Diskuze a zkušenosti: 9 x komentováno Přečtete za: 4 min

Ekologie už není jen pro hrdiny, stává se mainstreamem. Co to znamená pro Econeu?

1290x450px blog ekologie

Když v závěru roku 2013 Martin, Pavel a Michal vypustili Econeu do světa, šli do toho s odvahou i velkou naivitou. S jiným přístupem se snad na výpravu za změnou světa ani vykročit nedá. Toužili lidem zpřístupnit ekologické produkty a šířit osvětu. Snili o době, kdy bude šetrný životní styl standardem. Ta doba teď přichází a pro Econeu to znamená další velkou výzvu.

Pankáči už nejsme, hrdinové taky ne. Kdo tedy?

Když Econea začínala, udržitelný životní styl byl pro většinu Čechů velkou neznámou. Lidé si ho spojovali s ezo bytostmi v batikovaných sukních, životem v chatrči bez vody a elektřiny a velkým nepohodlím. Naši zakladatelé proto měli při spuštění e-shopu poměrně sucho v krku. Právě obrovská výzva – inspirovat, otevřít obzory a vzdělávat – se přirozeně stala základní esencí a misí celé firmy.

O našich prvních pěti letech se na blogu rozepsal Pavel. Poodhalil spoustu interních detailů, výzev, obav i úspěchů.

Z pankáčů, kteří neřešili byznys plány ani marže, jsme dospěli v úspěšnou firmu. Během těch roků jsme se rozešli se spoluzakladatelem Michalem, přestěhovali se z prťavého prostoru v Uhříněvsi do velkého skladu v Letňanech, přizvali ke spolupráci investora a velice zkušeného e-shopera Martina Rozhoně, pokreslili balíčky stovkami obrázků, dosáhli stomilioného obratu a získali cenu Heureky v soutěži ShopRoku 2021.

předávání ceny shop roku
Martin na předávání cen ShopRoku 2021

Když se letos na jaře Martin ocitl na pódiu a přebíral zmiňované ocenění, provázel ho podivný pocit rozpolcenosti. Firmě se nedařilo. Přemýšlel, co bude dál. Cena Heureky mu ale jasně ukazovala, že něco děláme dobře. Že nás lidé vidí, mají rádi a stojí při nás. I toto pomyslné poplácání po zádech dodalo firmě naději. Jak ale pokračovat? Pankáči už nejsme, hrdinové také ne. Kdo tedy?

Když se splní sen… nezbývá než najít nový

logo econea Stejně jako se vyvíjela naše firma, posunul se i celý ekologický trh. Už není jen pro bosonohé nadšence, ale pro všechny, kteří našli v udržitelném životním stylu zdravý střed. V podstatě se nám tím splnil sen. Ekologie se stává standardem. Hurá!

Vedle nepopsatelné radosti nás to ale postavilo před obrovskou výzvu. Tempo růstu firmy citelně zpomalilo. Narostla konkurence. Ekologické produkty seženete v kdejakém obchodě a do hry už dávno vstoupili i velcí hráči. Econea.cz to jasně pocítila.

Diagnóza je ale jasná, jsme nevyléčitelní snílci. Když se tedy jeden sen naplní, nezbývá než vyfantazírovat další. Začala tedy nová fáze naší evoluce. A obnáší razantní změny.

1. Nová “odlehčená” vize

ženaPůvodně jsme si přáli, aby se udržitelné produkty staly běžnou součástí životů. To už se do určité míry naplnilo. Ve společnosti ale stále přetrvává pocit diskomfortu. Jakási pachuť a přesvědčení, že šetrný způsob života člověka omezí. Že se bude muset uchýlit ke kompromisu a nepohodlí. Přesně tento stereotyp toužíme prolomit.

Econea 2.0 už tedy nebude e-shop jen pro každodenní hrdiny. Kohokoli, kdo vykročí na cestu k udržitelnosti, stále jako hrdiny oslavujeme, o tom žádná. Chceme ale ekologii zbavit náročnosti a těžkosti, která se s hrdinstvím podvědomě pojí. Šetrný život jde dnes už tak snadno! A my vám to ukážeme.

2. Rozmazlující sortiment

žena ve vaně

Hlavní slovo si v tom všem samozřejmě vezmou produkty. O své oblíbené nepřijdete. S velkou pravděpodobností ale získáte nové favority. Sortiment vytříbíme tak, abyste už nikdy nezažili pocit, že ekologie není nic pro vás.

Ukážeme vám udržitelnost zbavenou šedi, nudy a úsilí. Každodenní životy i domácnosti u nás provoníte přírodními produkty, které se efektivitou vyrovnají konvenčním. Rozdíl bude jen v tom, že s nimi neublížíte svému tělu ani planetě. Nabídku prošpikujeme inovacemi z ekologického trhu a produkty, které vás umazlí.

3. Rozšířený rybníček

včely

Econea.cz vznikla jako e-shop s čistě veganským sortimentem. Dávalo nám to smysl z ekologického i etického hlediska. Od těchto zásadních hodnot nechceme upouštět, rozhodli jsme se ale pootevřít dveře několika živočišným surovinám jako je například včelí vosk. Jedná se o velice prospěšné suroviny, hojně využívané v přírodní kosmetice.

Ke včelím produktům se přitom veganský svět staví rozporuplně. Někteří je používají, jiní odmítají. Naším novým záměrem je trh se včelími výrobky řádně a velice kriticky prozkoumat. Rádi bychom šířili osvětu o udržitelném a etickém přístupu k těmto užitečným tvorům.

4. Jeden kormidelník

zakladatelé Econea.cz

Odlehčení jsme naordinovali i útrobám firmy. Jak bychom chtěli kázat o lehkosti, kdyby samotné srdce Econey tlouklo ztěžka? Rozhodovací procesy mohou být ve firmě se dvěma hlavami poměrně zdlouhavé. Abychom vše usnadnili a zrychlili svou reakční dobu, celou exekutivu převzal od loňského srpna Martin Mates. Náš druhý zakladatel, Pavel Milan Černý, zůstal ve firmě jako spolumajitel a dává si zaslouženou pauzu.

5. Nový web (u kterého se nebudete vztekat)

jeshoots com 2vD8lIhdnw unsplash e1655362821260

My víme. Pozdě, ale přece. Snesitelnou lehkost eko bytí přinese i nový web. Přehlednější, krásnější, s filtry a samozřejmě kompatibilní s mobilními telefony. Konečně budete moci v klidu a pohodě házet nákup do virtuálního košíku i z postele, toalety nebo ve frontě na úřadech. 🙂

Ať se děje, co se děje, některé věci se u nás nemění

logo srdce econea

Metamorfujeme, svou podstatu ale uchováváme neměnnou. Na co se u nás dál můžete spolehnout?

 • Kvalita a přehnaně pečlivý výběr sortimentu zůstávají nesmazatelně otisknuté v našem DNA. Každý produkt prochází kritickým sítem a kolem testování. Máte tak  jistotu, že nákupem u nás nešlápne vedle.
 • Široké portfolio šetrných výrobků od přírodní kosmetiky přes eko drogerii až po zero waste pomocníky.
 • Prodáváme pouze výrobky netestované na zvířatech. Etický přístup ke všem živým tvorům považujeme za další návyk, který by se měl stát standardem pro všechny. Žádný z výrobků na našem e-shopu tedy není testovaný na zvířatech a nikdy ani nebude.
 • Objednávky balíme pouze do recyklovaných obalů. U ekologického sortimentu to pro nás nekončí. Šetrnost a udržitelnost prostupuje i balení a expedici zásilek. O našem balení v duchu zero waste si můžete přečíst detailněji v tomto článku.
Pod pokličku našeho e-shopu nedávno nahlédl tým DVTV. Martin v rozhovoru poodkrývá vývoj firmy, některé interní procesy i náš nehynoucí zápal pro udržitelný život. Mezi naše zelené balíčky můžete nahlédnou ve videu.

Jak se vám naše nová mise líbí? Nám foukla svěží vítr do plachet a v břiše roztančila motýly. Zčásti nadšením, zčásti nervozitou. Doufáme, že vás naše metamorfóza těší a zase vám o kus usnadní cestu k přirozenosti a většímu souladu s přírodou. Děkujeme, že jste v tom s námi.

Pokud vás ohledně naší nové podoby napadají otázky, rádi vám je zodpovíme v komentáři pod článkem, případně je můžete vyslat přímo náčelníkovi Martinovi na adresu martin@econea.cz. 🙂

Prosíme, sdílejte článek mezi své blízké. Třeba v něm najdou odpovědi a inspiraci:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 9 x komentováno

 1. Srdečně vás zdravím a děkuju ❣️
  To se tak hezky čte. Až jste mě dojali,s jakým 💚 srdcem žijete a pracujete. Moc se těším na vše nové a děkuju za nové motto – Když se sen naplní, začneme snít nový ❤️ Jste moji milí už čtyři roky,od doby,kdy se narodila vnučka Rozárka. Přišly nové emoce a touha mít pro ni to nej. Teď už jedeme další kolo,s vnukem Pepíčkem. Inspiraci ponejvíc hledám u vás. Rozkrýváte mi nové a nové obzory. Vážím si vás. Kdykoliv přijde od vás pošta,je to zážitek ✨ Pracujeme s manželem v Rakousku. Sezónně. Nadšeně tu třídíme odpad, protože to jde tak dobře a čistě,doma je to složitější,ale zase nás to nutí přemýšlet. Na druhou stranu nám hodně vadí plýtvání a je to jeden z důvodů, proč na tomto pracovním místě po pěti letech končíme ( pracujeme v kuchyni). Planeta volá o pomoc a vy ji slyšíte. Děkuju, děkuju, děkuju ❣️💚🙏

  1. Milá Vladimíro,
   Vy jste nás dojala! Vaše zpráva hřeje u srdce a pohání kupředu celý tým. Děkujeme za milá slova a že nám už tak dlouho děláte společnost na cestě k většímu souladu s přírodou. Máme velkou radost.:)

   Přejeme Vám i celé rodině krásné léto.

   Tereza z Econea.cz

  1. Hezký den, Filipe,
   moc děkujeme. Váš vzkaz jsem předala celému týmu a moc jste všechny potěšil. 🙂

   Mějte hezké léto,

   Tereza z Econea.cz

  1. Hezký den, Michale,
   děkujeme za podporu, moc si toho vážíme!

   Mějte se krásně. 🙂
   Zdravím Vás za celý tým Econea.cz.

   Tereza

 2. Váš web mám ráda od jeho vzniku. Díky vám jsem objevila skvělé značky. Mám ráda kvalitu a lokálnost, ale člověk nemá čas vše zkoumat. Tudíž jdu k vám na web a mám jistotu, že nakoupím výrobky, které jsou skutečně šetrné k přírodě a nehrají si na to pouze nálepkou. Vím, že to máte prozkoumané. Za to moc děkuju, a proto u Vás nakupuju. Nemám moc ráda eshopové nakupování kvůli odpadu, ale moc mě hřeje u srdce, že vy používáte k balení zásilek již použitý materiál a papírové pásky. Navíc k tomu ekologickému zabalení nepřipočítáváte poplatek jako například eshop grizly. Takže u platby tam ráda přispěju nějakou tu kačku, když je dobrovolná.

 3. Váš web mám ráda od jeho vzniku. Díky vám jsem objevila skvělé značky. Mám ráda kvalitu a lokálnost, ale člověk nemá čas vše zkoumat. Tudíž jdu k vám na web a mám jistotu, že nakoupím výrobky, které jsou skutečně šetrné k přírodě a nehrají si na to pouze nálepkou. Vím, že to máte prozkoumané. Za to moc děkuju, a proto u Vás nakupuju. Nemám moc ráda eshopové nakupování kvůli odpadu, ale moc mě hřeje u srdce, že vy používáte k balení zásilek již použitý materiál a papírové pásky. Navíc k tomu ekologickému zabalení nepřipočítáváte poplatek jako například eshop grizly. Takže u platby tam ráda přispěju nějakou tu kačku, když je dobrovolná.

  1. Krásný den, Barčo!
   Děkujeme za Vaši dlouholetou podporu. Jsme moc rádi, že jste u nás spokojená a že u nás nacházíte inspiraci k udržitelnému žití. Vaše slova jsem předala do týmu a hřejí! 🙂

   Mějte se moc hezky,

   Tereza z Econea.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..