Přečtete za: 3 min

RECENZE: Tuhý šampon pro mastné vlasy Lamazuna. Aneb jak jsem dala sbohem suchému šamponu.

1200x628px bez textu lamazuna

S tuhými šampony máme takové rozporuplné vztahy. Několik jich skončilo na dně šuplíku a slouží maximálně jako sprcháč, na jiné nedám dopustit a kupuji je opakovaně. U testování tuhého šamponu na mastné vlasy od francouzské Lamazuny bylo jasné, že to bude buď průšvih, nebo totální nadšení. Jak v recenzi obstál?

Tato recenze miluje svobodu a upřímnost. Je tedy nezávislá a do jejího obsahu jsme nezasahovali. Produkty k testování jsme poskytli zdarma a ačkoli jsme čas za sepsání recenze odměnili honorářem, její vyznění bylo mimo naši kontrolu.

Martin z Econea.cz

Rychlé shrnutí

Tenhle šampon si zaslouží nahoru všechny palce, které mám. Je to první šampon, po kterém moje vlasy i třetí den zvládnou pobyt mezi lidmi bez pořádné dávky suchého šamponu. Mytí není tak pohodlné jako s tekutým šamponem, své proti tak určitě má, ale když vím, že nebudu sportovat (a potit se jak pominutá), vždy sáhnu po něm, protože ušetřený čas nemytím malé nepohodlí spojené s očistou hřívy bohatě vyváží. Šampon krásně voní, pění jako ďas a když si vlasy zvyknou, není potřeba ani octový oplach, který je u řady tuháčů nutnost.

Co je tuhý šampon pro mastné vlasy se zeleným jílem a spirulinou od Lamazuna?

Tenhle vykutálený tuhý šampon Lamazuna na mastné vlasy je tu pro všechny, kteří bojují s rychle se mastícími vlasy a chtějí vystoupit ze začarovaného kruhu každodenního mytí. Protože obsahuje pěnivé tenzidy, řadí se mezi tzv. šampuky, které jsou ideální i pro ty, kteří na tuháče teprve přecházejí – protože perfektně pění a není potřeba kyselý oplach, jako to bývá u klasických tuhých šamponů.

Receptura se zeleným jílem a spirulinou reguluje kožní maz a vlasy opečuje od kořínků po konečky. A ještě dobrá zpráva pro citlivky a těhotné nebo kojící ženy – šampon neobsahuje esenciální oleje a mydlit se s ním tak můžou všichni nad 5 let.   

Balení, které šetří přírodu

Tuhé šampony mají obrovskou výhodu z hlediska minimalizace odpadu. V jedné papírové krabičce najdete množství šamponu, které vydá minimálně za dvě lahvičky klasického tekuťáka. A to máte hned o dva plastové obaly na světě méně. Krabička od Lamazuny je ovšem nejen z recyklovatelného kartonu, dokonce i inkoust má rostlinný původ a je s přírodou kámoš. Krabička tak s klidným svědomím může putovat nejen do modrého kontejneru, ale klidně i na kompost.

Tenhle tuháč má navíc průměr 8 cm a váží 70 g, mezi ostatními tuhými šampony je to poměrně macek. Cenově tak vyjde opravdu dost příznivě.

👉 Očíhnout zelené poklady od Lamazuna

Složení, které hýčká vlasy i pokožku

Francouzská značka Lamazuna vyrábí přírodní veganskou kosmetiku s ohledem na zero waste. Šampon na mastné vlasy není žádnou výjimkou. Podíl přírodních složek je 94,4 %, ale i zbytek má původ v přírodě, za chvíli se dostanu k tomu, proč na to ale nemá štempl. Celých 21 % surovin je BIO. Pojďte na ně mrknout hezky popořadě.

O hustou pěnu se postará šetrný tenzid rostlinného původu (Sodium Cocoyl Isethionate), který se ale vyrábí chemickou syntézou a nemůže být proto označený jako přírodní složka. Dále pak vlasy hýčká BIO slunečnicový olej, který si s mastnými vlasy rozumí víc než kokosový olej a zbytečně je nezatěžuje.

Prášek z francouzské spiruliny se postará o to, aby byly vlasy silné a vitální. Díky obsaženým proteinům totiž aktivuje syntézu keratinu a základních složek vlasového vlákna. Ve spojení s modrým a zeleným jílem, které díky skvělým absorpčním vlastnostem umí regulovat kožní maz, vznikl šampon, který snížení maštění vlasů nejen slibuje, ale také splňuje.Šampon je ještě obohacený vitamínem E, který slouží jako účinný antioxidant a zabrání žluknutí obsažených přírodních olejů.

Jak se tuhý šampon Lamazuna používá?

Používání tuhých šamponů, respektive šampuků, není žádná věda. Stačí vlasy namočit, šamponem poctivě přejet po mokrých vlasech a pořádně vzniklou pěnu rozmydlit po pokožce celé hlavy. Dá se také nejprve rozmydlit v dlaních a na vlasy nanést takto. Do délek není potřeba tolik mydlit, při oplachování se tam pěna stejně dostane. Akorát bacha na oči, i když je to přírodní šetrňák, v očích by mohl pálit.

Oplach octem – je potřeba či nikoli?

Oplachování octem u tohoto šamponu není nutnost, ale pokud teprve na tuháče přecházíte, rozhodně je příjemnější oplach do vlasové rutiny zařadit. Vlasy jsou hladší, hebčí a více se lesknou. Ocet tady funguje jako takový fajnový kondicionér, který máte za hubičku. Vlastně jsem kondicionér při testování nemusela použít ani jednou a vlasy nepůsobily vysušeně.

U prvního použití šamponu Lamazuna jsem ocet nepoužila a vlasy mi přišly příliš těžké. U druhého mytí jsem octový oplach nezapomněla a hříva byla jako vyměněná. Krásně hladká, příjemná na dotek a nepůsobila jako těžká deka. Po několika umytích jsem pak ocet opět vynechala a šampon fungoval dobře i sám za sebe. Takže opravdu v začátku doporučuji po octu sáhnout. Když ho použijete jen trošičku, jeho typická vůně po usušení zmizne.

Na první fotce je hříva jeden den po umytí (tentokrát bez octa) a na druhé fotce druhý den od umytí. Vlasy se začínají mastit okolo obličeje a ve spodních vrstvách, ale pořád vypadají bez suchého šamponu dost v pohodě.

A jak na octový oplach? Stačí pořídit jablečný ocet, dát do litrové odměrky 1 polévkovou lžíci a promíchat s litrem vlažné vody. Používám i teplou, ale určitě ne horkou. Internety se v názorech různí na oplachování octa – někdo oplach nechá působit pár minut a pak rychle spláchne ještě vodou, já ocet nevymývám (pokud mi s octem trochu neujede ruka, protože pak odér nevyprchá), jen vlasy vyždímu a vysuším. Jen pozor, ocet se nedoporučuje používat denně, což ale s tímhle šamponem stejně není potřeba. 🙂

Jak na skladování?

Jednou z věcí, proč střídám tuhé šampony s těmi klasickými, je to, že tuháč nemůžu nechat ležet na vaně, protože by se rozmočil. Vzpomenout si připravit šampon k ruce je tak nutnost.

A kam ho tedy uložit? Mám ho na klasické mýdlence. Tam může vyschnout a nerozmočí se. Klidně může být i v dózičce, jen je potřeba, aby měla průduchy, které umožní vyschnutí. Dózička je fajn, i pokud si šampon berete na cesty. Doma pak ještě stojí za zvážení vychytávka v podobě síťovinového sáčku, ve kterém šampon vyschne, a ještě vyřešíte problém s tím, že se po čase šampon rozláme na menší kousky, se kterými se jinak špatně pracuje.

Pomohla vám recenze s rozhodováním? Budeme moc rádi, když se o ni podělíte s přáteli a ušetříte je denního drhnutí hřívy. 🙂

Hodnocení
Tuhý šampon Lamazuna pro mastné vlasy s klidným svědomím doporučím každému, komu se vlasy mastí jako ďas. Když nemám větší fyzickou zátěž, případně když venku nefučí o sto šest, zůstane příjemný pocit umytých vlasů okolo 3 dnů (včetně dne mytí). Vizuálně by to někdy šlo i nechat déle, ale trpím na svědění pokožky hlavy a už to nebylo komfortní. Každopádně to nechce čekat zázrak po prvním použití, pár umytí na aklimatizaci bylo potřeba. Oproti klasickým šamponům je mydlení zdlouhavější a je těžší si ohlídat, aby se šampon dostal všude, ale to se po čase dá vypilovat. Ve zkratce – šampon mě nadchl natolik, že jsem si hned pořídila další, abych vyzkoušela i ostatní varianty.
👍 Pro
vlasy vydrží nezamaštěné déle než s jakýmkoli jiným šamponem, který jsem kdy zkusila
macaté balení, které vydrží opravdu dlouho
přírodní složení a příjemná vůně
dostatečně pění a dává pocit dobře umytých vlasů
není potřeba oplachovat octem
šetří přírodu – má pouze papírový obal a vydrží déle než tekuté šampony
vzhledem k tomu, jak dlouho šampon vydrží, je cena naprosto skvělá
👎 Proti
chvilku trvá, než si vlasy na šampon zvyknou
ke konci se šampon začne rozpadat a špatně se používá (to ale vyřeší vložení do síťky)
méně pohodlné používání než tekuté šampony
95
Naše hodnocení

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Mňamkózní pastilky s Bachovými esencemi Veselá škola od Energie rostlin pro klid a sebevědomí školáků.Omrknout
Antistresová roll-on aroma tyčinka Saloos pro uvolnění napětí a povzbuzení při únavě a vyčerpání.Očíhnout
Zvýhodněná BIO sada šamponu, kondicionéru a masky pro suché vlasy od italské Officina Naturae.Omrknout
Úklidový starter pack univerzálních pomocníků pro eko domácnost za výhodnou cenu od Allnature.Očíhnout
Na suchá chodidla a popraskané paty jedině regenerační balzám Hebké nožky od slovenského Kvitku.Omrknout
Zdravá BIO dobrota do kapsy v podobě ovocných koulí z datlí, fíků, vlašáků a kokosu od Sunny Fruit.Očíhnout
Nadšená pěstitelka pokojovek a chovatelka útulkových psů. Stejně jako se stará o své huňaté i olistěné mazlíčky, pečuje o svět kolem sebe – proto už jako malá místo hub nosila z lesa odpadky. Psaní o udržitelnějším žití a přírodní kosmetice bere jako možnost šířit své nadšení pro přírodu dál a udělat svět zase o kousek hezčí

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..