Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno Přečtete za: 3 min

5 nebezpečí v dezinfekcích. Znáte je?

Už od jara jsou s námi na každém kroku. Nosíme je po kapsách, číhají na nás u výdejních okének, v MHD, restauracích, nákupních centrech a u lékařů. Čistí se s nimi madla, kliky, umyvadla, zrcadla, podlahy,… Dezinfekční prostředky a antibakteriální gely jsou všudypřítomné. 

Víte, jaké látky obsahují? A že některé z nich mohou být nebezpečné pro lidi i životní prostředí? Pojďme se jim podívat pod víčko a ukázat si, kdy je třeba si dávat pozor.

1. Chlor

Je silná bělicí, dezinfekční a oxidační chemikálie. Dlouhodobé vystavení chloru může být zdraví škodlivé, zejména pro kojence. Zvyšuje riziko astmatu a jiných dýchacích potíží, kožních problémů i srdečních chorob.

Pozor:

 • V plynné formě může být jedovatý a smrtelný.
 • Používání prostředků s chlorem může poškodit čištěné povrchy (kovy, dřevo,…)
 • Chlor způsobuje poškození životního prostředí i v nízkých dávkách.
TIP omrkněte zdraví bezpečné dezinfekční prostředky bez chloru domů i do práce.

2. Kvartérní amoniové sloučeniny

Dodávají antibakteriální vlastnosti vlhčeným ubrouskům, dezinfekčním sprejům a čisticím prostředkům pro domácnost. Ochránci životního prostředí (EPA) je klasifikují jako pesticidy. I když mohou tyto sloučeniny účinně zabíjet mnoho druhů mikrobů, jsou při čištění rukou a domácností stejně účinné jako mýdlo a voda1. Dezinfekční prostředky obsahující kvartérní amoniové sloučeniny jsou vhodnější v nemocnicích, kde je potřeba intenzivní dezinfekce.

Pozor:

 • Vystavení tomuto pesticidu může být spojené s astmatem, dýchacími potížemi a podrážděním pokožky (nejčastěji u dětí). Proto je na štítku některých vlhčených ubrousků napsáno – umyjte si po použití ruce, což je bizarní, když jste si právě otřeli ruce něčím, co čistí a dezinfikuje.
TIP Místo běžných vlhčených ubrousků používejte čistě přírodní vlhčené ubrousky.

3. Fenol

Je bezbarvá chemikálie bez zápachu, která se používá při výrobě plastů. Díky dezinfekčním vlastnostem je častou součástí běžné domácí drogerie. Dezinfekční prostředky na bázi fenolu obvykle vyžadují ředění, než mohou být použity. Tento “krok navíc“ může vést k chybám při přípravě dezinfekce, protože není namíchaný správný poměr.

Pozor:

 • Fenol může dráždit pokožku, oči a nos.
 • Při dlouhodobém vystavení fenolu může vést k vážným zdravotním problémům jako je úbytek hmotnosti, průjem, problémy s krví a játry2.
 • Vdechování fenolu je více nebezpečné pro děti, jejichž plíce se stále vyvíjejí. Náhodné požití fenolu může vést k závažným zdravotním problémům jako je zvracení a letargie3.

4. Triethanolamin (TEA)

Je emulgátor, který se za určitých podmínek spojuje s dráždivostí, toxicitou a rakovinotvorbou. Podle vědeckých studií je bezpečný, pokud je ve složení povolený limit TEA a pokud se při výrobě dodržují určité procesy, aby se netvořily karcinogenní látky.

Pozor:

 • Bezpečný limit TEA ve složení je do 5 % pro produkty, které zůstávají na pokožce delší čas.

 

5. Syntetická parfemace

Pochází z petrochemického průmyslu a pro naše zdraví i přírodu představuje obrovský nápor. Jedna syntetická vůně totiž obsahuje desítky až stovky látek, se kterými si naše tělo ani životní prostředí neumí poradit.

Pozor:

 • Vybírejte si dezinfekční prostředky a antibakteriální gely s rostlinnými vůněmi ze 100% přírodních zdrojů (éterické oleje).
Více o syntetických vůních najdete v našem článku Skrytý zápach parfémů aneb velké srovnání přírodních a syntetických vůní

Alkohol (a jeho pro a proti)

Většina dezinfekčních prostředků obsahuje vysoké množství alkoholu, aby byly účinné. A to je v pořádku.

Dejte ale pozor na děti:

 • Alkohol může způsobit podráždění očí a kůže zejména u dětí a kojenců.

Pozor na účinnost pro dospělé:

 • Pokud je v dezinfekčním prostředku méně než 50 % alkoholu, schopnost zabíjet choroboplodné zárodky výrazně klesá.
 • Antibakteriální gely jsou účinné také proti virům (virucidní), pokud obsahují
  60 – 80 % alkoholu.

Ethanol

Je těkavá chemická sloučenina klasifikovaná jako jednoduchý alkohol. Je rozšířenou přísadou konvenčních i přírodních dezinfekčních prostředků a běžných vlhčených ubrousků.

Pozor při používání:

 • Pokud používáte dezinfekci s ethanolem na očistu ploch, používejte rukavice.

Závěrem

Škodlivých látek je v běžných dezinfekčních prostředcích a antibakteriálních gelech celá řada. Dále to jsou například ropné deriváty a syntetické emulgátory, které mohou dráždit pokožku a mít nežádoucí účinky na zdraví. Oproti tomu ekologické dezinfekční prostředky a antibakteriální gely obsahují přírodní složky, rostlinné vůně, pečující složky (aloe vera, tea tree, máta, eukalyptus…) a vzácné oleje. To poznáte především v současné době, kdy antibakteriální gely na ruce musíme používat i několikrát denně. Rozdíl na kůži pocítíte velice rychle. Poděkuje vám za to vaše tělo i příroda.

Přečtěte si článek Péče o ruce v době (koro)nové 

Prosíme, sdílejte tento článek dál, ať i další lidé dezinfikují bezpečným způsobem.

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno

 1. Dobrý den.
  Osobně jsem proti všem typům desinfekce a různých vlhčených ubrousků. Od té doby co začal covid, jsem ji použila asi jednou a hned jsem litovala, protože mi strašně vysušila ruce, které později i pálily. Vždy si vystačím pouze s mýdlem a vodou. Na veřejnosti se snažím ničeho nedotýkat a pokud musím, rozhodně si pak nesahám na obličej a ruce si umyji jakmile můžu. Dělám to tak celý život a jsem zdravá.
  Odmítám si dávat na ruce „tekutinu“ která je plná všemožné chemie…A samozřejmě úplně sterilní prostředí ať už okolní nebo na rukou z lidí dělá akorát „skleníkové lidi“ a je to spíše na škodu pro naši imunitu (když jsem byla dítě, jedla jsem písek, šťovík, občas i nějaký ten bordel z prstu a doteď jsem naprosto v pořádku) 🙂

  1. Dobrý den, Báro,
   moc děkujeme za Váš komentář. Mýt si pořádně a často ruce mýdlem a vodou je nejlepší varianta, pokud máte mýdlo, které nevysušuje ruce. 🙂
   Hodně lidí ale nemá takovou sebekázeň, aby si pak nesahali na obličej, nebo jsou na místech bez tekoucí vody, právě pro tyto případy se přírodní dezinfekce hodí.
   Přejeme tak silné zdraví jako doteď a ať se Vám ve všem daří.
   Za celý tým Econea.cz, Kateřina

 2. Taky mám ten názor, jako zdravotník desinfekci musím používat, ale jen v rukavicích, na holé ruce bych si desinfekci nedala, staré dobré mýdlo a voda jsou top

  1. Milá Jaroslavo,
   moc děkujeme za Váš komentář. Také máme nejraději mýdlo s vodou, ale ne vždy jsou po ruce. Proto píšeme i o přírodních řešeních. 🙂
   Pěkný advent Vám za celý tým Econea.cz přeje Katka.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..