jako tomu bylo u tampónů).17

Z provedených výzkumů tedy vyplývá, že absorpčního gelu se není třeba obávat. SAP je bezpečná složka, která je vhodná pro použití v dětských plenkách. Absorpční gel nemůže děťátku ublížit ani při požití, či vstřebání.

Vnější obal a vnitřní vrstva

Celulóze ale v plence dělají společnost ještě další “parťáci” – propustný polypropylen na vnitřní vrstvě (překrývá savé jádro) a nepropustný polyethylen, ze kterého je vytvořen vnější obal.18

Oba patří do skupiny plastů, jsou to tedy produkty pocházející z ropy. Polyethylen se používá třeba na výrobu známých mikrotenových sáčků.

PolyethylenKonkrétně v jeho případě by se dalo použít přísloví „dobrý sluha, zlý pán.“ Zajistí totiž, že plenka neprosákne až na oblečení, ale současně, díky sníženému přísunu vzduchu, způsobí dítěti zvlhčení a zapaření kůže. Prodyšnost plenky je však alfa a omega všeho.

Kvůli vysoké vlhkosti, která je uvězněná uvnitř plenky, totiž mění pokožka svoje pH. Ve vzniklém pařeništi se pak daří bakteriím a plísním, vznikají opruzeniny a nejrůznější dermatitidy.19

PlenyPlasty v plence však mohou způsobit ještě další problém. Výzkum naznačuje, že nízká prodyšnost plenky může být příčinou vyšší teploty šourku u chlapečků, která by mohla přispívat k mužské neplodnosti.20 U děvčátek byl zase zaznamenán zvýšený výskyt infekcí močových cest. Výzkumy pediatrů jsou v těchto oblastech znepokojivé.21

Přestože výrobci plenek deklarují skvělou prodyšnost a souvislost s poklesem spermatu či rakovinou varlat zpochybňují, měli bychom se mít při nejmenším na pozoru. Jde tu přeci jen o křehký organismus našich mrňousků.

Barviva a parfémy

Většina konvenčních jednorázových plenek navíc obsahuje barviva a parfemace. Ty jsou součástí absorpční vrstvy a jsou naprosto zbytečné.

Parfemace v plenkáchKdyž se nad tím zamyslíte, parfemace jsou v případě běžných plenek důsledkem použitých plastových součástí a chemických sloučenin při výrobě. Ty totiž při kontaktu s lidskými exkrementy způsobí zápach. A ten je pak, jak jinak, potřeba překrýt nějakou chemickou vůní, nejčastěji citrusovou.

Dnes už se ví, že umělé vůně a barviva mohou být alergenní, dráždit dětskou pokožku a způsobovat vyrážky.22 Ach jo 🙁

Spíš než díru do světa tedy udělají výrobci takových plenek díru do naší planety. A do peněženky (díky všem těm lékům a mastičkám, které budeme muset použít).

Plynule se tím dostáváme k dalšímu negativu běžné jednorázovky:

2. Obrovsky zatěžuje planetu

PlenyAniž si to hned uvědomíme, po narození miminka se nám začne byt plnit nazelenalými plastovými balíčky. Náš koš se pod náporem použitých plenek každou chvíli (psychicky) zhroutí a my ho musíme obveselovat častou návštěvou popelnic.

A právě tady začíná druhý plenkový problém. Všechen tenhle odpad totiž nemizí jako mávnutím kouzelného proutku, ale končí na skládkách nebo ve spalovnách. Dobře ukrytý před zraky všech.

Naše planeta se ale nikam neschová. Den za dnem jí člověk chystá další podpásovky

PlenyJen si to představte. Dítě za 2 roky vytvoří až 1 tunu odpadu, stejné množství jako za tutéž dobu vyprodukují 2 dospělí.23 To už je slušná dávka. Na skládky a do spaloven se prostě neustále hrnou hory plenek…

Jen v Americe se každý rok vyhodí 20 miliard jednorázových plenek, a vytvoří se tak 3,5 milionů tun odpadu.24 K tomu všemu se však přidává ještě jeden smutný fakt.

Rozložení klasické jednorázovky trvá až 400 let!25

Jestli tedy vaši rodiče jednorázovky používali, dodnes váš kulaťoučký balíček nejspíš leží někde na skládce (pokud neprošel spalovnou). A ještě dlouho bude. Dobře zakonzervovaný pro budoucí generace, které ho pak možná slavnostně odkryjí při nějakém archeologickém průzkumu. 🙂

K problému rozložitelnosti se ale přidává ještě další – hrozící riziko požárů skládek a znečištění podzemních vod. Ano, skládky jsou většinou dobře zabezpečené, ale jejich 100% a mnohogenerační bezpečnost nikdo nezaručí.

Pleny

Experti sice tvrdí, že množství plastů, tributylcínu a dalších chemikálií v plenkách je bezpečné. Co ale udělá nahromadění těchhle látek z milionů plenek, které se v přírodě rozkládají stovky let?

Plenky jsou zkrátka časovaná bomba přitěžující už tak dnes obtížně řešitelné tvorbě odpadů.

„Tak“, říkáte si možná. „To jste mi to pěkně vytmavili. Co ale s tím. Můžu něco změnit?“ Jasně, že můžete!

Když nechcete dělat kompromisy…

… a být šetrní k zadečku i přírodě, zároveň však nestrávit celé dny praním, žehlením nebo zachytáváním signálů dítěte, je tu zelenější varianta jednorázovek – ekologické plenky. Ty mají několik výhod.

Obecně:

 • Jednorázové plenyMají nižší množství synteticky vyrobených materiálů než běžné plenky.
 • Jejich základem je FSC certifikovaná celulóza pocházející z hlídaného a kontrolovaného způsobu těžby dřeva v souladu s přírodou a životním prostředím.
 • Zpravidla obsahují menší množství superabsorbentu, který je důkladně testován na alergické reakce a toxicitu.
 • Nebělí se chlorem, a neobsahují tak dioxiny.
 • Nejsou napuštěny žádnými zbytečnými parfémy ani nezdravými barvivy.
 • Jejich podstatná část je v přírodě rozložitelná, zpravidla mezi 40 – 70 %.
 • Neobsahují latex ani tributyl cín.
 • Díky nízkému obsahu chemikálií nezapáchají jako běžné plenky.

Vnější plášť:

 • Vyrábí se z plně nebo částečně odbouratelného materiálu – nejčastěji na bázi kukuřičného škrobu (bez GMO). Umožňuje tak pokožce daleko lépe dýchat.
Ekologické pleny Naty
Ekologické plenky Naty

Vnitřní vrstva:

 • Savé jádro je tvořeno celulózou, která je nebělená nebo se bělí kyslíkem.
 • Obsahuje jen minimální množství absorpčního gelu.
 • Je vyráběná z přírodních materiálů a jen nejnutnějšího množství polyesteru.

U nás na e-shopu najdete plenky značky Naty a Moltex. Obě jsme otestovali a tohle z nich vylezlo (neberte nás doslova 🙂 )

Ekologické jednorázovky, které vám ulehčí život

To, která značka je lepší, záleží na postavě dítěte a jeho věku. Máme zkušenost, že pro každé období lépe padne jiná. U nás ze začátku vedly Moltexky, po pár měsících zase líp sedí Naty. Doporučujeme, abyste sami otestovali, které jsou ty správné na vaše děťátko. Obecně ale mají obě značky ekoplenek tyto vlastnosti:

Ekologické pleny Moltex
Ekologické pleny Moltex
 • Neprotékají vůbec nebo zcela minimálně. Jak v místě savého jádra, tak kolem nožiček.
 • Nesmrdí jako běžná plenka, působí čistě, přírodně.
 • Jsou příjemné na dotek.
 • Výborně se zapínají.
 • Skvěle drží okolo nožiček i na zádech.
 • Jsou malé, skladné, přitom skvěle padnou. A dítě v nich nevypadá jako sněhulák. 🙂
 • Uvnitř jsou velmi měkké a jemné.
 • Výborně pruží po stranách.
 • Drží pohromadě, na dítěti se nerozpadají.
 • Jsou lehké a výborně prodyšné.
 • Nešustí, nedřou a skvěle sají.
 • Žádné její součásti nejsou testovány na zvířatech.
plenka moltex
Jednorázové ekologické plenky

Mrkněte ještě na přehledné srovnání obou značek:

Naty Moltex
Rozložitelnost 55-60 % (na skládce se rozloží výrazně rychleji než klasické jednorázovky (doba rozkladu záleží na mnoha proměnných  – teplotě, vlhkosti, přístupu vzduchu, atd.) Přesné % výrobce neuvádí (na skládce se rozloží výrazně rychleji než klasické jednorázovky (doba rozkladu záleží na mnoha proměnných  – teplotě, vlhkosti, přístupu vzduchu, atd.)
Vnější vrstva 100% přírodní materiál s certifikací “OK compost”

(kombinace kukuřičného škrobu bez GMO a celulózových vláken)

PP (polypropylene) a 15 % BIO bavlna
Vnitřní vrstva Vyrobená z kukuřičného škrobu bez GMO, přírodních aditiv a polyesteru – za příznivých podmínek se na skládce kompletně rozloží 100% přírodní a 100% rozložitelná

(70 % z kyseliny polymléčné (PLA) a 30 % z bio PE (polyethylene) z udržitelně sklizené kukuřice a cukrové třtiny.)

Savé jádro Celulóza z šetrně obhospodařovaných lesů s malým množstvím SAP (gelový superabsorbent) Celulóza z šetrně obhospodařovaných lesů s malým množstvím SAP (gelový superabsorbent)
Barva a potisk plenky Bílá (lehký potisk nad pupíkem v místě zapínání) Hravý design, tištěný rostlinným a bezpečným certifikovaným inkoustem
Gumička na zádech NE (pouze pružné kolem nožiček jako zábrana proti protékání) NE (pouze pružné kolem nožiček jako zábrana proti protékání)
Přídatné látky v absorpčním jádru Žádné Žádné
Cena za kus 8 – 17 Kč podle velikosti (klasické plenky vs. natahovací kalhotky) 8 – 13 Kč podle velikosti a druhu (klasické plenky vs. natahovací kalhotky)
Další výhody  

– Neobsahují chlor, latex ani tributylcín.

– Bez parfemace a barviv.

 

– Neobsahují chlor, latex ani tributylcín.

– Bez parfemace a barviv.

Certifikace – Swedish Asthma and Allergy Association

– Vincotte (zaručuje použití obnovitelných materiálů).

– „OK compost“ (tuto certifikaci má vnější plášť /který je u konvenčních plenek plastový/ a zaručuje rychlou biodegradabilitu).

– FSC (celulózová vlákna pochází z šetrně a udržitelně obhospodařovaných lesů).

– Allergy Certified garantuje minimální riziko kožních alergií. Všechny složky plenek byly pečlivě toxikologicky testovány nezávislou institucí.

– Dermatest 5-star garantuje, že plenky prošly nezávislými klinickými testy a nezpůsobují pokožce podráždění ani alergie při krátkodobém i dlouhodobém používání.

– Standard 100 Oeko-tex označuje produkt bez škodlivých složek, testovaný speciálně pečlivě pro potřeby citlivého dětského organismu.

– EU Ecolabel garantuje, že celý životní cyklus plenek (od pěstování surovin, po proces výroby až po jejich dopad po „spotřebování“) odpovídá nejvyšším environmentálním standardům. Produkt splňuje také přísná kriteria kvality a funkčnosti, a umožnuje tak spotřebitelům ekologičtější chování bez kompromisů.

– FSC (zaručuje, že dřevo a potažmo papír použitý na jejich výrobu pochází z šetrně a udržitelně obhospodařovaných lesů).

Tak a jsme na konci. Teď už víte, že není plenka jako plenka. A že všechny ty chemikálie v konvenčních plenkách společně tvoří pro miminko potenciálně nebezpečný toxický mix.

Ekologické plenyEkologická varianta plenek možná není nejlevnější. Cena, kterou ale platí planeta i naše děti za běžné jednorázovky, je mnohem vyšší než ta natištěná na barevných papírcích.

Jestli chcete, udělejte první krůček i za vaše nejmenší každodenní hrdiny. Ať už zvolíte plenky látkové nebo jednorázové, ty jejich zadečky nám za to jednou poděkují. 🙂

Prosíme, pošlete článek dalším maminkám a tatínkům. Ať je jejich mrňousek taky v bezpečí:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Další zajímavé zdroje:

Zdroje důležitých tvrzení

Zdroje důležitých tvrzení
1, 23 https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/odvracena-strana-plenek
2 http://www.kompostuj.cz/index.php?id=162&backPID=107&tx_faq_faq=69
3 http://www.organyc-online.com/chlorinefree.html
4 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK153666/
5 https://arnika.org/toxicke-latky/databaze-latek/dioxiny-pcdd-pcdf
6 https://www.chemistryworld.com/podcasts/tributyltin/7553.article
7 http://arnika.org/tributylcin-tbt-a-jeho-slouceniny
8 https://www.researchgate.net/publication/273331232_Occurrence_of_tin_in_disposable_baby_diapers
9 http://wwwcourses.sens.buffalo.edu/ce435/Diapers/Diapers.html
10 https://echa.europa.eu/documents/10162/c1ec4326-2fa7-004a-039d-f3b9fbb45566
11 http://disposablediaper.net/?faq=are-disposable-diapers-safe-to-use-for-the-skin-of-my-baby, http://natura.baf.cz/natura/1994/11/9411-1.html
12 https://www.researchgate.net/publication/299510002_Advances_in_Diaper_technology
13, 17 https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/neni-absorber-vlhkosti-v-plenach-polyakrylat-sodny-skodlivy
14 https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=173.73
15 https://www.howtor.com/353/
16 http://www.bambo-nature.com.au/what-are-saps/
18 http://www.madehow.com/Volume-3/Disposable-Diaper.html
19 https://www.mediderm.cz/mediderm/5-Nemoci-kuze/23-Plenkova-dermatitida
20 https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/odvracena-strana-plenek, https://www.naty.com/uk/faq.html
21 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3446007/
22 https://kidshealth.org/en/parents/diaper-rash.html
24 https://www.prnewswire.com/news-releases/disposable-diapers-add-millions-of-tons-of-waste-to-landfills-each-year-according-to-epa-report-300384344.html
25 https://www.veronica.cz/detske-pleny
Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

Diskuze a zkušenosti: 16 x komentováno

 1. Dobrý den,ještě mi tu chybí porovnání s Nature řadou plen, které prodává Dm drogerie pod svou značkou. Jsou také ekologické a navíc o polovinu levnější než výše zmiňované. Do většiny svých hodnocení nezahrnujete produkty z DM drogerie (nature řada, Alverde apod.), má to nějaký důvod?

  1. Hezký den, Jano. Ano, výrobců ekologických plenek je na trhu samozřejmě spousta. V článku však uvádíme pouze plenky Naty a Moltex, protože s nimi máme osobní zkušenost, známe podrobné informace o složení a tudíž je můžeme doporučit. Výrobky od jiných značek, které nenajdete v našem e-shopu, podrobněji nezkoumáme a nechceme je proto jakkoliv hodnotit.

 2. Dobry den,

  Naprosto souhlasim s clankem, sama jsem to u obou deti resila a plenky jsme odbourali co nejrychleji lehce po druhych narozeninach, nicmene jsem pouzivala obycejne jednorazovky, obcas ekologickou variantu z DM. Problem rodin s malymi detmi je prijem, takze platit dvojnasobek ci trojnasobek si mnoho rodin nemuze dovolit. Dokud nebude ekologicka varianta jen o trochu drazsi nez obycejne jednorazove plinky, tak se obavam, ze to bude vysada jen tech movitejsich, protoze detem davame nejake bio potraviny, snazime se kupovat setrne cistici vyrobky a na ostatni setrne vyrobky finance nezbyvaji… Bohuzel.

  1. Hezký den, Daso. Děkujeme za komentář. Máte pravdu, že pokud vycházíme z cen obvyklého zboží, eko varianty plenek jsou dražší. Je to dáno kvalitou, použitými surovinami a tím, že výrobci ve všech fázích výroby usilují o šetrnost a udržitelnost. A to je prostě dražší. U našich cen dodržujeme férovou doporučenou prodejní cenu. I naším záměrem je přiblížit svět ekologických produktů širokému publiku, takže i my budeme rádi, když budou ceny klesat. Tak si držme palce, některé trendy naznačují, že vše je na dobré cestě. 🙂

  1. Dobrý večer,
   taky jsem látkovky většinou nežehlila, časem jsem čtverce na chalupě jen máchala v teplé vodě a sušila na sluníčku – takové eko chování tedy fungovalo nejlépe v létě…jinak jsme to v paneláku zvládli v pračce na 60 st. a na sušáku v obýváku v 2+kk. Měli jsme motivaci cenovou i ekologickou. Je pravda, že v noci měly děti většinou papírovku (díky tomu jsem nemusela tak často prát bodíčka, prostěradla apod.). I vlhčené ubrousky se, aspoň doma, dají nahradit pratelnými utěrátky.
   Žila jsem tehdy ten první rok dcery takový zdánlivě nudný ekoživot (bez auta, myčky, mikrovlnky, sušičky). Pleny pak zdědil syn (velká úspora!) a dále jsem je ještě darovala (ač většina lidí je bohužel nechce).
   Zvláštní mi přišlo – to není k tématu – jak si dcera snadno zvykla asi v roce a půl na hlídání jinými lidmi (i dříve na chvíli v nějakém koutku), když jinak byla 24/7 pořád se mnou (a většinou i tatínkem).
   Je možné, že kdybych tenkrát měla práci, do které bych se mohla/chtěla rychle vrátit, měla bych náročné koníčky nebo si mohla dovolit jezdit po dovolených, chovala bych se méně ekologicky nebo bych zvolila eko-jednorázovky.

  2. Dobrý den, Olgo,
   ano, je to tak. Nicméně v článku je to míněno spíše tak, že v době, kdy byl boom jednorázovek, se látkovky běžně žehlily. 🙂 Pamatuji to i já, když jsem žehlila jednu látkovku za druhou pro moji mladší sestru. 🙂

 3. Naprosto souhlasim a neni ani pravda,ze by ekoplenky byly 2 az 3krat drazsi,pokud teda nekoupite nejake levne znacky jednorazovek.Ja jsem po porodu vyzkousela nekolik znacek.Prvni dojem byl,ze nejlepsi jsou Pampersky,ale kdyz jsem vyzkousela Naty,mela sem radost,ze neprotekaji.Pak jsem chtela dobrat zbytek a holcicka se mi oprudila.Totez se opakovalo,kdyz jsem na chate sahla do starych zasob.Uz nikdy bych se nevratila k Pamperskam!

  1. Dobrý den, Zue,

   děkujeme za příspěvek a za zkušenost. Je to tak, jak píšete. Jsem ráda, že Naty vaší holčičce sedí. Mějte se obě moc hezky!

 4. Eko jednorázovky jsou výborná věc na cesty, nebo první dny do porodnice. Je super, že už existuje varianta tam, kde nelze použít látkovky (k nám do porodnice být nesmějí). Přesto největší úsporou finanční i ekologickou jsou látkovky. Myslím, že to není problém ani pro 1+1 byt se zimním miminkem. Chce to jen mít větší zásobu plen, aby stihly schnout. Prvotní investice do látkových plenek je větší a mnohým se mohou zdát dražší celkově. Nicméně časem se vyplatí, a to nemluvím o tom, když je použijete pro více dětí, a nakonec ještě za pár korun prodáte dál. Ušetřit se dá i na látkovkách, prostě místo krásných moderních kalhotkových látkovek nakoupíte klasické čtverce. Více o finanční úspoře (o ekologické nemluvně!)
  https://www.bamboolik.cz/cs/info/jak-jsme-pocitali

  1. Dobrý den, Netties, děkujeme za reakci. Ano, jednoznačně souhlasíme. Látkovky jsou prostě dobrá volba. Nicméně je fajn mít alternativu třeba právě na ty cesty nebo pro různé nenadálé situace. 🙂

 5. Hezký den!

  Díky za článek. Doma používáme klasické látkové čtverce, cca jednou za den až den a půl sice pereme, sušíme a žehlíme, ale přijde mi to jako drobnost s porovnáním s dobrým pocitem, že produkujeme s prckem minimum odpadu. Na procházky a delší cesty máme jednorázovky od Moltex a jsou perfektní. Nikdy jsme za 4 měsíce neměli problém, přebaluji já i manžel. 😀 Látkové plenky jsme volili nejen z ekologického hlediska (oba jsme učitelé geografie, já v kombinaci s biologií a látkovky byla jasná volba), ale také kvůli tomu, že mezi 5. a 6. týdnem nám synek začal protestovat při každém cvrknutí do plenky a nechtěl v ní být, i když na omak byla suchá! což jsme zkoušeli s mužem snad 100x, vyloženě vyžadoval novou. Do neEKO jsme jít nechtěli a vyhazovat za 2,5 hodiny 3 eko plenky by nás za den vyšlo hodně draho. 😀 Takže za nás ta trocha práce navíc s látkovkami a mít v záloze eko na cesty je nejlepší cesta. Výsledkem je, že máme skládací rybářský kyblíček a jedeme tak na 60-75% (někdy i na víc) bezplenkovku. Zkoušeli jsme i asi nejdražší pampersky a výsledek byl stejný, malý prostě nechce čůrat do plenky a hlasitě se ozývá, navíc v nich byl po 2 hodinách opruzený, což se v Moltex nestalo ani jednou.

  A ještě trochu odbočím – pokud dětem nevadí být v mokré plence, ani si člověk neuvědomí, kolikrát za den skutečně cvrkají. My to zkoušeli počítat a s kojením po 2-2,5 hodinách to vychází cca 2-3x za tu dobu s tím, že i v tu chvíli si cvrkne jakoby na třikrát, celkem tedy během dne za nějakých 12 hodin je to kolem 15 vyprázdnění + v noci, kdy to naštěstí aspoň ten náš mrňous neřeší. 😀 (Jen pro jistotu – prcek je v pořádku, konzultovala jsem s pediatričkou, potvrdila mi, že děti nemají tak silný svěrač, takže cvrkají vlastně pořád, jen tomu našemu to prostě vadí, je nějak moc čistotný. :D)

  1. Krásný den, Petro!

   Jsme rádi, že jste se rozhodli jít ekologičtější cestou a že se Vám článek líbí. Zároveň velké díky za sdílení cenných zkušeností s Vaším (velice čistotným) drobečkem. P.S. Prozradím Vám zákulisní tajemství. Látkové plenky zatím v našem sortimentu chyběly, ale ve velmi blízké budoucnosti je konečně najdete i na našem e-shopu. Třikrát sláva. 🙂

   Ať jste spokojení. Za Econea.cz celou Vaši rodinku moc zdraví,

   Tereza

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..