Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno Přečtete za: 7 min

Víkend na Farmě Naděje. Jak pomoc zvířatům v nouzi otevírá oči i srdce

blog farma nadeje cover

Zvířatomily přitahuje náš e-shop jako magnet. V kanceláři se nám mezi nohama pravidelně proplétá ztřeštěná boxerka Babeta a téměř každý člen našeho týmu se vrací domů k huňatému psisku, smečce koček nebo k celé civilizaci mnohonohých tvorů. 🙂 Úcta ke zvířatům je v Econea.cz silně zakořeněná. Pracujeme primárně s veganskými produkty, i proto náš respekt k jiným tvorům dál roste. Nedávno jsme ho ještě umocnili návštěvou Farmy Naděje.

IMG 9900
Lucka při krmení jehňátek

Když jsme nechávali rušný pražský život za zády, cítili jsme obrovské nadšení, ale i nervozitu. Z manuální práce, která nás na statku čekala, ale částečně i ze samotných zvířat. Na farmě totiž kromě psů a koček se smutnou minulostí našli azyl i krávy a prasata z velkochovů, ovce nebo krocani. A to jsou zvířata, se kterými se většina společnosti rozhodně nemazlí. Zaslouží si i tihle tvorové péči, důstojný život a lásku? Farma Naděje nám odpověď vtiskla do duší a my se vám ji následujícími řádky pokusíme alespoň trochu zprostředkovat.

Facebooková událost, která mění životy

Azyly pro hospodářská zvířata jsou u nás raritou. Inspiraci proto hledaly v zahraničí, zejména na americké Farm Sanctuary a španělské Sanctuario Gaia.
Na naší dobrovolné brigádě, kterou jsme pojali jako teambuilding, nás uvítala smečka psů, čtyř i třínohých, a zakladatelka farmy Maruška. Modrooká žena s velkým úsměvem rozjela tento projekt díky facebookové události. Několik podobně smýšlejících lidí v ní organizovalo založení azylu pro zvířata. Marie toho chtěla být součástí a v té době by ji ani ve snu nenapadlo, že se nakonec celého projektu sama ujme. Stalo se tak před pěti lety, kdy společně s kamarádkou Katkou daly své celoživotní úspory dohromady a koupily dva a půl hektaru pozemku na kraji středočeské vesnice s příznačným názvem Dobrovítov.

Pozemek, z části obrostlý řepkou, postupně “léčily”, pole osely travinami a bylinami. Oběhávaly úřady, oslovovaly firmy i dárce a dávaly o svém projektu vědět na festivalech a přednáškách. To všechno spolklo spoustu času a Katčina cesta se nakonec ubrala jiným směrem. Přicházeli noví lidé i nápady.

IMG 5993 Farma ožila v druhé půlce roku 2017, kdy se Marie s dobrovolníkem Jakubem přestěhovali do celoročně obyvatelné jurty, kterou dostali darem. Vykasali rukávy a začali budovat. Stavěli ohrady, přístřešky pro zvířata i zázemí pro další pomocníky. Bojovali s počasím, spodní vodou i s omezenými prostředky. Přesto už za pár měsíců vítali první zvířecí obyvatelky, dvě kozičky. Jedna událost na facebooku tak od základu změnila život nejen Marušce, ale k dnešnímu dni i desítkám zvířat, kterým farma ukázala tu lepší stránku lidského charakteru.

Na Farmě Naděje má totiž každý život váhu

IMG 2469 e1600266173428
Terka, Týnka a Ester v objetí se stařičkým kozlem Péťou

I ten oslí, prasečí, kravský, slepičí nebo kozí. Cítili jsme to na každém kroku. Když nás Maruška provázela po pozemcích, jmenovitě nám představila jejich obyvatele. Ty lidské, stejně jako ty zvířecí. Nebýt farmy, bachyně Aninka, beránek Bertík ani kráva Jitka by už nežili. Jejich těla by skončila na pultech masny, v kafilériích nebo pohozená kdesi v zapomnění.

Potkali jsme tam kolem stovky zvířat zachráněných z velkochovů, z tombol i ze škarpy u silnice. Třeba beránka Bertíka, který na farmu přišel s tuberkulózou. Dlouhých sedmnáct dní bojoval o život, ale díky laskavé péči farmářů Naděje dnes spokojeně žije po boku dalších zachráněných. Na farmě našel ztracenou důvěru v lidi a jeho dny jsou naplněné mazlením a skotačením.

Tým Farmy Naděje tak staví zpátky na pařátky i vypelichané a vystresované slepičky, pečuje o týrané a handicapované kočky a klid u nich po smutném a osamělém životě našel i stařičký kozel Péťa.

20200809 103757 e1600331115686

Díky Farmě Naděje jsem pokořila svůj strach z krocanů jakožto „dvoumetrových agresivních mimozemských monster“, který ve mně ulpíval z dětství.

Tihle byli hotoví miláčkové. Zjistila jsem, že to, co jsem považovala za akt přípravy k boji, je ve skutečnosti akt dvoření krocaního samečka lidské samičce. 🙂 Ester

Na farmu se dostávají i brojlerová kuřátka. Mohou si tu poklidně odžít svých pár měsíců života. V „průmyslu“ jdou na smrt už po 4 týdnech od vylíhnutí. Jsou vyšlechtěná tak, aby jim svaly vyrostly předčasně. Jejich kosti a orgány takové přetížení dlouho neunesou, srdce i plíce zkolabují po několika měsících.

Lidé tu žijí v souladu s ostatními tvory

20200808 190219
Mazlení s opuštěnými koťátky nebralo konce. Dívíte se nám?

Mazlení má na farmě velkou prioritu. Mezi práci jsme tak vcucli pravidelné drbací pauzy u prasátek, beránka Ludwíka, který trávil většinu času okusováním dýňových listů na kompostu, i u starouška Péti. A ruku na srdce, ve výběhu s koťátky bychom pohodlně strávili celé dlouhé dny. Jak to tak na statku bývá, práce ale bylo hodně. Chopili jsme se tedy vidlí a koleček a vykydali několik příbytků. Ze šprušlí žebříku jsme impregnovali krásnou místní jurtu. Econeáčtí muži pak dostali technicky náročnější zadání a pomohli se stavbou nového přístřešku pro zvířátka.

Jak se nám při práci mezi nohy motaly kačenky, ovečky a kozy, uvědomili jsme si, jak krásné symbiózy jsme součástí. Zvířátka tu žijí pohromadě. Kozy po boku prasat, kachny se kolébají za ovečkami. Pokud opomineme občasnou lumpárnu poťouchlého oslíka Karlose, všichni tvorové tu žijí v souladu. V symbióze jeden s druhým a také s lidmi, kteří se o ně starají. Navzdory traumatickým zážitkům, bolesti a strachu, které jim dříve způsobila právě lidská ruka.

Takhle nám to slušelo s vidlemi v ruce a slámou v botách

[envira-gallery id=“9256″]

Od šance na život je často dělí jedno soucitné rozhodnutí

117284142 2812042262351351 5793430222788900368 n e1600327043524
Elvírka, prasečí miminko, které dostalo šanci na život

Ublížení tvorové nám tak na farmě předvedli bezpodmínečnou lásku a přijetí v praxi. Dobrovolníci se tu skrze osvětu snaží lidem ukázat, že nemilosrdné zacházení se zvířaty, které se stalo standardem, poznamenává celou společnost. Nikdy ale není pozdě na změnu, na soucit, podanou ruku a vřelost. Díky nim jsme se na farmě poznali i s několikadenním selátkem. Jako miliony jiných ve velkochovu, i tohle čekala brzká smrt. Lítost a rozhodnutí udělat to tentokrát jinak, ale téhle prasečí holčičce daly šanci na život. Viděli jsme tak její první nejisté krůčky a proměnu z vystrašeného traumatizovaného selátka ve spokojené opečované miminko. Na tuhle prasečí slečnu jen tak nezapomeneme, i proto, že jsme v Econea.cz měli tu čest vybrat jí jméno. Elvírko, jsi pro nás symbolem naděje!

Věděli jste, že podle vědeckých zjištění jsou kognitivní schopnosti prasat srovnatelné s těmi tříletého dítěte? Pokud mají šanci na život mimo velkochov, tvoří si přátelství, jsou hravá, společenská a schopná empatie. 1

Zvířata v konečném důsledku zachraňují nás

IMG 9906 e1600333565480Kruh souladu se pomyslně uzavřel, když nás na farmě pohostili úžasným rostlinným jídlem. Další důležitou misí farmy je totiž inspirovat lidi k veganství. Jakmile se u nich pomazlíte s prasetem nebo krávou a vyslechnete si útrapy, které prožily, je dost možné, že hovězí a vepřové maso už nikdy nebudete vnímat stejně. Šíření osvěty o rostlinném stravování se na farmě ujali i dobrovolníci Albert a Iveta. Nedávno rozjeli krásný projekt ve spolupráci s Dr. Oetkerem. Omrknout je můžete tady.

Farma Naděje tak nabízí lidem alternativy a názorně ukazuje, že se dá žít, jíst a přemýšlet jinak. Ohleduplněji ke zvířatům, k vlastnímu zdraví a stavu naší planety. Farma tak zdaleka není jen azyl pro zvířata. Tento účel mnohonásobně přesahuje. Je to místo, kde zachráněná zvířata zachraňují nás – lidi.

IMG 2476 2 e1600333339567Na Farmě Naděje se čistá láska a respekt vpíjí do každé živé duše, a to bez rozdílu hmoty. Jsem velice vděčná, že jsem mohla být se svými soukmenovci (rozumějte kolegy či druhou rodinou) alespoň na chvíli součástí něčeho tak silně přesahujícího. Nepřestane mě fascinovat s jakým zápalem, sílou a bezpodmínečností se na farmě vrhají do záchrany zvířátek a celkové osvěty. Stále ze zážitku intenzivně čerpám a pevně věřím, že se jejich projekt dostane do širokého poVĚDOMÍ. – Týnka

V Econea.cz je nám veganství moc blízké, ostatně valná většina našeho sortimentu je vegan friendly. Důvody, které nás k tomu vedou, popisujeme ve čtyřdílném blogovém seriálu. Na blogu pak také nahlodáváme stabilitu nejčastějších mýtů o veganství, článek můžete prolistovat tady. A tipy na to, kde pořídit udržitelný šatník bez krutosti, račte očíhnout zde.

Pomoct můžete i vy. Jak na to?

Farmingterapie má v zahraniční ohromné výsledky hlavně u týraných dětí, které se snáz ztotožní se zvířetem, jež zažilo podobnou zlou zkušenost a dokázalo lidem odpustit a znovu k nim najít lásku a důvěru.
Vize celého projektu sahá tedy daleko. Maruška, Malvína, Tom a ostatní pomocníci na farmě vnímají každý den, jak skvělými léčiteli umí zvířata být. Jejich snem je tak propojit děti, seniory i lidi s handicapem se zachráněnými tvory prostřednictvím terapií.

V plánu jsou také kurzy veganského vaření, osvětové přednášky, pravidelné jógové pobyty v místním teepee nebo meditace v pyramidě, kterou vybudovali na samém kraji pozemku. Maruška i zbytek farmářské bandy si přejí vytvořit soběstačný model, ve kterém si farma na sebe a na své zaměstnance sama vydělá. Zdaleka však ještě nejsou v cíli a v současnosti se jim hodí každá pomoc.

IMG 2938
Leontýnka nabírala sílu po srážce s boby

Ono to totiž není jen o mazlení se zvířátky. Vést farmu je tvrdá práce, starosti a nenadálé komplikace, ve dne v noci. Zvířata se často na farmu dostávají v zuboženém stavu. Dobrovolníci tak pečují o nemocné a trpící tvory a nezřídka se s nimi loučí dřív, než by si přáli.

Tak se na farmu dostaly také dvě srnečky, Leontýnka a Timička. Timičku srazilo auto. Našel ji myslivec, který se nad ní slitoval, a tak se po dlouhých peripetiích dostala na farmu. Prodělala náročné operace a odžila si několik měsíců v lásce a bezpečí. Pak navždy odešla. Leontýnka se na farmu dostala po těžké srážce s boby na dráze u Kutné Hory. Srnečka se krásně zotavovala, ale zápolila s imunitou, která je u mladých srnek obecně často velice slabá. I Leontýnka tak bohužel několik týdnů po naší návštěvě svému boji podlehla. 🙁

Život na farmě je zkrátka hořkosladký. Za vším stojí velká dřina a i projekt se šlechetnou myšlenkou něco stojí. Se zvířaty přibývá počet hladových krků, příbytků a nákladů na veterinární ošetření. Farmu v současnosti drží při životě především dary lidí a firem a dobrovolná práce brigádníků. Každá koruna se hodí a každý nadšený dobrovolník je vítán s otevřenou náručí.

5 tipů, jak můžete přidat ruku k dílu

IMG 2458 e1600328898216
Lucka s Aninkou v bahenní lázni

Korunky. Pokud vám to situace dovoluje, farmu můžete podpořit finančně. Peníze se využijí na veterinární ošetření, nákup krmiva pro zvířata a budování farmy. Nejpřínosnější je pro farmu příspěvek formou trvalého příkazu. Ať už jim od člověka přichází měsíčně padesátikoruna nebo pětistovka, mohou s penězi počítat a lépe se tak rozhodnout o přijetí dalších zvířat. Na transparentní účet Farmy Naděje můžete posílat jakoukoli částu: 2300769996/2010. O příspěvcích se více informací dočtete tady. Farmu už několik let podporuje i moderátor Honza Musil a tady je jeho výzva k pomoci.

Screenshot 2020 09 17 at 09.54.55
Na farmě je jako doma i zpěvák a tanečník Benny Cristo, který podporuje zvířátka, jak může

Dary. Na farmu můžete dovézt ovoce, zeleninu, granule, zrní či seno pro zvířata. Ceněný je také stavební materiál nebo třeba nábytek. Zkrátka cokoli, co by se mohlo hodit zvířatům nebo jejich ošetřovatelům. Domluvte se s dobrými lidmi na farmě třeba přes e-mail: info@farmanadeje.cz.

Adopce. Vyberte si zvířátko, které je vám nejmilejší, a pravidelně ho podporujte. Virtuální adopce je mimochodem úžasně smysluplný dárek. Až nebudete vědět, co pořídit svým blízkým k narozeninám nebo na Vánoce, podpořte jejich jménem prasátko, kozla nebo krávu. Na Farmě Naděje vytvoří voucher se jménem obdarovaného a soucitný dárek je na světě. Detaily o adopci vyčtete tady.

IMG 9925 e1600329149793
Tom s Maťou přistiženi při soustředěné práci

Fyzická pomoc: Dalším důležitým dílkem do skládačky je podpora fyzická, což jsme si v Econea.cz vyzkoušeli na vlastní kůži. Na farmu můžete jezdit pravidelně pomáhat se zvířaty, budováním zázemí, ale vítaná je i pomoc s propagačními videi a s výrobky do e-shopu. Pokud se chcete stát dobrovolníkem, přidejte se do facebookové skupiny nebo zkontaktujte farmu přes e-mail: info@farmanadeje.cz.

Nákup na e-shopu: S vakem do města, tričkem nebo mikčou s Karlosem aka “oslíkem kousavým”, kozičkami nebo ovečkou uděláte parádu, přispějete k šíření povědomí o farmě a pomůžete farmářům k přivýdělku. Vyrobené jsou ohleduplně k životnímu prostředí, z biobavlny a zdobí je certifikace GOTS. Všechny krásné kousky můžete prolustrovat tady.

Naše síla spočívá v soucitu se slabšími a bezbrannějšími

IMG 9980 e1600339053464
Naše Lucka se starouškem Peťulkou

Za všechna zvířátka i lidské bytosti, které na Farmě Naděje našli své naplnění, moc děkujeme za jakoukoli pomoc nebo sdílení. My jsme na farmě rozhodně nebyli naposledy a na další brigádu se moc těšíme. Než se budeme moct se zvířátky znovu pomazlit, po očku je špehujeme na Instagramu a Facebooku. Nová videa i fotky s chundeláči a opeřenci nám pravidelně zvedají náladu. Jukněte tam i vy pro denní dávku roztomilosti a vlídnosti.

Pojďme si společně s Farmou Naděje a dalšími podobnými projekty připomínat, že pravá síla a odvaha tkví právě v soucitu se slabšími a bezbrannějšími. Pojďme se společně snažit, aby vřelost byla pro lidi stejně samozřejmá jako dýchání. Pojďme se kousek po kousku prokutat k většímu souladu. Sami se sebou. S ostatními lidmi. S přírodou. S dalšími tvory, kteří s námi sdílí náš jediný domov. Pojďme si to tady zkrátka udělat hezké. Co vy na to?

P8080334 e1600332151834V horký srpnový den jsem na farmě nejdřív otevřel vrata, pak mysl a nakonec srdce. Na konci víkendu jsem pocítil věci, které protínají konání těch úžasných farmářů Naděje, a to soucit, respekt a lásku ke všemu živému. Přijeďte to zažít a podpořit. – Tom

Prosíme, sdílejte článek se svými známými. Zvířátkům se hodí každá pomoc:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno

 1. Díky za SUPERČLÁNEK!!
  Čtu ho již podruhé a zesílila ve mně potřeba tam zajet na pár dní pomáhat 🙂 Již před přečtením jsem o Farmě naděje viděla pár videí, ale správné nakopnutí přišlo až zde 🙂
  Takže vize na příští rok – pokud nás jako společnost nebo jako jednotlivce covid nezlikviduje, tak hurá s kámoškou na Farmu 🙂

  1. Hezký den, Evo,
   díky za krásný komentář. Jsme rádi, že jsme Vás článkem pošťouchli k akci. Na Farmě si to určitě zamilujete, ta atmosféra je jedinečná. Já osobně se nemůžu dočkat, až tam s týmem zase vyrazíme. 🙂

   Moc Vás všichni zdravíme,

   Terka, z Econea.cz

 2. No tak o takovém azylu jak pro zvířata tak pro lidi vím ve Španělsku v Andalusii. Žijí tam Češi a mají tam nějaká zvířata a ubytovávají i Čechy kteří třeba jedou do Španělska. A mají vlastní eshop že španělskými produkty tady https://www.eltorno.cz/ takže nákupem podporite i tu jejich farmu. Myslím že super myšlenka takové farmy 🙂

  1. Hezký den, Johanko,
   děkujeme za sdílení dalšího inspirativního projektu ve Španělsku. Čím víc takových soucitných míst na světě, tím lépe. 🙂

   Mějte krásné dny,

   Tereza z Econea.cz

 3. Dobrý deň,mne z Farmy Nadêje neodpísali na mail,asi preto,lebo som invalidná dôchodkyňa a ešte som im nič neposlala,ani nie som schopná fyzickej práce a som rada,že z dôchodku naškrabem na Amì Cat pre zachránenú Mačku,o ktorú sa starám a rodina mi do toho zasahuje a tajne hádžu Mačke mŕtvoly,lebo neveria,že Amì Cat Ju uživí,chcela by som poprosiť o osvetu,o to som aj žiadala Farmu Nadêje,chcela by som natočiť nejaké videá na propagáciu Vegánskych Psích a Mačacích krmív,kde by bolo vidno osoby,ktoré takéto krmivá zachraňujú a motto napríklad „Aby sa Pes najedol a Prasa ostalo celé a práve by som chcela,aby sa tam objavila napríklad tá tvár Prasaťa alebo Sliepky a kladený dôraz na to,že si zaslúžia žiť rovnako ako osoby Psej či Mačacej národnosti,chcela by som urobiť takú reklamu na etické Psie a Mačacie krmivá,a potom ju publikovať,kde sa dá.
  Aj Vás prosím o pomoc s osvetou a propagáciou Vegánskych Psích a Mačacích krmív,lebo aj veľa Vegánskych osôb o nich nevie a myslí si,že Psie a Mačacie osoby je nutné kŕmiť inými osobami,napríklad Slepačími,Vegánske krmivá už 4 značiek distribuujue VeganStore.cz ,niektoré sú aj v iných eshopoch.
  K výzve darovať Farme Nadêje granuly pre Psie a Mačacie osoby:
  Prosím,nech sú to granuly značiek Amì,Benevo,Perro Vegetarian,alebo novinka na trhu-Veg Cat/Veg Dog.
  Vás prosím o reklamy a linky na nákupy týchto etických krmív.
  Za prípadnú pomoc s ochranou „krmných“ Zvierat ďakujem.
  Live long & prosper.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..