Přečtete za: 6 min

Zjistěte, jak se zbavit oparu. A dá se mu účinně předcházet?

816x490px web opar

Někdo má tu kliku, že se ho opar netýká za celý život. A pak jsou tu ti, kteří se před každou schůzkou modlí, aby se jim tenhle věrný společník zrovna nevyklubal. Pojďte zjistit, co za opary vlastně stojí, a jak s nimi zatočit i přírodně. A jde to vlastně?

Co je opar na rtu a jak se projevuje?

Opar rozhodně není jen kosmetický problém – je jedním z nejrozšířenějších infekčních onemocnění, které má na svědomí virus herpes simplex neboli HSV 1 šířící se kapénkami a dotekem. Inkubační doba oparu je běžně 2 až 6 dní, léčba pak zabere okolo týdne až 10 dní.1

Průběh onemocnění zahrnuje několik fází, počínaje nenápadným brněním rtů. Další příznaky oparu jsou už viditelné pro vás i pro ostatní – nejprve se objeví výsev drobných a bolestivých puchýřků, které následně praskají a vznikají mokvající vřídky. Ty se postupně mění v krusty, které rády při mluvení nebo jídle praskají a prodlužují tak dobu hojení.

A jak dlouho je opar infekční? Tady vás moc nepotěšíme, opary jsou infekční po celou dobu výskytu – od doby, kdy se ještě úplně nevyklubaly, až do úplného zahojení.

POZOR: Opar je velmi infekční a pokud ho máte, vyhněte se návštěvám u rodin s miminky, zejména novorozenců. Ohleduplnost je tady na místě, pomazlíte si je příště. 🙂 Další ohroženou skupinou jsou lidé užívající imunosupresiva, těm byste mohli opravdu nepříjemně zavařit.

Jak a proč opar vzniká?

Jakmile se vám do těla jednou virus herpes simplex dostane, bude vám dělat společnost v dobrém i ve zlém. Většinou o něm nebudete vědět, ale pak stačí trocha stresu, hormonální výkyvy během cyklu nebo třeba nachlazení, které vede k rozhození imunitního systému, a opar už se začíná klubat na svět. Mezi další rizikové faktory vyvolávající výskyt oparu patří například i delší pobyt na sluníčku bez ochrany.

Jak se zbavit oparu a jak urychlit jeho hojení?

Léčba oparu a to, jak dlouho se hojí, záleží člověk od člověka. Můžete patřit k těm, kterým se opar vyloupne jednou za čas a zmizí stejně rychle, jako se objevil. Pokud míváte opary opakovaně a jejich průběh bývá horší, stojí za zvážení antivirové léky. Pojďme na možnosti mrknout postupně.

Babské rady na opary

Jak se zbavit oparu rychle, ideálně přes noc? Pojďte si s námi posvítit na babské rady, které by měly hojení oparu co nejrychleji zmáknout. Ale za noc to bohužel nezvládnou ani ti největší pašáci.

  • Aloe vera: O aloe je známé, že má hojivé účinky. Proto se doporučuje na řadu neduhů, opary nevyjímaje. Studie dokonce prokázala, že gel z aloe vera zpomaluje růst virů herpes simplex a jako lokální podpůrná léčba tak najde své uplatnění.2

  • Med: Med dokáže potlačovat růst patogenů, nedokáže je však sám ničit, jak se traduje. Použitím medu můžete podpořit hojení, ale zázračné vyléčení nečekejte.

  • Česnek: Česnek obsahuje allicin, který je účinný v boji proti bakteriím a některým virům.3 Pokud vám nevadí česneková vůně, rozkrojte stroužek a na pár minut ho přiložte na postižené místo. Úleva by se měla brzy dostavit. A klidně si dejte česnek i vnitřně, vaše střevní mikroflóra vám poděkuje.

  • Zázvor: Po zázvoru nejčastěji saháme během nachlazení, protože tělo příjemně prohřeje. Esenciální olej ze zázvoru si však dokáže poradit i s viry způsobujícími opar a urychlit tak léčbu.4

  • Tea tree olej: Tea tree olejíček dezinfikuje a má antivirotické účinky. A konkrétně pro virus herpes simplex je to silný protivník.5 Potřením infikovaného místa zamezíte šíření oparu a také urychlíte jeho vysušení a následné zhojení. Některé citlivější jedince tea tree dráždí, proto ho raději používejte více zředěný (například kokosovým nebo olivovým olejem), ať si ještě nepřitížíte.

  • Led: Když místo zchladíte kostkou ledu, přijde okamžitá úleva. Kdybyste chtěli kromě znecitlivění podpořit i hojení, doporučujeme místo vody zmrazit výluh meduňky, heřmánku nebo šalvěje.

  • Čajové sáčky: Vylouhované čajové sáčky mohou posloužit i na úlevu potíží spojených s opary. V zeleném a černém čaji se totiž nachází kyselina taninová, která bojuje proti infekcím.6

aloe

Pokud nechcete s oparem bojovat formou pokusů a omylů, sáhněte po nějakém ze zelených pokladů z econeáckých poliček. Třeba SOS zinková tyčinka od slovenských Kvitok obsahuje nimbový olej, který má silné antivirové účinky. S aplikací neotálejte, nejlépe funguje, pokud rty ošetříte, ještě než se opar stihne vyklubat. Pro denní použití se pak hodí ochranná pomáda na rty plná přírodních olejů a másel, které rty vyživí, ochrání a při výskytu oparů rovnou i zklidní podráždění.

ECONEA TIP: Nobilis Tilia Extrakt z grepových jader

Zabojujte proti oparům vnitřně i zvenčí. Extrakt z grepových jader obsahuje bioflavonoidy, které podporují imunitu při vnitřním užití. A když kapku máznete přímo na opar, pomohou obsažené složky zatočit s mikroby.

1501cc2f965693d88824f8a94d5f4d27 s0024c extrakt z grepovych jader 20 ml

Pomocníci na opar z lékárny

Asi to nechcete slyšet, ale pokud hledáte způsob, jak se zbavit oparu navždy, nenajdete ho. Zatím neexistuje žádný lék, který by uměl léčit opar komplexně. Jakmile jednou virus chytíte, zůstane v těle, i když je většinu času neaktivní a u někoho se třeba za celý život neprojeví. Pokud se ale projevuje příliš často a přírodní léčba nezabírá dostatečně, chce to silnější obranu.

Jak na opary na rtu, které se vyskytují opakovaně a dlouhodobě? Poraďte se s lékařem na předepsání virostatik, ty jsou nejčastěji ve formě tablet (například Valaciclovir), případně je obsahují i některé volně prodejné gely a krémy s obsahem acikloviru. Ale ani takové gely a krémy nejsou samospasné, musí se nasadit nejpozději den až dva po výsevu puchýřku.

A co náplasti na opar, fungují? Fungují, a to hned dvěma způsoby. Látky obsažené v náplasti infikované místo zklidní a pomohou s hojením, mechanická bariéra, kterou náplast na rtu vytvoří, pak chrání před druhotnou infekcí, kterou byste si do poraněné kůže mohli zanést.

👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

Jak zakrýt opar a nezhoršit průběh?

Nechcete odvolávat randíčko? zamaskovat opar tak, aby nešel vidět vůbec, se vám asi nepovede, ale právě díky náplastem určeným přímo na opary, ho aspoň trochu schováte. Pozor na maskování make-upem nebo korektorem, které na to nejsou určené. Nejenže si tak můžete infekci roznést po rtu, ale ještě by se mohlo stát, že vir přenesete i do samotného make-upu a ocitnete se v začarovaném kruhu.

Nejlepší obrana proti oparu je prevence

Jak už teď víte, dokáže opar rozjet řada spouštěčů od stresu až po oslabenou imunitu. Proto se vyplatí dodržovat pár drobností, kterými hrozbu infekce snížíte. Jak tedy předejít oparu na puse co nejúčinněji?

Posilujte imunitu

Oslabená imunita vybízí vir k tomu, aby se pustil do tvorby oparu. Když svou obranyschopnost posílíte, nedáte mu tolik šancí k akci. Kromě vyvážené stravy a dostatečného spánku můžete doplnit vitamíny a minerály, které jsou k normální funkci imunitního systému nezbytné.

Vyplatí se ve stravě přijímat dostatek vitamínu C a vitamín E, které přispívají k udržení normální funkce imunitního systému a chrání buňky před oxidačním stresem. A hlavně nezapomeňte, že zdraví začíná ve střevech – díky probiotikům Wild & Coco budete mít v břiše jako v pokojíčku. Jen k nim nezapomínejte přizobnout i prebiotika, kterými se hodné bakterie živí. Nejvíc jich obsahuje třeba kořenová zelenina, čekanka, cibule a česnek.7

Dále se vyplatí doplnit B vitamíny, déčko a případně imunitu vybudit i starou známou echinaceou, která patří mezi oblíbené přírodní poklady.

ECONEA TIP: Neobotanics Lipozomální vitamin C Plus

Co je na imunitu lepší než céčko? Je to vitamín C, který si v tobolkách lebedí vedle selenu, zinku, bioflavonoidů a extraktů z plodu bezinky a šípku, které společně nakopnou imunitu a ochrání buňky před oxidačním stresem.

7be53a3138c03b0523037108ac36aa72 nb lipo c plus zn se

Dbejte na zvýšenou hygienu

Máte v okolí někoho s oparem? Hlídejte, ať používáte každý svůj ručník nebo skleničku. Ideálně si s nikým nepůjčujte rtěnky, balzám na rty a podobně. A ačkoli to zní nelogicky, tak ani léčiva na opary byste neměli s nikým sdílet.

Další jistota, jak nechytit opar, je vynechat intimnosti se šťastlivcem, který ho zrovna má, dokud se mu úplně nezahojí.

Vyhýbejte se spouštěčům

Zaměřte se na to, abyste zjistili, jaké situace vám opar vždycky rozjedou. Pak bude mnohem snazší se jim vyhnout a nedat mu šanci, aby se začal klubat. Rozhodně neuškodí, když budete na rty používat balzám na rty s ochranným SPF, protože právě UV záření patří k častým spouštěčům.

pece o rty

Méně stresujte

Zrovna tohle se lépe řekne než činí. Každopádně pokud cítíte, že toho na vás je moc, můžete sáhnout po krizových Bachových esencích, které díky účinným výtažkům z bylinek harmonizují organismus v náročných situacích.

Co dál může stres snížit?

  • Dostatek spánku. Neflákejte spánek ani pokud máte dojem, že nic nestíháte. Protože dokud se pořádně nevyspíte, stejně nebudete dostatečně produktivní a jen vytloukáte klín klínem.

  • Pravidelný pohyb. Najděte si pohyb, který vás baví, a zařaďte ho do denní rutiny. I obyčejná chůze dokáže vyplavit endorfiny a snížit hladinu stresu.8

  • Vyvážená strava. Možná se to nezdá, ale i strava ovlivňuje, jak se cítíme psychicky. Proto se stravujte vyváženě a sladkosti raději vyměňte za ovoce.

vyvazena strava

Určitě ještě hoďte očkem po blogovém článku, kde najdete hromadu dalších tipů pro duševní pohodu.

TIP: Pokud vám na rtech opar přeci jen vyskočí, vyhněte se prozánětlivým látkám. Mezi ty patří cukr, alkohol a vysoce průmyslově zpracované potraviny. Z jídelníčku na chvíli vyřaďte i jiné zdravé potraviny, jako jsou citrusy, rajčata nebo ocet – postižené místo dráždí a hrozí, že si na opar budete víc sahat a rozšíříte ho ještě víc.

Mýty o oparech

Tak schválně, který z mýtů jste dodnes považovali za pravdu?

  • Opar chytíte pouze při polibku. Takhle romantické to s oparem vážně není. Protože je vysoce infekční, skočí na vás klidně při použití cizího ručníku, nebo při napití ze skleničky po někom, kdo zrovna opar má.

  • Zubní pasta pomůže opar rychleji zahojit. Je pravda, že pasta puchýřky rychleji vysuší, ale léčbu neurychlí, protože pokožka pak snadněji popraská a hojení se zkomplikuje.

  • Opar se rychleji zahojí, když ho propíchnete. Propíchnutí sice uleví tlaku, ale vzhledem k tomu, že je tekutina plná virů, tak si propíchnutím moc nepomůžete, ale dost možná nákazu rozšíříte na někoho dalšího.

  • Opar na rtu je jen kosmetický problém. Věříme, že po přečtení článku tomu už nevěříte. U osob s oslabenou imunitou může virus HSV-1 udělat pěknou paseku, v nejvážnějších případech hrozí až encefalitida nebo meningitida.

A pak jsou tu věci, které jako mýtus vypadají, ale jsou nakonec pravda. třeba to, že opar vám naskočí z leknutí. Není to sice tak jednoduché, ale leknutí zvýší stres a jak víme, stres umí opar pošťouchnout.

opar blog

Opáčko závěrem

Jak všichni víme, opakování je matka moudrosti, pojďme si proto na závěr ještě ve zkratce projít, jak se oparu zbavit a léčbu si zbytečně neprodlužovat. Protože se opar přenáší zejména dotekem a kapénkami, buďte pár dní, než úplně zmizí, méně kontaktní s okolím – tady totiž neplatí, že sdílené strasti se snáší lépe. Ideálně si s nikým nepůjčujte balzámy na rty a skleničku mějte také svou.

Kromě hojivých mastiček a přírodních pomocníků se zaměřte na životosprávu – jezte vyváženě, méně stresujte a podpořte imunitu vhodnými doplňky. Pak už stačí jen nestrhávat strupy a na rty si zbytečně nesahat, a za pár dní máte klid.

Pomohl vám článek zabojovat s opakovanými opary? Budeme rádi, když ho přesdílíte i přátelům, ať se s tímto neduhem nemusí zbytečně trápit. 🙂

 

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Nadšená pěstitelka pokojovek a chovatelka útulkových psů. Stejně jako se stará o své huňaté i olistěné mazlíčky, pečuje o svět kolem sebe – proto už jako malá místo hub nosila z lesa odpadky. Psaní o udržitelnějším žití a přírodní kosmetice bere jako možnost šířit své nadšení pro přírodu dál a udělat svět zase o kousek hezčí

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..