Přečtete za: 4 min

RECENZE: Voděodolná opalovací mléka SPF 50 Wooden Spoon. Které obstálo pod thajským sluníčkem?

1200x628px fb wooden spoon opalovaky proklepnuto

Poctivějším testem už dvě 100% přírodní opalovací mléka Baby & Family od Wooden Spoon nemohla projít. Pod thajským sluníčkem jsem 3 týdny mazala levou polovinu těla variantou bez parfemace, tu pravou verzí s vůní manga. O vítězi rozhodl drobný, pro mě ale důležitý rozdíl. Jaký?

Rychlé shrnutí

Lepší parťáky jsem si pod nekompromisní thajské sluníčko nemohla vybrat. Obě mléka (varianta s mangem i bez parfemace) fungují stejně spolehlivě. Konzistencí připomínají změklé máslíčko, hezky se roztírají a díky neviditelnému minerálnímu filtru netvoří na kůži bílou vrstvu. Kdybych měla remcat, body srazím za to, že jsou trochu mastnější (ale méně než jiné přírodní opalováky, které jsem zkusila) a na mokré pokožce se hůř roztírají. Plus mají mléka za to, že mi nevysušila pokožku ani po 3 týdnech každodenního používání, naopak ji hezky vyživovala. Díky voděodolnosti jsem se nemusela mazat tak často. Super je i cestovní 100ml balení do příručního zavazadla a 100% přírodní složení. Potěšilo mě, že mléka nemají typickou „zinkovou“ vůni. Mangové mléko navíc krásně voní meruňkou, vanilkou a mangem. A právě tenhle drobný rozdíl nakonec rozhodl, že bych variantu s mangem upřednostnila před tou neparfémovanou.

Tato recenze je 100% upřímná a nezávislá. Práci na ni jsme odměnili honorářem, do obsahu jsme však nezasahovali. Dojmy jsou čistě subjektivní – co nesedne testerce, pro vás může být láska na první přivonění, a naopak. Doporučujeme proto omrknout také recenze přímo u produktu na Econea.cz. 🙂

Martin z Econea.cz

Přírodní, nebo konvenční opalovák?

Než se mrkneme na výsledky testování opalovacích mlék, hoďme spolu rychle očkem na problematiku přírodních vs. konvenčních opalovacích krémů. Kouzlo všech opalováků je ve filtrech, které nás chrání před UV zářením. Jenže není filtr jako filtr:

  • Chemické filtry (v konvenčních opalovacích přípravcích): např. oxybenzone, octinoxate, octisalate, avobenzone nebo octocrylene. Fungují, ale… vědecké studie naznačují, že se mohou hromadit v těle, způsobovat alergické reakce a ovlivňovat hormonální systém. Navíc nejčastěji používaný filtr oxybenzone ničí korálové útesy, proto je na některých místech na Havaji, v Mexiku nebo třeba v Thajsku ze zákona zakázané takový opalovák vůbec mazat.
  • Mechanické neboli minerální filtry (v přírodních opalovacích přípravcích): např. oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Ty naopak UV záření odrážejí pryč od kůže, protože na ní vytvářejí ochrannou vrstvu, takové malé brnění. Do těla se přitom nevsakují žádné pochybné látky.

Mimochodem, už dávno neplatí, že máznout přírodní opalovák = být nejbělejší panáček na pláži. Výrobci totiž bělost, kterou způsobují minerální filtry, umí hacknout. Třeba bulharský Wooden Spoon v obou otestovaných opalovácích vsadil na neviditelný zinek bez nanočástic. Jeho funkčnost i šetrnost k alergické pokožce má posvěcenou dermatologickými testy v certifikovaných laboratořích.

Test opalovacích mlék Wooden Spoon SPF 50: Které si koupím znovu?

A teď už k jádru mazaného pudla. Jaká opalovací mléka jsem podrobila zátěžové zkoušce v Thajsku?

1. Wooden Spoon Opalovací tělové mléko Mango Baby & Family SPF 50 BIO – 100 ml

1
  • 100% přírodní
  • vhodné na tělo i obličej
  • voděodolné
  • chrání před UVA i UVB zářením, SPF 50
  • pro celou rodinu (pro děti i citlivou a alergickou pokožku)
  • s neviditelným zinkem bez nanočástic
  • bezpečný pro mořský ekosystém
  • s certifikací Ecocert Cosmos Organic a Cruelty Free
  • s vůní manga a obsahem mangového másla

2. Wooden Spoon Opalovací tělové mléko v tubě Baby & Family SPF 50 BIO – 100 ml

2
  • 100% přírodní
  • vhodné na tělo i obličej
  • voděodolné
  • chrání před UVA i UVB zářením, SPF 50
  • pro celou rodinu (pro děti i citlivou a alergickou pokožku)
  • s neviditelným zinkem bez nanočástic
  • bezpečný pro mořský ekosystém
  • s certifikací Ecocert Cosmos Organic a Cruelty Free
  • bez parfemace

Obě mléka jsem si přibalila do batůžku na dovolenou v Thajsku, kde je sluníčko ostré a ke kůži nekompromisní. Testovala jsem je na své alabastrové pokožce, která se běžně přismahne do pěti minut. Během tří týdnů jsem prováděla pečlivý A/B test: na pravou polovinu těla jsem mazala mléko s mangem, na levou mléko bez parfemace. 🙂

Složení

Obě mléka se mi konzistencí i funkčností zdála na chlup stejná. Když jsem si ale posvítila na složení, čekalo mě překvápko.

Ve zkratce: Varianta se sladkým mangem má složení bohatší. Kromě všech ingrediencí, které obsahuje i varianta bez parfemace, má navíc několik rostlinných olejů, mangové máslo, kaprylové/kaprinové triglyceridy (vznikají spojením glycerinu a kokosového oleje) a přírodní parfemaci. Nicméně varianta mléka bez parfemace může právě díky jednoduššímu složení více vyhovovat velmi citlivé nebo alergické pokožce. Navíc má 72 % BIO složek (mango verze 24,7 %), obě varianty jsou pak 100% přírodní.

Podrobněji pro zvědavce:

Rozdíl ve složení opalovacích mlék Wooden Spoon

wdt_ID wdt_created_by wdt_created_at wdt_last_edited_by wdt_last_edited_at Složka Mangové mléko Neparfémované mléko
1 Lucka Vostrelova 01/06/2025 05:42 PM Lucka Vostrelova 01/06/2025 05:42 PM Slunečnicový olej
3 Bambucké máslo
4 Kakaové máslo
5 Kokosový olej
6 Včelí vosk
7 Oxid zinečnatý (non-nano)
8 Vitamin E (Tocopherol)
9 Parfemace (přírodní éterické oleje)
10 Mangové máslo
11 Jojobový olej
12 Tapiokový škrob
13 Rakytníkový olej
14 Olivový olej
15 Extrakt z olivových plodů
16 Caprylic/Capric Triglyceride
17 Podíl BIO složek 24,7 % 72 %
18 Podíl přírodních složek 100 % 100 %

Balení

Co si budem, pumpičku bych ocenila mnohem víc než klasickou vymačkávací tubu, na kterou vsadil Wooden Spoon. Dovedu si představit, že mazat tím hyperaktivní dítko v běhu může být trochu oříšek – hlavně když mléko dochází a musí se pokaždé ručně vymáčknout zespod tuby. Ale žádná raketová věda to taky není.

Aplikace (konzistence a vstřebatelnost)

To pro mě bylo největší a nejmilejší překvapení. Obě mléka jsou v tomto ohledu stejná, nezaznamenala jsem jediný rozdíl. Konzistencí připomínají změklé máslíčko. Jako když ho necháte povolit na lince. 🙂 Úplně jsem se těšila, až se tím zase budu moci máznout. Měla jsem pocit, že mi pokožku hezky hydratují a ulevují od napnuté kůže během opalování.

1

Vstřebávají se krásně beze zbytku, pokud je mažete na suchou pokožku. Aplikace na mokrou kůži mi moc nefungovala a vznikala lehká bílá vrstva, takže po koupání je dobré uschnout nebo se důkladně utřít. Obě mléka jsou trošku mastnější, ale o poznání méně než jiné přírodní opalováky, které jsem vyzkoušela. Osvědčilo se mi mazat ve dvou tenkých vrstvách, pak byla kůže v podstatě bez mastnoty. 🙂

Žádný bílý film na pokožce netvoří ani jedno z otestovaných mlék, dokonce ani když jsem se zpotila. Ve velkém horku se mi občas mléko lehce slilo do loketní a podkolenní jamky, ale nic, co by nešlo jedním tahem rozmáznout. Tu máte videodůkaz parádního rozmazávání a vstřebávání:

🌞 Opalovací mléko bez parfemace:

🥭 Opalovací mléko s mangem:

Vůně a barva

Varianta mléka bez parfemace má bílou barvu a voní neutrálně. Mangové mléko má žluto-oranžovou barvu a moc příjemnou mangovo-meruňkovo-vanilkovou vůni. Potěšilo mě, že ani jedno z mlék nemá výraznou „minerální/zinkovou“ vůni, jako to u přírodních opalovacích krémů často bývá. Lehce jsem ji cítila až po pár hodinách od namazání, když se mléko rozleželo na kůži, ale nebylo to nepříjemné. A že jsem na to citlivka. Kvůli tomuhle smrádku jsem už pár přírodních opalováků darovala kámoškám.

Funkčnost a voděodolnost

A nejdůležitější otázka na závěr – fungují? Fungují!

Díky A/B testu s levou a pravou polovinou těla můžu s čistým svědomím říct, že fungují úplně stejně – a fungují velmi dobře. To prokázal i můj druhý nedobrovolný A/B test, kdy jsem si v domnění, že je pod mrakem (a ve stínu to přece neopaluje), mázla jen nárty a obličej. Začátečnická chyba, vím, ale díky tomu taky vím, že jsou obě mléka kabrňáci. Obličej i nárty sluníčko vzalo obloukem, nenamazaná ramena a ruce ale neušetřilo.

Mléka jsem přemazávala jen párkrát během dne. Někdy stačilo jen 2×, při koupacím dni u moře vícekrát. Bála jsem se, že po třech týdnech dennodenního používání budu mít pokožku vysušenou (jako to občas mám s jinými opalováky), ale nic takového se nestalo.

Díky voděodolnosti jsem nemusela přemazávat po každém koupání. Krém pokožku hezky obalí průhledným filmem, přes který neprojde ani UV záření, ani voda. A kdybych ty kapky neutřela, korálkují se tam dodnes. 🙂

Finální verdikt: Jaké opalovací mléko si koupím znovu?

Vítězem se stává… OPALOVACÍ MLÉKO S MANGEM! 🥭

Ale jen o fous. Obě mléka se nanášela i fungovala úplně stejně, bylo mi ale příjemnější mazat se něčím voňavým. Kromě meruňkovo-mangové vůně mě přesvědčila taky nažloutlá barva mléka. Přišlo mi, že podporuje opálený tón pokožky (ale to je asi jen pocit 🙂).

IMG 1172 1

Znovu bych si s klidným svědomím koupila obě opalovací mléka, kdybych ale měla na výběr, sáhnu po voňavé mangové variantě.

Pomohla vám recenze při výběru opalovacího mléka pro letošní rok? Sdílejte ji, prosím, i mezi své přátele. 🌞

Hodnocení
Hodnocení
Obě mléka mě mile překvapila příjemnou máslovou konzistencí. Hezky se roztírají a vstřebávají bez bílého filmu na kůži. Nevysušují pokožku, a to ani po 3 týdnech dennodenního používání. Ochrana SPF 50 fungovala i ve slunném Thajsku a díky voděodolnosti jsem nemusela přemazávat po každém koupání. Plus dávám taky za „nezinkovou“ vůni, kterou obvykle přírodní opalováky mívají. Minus naopak za lehce mastnější konzistenci. Jen kvůli příjemnější mangovo-vanilkové vůni bych znovu sáhla spíše po mléku se sladkým mangem, s klidem bych si ale koupila i neparfémovanou variantu.
👍 Pro
fungují spolehlivě několik hodin
příjemná máslová konzistence
netvoří bílý film na pokožce
rychle a snadno se rozmazávají a vstřebávají
nemají typickou zinkovou vůni
voděodolné
nevysušují ani po dlouhodobém používání
vyživují a hydratují
100ml balení vhodné do příručního zavazadla
100% přírodní složení (šetrné k mořským korálům a rybičkám)
👎 Proti
jsou trochu mastnější
hůř se rozmazávají na mokré pokožce
balení v tubičce je méně praktické (hlavně když už je mléka na dně)
nejsou vegan (obsahují včelí vosk)
90
Naše hodnocení

Nejoblíbenější zelené poklady

Originální dárková sada čajů pro paní učitelku od bylinkové značky LEROS. 60 čajů v hezkém kabátku.Omrknout
Hydratační pleťové tonikum Natural Hydro2 Booster od Purity Vision. Posiluje účinky sér.Očíhnout
Funkční přírodní krémový deodorant od Ben & Anna v kulaté kompostovatelné dóze.Omrknout
Dárková sada 4 semínkových bomb Blossombs s českým nápisem Za vše natisíckrát děkuji.Očíhnout
Přírodní ochranná emulze ve spreji proti komárům a jinému hmyzu od italské laSaponaria.Omrknout
Účinný a 100% přírodní čistič koupelny s BIO mátou od Tierra Verde se Značkou kvality z dTestu.Očíhnout
Nezaplétá si větvičky do vlasů a nenosí lupení místo sukně. Přesto občas tančí bosá na louce, dumá nad noční oblohou, učí se porozumět němé řeči svého hafana a přemýšlí. Nad tím, jak život v moderní době propojit s přírodou. Nad tím, jak šetrně pečovat o planetu a o sebe zároveň. Nad tím, jak to vyťukat do klávesnice a předat poselství dal. Krůček po krůčku.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.