Přečtete za: 5 min

Účinkuje antibakteriální gel proti virům? Pozor na častý omyl

Pryč jsou časy, kdy lidé za své nemoci a neduhy vinili zlé duše a démony. Dnes už díky pokroku medicíny a vědy moc dobře víme, že příčinou zdravotních obtíží bývají často bakterie a viry. Nekontrolované šíření druhých jmenovaných – titěrných cizopasníků – spojuje nyní jednotlivce a národy celého světa. A zatímco v dávných dobách se k prevenci a boji s tělesnými bolístkami používaly zaříkávadla a rituály, dnes vymýšlíme vakcíny, tasíme pilulky různých tvarů a chráníme se dezinfekčními prostředky. Protože právě prevence nákazy by měla být prioritou a různé dezinfekční, hygienické a antibakteriální přípravky se ze dne na den staly neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života, rozhodli jsme se jim věnovat tento článek.

žena s rouškou Nejdříve hodíme krátce očkem do časů minulých, kde vypátráme, jak vlastně dezinfekční prostředky vznikly. V následujících odstavcích se pak dozvíte odpovědi na nejčastější nejasnosti ohledně hygienických přípravků na ruce. Ujasníme si, které produkty účinkují i proti obávaným virům, jaké množství alkoholu je v dezinfekčních produktech dostačující a jaké nikoliv a na závěr si společně předvedeme nejefektivnější aplikaci dezinfekčních gelů. Připraveni?

Hippokrates si ještě vystačil s vínem

červené víno Že nemoc není trestem za spáchaný hřích, začal rázně šířit samotný otec medicíny, Hippokrates. Svým lékařským kolegům doporučoval čištění rány vínem nebo vařící vodou. Také Galén již nespoléhal na milosrdenství bohů a raněné gladiátory ošetřoval zásadně jen nástroji sterilizovanými varem. Středověk pak bohužel pokroku v tomto poli nepřál. Země sužovaly mory a zasažené prostory se často “očišťovaly” pouze ohněm. Zlom přišel v renesanci, kdy Denis Papin sestavil tlakový hrnec. Ano, právě “papiňák” poskytl lékařům první efektivní sterilizační metodu párou.1 Do běžné lékařské praxe a na operační sály se však sterilizace a dezinfekce šířily pomalu, průlom nastal až koncem 19. století.2

Dezinfekce jak ji známe dnes

antibakteriální gel Bylo to někdy kolem roku 1865, kdy Joseph Lister začal z komplikací při hojení ran podezřívat bakterie. K dezinfekci rukou i zranění tak používal poměrně agresivní kyselinu karbolovou.3 Až v roce 1965 spatřil světlo světa první, ke kůži šetrnější, prostředek na dezinfekci rukou na alkoholové bázi, jak jej známe dnes.4 Hygiena od těch dob nabrala zcela nový rozměr. A jak že taková dezinfekce vlastně funguje?

Zbraň hromadného ničení mikroorganismů

Ještě před několika týdny patřila téměř výhradně pouze do prostor nemocnic a výroben potravin. Dnes se pod vlivem aktuálních okolností dezinfekce prodrala i za dveře našich příbytků, kde nám dost možná bude dělat společnost ještě nějaký ten pátek. Je proto na čase se s ní lépe seznámit.

Za dezinfekci se obecně označuje ničení mikroorganismů pomocí chemických a fyzikálních (vysoká teplota, UV záření) metod.5 Dezinfekční látky či prostředky, které ji obsahují, se přitom aplikují na neživé předměty. Mikroorganismy ze živých tkání pak odstraňují takzvaná antiseptika. Tak zní oficiální terminologie. Tu však mnozí výrobci příliš nedodržují, ale o tom až za chviličku. Teď přejděme k jádru pudla – správné hygieně rukou!

Když je řeč o mikroorganismech…

… hovoří se zpravidla o jednobuněčných organismech, které nespatříme jinak než přes kukátko mikroskopu. Řadí se mezi ně převážně bakterie, patří sem ale také plísně, kvasinky, některé řasy a prvoci. Jsou schopni bleskového rozmnožování a šíření, vyskytují se proto téměř všude. Často tvoří kolonie a shluky a někdy také symbiotická společenství s jinými organismy.

Patří sem také viry?

vir Ano! I viry se řadí mezi mikroorganismy, ačkoli jsou spíše “neživé”. Jsou zpravidla o poznání menší než bakteriální buňky, objeveny proto byly až mnohem později. Viry jsou mikroorganismy nebuněčné. Nerostou, nedělí se a celkově nemohou vykonávat celou řadu biologických procesů, proto k tomu využívají služby hostitelských buněk.

Akce čisté ruce v době koronové

Infekční nemoci dýchacích cest se velmi snadno přenášejí kontaktem kontaminované ruky s ústy, okem nebo nosem. Klíčovým faktorem v prevenci nákazy Covidem-19 je tak důsledná hygiena rukou. Neustálým nabádáním k mytí rukou, na které jsme byli v dětství zvyklí od babiček, nás dnes skrze televizní obrazovky zásobují lékaři i politici. Ne nadarmo.

mytí rukou Podle některých výzkumů se člověk dotkne obličeje v průměru až 23krát za hodinu.6 Za předpokladu, že jsme během dne bdělí 16 hodin, se tak kontakt ruky s tváří vyšplhá nebezpečně blízko čtyřem stům! Bacilům a virům tak dáváme dennodenně hned stovky příležitostí proniknout do našeho organismu. Šíření nákazy může velice efektivně zabránit pravidelné a řádné mytí rukou mýdlem. Návody na správnou domácí očistu rukou proto s propuknutím pandemie zaplavily internet. Co když jste ale zrovna venku a mýdlo ani vodu nemáte na dosah?

Na scénu přichází antibakteriální gel

antibakteriální gel Na pultech obchodů se vyrojila celá řada přípravků pro hygienu rukou. Jak jsme si řekli výše, podle oficiální terminologie by se přípravky používané na pokožku měly správně nazývat antiseptické. Takový přívlastek potkáte na obalech ale jen zřídka. Nejčastěji je na lahvičkách přilípnutý poměrně rozporuplný název: “antibakteriální gel”. No jo, ale funguje i na viry?

Obecně vzato, většina takových přípravků působí na všechny mikroorganismy. Nezáleží přitom ani tak na tom, zda se jedná o bakterii, vir nebo jednobuněčnou řasu, ale na ochranném mechanismu (či obalu) daného mikrobu. Některé viry a bakterie jsou zkrátka odolnější než jiné. Nedejte se tedy klamat názvem.

Antibakteriální přípravky mohou být účinné také proti virům.

Faktickou efektivitu takových přípravků pak prokazují testy či zkoušky, případně se dá vyhodnotit podle deklarovaného složení. A to nás zavádí k otázce alkoholu. A nikoliv k tomu ke konzumaci. 🙂

laboratorní sklo Když alkohol pomáhá

Antiseptické gely, jejichž hlavní složkou je voda, mají obecně dobrý účinek proti bakteriím (jsou takzvaně baktericidní), ale proti virům (virucidní aktivita) působí poměrně málo. Oproti tomu antiseptické gely na alkoholové bázi, jejichž hlavní složkou je alkohol – ethanol nebo izopropylalkohol, mají velmi dobrý baktericidní a virucidní účinek.

Nejúčinnější je 60 – 80% koncentrace alkoholu.

 

antibakteriální gel OnlyEco
Antibakteriální gel na ruce OnlyEco se 70% podílem alkoholu

Alkohol narušuje stěny mikroorganismů (buněčné stěny a cytoplazmatické membrány bakterií a obaly virů), a tím je usmrtí. Nejefektivnější jsou přitom produkty s 60 – 80% koncentrací alkoholu, což potvrzuje i Světová zdravotnická organizace (WHO).7 Virucidní účinek takových produktů je často deklarován i pro chirurgické použití, které má mnohem přísnější kritéria než použití pro „běžnou“ hygienu rukou.

Celých 70 % alkoholu obsahuje například tento gel na ruce od polské přírodní značky OnlyEco. Působí jako účinná dezinfekce s antibakteriálními, antivirovými i protiplísňovými schopnostmi. Vhodný je pro celou rodinu a z 98 % je složený z přírodních ingrediencí. Přídavek glycerinu a výtažku z aloe vera se navíc stará o hydrataci pokožky a i při častém používání ji nezanechá vysušenou.

 

ruka Abychom si to hezky shrnuli. Víme už tedy, že název hygienického prostředku není směrodatný, záleží na jeho složení. Také antibakteriální gel tedy může zatočit s viry. Jasná je už také ideální koncentrace alkoholu v produktu, která činí 60 až 80 %. Taková koncentrace alkoholu přitom není samozřejmostí, spousta konvenčních výrobků na trhu obsahuje této aktivní látky méně, než by měla. Při výběru hygienického gelu proto čtěte složení a zabrejlete především na obsažené procento alkoholu. Antiseptické gely v naší nabídce jsme řádně proklepli za vás a toto důležité kritérium u všech viditelně uvádíme. Při používání dezinfekčních prostředků na ruce má na účinek ale velký vliv ještě jeden aspekt. Správný způsob aplikace.

Na co si při používání antibakteriálních gelů dát pozor?

  1. žena s nataženýma rukama Neaplikujte jej na příliš znečištěné ruce. Přípravek se totiž naváže na nečistoty a nemusí pak už “dosáhnout” na všechny patogeny, tedy viry a bakterie.
  2. Nanášejte ho v dostatečném množství. Ruce by po aplikaci gelu měly být rovnoměrně vlhké, a to po celou dobu působení, tedy nejméně 15 vteřin.8
  3. Při výběru gelu hledejte vysoký obsah přírodních ingrediencí. Konvenční dezinfekční gely často obsahují dráždivé syntetické složky, vsázejte proto i v těchto náročných dnech raději na ověřené výrobce přírodních produktů. Ve složení hledejte také zvláčňující rostlinné výtažky nebo glycerin, které pomohou předejít vysušování kůže.
  4. Pokožku rukou opečovávejte více než kdy jindy. Při pohledu dolu na své ruce možná víte, kam míříme. Časté používání dezinfekcí na bázi alkoholu může vysušovat pokožku. Jenže takový narušený kožní film není nic jiného, než otevřená cesta pro patogeny. Po návratu domů proto dodejte svým namáhaným dlaním a prstům hydrataci a výživu. Parádní výběr přírodních rozmazlovačů rukou najdete třeba tady.
  5. látkové roušky Pamatujte, že dezinfekční prostředky jsou jen pomocným doplňkem. Antibakteriální gely aplikujte pouze lokálně, tedy na ruce. Kromě škodlivých bakterií a virů totiž likvidují i užitečné bakterie – přirozený mikrobiom pokožky. Ta se pak stává podrážděnou, a tedy méně odolnou vůči proniknutí patogenů. Antibakteriální přípravky používejte tedy pouze jako doplněk základních hygienických návyků a dalších doporučených opatření proti koronaviru (nošení roušek, vyhýbání se kontaktu s kontaminovanými předměty, apod.).

Teď už o dezinfekčních gelech víte vše potřebné. Doufáme, že jsme vás v této nelehké době alespoň o kousek přiblížili k bezpečnějšímu životu. V Econea.cz pevně věříme, že společnými silami tyto nevšední dny brzy překonáme. Pokud ve vaší zelené domácnosti něco chybí nebo hledáte způsoby, jak podpořit imunitu, přichystali jsme na našem e-shopu celý regál s nejžádanějšími přípravky aktuálních dní. Kromě roušek, doplňků stravy a přírodní kosmetiky i drogerie tam samozřejmě najdete také celou řádku antibakteriálních gelů.

Prosíme, sdílejte článek se svým okolím. Ať pomůže k čistým rukám a většímu bezpečí co nejvíce lidem:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..