Diskuze a zkušenosti: 19 x komentováno Přečtete za: 3 min

Co dělat, když vás štve, že okolí nežije ekologicky: 3 myšlenky pro lepší náladu

Ekologie Uvod 1

Člověk se tak moc snaží žít udržitelně. Pro potraviny jezdí do bezobalového obchodu, kam může, chodí pěšky, přísně odmítá plastová brčka i jednorázové kelímky na kafe. Odpad, který po něm zbude, poctivě třídí. Kupuje ekologické výrobky. Žije zkrátka uvědoměle. A věří, že ostatním taky není jedno, jak tenhle svět vypadá.

Jenže se pohybuje v bublině. A tu mu pořád někdo propichuje

 • Vídá souseda, jak vyhazuje plasty do směsného odpadu.
 • Při návštěvách příbuzných a kamarádů na něj ze záchodové mísy běžně pomrkávají modré dezinfekční kuličky.
 • Na cestách vlakem se stává svědkem PETkových orgií.

EkologieV desítkách dalších situací bojuje se svými pocity. Splín přichází. Vůle odchází. Kupí se naštvání, marnost a beznaděj. „Tak já se tady snažím a ostatním je všechno fuk.“ Možná to znáte.

A možná vás to taky někdy štve. Jestli jo, tady je takové malé povzbuzení. Třeba jste zrovna absolvovali nějakou návštěvu a potřebujete poplácat po ramínku. 🙂

3 pozitivní myšlenky. Pomůžou, když je nejhůř

1. Máte důvod být na sebe pyšní. Jste ti, co udávají směr.

Kdybychom se chovali všichni stejně, jak by svět vypadal? Byla by to rozhodně nuda. Ale hlavně – nikdy bychom se nikam neposunuli. Ani jako jednotlivci, ani jako civilizace. Proto někdo musí jít příkladem. Posouvat věci dopředu. Ukazovat na to, co nedává smysl.

Nezapomínejte, že právě vy jste inspirací pro druhé.

EkologieJste to vy, kdo vidí za roh. Takže wow! Klobouk dolů. Už to samo o sobě je velká věc.

Ano, někdy se člověk může cítit jako rybka ztracená v rozbouřeném moři. Ale víte co?

2. Když věříte v sebe, ani soused vás nerozhází.

My lidi přirozeně chceme, aby ostatní byli stejní jako my. Jenže takhle to nefunguje. Každý jsme originál. Máme jiné vidění světa. Jiné zkušenosti. Jiné okolnosti života. V tom je krása a rozmanitost. Když si ji uvědomíte, nebudou vás ostatní tolik štvát.

Přestaňte lpět na tom, aby se všichni chovali stejně zodpovědně. Uleví se vám.

Ale pamatujte: Je úplně v pořádku cítit frustraci, když ostatním je osud naší planety fuk. Stejně tak je v pořádku, že vy to máte jinak. Buďte na to hrdí. A nepolevujte.

Ekologie

Když budete pokračovat v tom, co děláte, možná si vašeho jiného přístupu lidé všimnou a časem se přidají. Třeba to nebude hned, ale to semínko jim do hlavy zasejete. (Vzpomínáte, jak jste to na začátku měli vy?)

3. Cílem není změnit svět, ale změnit sebe.

Když se vám to podaří, svět kolem se pak změní taky. Jde totiž jen o vaše vnímání a způsob nahlížení. Buď je pozitivní, nebo negativní. Buď se zaměřujete na věci, které jsou špatné, ale které nemůžete přímo ovlivnit – a pak je vám smutno. Nebo si všímáte všech těch dobrých věcí, které už se dějí. A jdete jim naproti.

Přecvakněte se a zaměřte svoji pozornost k tomu dobrému.

Začnete pak vidět jinýma očima. Začnete vnímat všechny ty lidi, co už v tom jsou s vámi. Všechny ty inovativní projekty, skvělé firmy, zero waste aktivity…

Pak teprve vaše srdce skutečně zajásá. Protože uvidí, že druhý soused odpad správně třídí.

Na co se zaměřujeme, to roste. Začněte vnímat to dobré.
To není sluníčkaření. Takhle my lidi prostě fungujeme. Říká se, že na co se zaměřujeme, to roste. A platí to i v případě udržitelného života. Tak proč si dělat hlavu s něčím, co mě rozčiluje, ale nemůžu to přímo ovlivnit?

A pak… je tu ještě jedna věc. Proč to všechno vlastně děláte? Kvůli někomu/něčemu? Nebo kvůli sobě – proto, aby se vám lépe žilo? A nežije se vám lépe už tím, že sami nakupujete uvědoměle, že třídíte odpad, že nepoužíváte doma chemii? Dává vám to prostě smysl.

Na to bychom taky neměli zapomínat. Není totiž nic hezčího, než když v životě můžeme dělat smysluplné věci. A je potřeba vědět, že:

Ekologie

 • Dává smysl stát pevně jako maják a neuhnout.
 • Dává smysl jít, i občas sejít z cesty.
 • Dává smysl dělat malé krůčky vpřed, i když okolí jich dělá deset zpátky.
 • Dává smysl prodírat se houštím, i když džungle není přehledná.

Víte proč? Protože nejste rybka ztracená v rozbouřeném moři. Jsou tu stovky, tisíce, desetitisíce a statisíce rybek, které každý den, stejně jako vy, mění sebe a tím mění svět. Tichá síla, co nenápadně tahá za nitky lepšího žití na té naší Zemi. Stačí otevřít oči.

A být i dál součástí.

Jen na vás totiž záleží. Vy řídíte kormidlo. Vy měníte svět.

Jste to VY. Díky za to.

Prosíme, sdílejte článek dalším každodenním hrdinům. Třeba jim taky pomůže od splínu:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

Diskuze a zkušenosti: 19 x komentováno

  1. To jsme moc rádi, že článek potěšil. Krásné dny bez zbytečných brček přejeme! 🙂

 1. Hned je mi líp. Je fakt, že si člověk některé věci potřebuje připomínat a tenhle článek je přesně takovej připomínací 🙂 Děkuju.

  1. Přesně tak, Veroniko. Je potřeba si mezi všemi těmi negativními zprávami zvedat náladu. Jsme rádi, že podpořil. 🙂

 2. Dekuji za clanek. Toto resim hodne a intenzivne. Pracuju ve fast foodu a to je obrovske plytvani dnes a denne. Mela jsem tendence kolegy v praci na problematiku odpadu, plytvani apod. upozornovat, ale vic nez cokoliv jineho jsem citila, ze mi to zhorsovalo vztahy na pracovisti a ani nemyslim, ze bych nekoho inspirovala k tomu chovat se vice ekologicky. Casto mi moje snaha pripada uplne marna a mam pocit, ze nemam sanci neco ovlivnit. Abych si zachovala dusevni zdravi, potrebuju nekdy na cele Zero waste hnuti zapomenout.

  1. Hezký den, Veru. My děkujeme za přečtení! To musí být opravdu frustrující. Dokážu si představit, že takové prostředí nebude vašemu smýšlení zrovna nakloněno. Tak moc držíme palce, ať se kolem vás pomalinku začnou věci měnit. Ono to nebude ze dne na den. A proto je skvělé, co děláte! Je to hodně i o trpělivosti. A každý váš krůček či diskuze může zažehnout v někom jiskřičku. Věřím, že jednou bude eko smýšlení ve společnosti normální.

 3. Milá Kateřino,
  Vaše písmenka mi vyloudila příjemný úsměv a polehčující pocit pro moji dušičku :).
  To je zatím můj začátek pro nové nové myšlenky, jak být ještě více v souladu s přírodou. Miluji přírodu, lesy, vítr, vzduch, vodu – mám teď pocit, že ke mně vše nyní více intenzivněji přichází. A nic není náhoda, ani to, že jsem si přečetla Vaše písmenka :). Děkuji. Martina

  1. Hezký den, Martino. Ani nevíte, jak mě těší, že vám článek alespoň malinko pomohl. Tuším, jak se cítíte. Krásné léto s dobrou náladou! 🙂

 4. Děkuju za velkou dávku motivace a energie! Víc takových zamyšlení a “positive vibes” prosím 😉

  1. Yanuleee. vynasnažíme se. Já osobně vnímám, že je to „pozitivno“ hodně potřeba. Mějte se moc hezky!

 5. Dobrý den, děkuji za článek. Je fajn vědět, že nejsem jediná, kdo má občas beznaděj. Je ale pravda, že můj přístup už ovlivňil moje rodiče a kolegy, ať to byla třeba koupě filtrovací konvice místo plastových láhví s vodou nebo nákup bavlněné tašky místo igelitek.. a tak bych mohla pokračovat. I malá změna je pro mě úspěch a to mě uklidňuje. Myslím si, že my v Evropě máme snahu něco změnit, horší to je s Afrikou a Asií, tam je ten zakopaný pes. Při cestách po světe jsem zažila, že lidé umývali auto balenou vodou, a jiné, velmi nemilé věci.
  Děkuji všem lidem, kterým není lhostejný svět a odpad kolem nás. Krásné léto. Lucie

  1. Dobrý den, také mám svíravý pocit, když vidím bezstarostné netřídění na pracovišti. To mi pak přijde domácí třídění jako pověstné plivání do moře… Ovšem tu poznámku o Africe bych si dovolila optimisticky upravit:
   „Nový keňský zákon si vzal na mušku plastové sáčky. Za jejich výrobu, prodej i používání hrozí pokuta ve výši 800 tisíc korun a až čtyři roky vězení.

   V Africe mají podobný zákaz výroby i užívání plastových sáčků Jihoafrická republika, Rwanda nebo Mauretánie.“
   viz https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/za-plastovy-sacek-vam-v-keni-nove-hrozi-ctyri-roky-vezeni-a-statisicova-pokuta_1708311620_mos

   1. Dobrý den, Jano. To je fakt. O takových snahách už jsme také slyšeli. Ruku v ruce s tím by však měla podle mě měla jít i ta osvěta. Aby lidé taky věděli, proč se to nesmí a proč je to důležité.

  2. Hezký den, Lucie. A my děkujeme za přečtení. 🙂 Přesně tak, je to o malých změnách, které pak vytvoří tu velkou. A máte pravdu, v takové Africe nebo Asii lidé nevědí, že je něco špatně. Donedávna bylo vše z přírody a teď najednou přišly hory plastů. Lidé tam nemají informace, jak moc jsou tyto materiály škodlivé. Musí se začít s osvětou. Snad to nebude ani tam trvat dlouho.

 6. Chtěla bych Vám toho tolik napsat, ale napíšu jen DĚKUJI. Krásné povzbuzení, až mi ukápla slza. Ať se Vám daří. Máte pravdu, hned to zase dává smysl i když také chodím kolem sousedovy přeplněné popelnice a druzí mí sousedé navíc neudělaji krok pěšky a jezdí každý den necelý kilometr do práce autem a to i v mrazu, kdy musejí auto nejprve nastartované rozmrazit. To opravdu trpím. Teď si dělám radost s kompostem – jsem nadšená, jak mi to tam všechno pěkně pracuje. Šťastnou plavbu rybky….

  1. Martino, my také děkujeme za milá slova. Je to tak, jiné lidi nezměníme, proto je důležité začít u sebe. Mějte krásné léto a díky, že jste v tom s námi.

 7. Chtěla bych se zeptat na Váš názor, už nějakou dobu pozoruji, že lidé na našem sídlišti do hnědého kontejneru nosí a vyhazují bioodpad ve velkém v mikrotenových sáčcích (většinou starší lidi). Nejsem sice expert na třídění, ale řekla bych, že to asi není úplně dobře, nebo se mýlím? Představa, že se snad jedná o rozložitelné sáčky mi připadá trochu naivní… (většinou je na pytlíkách ještě polepka z obchodu…), ségra mi dokonce hlásila, že tam viděla i vyhozenou PETku… už jsme uvažovali o tom, že na víko přilepíme nějaký vzkaz, něco ve stylu „plasty do bioodpadu nepatří“…myslíte, že by to mohlo mít nějaký smysl nebo to řeším zbytečně?

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..