Průvodce látkovými plenami. Jak je pro mrňousky vybrat, skládat a prát?
“Nejlepší jsou ty na patentky.” Určitě se sucháčem, s nima je přebalování jak s jednorázovkou. “All in One máš bez starostí.” “Rozhodně klasický čtvercovky, i nás do nich mámy balily.”
Pokud jste už někdy v diskuzích o látkových plenách pátrali po tom nejlepším způsobu, jak balit své miminko, možná se vás chopila mírná beznaděj. Každý rodič si totiž najde to své a každému miminku může vyhovovat něco úplně jiného.
Jaké látkové pleny jsou nejlepší?
Univerzální návod k látkování miminka pro vás tedy nemáme. Házet pleny do žita ale nemusíte. Položíme vám teď několik otázek. Pomocí jejich zvídavosti z vás vytáhneme indicie, které vás plenkovým Mordorem hladce provedou. Věřte, že už za pár minut budete mít mnohem lepší představu o tom, jak by měla výbavička vašeho mrňouse zhruba vypadat.
Jak vybrat látkové pleny, které sednou právě mně a mému miminku?
Abyste se trefili a vybrali opravdu ty nejlepší možné, před nákupem si položte následující otázky:
1. Kolik za ně dám?
2. Jak často budu prát a kolik času zabere sušení?
3. Chci (si) ušetřit práci?
Je vaší prioritou co největší jednoduchost přebalování? Bude mrňouska často hlídat děda, který by si u novorozeneckého skladu zauzloval prsty? Nebo vás naopak skládačky baví a těšíte se z variability a kombinování?
4. Jaké materiály upřednostňuji?
Svrchní kalhotky se dnes vyrábí z různých materiálů, od vlny, PUL (polyester s polyuretanovým zátěrem) až po flís. Také vkládací pleny můžete vybírat z bavlny, BIO bavlny, flísu nebo bambusu či konopí. Naším kritériem při výběru látkových plen do sortimentu byla například kromě kvality materiálů i lokálnost značky a celková udržitelnost a filozofie firmy.
Zvažte tedy své priority. Podle nich se vám bude ideální plenkový systém pro vaše miminko vybírat mnohem snadněji. Tak. První kolečko otázek je za námi a teď se na načechraný miminkovský outfit podíváme z ještě větší blízkosti.
Jak používat látkové pleny
Čtvercové látkové pleny
Pokud se k látkovým plenkám přikláníte kvůli jejich finanční nenáročnosti, pak pro vás bude zajímavé látkování, které využívá především klasické čtvercové pleny. Zohýbanou do novoskladu ji novorozeňátku můžete přichytit Snappi sponkou, nebo silou vůle. Přes ni drobkovi nasadíte nepromokavé svrchní kalhotky. Jak miminko přibývá a jeho nadílky se zvětšují, savost čtvercových plen podpoříte vkládací plenou. Použít můžete druhou čtvercovku nebo speciální krátkou či dlouhou vkládačku. Praktické jsou také separační plenky, tyhle jsou jednorázové a rozložitelné a tyhle pratelné z flísu se hodí u starších špuntů, jejichž výtvory jsou už pevnějšího rázu.
Jak používat čtvercové látkové pleny
V tomto videu se dovzíte, jak skládat klasické látkové pleny různými způsoby (stylem Jo-Fold, novoskladem nebo “na rovno”):
All in 2 – variabilní model pro milovníky puzzle
Skládačky, puzzle a hlavolamy vás přitahují jako komáry světlo? Pak svému miminku (a své skládačkomilné duši) dost možná pořídíte All in 2 (AI2) systém, kterému se někdy říká také SIO (Snap In One). Ten se skládá z několika svrchních kalhotek. Třech až pěti kousků, baj vočko. Ty budete prát jednou za 2 až 3 týdny. V mezičase je po použití jen vyvětráte, pokud tedy nenasáknou a nejsou zralé na praní. Ke svrchňáčkům si pořídíte vkládací pleny. Tyhle tvarované mají kapsu, jejich savost tak můžete snadno zvýšit další plenkou, třeba touhle krátkou nebo dlouhou vkládačkou.
Tady se hodí vypíchnout, že v poličkách našeho e-shopu se uhnízdily plenky české značky Bamboolik. A právě koumáci v Bambooliku vymazlili variabilní styl přebalování k dokonalosti. V jejich AI2 Duo systému nemusíte savé vrstvy ke svrchním kalhotkám pracně nacvakávat patentkami, jak to bylo dřív zvykem.
Vkládací plenou jednoduše vystelete svrchňáčky. Pokud je vaše miminko učuranější, kapsu vkládačky můžete vyložit další savou vrstvou. Všechny savé pleny systému AI2 Duo jsou navíc oboustranné. Ta flísová drží miminko pocitově vždy v suchu, a je tak vhodná pro ty nejmenší špunty, případně na spánek i u objemnějších drobků. Z druhé strany pleny je bambusové froté, přírodní materiál s výbornou okamžitou nasákavostí, které ustojí i prudce čurající dítka. Hádáte správně, bývají to zpravidla chlapečci. Celý systém je tak úžasně univerzální. Velikost svrchních kalhotek upravíte pomocí cvočků, délku plen pak přizpůsobíte překladem. Vše padne perfektně jak novorozenému miminku, tak batoleti.
AIO – model přebalování “s rukou v nose”
Nasadíte a jdete. I to nejukroucenější miminko je přebalené levou zadní. Kapsových plen AIO najdete na trhu hned několik. V Bambooliku vyrábí dvě varianty. Flísová drží zadeček miminka v suchu a hodí se tak hlavně pro novorozence, děti s citlivou pokožkou a pro nerušený spánek všech prcků bez rozdílu. Bambusová varianta skvěle saje, prcek s ní ale při počurání cítí vlhkost. Plenka je tak výborná pro špunty, kteří se učí na nočník nebo pro ty, kteří čurají v silných proudech a ve velkých objemech. Součástí takové AIO plenky je jedna standardní vkládačka, která suverénně pokrývá základní savost. Kapsu plenky ale můžete naducnout libovolným počtem dalších vkládacích plen. Zkrátka podle potřeby. Kapsové pleny šijí v Bambooliku v univerzální velikosti, s patentkami na upravení. I ty tedy doprovodí špunta od narození až po nočník.
Pokud se budete spoléhat celé plenkové období jen a pouze na kapsové pleny, ozvěna na vašem bankovním účtě pravděpodobně zesílí. Každodenní přebalování je s nimi totiž dost nákladné. Nicméně, proti gustu… Podle nás jsou ale spíš ideálním doplňkem jiných balicích metod. Za AIO plenku budete nesmírně vděční třeba na návštěvách, při pobíhání po doktorech nebo na výletě.
Varianta “To by bylo, aby BIO nebylo”
Jste-li na své cestě k udržitelnosti a šetrnosti zhruba někde za sedmero horami a patero řekami, pak u produktů často zkoumáte původ surovin a nejinak to máte také u látkových plen. Přirozeně budete gravitovat k přírodním materiálům s dohledatelným původem. Troufáme si tedy říct, že tvarované pleny, čtvercovky, dlouhé i krátké vkládačky s certifikací GOTS povytáhnou koutky vašich úst vysoko k uším. Bavlna na jejich výrobu se totiž pěstuje bez jakýchkoli herbicidů a pesticidů. Na polích se střídají plodiny, aby se půda příliš nevyčerpala a lidé v biobavlněném průmyslu dostávají za svou práci férovou mzdu. BIO kvalita materiálů je pak samozřejmě o další stupeň šetrnější také k pokožce miminka, proto ji výrobci často dávají právě do dotykových vrstev plen.
Odvažte se. Kombinujte. Posichrujte
Jak často přebalovat látkové pleny?
Průměrná výbavička by tedy měla obsahovat 20 – 25 plen na jednotlivá přebalení. Pokud máte sušičku a není vám za těžko prát každý den, pak jich může být i méně.
Rychlé opáčko: možnosti jednotlivých přebalení
Jak jste si přečetli výše, variant je mnoho, mrkejte:
- AIO (All In One) plena vše v jednom.
- Svrchní kaťata a:
- savé jádro AI2, podle potřeby vyložené vkládacími plenkami,
- čtvercová plena složená do novoskladu nebo na rovno,
- kalhotková plena (my máme od Bamboolika tu na noc),
- vícevrstvá plena.
Jak prát látkové pleny? Udržbové tipy a tríčky
- Pokud je to k tomu, z plenky nejdříve odstraňte největší nečistoty, ideálně do toalety. Odborně se tomuto aktu říká „vyklepnutí bobku“.
- Následně špinavou plenku hoďte buď rovnou do pračky, nebo do koše na použité pleny. Pokud trajdáte někde venku, hodí se mít s sebou tenhle pytlík.
- Plenky perte při teplotě 60 °C. U nižších teplot není garance, že zlikvidujete všechny bakterie. Čtvercové pleny můžete jednorázově (třeba při katastrofě jakou je průjem miminka) vyprat na 90 °C. Nedělejte to ale často. Devadesátkou plenám zkracujete životnost.
- Perte v dostatečném množství vody, na nejdelší program, doporučuje se alespoň 2hodinový. Zaneřáděné pleny se potřebují vymáchat v dostatečném množství vody.
Univerzální černé mýdlo v BIO kvalitě Ecodis
- Nepřeplňujte pračku. Dodržujte váhové údaje podle návodu k vaší pračce a zkontrolujte si, zda je údaj uváděn pro mokré nebo suché prádlo (což je u savých plen podstatný rozdíl).
- Nepoužívejte aviváž.
- Vkládací plenky můžete sušit v sušičce, nepromokavé svrchní kalhotky však ne. Suchý horký vzduch jim totiž může uškodit.
Kde koupit látkové pleny
Jak začít s látkovými plenami
Ale jako se vším, i tady jde jen o odvahu k prvnímu krůčku. Doufáme, že vám naše řádky poslouží jako spolehlivý šerpa horolezcům a že se vaše túra k látkovým plenkám promění v příjemnou procházku.
Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Kéž usnadní látkování i dalším rodičům:
Nejoblíbenější zelené poklady
Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:
Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. | Omrknout | |
Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. | Očíhnout | |
Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. | Omrknout | |
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. | Očíhnout | |
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. | Omrknout |
Zdravím Terezko,
přiznám se, že ten článek čtu už asi měsíc a pořád z toho nejsem moudrá. Mohla bych Vás poprosit o takovou „na zkoušku“ vybavicku pro mýho broučka? Chtěla bych v jeho 6ti měsících přejít z jednorazovek na látkové a nemůžu se dopočítat. Jak by to asi tak vypadalo na počty?
Určitě mě baví styl Al2, ten mě zaujal hned (ty vrchní kaťata jsou zkrátka boží). Ale co k nim, když se mi nechce skládat čtvercová plena a můj drobek čůrá snad i vodu ze vzduchu? Kolik čeho je potřeba, když budu dál prát každé tři dny? 🙈 Ale zároveň aby zase neměl na zadnici padesát vrstev.
Děkuji moc za trpělivost a odpověď 🙂
S pozdravem
Radka
Krásný den, Radko!
To je skvělé, že plánujete přechod na látkové pleny! Styl AI2 mě taky moc baví, připadá mi takový nejhravější a každý rodič si ho může přizpůsobit podle svého miminka. 🙂 Pokud do něj nechcete skládat čtvercovky, nemusíte. Místo nich si můžete pořídit vkládací pleny, které jsou už krásně vytvarované a jen je zastrčíte do růžků svrchních kalhotek. Tvarované pleny od Bamboolika mají navíc ještě další kapsu. Takže pokud je váš drobeček hodně učůraný, do kapsy zastrčíte ještě krátkou nebo dlouhou vkládací plenku. Pokud se tedy rozhodnete pro AI2 systém, plenková výbavička na jeden den by měla vypadat nějak takhle:
– 1 kousek nepromokavých svrchních kalhotek
– 5 kousků tvarovaných vkládacích plen s kapsou
– 1 kousek krátké vkládací pleny
– 1 kousek dlouhé vkládací pleny
Podle toho, jak často chcete prát, si pak vypočítáte, kolik kousků plen pořídit, aby Vám výbavička vystačila. Svrchní kalhotky přitom není třeba prát po každém použití, perou se většinou každé 2-3 týdny. Takže od těch bude stačit pár kousků (3-5).
Přeji Vám i vašemu miminku co nejpříjemnější přechod na látkování. Budeme rádi, když dáte vědět, jak se daří. 🙂
Mějte se moc krásně,
Tereza z Econea.cz
Dobry den Terezko,
Chtele jsem se zeptat na doporuceni jaky praci prostredek pouzivat na latkove pleny, nejlepe seznam vhodnych vyrobku – napriklad Jelen by byl vhodny?
Dekuji,
Ellen
Krásný den, Ellen!
Na praní látkových plen doporučujeme určitě ekologické prací prostředky, ideálně bez vůně, protože i přírodní esenciální oleje mohou jemnou dětskou pokožku dráždit. 🙂 Každému ale vyhovuje něco jiného. Osvědčený a přímo na praní látkovek vyvinutý je tenhle Prací prášek od Yellow&Blue. U látkovek s flísovou vrstvou je pak třeba dát pozor, abyste je neprala v prostředku na bázi mýdla. To by mohlo flís „ucpat“ a znehodnotit. Pokud tedy používáte i flísové, doporučila bych třeba tenhle Koncentrovaný prací gel bez parfemace.
Ať se Vám moc daří!
Za celý tým Econea.cz zdraví Terka
Jakou látkou použít, kdybych si je chtěla ušít sama?
Dobrý den, Mariko,
děkujeme Vám za dotaz. Látkové pleny si můžete ušít například z bavlněného mušelínu, biobavlny nebo bambusu. Vybírejte látky, které nejsou bělené chlórem a barvené synteticky. Ideálně v BIO kvalitě, ať jsou bez zbytků pesticidů. Tipy k materiálům různých typů látkových plen můžete najít třeba v konkrétních popiscích v našem e-shopu. Přejeme Vám hodně štěstí při šití vlastních látkových plen. Za celý tým Econea.cz Katka.
Zatím jeden z nejlepších článků o látkových plenkách, co jsem našla. Čekáme první miminko a mám v plánu od začátku látkovat. Velká část našeho okolí mě má za blázna, ale já nemám pocit, že jednorázové plenky by mi za to stály a hlavně pokud můžu něco udělat, tak to prostě udělám 🙂 Každopádně je pro mě jako pro prvorodičku trochu oříšek se zorientovat v tom, co do začátku pořídit, abych si hned nezavařila a neutratila mailant za něco, co nebude fungovat. Zatím mám nejlepší pocit z metody AI2 🙂 Otázka, jestli skládání, možná pro začátek lepší ty vložky Bamboolika.
Krásný den přeji a moc vám děkuji za článek o látkových plenkách. Jsem tak ráda, že už se dostaly více do povědomí lidí a že jednorázové plasťáky už nejsou tolik v módě jako před několika lety. Můžu vás poprosit o radu ohledně materiálu čtvercových plenek? Tady jsem našla tzn. mušelínové https://www.jasminecz.cz/kategorie/latkove-pleny/ Jak velký je rozdíl od bambusových nebo bavlněných? Děkuji a přeji hezký den.
Krásný den, Anet!
Děkujeme. 🙂 Ano, látkové pleny sice dnes obnáší víc plánování a snahy, ale ve výsledku to rozhodně stojí za to. K Vaší otázce. Pod označením „mušelín“ se rozumí jemně tkaná a prodyšná tkanina s lehkou strukturou. Klasicky se vyrábí z bavlny, ale v obchodech se dnes dá narazit i na kombinaci bavlny s bambusem, nebo i syntetickými vlákny. My nabízíme biobavlněné mušelínkové pleny od českého Bamboolika. U bavlněného mušelínu dejte pozor na původ suroviny. V Bambooliku používají biobavlnu s certifikátem GOTS, který mimo jiné zaručuje, že bavlna vyrostla na polích bez použití herbicidů a pesticidů a její zpracování proběhlo bez dráždivých chemikálií. 🙂
Mějte se moc hezky.
Za tým Econea.cz zdraví Tereza
Dobrý den, trošku tápu s praním látkových plen. Je potřeba prát zvlášť vkládací pleny a zvlášť svrchní PULky? Nebo se mnou prát dohromady? Na oboje mohu použít stejný prací prostředek – bez mýdla? Děkuji.