Kontroverzní EDTA – látka, kterou potkáváte denně. Škodí, nebo ne?

Kontroverzní látka EDTA je běžnou součástí drogerie, kosmetiky, potravinářství i nejrůznějších odvětví průmyslu. Potkáváte ji denně i vy. Dokonce tam, kde by vás její přítomnost ani nenapadla.
Využití má však tak široké, že se její bezpečnost stala mezi experty i laiky hojně diskutovaná. Zdá se ale, že mnozí z nás chemií nepolíbených, se v té záplavě informací doslova topí.
Z akademických slohů a zašmodrchanin totiž není hned jasné, zda je EDTA vlastně látka neškodná, nebo je strašákem ohrožujícím naše zdraví.
Proto jsme ji, za pomocí odborníků na slovo vzatých, důkladně prozkoumali. A převedli všechny ty nadpozemské vzorečky do srozumitelštiny. Koukněte.
Troška chemie aneb co je EDTA vlastně zač
-
Ilustrační obrázek, není vzorec EDTA Čtyři písmena EDTA jsou zkratkou pro kyselinu ethylendiamintetraoctovou a její soli (disodium EDTA, trisodium EDTA, tetrasodium EDTA a trisodium HEDTA).
- Tato látka patří mezi takzvaná chelatační činidla, což znamená, že má schopnost “chytat” ionty kovů nebo minerálů, vázat je na sebe a bránit tak průběhu přirozených reakcí.
- V roce 1935 ji v Německu patentoval F. Munz.
- Vyrábí se uměle a dostává podobu krystalického prášku bílé barvy.
A kam už EDTA pronikla?
Díky svým dovednostem se tato látka stala populární v mnoha odvětvích, kde má různé účinky a využití. Přesný výčet by zabral mnoho řádků. Pojďme se tedy společně podívat alespoň na ty nejčastější z nich:
Potravinářství: V něm se EDTA označuje jako umělý antioxidant E 385. Prodlužuje trvanlivost a stabilitu potravin. Postará se o to, aby si konzervovaná zelenina udržela čerstvou barvu. Hojně se využívá při konzervaci majonéz a jiných dressingů. A pivo bez pěny? To zkrátka není ono. EDTA si s tím umí hravě poradit. Svými vlastnostmi často podporuje právě stálost pěny v oblíbeném zlatavém moku.
Kosmetika: V ní našla EDTA uplatnění jako:
- Konzervant. V podobě konzervantu ji nejčastěji nalezneme v pleťových krémech a tělových mlécích.
- Ochránce. EDTA dokáže také chránit kosmetické produkty před změnami konzistence, barvy a vůně.
- Látka podporující tvorbu pěny. Cestu si našla také do šamponů, sprchových gelů a mýdel. Můžeme jí vděčit za hustou pěnu. A do šamponů se přidává také kvůli své dovednosti spolu s mědí obarvit je do modra.
Můžete ji ale najít i například na etiketě přírodního mýdla s bylinkami, v čistém Aloe vera gelu i v šetrnějších alternativách barev na vlasy.
Drogerie: Svou zdatnost uplatňuje EDTA také v pracích prášcích a čističích. Pomáhá jim zvyšovat jejich účinnost tím, že odstraňuje tvrdost vody. A podporuje v nich také stálost pěny.
Alternativní medicína: Nabízí chelatační terapii pro pacienty s aterosklerózou nebo autismem.1 Využívá přitom schopnost EDTA vázat na sebe kovy, které v těle pacienta škodí. Nežádoucí látky z těla vyprovodí, a zajistí tak tělu detoxikaci.
Papírenský průmysl: Ten ji využívá místo chloru k bělení buničiny. Ano, EDTA může i za čistoskvoucí bělost klasického papíru!
Zemědělství: EDTA se dokonce povolává do služby také při “čištění” půdy kontaminované těžkými kovy.2 A nalezneme ji i v některých druzích hnojiv.
Může tedy EDTA uškodit člověku?
Dá se říct, že pro naše zdraví je EDTA sama o sobě relativně bezpečná. Do kosmetických přípravků se jí přidává velmi malé množství, které nevykazuje negativní účinky na tělo. Kůží prakticky vůbec neprochází. Bohužel je tu ale jeden háček…
- Riziko kožních neduhů hrozí především u kosmetiky, kterou si nanášíme přímo na kůži. U certifikované přírodní kosmetiky máte větší jistotu, že EDTA neobsahuje. Pro zachování stability přípravku využívá jiné, naprosto šetrné látky. Například sodium anisate, sodium levulinate, rostlinný alkohol, přírodní antioxidanty a další bezpečné konzervanty. Orientovat se můžete třeba skrze certifikáty, které látku EDTA zakazují, například: Natrue, EcoCert, BDIH. Existují ovšem také značky, které tyto certifikáty nemají, a přitom EDTA také nepoužívají. Například Navia/Kvitok či 2SIS .
- EDTA neobsahují ani výrobky s ochrannou známkou “Ekologicky šetrný výrobek.”
Proč se ale EDTA raději vyhnout má ještě jeden důvod. Přírodu
Nejvíce přitom její přítomnost odnášejí vodní ekosystémy. V evropských řekách má právě EDTA nejvyšší koncentraci. V jedné britské řece byla dokonce naměřena koncentrace dvakrát vyšší, než kolik stačilo v laboratoři pro usmrcení poloviny testovaných perlooček do 24 hodin.
Obejdeme se bez EDTA?
Jestli od používání EDTA někdy upustí průmyslová výroba, to je zatím ve hvězdách. Některé země Evropské unie zakázaly používání této látky alespoň v čistících prostředcích. Na trh už byly uvedeny lépe biologicky odbouratelné alternativy (IDS, PASA, EDDS, MGDA,GLDA) a jejich podíl na trhu narůstá.4
Jestli se bez EDTA někdy obejdeme úplně, to je však otázka.
3 tipy, se kterými budete víc eko
Co se týče nás, koncových zákazníků, můžeme udělat alespoň pár změn, které našemu životnímu prostředí a živočichům uleví.
- Složení pracích gelů, aviváží a úklidových prostředků se vám možná rozklíčovat nepodaří. Zkoumejte tedy alespoň jednotlivé značky a jejich ochotu uvádět informace o složení produktů. To může být dobrý kompas. (U ekodrogerie z našeho e-shopu vždy víte, co kupujete. U každého produktu uvádíme celé jeho složení, které nám výrobci musí doložit na datových a bezpečnostních listech.)
- Dbejte i na kvalitu potravin. Nekupujte polotovary a jiné prefabrikáty. Ano, sice vám mohou do jisté míry usnadnit život, ale z výživového hlediska stejně za moc nestojí. I v supermarketu si můžete na potraviny trochu více posvítit. EDTA se skrývá za éčkem číslo 385.
Někteří výrobci využívají eko trendu posledních let a za přírodní maskují i takové produkty, které obsahují ošklivý chemický mix. Nakupujte proto u prodejců, na něž se můžete spolehnout. Můžete zabrouzdat i k nám, jestli chcete. Složení všech produktů poctivě prověřujeme a sami na sobě testujeme:
A jestli máte někdy pocit, že vy sami nemůžete výměnou pracího gelu za ekologičtější nic změnit, mýlíte se. V dnešní době je hlas jednotlivce silnější než kdy jindy. Díky zrychlené komunikaci a sociálním sítím dokážeme vytvářet mnohem intenzivnější tlak nejen na prodejce, ale i na výrobce. Čím více lidí proto přestane neekologické produkty kupovat, tím více se bude trh přizpůsobovat.
Pokud jste ve svém okolí jediný ekologicky smýšlející člověk, staňte se pozitivní inspirací pro ostatní. Všechny velké změny měly malé začátky. A věřte, že jakmile uděláte první krůček, začne vás to bavit a zpátky už se nevrátíte. My v Econea začali před pár lety a je to krásná jízda. Tak držíme palce, ať se váš domov zelená čím dál víc.
Prosíme, sdílejte článek s blízkými. Možná prozelení život i jim:
Nejoblíbenější zelené poklady
Jaro je jako stvořené pro 100% přírodní sirup Bylinková očista od oblíbené značky LEROS. | Omrknout | |
Darujte květinu jinak. 6 ks semínkových bomb Blossombs v designovém platu na vajíčka. | Očíhnout | |
Vůně čerstvě posečené louky ukrytá ve směsi esenciálních olejů Jarní vánek od Saloos. | Omrknout | |
Stříbrovlásky a blondýnky zbaví žlutých podtónů výhodná sada šamponu a masky laSaponaria. | Očíhnout | |
Tradiční zinková mast Medarek na všechny kožní neduhy pro dospělé i novorozeňátka. | Omrknout | |
Hravá hypoalergenní pěna do koupele s bublifukem Jack n' Jill, se kterou je čvachtání zábava. | Očíhnout |
Zdroje důležitých tvrzení
↑1 | Baxter AJ, Krenzelok EP (2008): Pediatric fatality secondary to EDTA chelation, Clinical Toxicology, 46:10, 1083-1084, DOI: 10.1080/15563650701261488 |
---|---|
↑2 | http://old.vscht.cz/uchop/CDmartin/3-kontaminanty/4-1.html |
↑3 | Lanigan RS, Yamarik TA. Final Report on the Safety Assessment of EDTA, Calcium Disodium EDTA, Diammonium EDTA, Dipotassium EDTA, Disodium EDTA, TEA-EDTA, Tetrasodium EDTA, Tripotassium EDTA, Trisodium EDTA, HEDTA, and Trisodium HEDTA, International Journal of Toxicology 2002; 21 Suppl 2:95-142, DOI: 10.1080/10915810290096522 |
↑4 | https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/chelating-agents-market |
↑5 | https://www.ecowatch.com/grapes-of-trash-2550354218.html |
Dobrý den, nevím sice, jakou náhodou se Vám ve článku objevil vzorec pro benzisothiazolinone, ale prosím, takto vzorec EDTA opravdu nevypadá. 🙂
Dobrý den, Adélo. Je to pouze ilustrační obrázek. Vzorec EDTA bohužel nemáme v databázi obrázků. Přidali jsme alespoň vyjasňující popisek, ať to nemate.
Zdravím 🙂
1) velká chvála za důsledná a důkladná vysvětlení ve vašich článcích.
Kompletní popis k hrnečku rCUP a k jeho vývoji a výrobě je skvělý a po jeho dočtení se cena přestala zdát tak dramatická :-))
Zrovna tak článek o EDTA ukazuje plusy i mínusy, což se málokde vidí.
2) velká chvála za dobrou češtinu a správnou gramatiku.
3) vtipné osobní hlášky dělají vaše stránky přitažlivé a zábavné
Dobrý den,
článek je poměrně dobrý. Akorát s tím obrázkem mám vážně problémy.. Dejte tam aspoň její disodnou sůl dihydrát viz odkaz dole.. Tato forma se také v průmyslu kvůli rozpustnosti hojně využívá..
https://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/usp/1233009?lang=en®ion=CZ&cm_sp=Insite-_-prodRecCold_xviews-_-prodRecCold10-1
Dobrý den, moc zajímavý a přínosný článek. Já třeba o této latce doteď neměla ani tušení. Ale jak tak čtu, tak to není jednoznačně vyloženě špatná látka, viz třeba ta prospesnost v krevních bankách atd. Každopádně na i asi dobře mít toho v sobě zkonvencnich výrobků hodně. Je možné to nějak odbourat, např naky detox viz tohle https://www.greenworld-zdravi.cz/DETOXIKACE-c5_15_2.htm nebo to prostě není možné?