Přečtete za: 5 min

S tímto návodem zatočíte se žlutými zuby. A přírodní cestou

diana polekhina y3q 2m9zBoA unsplash 1

Básník Shelley jednou řekl: “Nikdo není opravdu dobře oblečen, nenosí-li na tváři úsměv.” Musíme mu dát za pravdu. Pokud svůj úsměv skrýváte do dlaní, třeba že si nejste jisti bělostí svých zubů, dnešní článek vám přijde vhod. Podíváme se totiž na zoubek přírodnímu bělení chrupu. 

Existuje sice i spousta komerčních metod bělení zubů, my máme ale ve zvyku hledat způsoby prosté syntetických látek, konvenční bělení navíc může způsobit přecitlivělost zubů, alergické reakce a další zdravotní nepříjemnosti. Dnes si tedy představíme nejúspěšnější metody přírodního bělení zubů a sáhněme při nich třeba i po kokosu, jahodě nebo uhlí. 🙂

Dobrá ústní hygiena je základ

Než se ponoříme do světa přírodního bělení zubů, je dobré vypíchnout, že pravidelná ústní hygiena je gró. Správné péče o zuby dvakrát denně, klasickým kartáčkem i tím na mezizubní prostory, a pravidelné návštěvy zubaře jsou základem pro udržení zdravých a bílých zubů. 

1290x450px beleni zubu

Jaká je správná technika čištění zubů?

Zuby čistěte jemnými vibračními, případně krouživými pohyby pod úhlem 45 stupňů. Pečlivě se pověnujte i prostoru mezi zuby a dásněmi, kde se drží nejvíce plaku.

Jak na zdravé zuby jsme detailně proklepli v tomto blogovém článku. Prolistujte a zjistěte „tajné“ fígle, díky kterým budete od zubaře chodit vždy s úsměvem.

Přírodní metody pro bělení zubů

Pojďme k jádru pudla. Jak bělit zuby přírodní cestou? Techniky na bělení zubů se opírají především o zásaditost (snižování pH) a mechanické „broušení“ (abrazivitu). Tady jsou nejčastější a nejefektivnější přírodní poklady pro zářivější úsměv.

ženy s bílým úsměvem

Použití jedlé sody

Jedlá soda, nebo také hydrogenuhličitan sodný, je přirozeně zásaditá a je jedním z nejznámějších přírodních bělicích prostředků. 

Jak jedlou sodu použít? 

 • Sodu smíchejte s trochou vody tak, aby vznikla konzistence pasty.
 • Tu pak aplikujte na zuby podobně jako pastu při čištění pastou. 
 • Buďte však opatrní, příliš časté používání této metody může poškodit sklovinu.

Použití kokosového oleje (tzv. “oil pulling”)

Takzvané mlgání je prastará ajurvédská metoda, která využívá schopnosti rostlinného oleje navázat na sebe toxiny z dutiny ústní. Většinu zubařů tuto metodu řadí do šuplíčku krajních alternativ. Zaměřily se na ni však už i studie a ty prokazují, že skutečně snižuje výskyt nežádoucích bakterií v dutině ústní.

kokosový olej

Jak na oil pulling?

 • Kokosový olej (ten se používá nejčastjěji) vložte do úst. Stačí jedna lžička.
 • Převalujte ho v ústech po dobu 20 minut. Během mlgání se můžete věnovat jiné činnosti, třeba mýt nádobí, tančit nebo namalovat zátiší zubního kartáčku na umyvadle. 🙂 
 • Kokosový olej následně vyplivněte, pozor, nepolykejte! Společně s ním byste totiž spolkli všechny toxiny, kterých se chcete pomocí oil pullingu zbavit.
 • A je to! 🙂 
 • Oil pulling můžete provádět klidně každý den. Ideální je metodu kombinovat s klasickým čištěním zubů. Ráno můžete použít olej a pro pocit svěžesti poté běžný kartáček a zubní pastu.

Eko poznámka: Pokud se na oil pulling vrhnete, nezapomeňte, že olej se nesmí plivat do odpadu. Malé množství pužitých olejů patří do směsného odpadu, případně do speciálního kontejneru na použité oleje.

Konzumace určitých potravin

Některé potraviny mohou přirozeně přispět k bělejšímu úsměvu. Podporují totiž tvorbu slin, nebo obsahují přírodní enzymy, které pomáhají rozložit skvrny na zubech, případně působí abrazivně, tedy svým povrchem pomáhají jemně odstraňovat nežádoucí zabarvení. Berte je však jen jako krásný bonus, kterým si můžete pomoci k zářivějšímu úsměvu, rozhodně nenahrazují pravidelnou péči zubním kartáčkem. 🙂 O jaké potraviny jde?

jahoda
 • Jablka, mrkve, celer: Může za to jejich struktura a vysoký obsah vody a vlákniny. Kousání jablíček, mrkve i celeru podporuje produkci slin, a ty pak odplaví zbytky jídla nebo bakterie, kvůli kterým nám žloutnou zuby.
 • Jahody: Obsahují kyselinu jablečnou, přírodní enzym, který pomáhá s bělením zubů. Kvůli vysoké kyselosti to ale s jahodami nepřehánějte, mohly by totiž narušit zubní sklovinu.
 • Pomeranče a ananasy: V tomhle ovoci pro změnu působí kyselina citronová. Pomáhá ze zubů odstranit plak a zmírňuje jejich zabarvení. Stejně jako u jahod i tady pozor na příliš častou konzumaci.
 • Brokolice: Chroupeme-li brokolici, dost se nažvýkáme, opět nám tedy pomáhá zvýšit množství slin v dutině ústní a navíc působí i mírně abrazivně.
 • Ořechy a semínka: Třeba mandle nebo sezam mají přirozené abrazivní vlastnosti. Piniové oříšky pak pomáhají k bělejšímu chrupu díky obsahu kyseliny olejové, která brání množení bakterií v ústech. 
 • Voda: Pitná voda pomáhá vypláchnout z ústní dutiny zbytky jídla, které by mohly ovlivnit zabarvení zubů, zároveň podporuje slinění, a tedy celkové zdraví ústní dutiny.

Aplikace aktivního uhlí

Rostlinné aktivní uhlí má z celé přírodní říše ty nejvyšší detoxikační účinky. Dokáže zachytit a hromadit škodlivé látky, a to díky své vysoce porézní struktuře (na mikroskopické úrovni). Negativní ionty kontaminujících látek se pevně přichytí k povrchu uhlí, zachycují se na něm toxiny, těžké kovy, syntetické hormony, pesticidy a další darebáci. Aktivní uhlí se dá získat z kokoskových skořápek, z bambusu nebo z dřevěného uhlí. 

Jak aktivní uhlí používat k bělení zubů?

 • Prášek smíchejte se zubní pastou nebo aplikujte přímo na zubní kartáček.
 • Zuby vyčistěte, jak jste zvyklí.
 • Abrazivní charakter uhlí zanechá zuby krásně hladké a o fous bělejší.
 • Postup opakujte zhruba 3x týdně. I u této metody přírodního bělení zubů ale mějte na paměti, že nadužívání může zubní sklovinu narušit.
👉 Očíhnout zelené poklady od Purity Vision
👉 Očíhnout zelené poklady od Lasaponaria

Jak na bělení zubů doma a bez rizik?

I při přírodním bělení zubů je třeba dávat pozor, aby nám krásný bílý úsměv po nějaké době nezkoprněl. Některé zmíněné látky mají vyšší abrazivitu, odstraňují tedy ze zubů skvrny a nečistoty mechanicky “broušením”. Pokud takto bělíme zuby moc často, může se stát, že už neobrušujeme nežádoucí zabarvení, ale samotnou sklovinu, a tím ji oslabujeme. Stejnou škodu může napáchat i příliš časté bělení kyselými ingrediencemi, které mohou sklovinu poleptat. Jako se vším, i tady pomůže najít “zdravý střed”. Jak tedy na domácí bělení zubů bez rizik? Tady je pár tipů:

úsměv
 • Omezte frekvenci bělení. Ač jde o přírodní metody, i jejich nadužívání může zvyšovat riziko poškození zubní skloviny. 
 • Buďte jemní. Při aplikaci používejte měkký zubní kartáček, na ten netlačte a rozhodně zuby nedrhněte. To platí především u bělení jedlou sodou. 
 • Řádně vyplachujte. Po bělení zubů si pečlivě vypláchněte ústa čistou vodou, aby v nich nezůstaly zbytky aktivních látek. 
 • Poraďte se se zubařem či zubařkou. Obzvlášť pokud máte citlivé zuby, zkonzultujte bělicí metodu s odborníkem.

Bělicí zubní pasta aneb zkratka k bělejšímu chrupu

Nemáte-li čas na speciální bělicí rituály a chcete hotové řešení v tubě, bělicí zubní pasty jsou skvělou volbou. Bílé zuby sice nezískáte na počkání, efekt je ale při pravidelném používání, naprosto zřetelný. V dentální poličce našeho e-shopu máme samozřejmě jen ty přírodní a jejich důležitou součástí jsou právě zmíněné rostlinné látky, které podporují bělení chrupu.Rekordy popularity u nás trhají hlavně pasty černé, tedy s aktivním uhlím. Spokojení zákazníci si zuby nejčastěji kartáčují Bělicí pastou WonderWhite od italské značky laSaponaria a mezi favority patří i Bělicí zubní pasta ve skleněné dózičce od Ben&Anna. V italské Officina Naturae pak vyrobili i pastu s citronem, šalvějí a přírodním sladidlem Erythritolem. I té se daří redukovat skvrny na zubech a omezuje jejich žloutnutí. To je samozřejmě jen pár střípků, kompletní sestavu bělicích past najdete tady: 

7 tipů jak zabránit žloutnutí zubů a čemu se vyhnout?

Příčin žloutnutí zubů je několik. Od nahromadění zubního plaku, časté konzumace nevhodných potravin, nesprávné životosprávy až po věk, kdy se naše sklovina časem oslabuje a odhaluje dentin, což je žlutá kostnatá tkáň, která leží pod sklovinou. 

žena pije kávu
 1. Omezte “tmavé” nápoje: Káva, čaj, červené víno, coca-cola… Pokud neodoláte, pití brčkem minimalizuje kontakt nápoje se zuby, nicméně uvědomujeme si, že pít kávu brčkem je velmi nekonvenční. 🙂
 2. Nekuřte: Po kouření žloutnou zuby a zároveň má velmi negativní dopad na další aspekty vašeho zdraví.
 3. Mírněte konzumaci kyselých potravin: Řeč je třeba o citrusech nebo octových zálivákách. Mohou totiž oslabovat zubní sklovinu a zuby jsou pak náchylnější k zabarvování.
 4. Po jídle si vyplachujte ústa. Po konzumaci jídla či pití se zabarvujícími účinky si vypláchněte ústa pitnou vodou.
 5. Cukr dejte koňovi. Dobrůtky s obsahem rafinovaného cukru mohou rafinovaně přispívat k ukládání plaku a erozi zubní skloviny.
 6. Pravidelně čistěte: Udržujte pravidelnou zubní hygienu a správnou techniku čištění zubů.
 7. Bělte opatrně. I v případě přírodního bělení zubů dejte pozor na frekvenci bělení i koncentraci aktivních látek. Pokud to přeženete, můžete si místo bílého úsměvu uhnat poškozenou sklovinu a tedy naopak větší náchylnost ke žloutnutí a zubnímu kazu.

Bělejšího úsměvu lze skutečně dosáhnout bez zubařského křesla, potvrzuje to i čerstvá studie z února 2023. Pokud se rozhodnete některou z přírodních metod bělení vyzkoušet, všímejte si, jak váš chrup a dásně reagují. Každý jsme jedinenčně individuální a co vyhovuje jednomu, může druhému vadit. Svůj bělicí rituál kombinujte s pravidelnou zubní péčí, nepodceňujte kontroly u zubaře či zubařky a nezapomeňte si každý den nasadit úsměv, ať už má jakýkoli odstín. 🙂 

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..