Přečtete za: 3 min

Co si pustit do sluchátek? Tipy na nejlepší podcasty o ekologii a udržitelnosti

žena se sluchátky

Podcasty milujeme. Na rozdíl od televize si je můžete užít i mimo obývací pokoj. Jejich výběr je daleko širší a zajímavější, než nabízí TV ovladač. A pokud máte šťastnou ruku, mohou být neskutečně obohacující. A taky u nich nevysedíte důlek v gauči a nekazíte si oči!

V Econea.cz si do uší pouštíme především podcasty s ekologickou tématikou, ale nepohrdneme ani nahrávkami, které nás posouvají k lepší péči o tělo a mysl. Zajímavé a inspirativní tvůrce podcastů jsme nashromáždili do tohoto článku. Doufáme, že vám ušetříme čas strávený hledáním a že mezi nimi najdete zdroj motivace a inspirace.

[Podkást]. Co to vlastně je?

mikrofon

Jeho název údajně vznikl spojením slov iPod a broadcast. MP3 přehrávač od firmy Apple stál totiž u zrodu podcastů a slovo broadcast označuje v angličtině vysílání.

Nejlépe by se dal přirovnat asi k rádiu. Je zadarmo, ale na rozdíl od rádiového vysílání si sami vybíráte jeho obsah a tvořit ho může prakticky kdokoli. Audio seriál na pokračování pak může mít různou délku, od pár minut po několik hodin. Někdy jde o monolog samotného tvůrce, jindy se můžete zaposlouchat do rozhovoru s různými hosty.

Jak si takový podcast pustit?

žena se sluchátky

K poslechu vám stačí mít po ruce počítač, tablet nebo mobil s připojením k internetu. Samotné podcasty pak vyhledáte a přehrajete přes “katalogy” podcastů, třeba iTunes, Google Podcasts, ale prohledat můžete i YouTube. Spousta tvůrců podcastů natáčí i videa, pustit si je můžete proto i tam. Skvělé jsou také aplikace, které si stáhnete do telefonu. Pro jablíčkáře Apple Podcast, skvělá je i apka Spotify.

Dost už bylo napínání. Pojďme se vrhnout na konkrétní podcasty, které nás vzdělávají v oblasti péče o životní prostředí, naši tělesnou schránku i mysl. Rádi si rozšiřujeme obzory i zahraničními tvůrci, čekají vás tedy i tipy na anglické podcasty.

Ekologie

les

Tady najdete inspirativní hovory o ekologických výzvách moderní doby, cirkulární ekonomice i  zero-waste životním stylu.

Z našich luhů:

English friendly:

Udržitelnost ve stravování

zelenina

Odborníci se dnes shodují, že příklon k rostlinné stravě je pro zvrácení globálního oteplování planety jedním ze stěžejních bodů. Téma udržitelného stravování a etického zacházení se zvířaty můžete načerpat z těchto podcastů:

Z našich luhů:

English friendly:

Duševní rozvoj, biohacking a mnoho dalšího

žena v přírodě

Tyto podcasty od ekologie už lehce vybočují. Některé sahají k duši a jejímu hýčkání, jiné se noří do neurovědy, další vtipně a syrově glosují aktuální palčivá témata. Vyzobali jsme je z mobilů kolegů a kolegyň z našeho týmu. Věříme, že pro vás mohou být také přínosné. 🙂

Z našich luhů:

English friendly:

Inspirujme se

lidé hovoří

Ať už si pustíte do uší cokoli, doufáme, že vám podcasty otevřou nové obzory. Třeba díky nim spatříte pouto mezi vámi a přírodou ještě jasněji, třeba vám pomohou k dalšímu krůčku k udržitelnosti.

Chybí nám v seznamu váš oblíbený podcast? Napište nám ho prosím do komentáře, abychom mohli přehled neustále rozšiřovat. Inspirace není nikdy dost!

Prosíme, sdílejte tento článek s dalšími milovníky podcastů a udržitelného života:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..