Diskuze a zkušenosti: 10 x komentováno Přečtete za: 7 min

Průvodce látkovými plenami. Jak je pro mrňousky vybrat, skládat a prát?

“Nejlepší jsou ty na patentky.” Určitě se sucháčem, s nima je přebalování jak s jednorázovkou. “All in One máš bez starostí.” “Rozhodně klasický čtvercovky, i nás do nich mámy balily.”

Pokud jste už někdy v diskuzích o látkových plenách pátrali po tom nejlepším způsobu, jak balit své miminko, možná se vás chopila mírná beznaděj. Každý rodič si totiž najde to své a každému miminku může vyhovovat něco úplně jiného.

Jaké látkové pleny jsou nejlepší?

miminko Právě takové, které nejlépe vyhovují vašim konkrétním požadavkům. Vejdou se do vašeho finančního rozpočtu, splní vaše nároky na šetrnost materiálů a miminko se v nich cítí dobře. To jsou ty pravé pro vás i vaše děťátko. Je přitom pravděpodobné, že právě na takové by vaše sousedka nadávala a její miminko by v nich nevydrželo ani minutu. Každý rodič má totiž své individuální důvody pro volbu látkových plen a i to nejmrňavější miminko má svou unikátní osobnost.

Univerzální návod k látkování miminka pro vás tedy nemáme. Házet pleny do žita ale nemusíte. Položíme vám teď několik otázek. Pomocí jejich zvídavosti z vás vytáhneme indicie, které vás plenkovým Mordorem hladce provedou. Věřte, že už za pár minut budete mít mnohem lepší představu o tom, jak by měla výbavička vašeho mrňouse zhruba vypadat.

Jak vybrat látkové pleny, které sednou právě mně a mému miminku?

Abyste se trefili a vybrali opravdu ty nejlepší možné, před nákupem si položte následující otázky:

1. Kolik za ně dám?

Duel klasických jednorázovek a látkových plen se před časem odehrál na našem blogu. Výsledné skóre najdete tady.
Ujasněte si, jaký máte na látkové pleny rozpočet.
Mějte přitom na paměti, že ačkoli je pořizovací cena vyšší, jde o investici.
V porovnání s klasickými jednorázovými plenkami ušetříte za celé přebalovací období miminka tisíce korun.

2. Jak často budu prát a kolik času zabere sušení?

Budete chtít prát denně, obden nebo jednou za tři dny? Máte-li doma sušičku, plenky budou suché už pár hodin po vyprání. Bez ní ale sušení savých vrstev zabere minimálně celý den. Pokud bydlíte ve vlhkém domě, může to trvat i déle. V mezičase tedy budete muset mít zásobu náhradních plen. Podle toho vypočítejte, kolik kusů potřebujete koupit. Musí jich být dostatek, abyste měli do čeho balit, zatímco se ty špinavé perou a suší.

3. Chci (si) ušetřit práci?

Je vaší prioritou co největší jednoduchost přebalování? Bude mrňouska často hlídat děda, který by si u novorozeneckého skladu zauzloval prsty? Nebo vás naopak skládačky baví a těšíte se z variability a kombinování?

4. Jaké materiály upřednostňuji?

bavlnaSvrchní kalhotky se dnes vyrábí z různých materiálů, od vlny, PUL (polyester s polyuretanovým zátěrem) až po flís. Také vkládací pleny můžete vybírat z bavlny, BIO bavlny, flísu nebo bambusu či konopí. Naším kritériem při výběru látkových plen do sortimentu byla například kromě kvality materiálů i lokálnost značky a celková udržitelnost a filozofie firmy.

šipkaZvažte tedy své priority. Podle nich se vám bude ideální plenkový systém pro vaše miminko vybírat mnohem snadněji. Tak. První kolečko otázek je za námi a teď se na načechraný miminkovský outfit podíváme z ještě větší blízkosti.

Jak používat látkové pleny

Bamboolik pleny Novosklad, AI2 nebo AIO systém. Čert aby se v tom vyznal! Každý výrobce to má navíc trochu jinak. Ani zde vám tedy nedáme kompletní výčet možností, jak své děťátko balit do látky. Za buclatýma nožičkama se ale pod rukama zkušených rodičů rýsují tyhle čtyři základní způsoby látkového přebalování:

wdt_ID Druh látkování Náročnost Výbavička Cena
1 Látkování se čtvercovkama 5 ✅čtvercové pleny,
✅snappi sponka,
✅svrchní nepromokavé kalhotky,
volitelně: vkládací pleny (dlouhá nebo krátká) / separační pleny.
2 AI2 systém (All in 2) 3 ✅svrchní nepromokavé kalhotky,
✅vkládací pleny s kapsou,
do nich volitelně: krátkou či dlouhou vkládací plenu nebo složenou čtvercovku.
3 AIO systém (Vše v jednom) 1 ✅kapsová plena AIO,
volitelně: vkládací plena/čtvercovka

Čtvercové látkové pleny

Snappi
Mentolová Snappi sponka Bamboolik

Pokud se k látkovým plenkám přikláníte kvůli jejich finanční nenáročnosti, pak pro vás bude zajímavé látkování, které využívá především klasické čtvercové pleny. Zohýbanou do novoskladu ji novorozeňátku můžete přichytit Snappi sponkou, nebo silou vůle. Přes ni drobkovi nasadíte nepromokavé svrchní kalhotky. Jak miminko přibývá a jeho nadílky se zvětšují, savost čtvercových plen podpoříte vkládací plenou. Použít můžete druhou čtvercovku nebo speciální krátkou či dlouhou vkládačku. Praktické jsou také separační plenky, tyhle jsou jednorázové a rozložitelné a tyhle pratelné z flísu se hodí u starších špuntů, jejichž výtvory jsou už pevnějšího rázu.

Jak používat čtvercové látkové pleny

V tomto videu se dovzíte, jak skládat klasické látkové pleny různými způsoby (stylem Jo-Fold, novoskladem nebo “na rovno”):

All in 2 – variabilní model pro milovníky puzzle

svrchní kalhotky
Nepromokavé svrchní kalhotky Nordic od Bamboolika

Skládačky, puzzle a hlavolamy vás přitahují jako komáry světlo? Pak svému miminku (a své skládačkomilné duši) dost možná pořídíte All in 2 (AI2) systém, kterému se někdy říká také SIO (Snap In One). Ten se skládá z několika svrchních kalhotek. Třech až pěti kousků, baj vočko. Ty budete prát jednou za 2 až 3 týdny. V mezičase je po použití jen vyvětráte, pokud tedy nenasáknou a nejsou zralé na praní. Ke svrchňáčkům si pořídíte vkládací pleny. Tyhle tvarované mají kapsu, jejich savost tak můžete snadno zvýšit další plenkou, třeba touhle krátkou nebo dlouhou vkládačkou.

Tady se hodí vypíchnout, že v poličkách našeho e-shopu se uhnízdily plenky české značky Bamboolik. A právě koumáci v Bambooliku vymazlili variabilní styl přebalování k dokonalosti. V jejich AI2 Duo systému nemusíte savé vrstvy ke svrchním kalhotkám pracně nacvakávat patentkami, jak to bylo dřív zvykem.

Tvarované oboustranné vkládací pleny od Bamboolika

Vkládací plenou jednoduše vystelete svrchňáčky. Pokud je vaše miminko učuranější, kapsu vkládačky můžete vyložit další savou vrstvou. Všechny savé pleny systému AI2 Duo jsou navíc oboustranné. Ta flísová drží miminko pocitově vždy v suchu, a je tak vhodná pro ty nejmenší špunty, případně na spánek i u objemnějších drobků. Z druhé strany pleny je bambusové froté, přírodní materiál s výbornou okamžitou nasákavostí, které ustojí i prudce čurající dítka. Hádáte správně, bývají to zpravidla chlapečci. Celý systém je tak úžasně univerzální. Velikost svrchních kalhotek upravíte pomocí cvočků, délku plen pak přizpůsobíte překladem. Vše padne perfektně jak novorozenému miminku, tak batoleti.

AIO – model přebalování “s rukou v nose”

AIO plena
Kapsová AIO plena Květy Bamboolik

Nasadíte a jdete. I to nejukroucenější miminko je přebalené levou zadní. Kapsových plen AIO najdete na trhu hned několik. V Bambooliku vyrábí dvě varianty. Flísová drží zadeček miminka v suchu a hodí se tak hlavně pro novorozence, děti s citlivou pokožkou a pro nerušený spánek všech prcků bez rozdílu. Bambusová varianta skvěle saje, prcek s ní ale při počurání cítí vlhkost. Plenka je tak výborná pro špunty, kteří se učí na nočník nebo pro ty, kteří čurají v silných proudech a ve velkých objemech. Součástí takové AIO plenky je jedna standardní vkládačka, která suverénně pokrývá základní savost. Kapsu plenky ale můžete naducnout libovolným počtem dalších vkládacích plen. Zkrátka podle potřeby. Kapsové pleny šijí v Bambooliku v univerzální velikosti, s patentkami na upravení. I ty  tedy doprovodí špunta od narození až po nočník.

Pokud se budete spoléhat celé plenkové období jen a pouze na kapsové pleny, ozvěna na vašem bankovním účtě pravděpodobně zesílí. Každodenní přebalování je s nimi totiž dost nákladné. Nicméně, proti gustu… Podle nás jsou ale spíš ideálním doplňkem jiných balicích metod. Za AIO plenku budete nesmírně vděční třeba na návštěvách, při pobíhání po doktorech nebo na výletě.

Varianta “To by bylo, aby BIO nebylo”

vkládací plena
Krátká vkládací plena z biobavlny s certifikací GOTS Bamboolik

Jste-li na své cestě k udržitelnosti a šetrnosti zhruba někde za sedmero horami a patero řekami, pak u produktů často zkoumáte původ surovin a nejinak to máte také u látkových plen. Přirozeně budete gravitovat k přírodním materiálům s dohledatelným původem. Troufáme si tedy říct, že tvarované pleny, čtvercovky, dlouhé i krátké vkládačky s certifikací GOTS povytáhnou koutky vašich úst vysoko k uším. Bavlna na jejich výrobu se totiž pěstuje bez jakýchkoli herbicidů a pesticidů. Na polích se střídají plodiny, aby se půda příliš nevyčerpala a lidé v biobavlněném průmyslu dostávají za svou práci férovou mzdu. BIO kvalita materiálů je pak samozřejmě o další stupeň šetrnější také k pokožce miminka, proto ji výrobci často dávají právě do dotykových vrstev plen.

👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

Odvažte se. Kombinujte. Posichrujte

Jednotlivé varianty látkování mezi sebou můžete střídat. Pokud jste podědili štos čtvercových plen, využijte je. Přikupte k nim nepromokavá svrchní kaťata, ať už fungl nová, nebo zatím jen na zkoušku, třeba z druhé ruky. Na poličce u přebalovacího pultíku současně můžete mít pár AIO plenek nebo i jednorázových ekoplín. Pro dny, kdy dojde čistá látka nebo trpělivost.

Jak často přebalovat látkové pleny?

První týdny života s miminkem jsou hotovým přebalovacím maratonem. Nejčerstvější prcky přebalíte asi osmkrát, ale třeba i desetkrát denně. Časem pár plen ubyde a dostanete se na nějakých šest za den.

Průměrná výbavička by tedy měla obsahovat 20 – 25 plen na jednotlivá přebalení. Pokud máte sušičku a není vám za těžko prát každý den, pak jich může být i méně.

Rychlé opáčko: možnosti jednotlivých přebalení

Jak jste si přečetli výše, variant je mnoho, mrkejte:

Jak prát látkové pleny? Udržbové tipy a tríčky

Separační plenky z celulózy Bamboolik
 • Pokud je to k tomu, z plenky nejdříve odstraňte největší nečistoty, ideálně do toalety. Odborně se tomuto aktu říká „vyklepnutí bobku“.

Tip: S „vyklepáním bobku“ vám mohou výrazně pomoci separační plenky. Ty můžete po použití vyhodit.

 • Následně špinavou plenku hoďte buď rovnou do pračky, nebo do koše na použité pleny. Pokud trajdáte někde venku, hodí se mít s sebou tenhle pytlík.
esenciální olej
Éterický olej levandule Nobilis Tilia

Tip: Speciální koš (ideálně kýbl s víkem) na špinavé pleny můžete vyložit síťkou na prádlo a na dno kápnou pár kapek éteráku. Ten pomůže se zápachem a zároveň dezinfikuje.

 • Plenky perte při teplotě 60 °C. U nižších teplot není garance, že zlikvidujete všechny bakterie. Čtvercové pleny můžete jednorázově (třeba při katastrofě jakou je průjem miminka) vyprat na 90 °C. Nedělejte to ale často. Devadesátkou plenám zkracujete životnost.

Tip: Při velkém nadělení můžete na skvrnu před praním použít mýdlo. Pokud máte plenky na suchý zip, nezapomeňte je před uložením do koše či pračky zapnout. Na zipy se vám tak nenachytají žmolky. A ještě jedna věc. Plenky s flísem perte v prostředku bez obsahu mýdla. To totiž flís zanáší a znehodnocuje. Na takové pleny použijte třeba tenhle Koncentrovaný prací gel bez parfemace.

Tip: Jestliže je vaše pračka natolik „eko“, že programově používá málo vody a zároveň nemá tlačítko „přidat vodu“, dolijte vodu do bubnu ručně (můžete k tomu použít i vysráženou vodu ze sušičky, kterou tak dále zužitkujete. Taková voda má navíc výhodu, že je destilovaná a dobře se v ní rozpouští prací prášek).

 • Nepřeplňujte pračku. Dodržujte váhové údaje podle návodu k vaší pračce a zkontrolujte si, zda je údaj uváděn pro mokré nebo suché prádlo (což je u savých plen podstatný rozdíl).
 • Nepoužívejte aviváž.
 • Vkládací plenky můžete sušit v sušičce, nepromokavé svrchní kalhotky však ne. Suchý horký vzduch jim totiž může uškodit.

Tip: Těsně po vytažení z pračky se nesnažte svrchňáčky ani natahovat, časem by tím mohly povolit lastinové gumičky okolo nožiček, a kalhotky by netěsnily. Mokré kalhotky jen pověste na šňůru.

Kde koupit látkové pleny

Látkové pleny dnes seženete na mnoha místech – v kamenných prodejnách s dětskými věcmi, v mnoha e-shopech, přímo u výrobců, v některých lékárnách i drogeriích. Ať budete nakupovat kdekoliv, zjistěte si, jestli má daný obchod nebo e-shop přehled o plenkách a dokáže vám také poradit s výběrem i používáním.

Jak začít s látkovými plenami

maminka a miminko Z vlastní zkušenosti moc dobře víme, že se látkování miminka může na první pohled zdát jako velké sousto. Jako úkol svou náročností srovnatelný s výstupem na Mount Everest.

Ale jako se vším, i tady jde jen o odvahu k prvnímu krůčku. Doufáme, že vám naše řádky poslouží jako spolehlivý šerpa horolezcům a že se vaše túra k látkovým plenkám promění v příjemnou procházku.

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Kéž usnadní látkování i dalším rodičům:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout
Kratší verze článku vyšla na blogu Econea.cz 17. 12. 2020.
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 10 x komentováno

 1. Zdravím Terezko,
  přiznám se, že ten článek čtu už asi měsíc a pořád z toho nejsem moudrá. Mohla bych Vás poprosit o takovou „na zkoušku“ vybavicku pro mýho broučka? Chtěla bych v jeho 6ti měsících přejít z jednorazovek na látkové a nemůžu se dopočítat. Jak by to asi tak vypadalo na počty?
  Určitě mě baví styl Al2, ten mě zaujal hned (ty vrchní kaťata jsou zkrátka boží). Ale co k nim, když se mi nechce skládat čtvercová plena a můj drobek čůrá snad i vodu ze vzduchu? Kolik čeho je potřeba, když budu dál prát každé tři dny? 🙈 Ale zároveň aby zase neměl na zadnici padesát vrstev.
  Děkuji moc za trpělivost a odpověď 🙂
  S pozdravem
  Radka

  1. Krásný den, Radko!

   To je skvělé, že plánujete přechod na látkové pleny! Styl AI2 mě taky moc baví, připadá mi takový nejhravější a každý rodič si ho může přizpůsobit podle svého miminka. 🙂 Pokud do něj nechcete skládat čtvercovky, nemusíte. Místo nich si můžete pořídit vkládací pleny, které jsou už krásně vytvarované a jen je zastrčíte do růžků svrchních kalhotek. Tvarované pleny od Bamboolika mají navíc ještě další kapsu. Takže pokud je váš drobeček hodně učůraný, do kapsy zastrčíte ještě krátkou nebo dlouhou vkládací plenku. Pokud se tedy rozhodnete pro AI2 systém, plenková výbavička na jeden den by měla vypadat nějak takhle:
   – 1 kousek nepromokavých svrchních kalhotek
   – 5 kousků tvarovaných vkládacích plen s kapsou
   – 1 kousek krátké vkládací pleny
   – 1 kousek dlouhé vkládací pleny

   Podle toho, jak často chcete prát, si pak vypočítáte, kolik kousků plen pořídit, aby Vám výbavička vystačila. Svrchní kalhotky přitom není třeba prát po každém použití, perou se většinou každé 2-3 týdny. Takže od těch bude stačit pár kousků (3-5).

   Přeji Vám i vašemu miminku co nejpříjemnější přechod na látkování. Budeme rádi, když dáte vědět, jak se daří. 🙂
   Mějte se moc krásně,

   Tereza z Econea.cz

 2. Dobry den Terezko,
  Chtele jsem se zeptat na doporuceni jaky praci prostredek pouzivat na latkove pleny, nejlepe seznam vhodnych vyrobku – napriklad Jelen by byl vhodny?

  Dekuji,
  Ellen

  1. Krásný den, Ellen!
   Na praní látkových plen doporučujeme určitě ekologické prací prostředky, ideálně bez vůně, protože i přírodní esenciální oleje mohou jemnou dětskou pokožku dráždit. 🙂 Každému ale vyhovuje něco jiného. Osvědčený a přímo na praní látkovek vyvinutý je tenhle Prací prášek od Yellow&Blue. U látkovek s flísovou vrstvou je pak třeba dát pozor, abyste je neprala v prostředku na bázi mýdla. To by mohlo flís „ucpat“ a znehodnotit. Pokud tedy používáte i flísové, doporučila bych třeba tenhle Koncentrovaný prací gel bez parfemace.

   Ať se Vám moc daří!
   Za celý tým Econea.cz zdraví Terka

  1. Dobrý den, Mariko,
   děkujeme Vám za dotaz. Látkové pleny si můžete ušít například z bavlněného mušelínu, biobavlny nebo bambusu. Vybírejte látky, které nejsou bělené chlórem a barvené synteticky. Ideálně v BIO kvalitě, ať jsou bez zbytků pesticidů. Tipy k materiálům různých typů látkových plen můžete najít třeba v konkrétních popiscích v našem e-shopu. Přejeme Vám hodně štěstí při šití vlastních látkových plen. Za celý tým Econea.cz Katka.

  2. Zatím jeden z nejlepších článků o látkových plenkách, co jsem našla. Čekáme první miminko a mám v plánu od začátku látkovat. Velká část našeho okolí mě má za blázna, ale já nemám pocit, že jednorázové plenky by mi za to stály a hlavně pokud můžu něco udělat, tak to prostě udělám 🙂 Každopádně je pro mě jako pro prvorodičku trochu oříšek se zorientovat v tom, co do začátku pořídit, abych si hned nezavařila a neutratila mailant za něco, co nebude fungovat. Zatím mám nejlepší pocit z metody AI2 🙂 Otázka, jestli skládání, možná pro začátek lepší ty vložky Bamboolika.

 3. Krásný den přeji a moc vám děkuji za článek o látkových plenkách. Jsem tak ráda, že už se dostaly více do povědomí lidí a že jednorázové plasťáky už nejsou tolik v módě jako před několika lety. Můžu vás poprosit o radu ohledně materiálu čtvercových plenek? Tady jsem našla tzn. mušelínové https://www.jasminecz.cz/kategorie/latkove-pleny/ Jak velký je rozdíl od bambusových nebo bavlněných? Děkuji a přeji hezký den.

  1. Krásný den, Anet!
   Děkujeme. 🙂 Ano, látkové pleny sice dnes obnáší víc plánování a snahy, ale ve výsledku to rozhodně stojí za to. K Vaší otázce. Pod označením „mušelín“ se rozumí jemně tkaná a prodyšná tkanina s lehkou strukturou. Klasicky se vyrábí z bavlny, ale v obchodech se dnes dá narazit i na kombinaci bavlny s bambusem, nebo i syntetickými vlákny. My nabízíme biobavlněné mušelínkové pleny od českého Bamboolika. U bavlněného mušelínu dejte pozor na původ suroviny. V Bambooliku používají biobavlnu s certifikátem GOTS, který mimo jiné zaručuje, že bavlna vyrostla na polích bez použití herbicidů a pesticidů a její zpracování proběhlo bez dráždivých chemikálií. 🙂

   Mějte se moc hezky.
   Za tým Econea.cz zdraví Tereza

 4. Dobrý den, trošku tápu s praním látkových plen. Je potřeba prát zvlášť vkládací pleny a zvlášť svrchní PULky? Nebo se mnou prát dohromady? Na oboje mohu použít stejný prací prostředek – bez mýdla? Děkuji.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..