Přečtete za: 3 min

Ušetřete kousek přírody a staňte se ekočtenářem. Poradíme vám, jak na to!

Ušetřete kousek přírody a staňte se ekočtenářem. Poradíme vám, jak na to!

Při pohledu na knihovnu praskající ve švech nedá otázka ekologie spát ani čtenářům. Je totiž nadmíru jasné, že výroba takové knihy něco stojí, a tentokrát to nejsou jen peníze. Dřevo, voda, energie – to vše je potřeba proto, abychom si mohli zalistovat stránkami a začíst se do příběhu psaném na papíře. Pojďme se společně podívat na to, jak se chovat udržitelněji i při čtení a jako bonus i ušetřit trochu místa v té přeplněné domácí knihovně.

Výroba knih a její úskalí

Již v úvodu jsme si nastínili, co je asi k výrobě knihy potřeba. V první řadě je to samozřejmě dřevo, které je základní surovinou k výrobě papíru. Jak je známo, stromy zadržují oxid uhličitý, jehož hodnoty v ovzduší se v posledních letech nebezpečně zvyšují. Vykácením části lesního porostu, která poslouží pro výrobu 20 knih, zpracováním dřeva, výrobou papíru a distribucí hotových knih na prodejní místa uvolníme do ovzduší přibližně 150 kilogramů CO2. A to už není úplně zanedbatelné číslo.

A jak je to se spotřebou samotného dřeva? Průměrně lze z jednoho vzrostlého stromu vyrobit asi 100 klasických knih. Takto velký strom však denně díky fotosyntéze vypustí do ovzduší i 7 000 litrů kyslíku, který ten den bohatě vystačí až 20 lidem. Navíc ročně pojme 20 kilogramů oxidu uhličitého, což je však zanedbatelné číslo v porovnání s tím, kolik jej při výrobě 100 kusů knih vyprodukují lidé.

Výroba papíru se neobejde bez vody. Představte si 3 průměrně velké vany až po okraj naplněné vodou – přesně tolik jí je potřeba k výrobě jedné jediné knihy. K té je nutné použít i energii, konkrétně asi 1 500 kWh. Abychom si to lépe představili, úsporná 10W LED žárovka může na 1 kWh svítit až 100 hodin.

Digitální čtení a audioknihy

Mnoho lidí tedy v souvislosti s výše uvedenými informacemi napadne, že si koupí čtečku knih. Je však tak ekologická, jak si myslíme? Tím se zabývala například studie provedená společností Cleantech Group, která zjistila, že výroba, distribuce a následné používání a likvidace jedné čtečky Kindle má na svědomí 168 kg oxidu uhličitého (asi jako 22 knih).

Dále se při výrobě jedné čtečky spotřebuje 15 kg minerálů a 300 kg vody, což odpovídá výrobě knihy z nerecyklovaného papíru. Ovšem u toho recyklovaného se spotřebuje „jen“ 10 kilogramů minerálů a 5,5 litrů vody na jeden kus. Nicméně odpadní vody je mnohem víc než u čtečky.

To, zda je či není čtečka ekologičtější tedy závisí především na tom, kolik knih ročně přečtete. Pro vášnivého čtenáře, který během roku „zpracuje“ více než 30 knih, bude čtečka určitě udržitelnějším řešením.

Nebaví vás e-knihy? Zkuste to jinak

Digitální čtení ale není pro každého. Bylo prokázáno, že u papírové knihy se člověk lépe soustředí, více si zapamatuje a celkově je četba komfortnější. Navíc elektronické zařízení se zkrátka nemůže vyrovnat vůni papírové knihy a nenahradí uklidňující šustění při otáčení stránek.

Půjčujte si

Půjčování knih je asi nejekologičtější varianta čtení vůbec. Taková papírová kniha vydrží při správné péči a skladování i více než století a příběhy z jejích stránek si mohou užít tisíce lidí. Pro výpůjčky však nemusíte chodit jen do knihovny. Pokud máte ve svém okolí lidi se stejnými zájmy, vytvořte čtenářský kroužek a přečtené tituly si půjčujte mezi sebou.

Nákup z druhé ruky

Jestliže toužíte mít nějakou publikaci na své polici a chcete se k ní časem vracet, nemusíte ji kupovat úplně novou. Tím, že ji koupíte od někoho již použitou, tak uděláte radost sobě, peněžence, ale také i planetě.

Máte přečteno? Posílejte dál!

Nesehnali jste vysněný titul mezi použitými a museli jste tedy navštívit knihkupectví? Po přečtení jej pošlete dál a to na Reknihy.cz. Někde jistě čeká někdo další, kdo – stejně jako vy před pár dny – knihu shání. Zúčastnit se můžete i některých takzvaných „swap akcí“. Ty se pořádají například v knihovnách, na výstavištích nebo v prostorách trhů a obchodních domů. Své knihy, časopisy, učebnice a jiné tiskoviny zde můžete jednoduše vyměnit za jiné.

Prosíme, sdílejte tento článek s dalšími eko čtenáři.

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..