Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno Přečtete za: 5 min

Kontroverzní EDTA – látka, kterou potkáváte denně. Škodí, nebo ne?

EDTA Uvod 2

Kontroverzní látka EDTA je běžnou součástí drogerie, kosmetiky, potravinářství i nejrůznějších odvětví průmyslu. Potkáváte ji denně i vy. Dokonce tam, kde by vás její přítomnost ani nenapadla.

EDTA

Využití má však tak široké, že se její bezpečnost stala mezi experty i laiky hojně diskutovaná. Zdá se ale, že mnozí z nás chemií nepolíbených, se v té záplavě informací doslova topí.

Z akademických slohů a zašmodrchanin totiž není hned jasné, zda je EDTA vlastně látka neškodná, nebo je strašákem ohrožujícím naše zdraví.

Proto jsme ji, za pomocí odborníků na slovo vzatých, důkladně prozkoumali. A převedli všechny ty nadpozemské vzorečky do srozumitelštiny. Koukněte.

Troška chemie aneb co je EDTA vlastně zač

 • EDTA
  Ilustrační obrázek, není vzorec EDTA

  Čtyři písmena EDTA jsou zkratkou pro kyselinu ethylendiamintetraoctovou a její soli (disodium EDTA, trisodium EDTA, tetrasodium EDTA a trisodium HEDTA).

 • Tato látka patří mezi takzvaná chelatační činidla, což znamená, že má schopnost “chytat” ionty kovů nebo minerálů, vázat je na sebe a bránit tak průběhu přirozených reakcí.
 • V roce 1935 ji v Německu patentoval F. Munz.
 • Vyrábí se uměle a dostává podobu krystalického prášku bílé barvy.

A kam už EDTA pronikla?

Díky svým dovednostem se tato látka stala populární v mnoha odvětvích, kde má různé účinky a využití. Přesný výčet by zabral mnoho řádků. Pojďme se tedy společně podívat alespoň na ty nejčastější z nich:

Potravinářství: V něm se EDTA označuje jako umělý antioxidant E 385. Prodlužuje trvanlivost a stabilitu potravin. Postará se o to, aby si konzervovaná zelenina udržela čerstvou barvu. Hojně se využívá při konzervaci majonéz a jiných dressingů. A pivo bez pěny? To zkrátka není ono. EDTA si s tím umí hravě poradit. Svými vlastnostmi často podporuje právě stálost pěny v oblíbeném zlatavém moku.

Kosmetika: V ní našla EDTA uplatnění jako:

EDTA

 1. Konzervant. V podobě konzervantu ji nejčastěji nalezneme v pleťových krémech a tělových mlécích.
 2. Ochránce. EDTA dokáže také chránit kosmetické produkty před změnami konzistence, barvy a vůně.
 3. Látka podporující tvorbu pěny. Cestu si našla také do šamponů, sprchových gelů a mýdel. Můžeme jí vděčit za hustou pěnu. A do šamponů se přidává také kvůli své dovednosti spolu s mědí obarvit je do modra.

Můžete ji ale najít i například na etiketě přírodního mýdla s bylinkami, v čistém Aloe vera gelu i v šetrnějších alternativách barev na vlasy.

Drogerie: Svou zdatnost uplatňuje EDTA také v pracích prášcích a čističích. Pomáhá jim zvyšovat jejich účinnost tím, že odstraňuje tvrdost vody. A podporuje v nich také stálost pěny.

EDTA Zdravotnictví: Na EDTA narazíme i ve zdravotnictví, zabraňuje totiž srážení krve. Je pomocníkem při laboratorních vyšetřeních a využívá se také při odběrech. V krevních bankách se pak přidává do nádob, v nichž se krev uskladňuje.

Alternativní medicína: Nabízí chelatační terapii pro pacienty s aterosklerózou nebo autismem.1 Využívá přitom schopnost EDTA vázat na sebe kovy, které v těle pacienta škodí. Nežádoucí látky z těla vyprovodí, a zajistí tak tělu detoxikaci.

EDTA

Papírenský průmysl: Ten ji využívá místo chloru k bělení buničiny. Ano, EDTA může i za čistoskvoucí bělost klasického papíru!

Zemědělství: EDTA se dokonce povolává do služby také při “čištění” půdy kontaminované těžkými kovy.2 A nalezneme ji i v některých druzích hnojiv.

Může tedy EDTA uškodit člověku?

Dá se říct, že pro naše zdraví je EDTA sama o sobě relativně bezpečná. Do kosmetických přípravků se jí přidává velmi malé množství, které nevykazuje negativní účinky na tělo. Kůží prakticky vůbec neprochází. Bohužel je tu ale jeden háček…

EDTA EDTA totiž může usnadnit a zvýšit vstřebání jiných složek. Jednoduše řečeno – kůže se díky ní stává výrazně propustnější.3 Pokud tedy přípravek s EDTA obsahuje i jiné škodlivé látky, mnohem snáze pak proniknou do našeho organismu. Chemický koktejl látek v přípravku může být zkrátka mnohem škodlivější než látka samotná. Skutečné účinky takového koktejlu na lidský organismus navíc nikdo nezkoumá.

Je dobré vědět, že přítomnost EDTA ve složení výrobku lze najít u kosmetických přípravků. U přípravků na úklid domácnosti však máme mnohdy smůlu. Výrobci drogerie totiž nemají ze zákona povinnost uvádět celé složení výrobku
Jestliže tedy máte citlivější pokožku, je lepší se EDTA vyhnout úplně. Mix látek, který ji obsahuje, může způsobit podráždění kůže, vyrážky a jiné alergické reakce. Jak se jí tedy nejlépe vyvarovat?:
 • Riziko kožních neduhů hrozí především u kosmetiky, kterou si nanášíme přímo na kůži. U certifikované přírodní kosmetiky máte větší jistotu, že EDTA neobsahuje. Pro zachování stability přípravku využívá jiné, naprosto šetrné látky. Například sodium anisate, sodium levulinate, rostlinný alkohol, přírodní antioxidanty a další bezpečné konzervanty. Orientovat se můžete třeba skrze certifikáty, které látku EDTA zakazují, například: Natrue, EcoCert, BDIH. Existují ovšem také značky, které tyto certifikáty nemají, a přitom EDTA také nepoužívají. Například Navia/Kvitok či 2SIS .EDTA
 • EDTA neobsahují ani výrobky s ochrannou známkou “Ekologicky šetrný výrobek.”

Proč se ale EDTA raději vyhnout má ještě jeden důvod. Přírodu

EDTA Náš organismus se s EDTA nakonec nějak vypořádá. Jinak to má ale příroda, která nás obklopuje. V ní se totiž EDTA prakticky nerozkládá. Hlavní škody tedy páchá v našem životním prostředí. Vzhledem k tomu, že se každý rok této látky vyrobí celosvětově kolem 100 000 tun, neměli bychom zůstávat vůči znečištění přírody lhostejní.

Nejvíce přitom její přítomnost odnášejí vodní ekosystémy. V evropských řekách má právě EDTA nejvyšší koncentraci. V jedné britské řece byla dokonce naměřena koncentrace dvakrát vyšší, než kolik stačilo v laboratoři pro usmrcení poloviny testovaných perlooček do 24 hodin.

EDTA Do vody se přitom EDTA dostává poměrně snadno – jak z průmyslové výroby, tak z našich domácností. Hromadí se spolu s dalšími znečišťujícími látkami v usazeninách na dně řek a nádrží. V případě domácností dochází ke kontaminaci v menší míře, ale i jedna kapka tvoří oceán. Když si navíc uvědomíme, že EDTA není jediná škodlivá látka, která se odpadními vodami dostává do ekosystému, měla by být naše snaha se jí vyhnout o to větší.

Obejdeme se bez EDTA?

Jestli od používání EDTA někdy upustí průmyslová výroba, to je zatím ve hvězdách. Některé země Evropské unie zakázaly používání této látky alespoň v čistících prostředcích. Na trh už byly uvedeny lépe biologicky odbouratelné alternativy (IDS, PASA, EDDS, MGDA,GLDA) a jejich podíl na trhu narůstá.4

EDTA Odborníci se také neustále snaží vyvíjet ekologičtější alternativy. Tak třeba skupina vědců z University of Nebraska se snaží využít pokrutiny (zbytky z lisování jadérek) z hroznového vína. Polyfenoly obsažené ve slupkách vína mohou totiž posloužit jako velmi silný antioxidant, čímž by nahradily EDTA alespoň v potravinářském a kosmetickém průmyslu. A to už by byl velký posun k lepšímu!5

Jestli se bez EDTA někdy obejdeme úplně, to je však otázka.

3 tipy, se kterými budete víc eko

Co se týče nás, koncových zákazníků, můžeme udělat alespoň pár změn, které našemu životnímu prostředí a živočichům uleví.

 1. EDTA Podívejte se vždy na složení výrobku, než ho koupíte. Pokud v jeho řádcích najdete EDTA, je pravděpodobné, že bude obsahovat i jiné látky, které vašemu zdraví neprospívají. A přírodě nejspíš také ne.
 2. Složení pracích gelů, aviváží a úklidových prostředků se vám možná rozklíčovat nepodaří. Zkoumejte tedy alespoň jednotlivé značky a jejich ochotu uvádět informace o složení produktů. To může být dobrý kompas. (U ekodrogerie z našeho e-shopu vždy víte, co kupujete. U každého produktu uvádíme celé jeho složení, které nám výrobci musí doložit na datových a bezpečnostních listech.)
 3. Dbejte i na kvalitu potravin. Nekupujte polotovary a jiné prefabrikáty. Ano, sice vám mohou do jisté míry usnadnit život, ale z výživového hlediska stejně za moc nestojí. I v supermarketu si můžete na potraviny trochu více posvítit. EDTA se skrývá za éčkem číslo 385.

EDTA Na závěr je potřeba upozornit, že není přírodní kosmetika jako přírodní kosmetika a stejné to je i s ekodrogerií. Slovo přírodní totiž není ze zákona nijak regulované.

Někteří výrobci využívají eko trendu posledních let a za přírodní maskují i takové produkty, které obsahují ošklivý chemický mix. Nakupujte proto u prodejců, na něž se můžete spolehnout. Můžete zabrouzdat i k nám, jestli chcete. Složení všech produktů poctivě prověřujeme a sami na sobě testujeme:

EDTA

A jestli máte někdy pocit, že vy sami nemůžete výměnou pracího gelu za ekologičtější nic změnit, mýlíte se. V dnešní době je hlas jednotlivce silnější než kdy jindy. Díky zrychlené komunikaci a sociálním sítím dokážeme vytvářet mnohem intenzivnější tlak nejen na prodejce, ale i na výrobce. Čím více lidí proto přestane neekologické produkty kupovat, tím více se bude trh přizpůsobovat.

Pokud jste ve svém okolí jediný ekologicky smýšlející člověk, staňte se pozitivní inspirací pro ostatní. Všechny velké změny měly malé začátky. A věřte, že jakmile uděláte první krůček, začne vás to bavit a zpátky už se nevrátíte. My v Econea začali před pár lety a je to krásná jízda. Tak držíme palce, ať se váš domov zelená čím dál víc.

Prosíme, sdílejte článek s blízkými. Možná prozelení život i jim:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Zdroje důležitých tvrzení

Zdroje důležitých tvrzení
1 Baxter AJ, Krenzelok EP (2008): Pediatric fatality secondary to EDTA chelation, Clinical Toxicology, 46:10, 1083-1084, DOI: 10.1080/15563650701261488
2 http://old.vscht.cz/uchop/CDmartin/3-kontaminanty/4-1.html
3 Lanigan RS, Yamarik TA. Final Report on the Safety Assessment of EDTA, Calcium Disodium EDTA, Diammonium EDTA, Dipotassium EDTA, Disodium EDTA, TEA-EDTA, Tetrasodium EDTA, Tripotassium EDTA, Trisodium EDTA, HEDTA, and Trisodium HEDTA, International Journal of Toxicology 2002; 21 Suppl 2:95-142, DOI: 10.1080/10915810290096522
4 https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/chelating-agents-market
5 https://www.ecowatch.com/grapes-of-trash-2550354218.html
Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno

 1. Dobrý den, nevím sice, jakou náhodou se Vám ve článku objevil vzorec pro benzisothiazolinone, ale prosím, takto vzorec EDTA opravdu nevypadá. 🙂

  1. Dobrý den, Adélo. Je to pouze ilustrační obrázek. Vzorec EDTA bohužel nemáme v databázi obrázků. Přidali jsme alespoň vyjasňující popisek, ať to nemate.

 2. Zdravím 🙂
  1) velká chvála za důsledná a důkladná vysvětlení ve vašich článcích.
  Kompletní popis k hrnečku rCUP a k jeho vývoji a výrobě je skvělý a po jeho dočtení se cena přestala zdát tak dramatická :-))
  Zrovna tak článek o EDTA ukazuje plusy i mínusy, což se málokde vidí.
  2) velká chvála za dobrou češtinu a správnou gramatiku.
  3) vtipné osobní hlášky dělají vaše stránky přitažlivé a zábavné

 3. Dobrý den, moc zajímavý a přínosný článek. Já třeba o této latce doteď neměla ani tušení. Ale jak tak čtu, tak to není jednoznačně vyloženě špatná látka, viz třeba ta prospesnost v krevních bankách atd. Každopádně na i asi dobře mít toho v sobě zkonvencnich výrobků hodně. Je možné to nějak odbourat, např naky detox viz tohle https://www.greenworld-zdravi.cz/DETOXIKACE-c5_15_2.htm nebo to prostě není možné?

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..