Přečtete za: 4 min

Jak mít své dny více zelené?

Jak prožívat menstruaci přirozeleněji?

Menstruace je přirozenou součástí života ženy. Její začátek ukazuje, že dívka dospívá v ženu, její konec označuje, že žena přechází do nové fáze svého života – mateřství nebo konce plodné fáze. I když se na nás upoutávky na menstruační pomůcky hrnou ze všech stran, je i v naší takzvaně “moderní” společnosti ženský cyklus stále tabu. Stačí si vybavit reklamy na jednorázové vložky s modrou tekutinou ze zkumavky a další pohledy zkreslující menstruační realitu. Není proto divu, že je toto téma mnohdy tabu i mezi samotnými ženami. Pojďme ho společně trochu zbořit.

Proč je menstruace stále tabu

Protože při ní teče krev a protože se dotýká tématu plodnosti a tím i lidské sexuality. Podívejme se na obě tato témata:

 • Krev je sice naprosto zásadní tekutina (tkáň) v našem těle, ale v naší společnosti ji moc nevidíme, pokud tedy nejsme třeba řezníci, sestřičky na odběrech, doktoři nebo milovníci krvavých filmů.
 • Hormonální antikoncepce zamíchala ve 20. století plodnými kartami.
  Hormonální antikoncepce zamíchala ve 20. století plodnými kartami.

  Plodnost je sice základem života, ale v naší “civilizované” společnosti se o ní málo mluví. Česká republika to s (ne)plodností dotáhla dokonce tak daleko, že před pár lety obsadila prvenství v nejnižší míře porodnosti1 na celém světě.

  Do současné míry plodnosti zasáhly a zasahují i u nás i ve světě, například:

  • studium a kariéra žen,
  • možnost cestovat,
  • androgynní a unisex vzhled v módě a filmu,
  • antikoncepce,
  • kult štíhlosti,
  • omezení různých náboženství.

Menstruace ve 4 základních táborech

Táborů je jistě víc, toto berte jako základní rozdělení pro snadnější orientaci v mnohem rozsáhlejším tématu. 😉 Je odpozorované na základě sociálních bublin v mém okolí, můžete mít tedy naprosto odlišné pozorování, zkušenosti i názor.

Tábor první

Tyto ženy zvládají náročné pozice, rodinu i péči o domácnost
Tyto ženy zvládají náročné pozice, rodinu i péči o domácnost.

Jede v zajetých kolejích předchozí generace. Československá žena musela od roku 1948 chodit povinně do práce, menstruace nemenstruace, rodina nerodina. Ženy v tomto táboře jsou zaměřené na výkon, výsledky, jsou super schopné, pracovité a samostatné. Zvládají náročné pozice, rodinu i péči o domácnost. Na větší prožívání menstruace není čas, klid ani prostor.

„[…] české ženy jsou absolutně úžasné. A že jsem viděla ženy v různých zemích, v Americe, v Kanadě, v Japonsku, v Anglii, ale to bych musela fakt hrabat, abych našla takovou, která zvládne uklidit, uvařit, pracovat, vychovávat děti a vypadat perfektní […].“ 2 Rostya Gordon-Smith

Tábor druhý

Tyto ženy se vydávají hledat své ženství
Tyto ženy se vydávají hledat své ženství.

Se z různých důvodů vydává hledat své ženství. Na našem trhu stoupá poptávka ze strany žen po různých akcích a rituálech naživo i online – ženské kruhy, “červené stany”, přechodové rituály, kurzy i online programy. Můžeme si všimnout, že se téma ztraceného nebo znovunalezeného ženství objevuje v posledních letech ve filmech, pohádkách a knihách 3

„Menstruace je dar, se kterým se můžeš naučit kouzlit.“4 Lilia Khousnoutdinová

Tábor třetí

Tyto ženy berou menstruaci jako běžnou každoměsíční událost.
Tyto ženy berou menstruaci jako běžnou každoměsíční událost.

Sem patří ženy, které se neženou ani za kariérním žebříčkem, ani nijak zásadně nehledají své ženství. Menstruaci berou jako běžnou každoměsíční událost, která k životu ženy zkrátka patří. Nic víc, nic míň.

„Každý měsíc žena dostává signál, že je zdravá.”5 Katarína Baniariová

Tábor čtvrtý

Tyto ženy znají své rozdílné fáze cyklu. "Používají" je podle svých potřeb.
Tyto ženy znají své rozdílné fáze cyklu a „používají“ je podle svých potřeb.

Sem patří ženy, které znají svůj cyklus a ví, jak se během 4 základních fází proměňují jejich schopnosti, nálady, talenty, chutě na jídlo a mnohé další věci. S těmito znalostmi si pak nakládají podle svých potřeb a přání.

[…] moje zkušenost je, když (ženy) objeví své měnící se schopnosti, už si zamilují i premenstruační a menstruační fázi a jsou v pohodě […].” 6 Dana-Sofie Šlancarová

Určitě jsou další „tábory“ a jistě jsou také ženy bez nich, které si prošlapávají svou vlastní cestu.

👉 Očíhnout zelené poklady od Snuggs

Revoluce v menstruaci

Na trhu je dnes mnoho menstruačních pomůcek bez škodlivých látek.
Eko menstruační pomůcky bez škodlivých látek.

V posledních letech ví stále více českých žen o ekologických jednorázových vložkách a tamponech bez škodlivých látek, menstruačních kalíšcích a pratelných látkových vložkách. Je tady ale ještě jedna příjemná a ekologická možnost – menstruační kalhotky Snuggs. Ty založila Linda Švejdová, která chce ženám dopřát co nejpřirozenější dny během menstruace a zároveň chce ulevit planetě od odpadu z běžných jednorázových menstruačních pomůcek.

Detaily k “zeleným” menstruačním pomůckám najdete v našem článku Intimní hygiena – Co vám běžní výrobci o dámských potřebách neřeknou

Jak se dělá revoluce v Čechách

Spoluzakladatelé Snuggs, Linda Švejdová a Tomáš Zahradník, přizvali ke spolupráci specialisty na materiály a nanotechnologie a zlaté české ručičky. Prototyp kalhotek pak nechali testovat ženy až do úplného vyladění. Díky tomu vznikly revoluční české menstruační kalhotky. Jaké jsou a co umí?

 • Vysoce savé, nepropustné, tenké a pohodlné.
 • Menstruační krev zadrží 8-10 hodin.
 • Vypratelné (vydrží 1 až 2 roky) a ekologické.
 • Antimikrobiální = účinně zamezují přemnožení bakterií a vzniku zápachu.
 • Z kvalitních high-tech materiálů.
 • Spojují přirozenost a odbornost.
 • Vznikají lokálně a eticky v ČR.
 • Certifikované OEKO-TEX standardem.

2 druhy kalhotek Snuggs

K dostání jsou menstruační kalhotky ve dvou variantách.

Snuggs pro slabou a střední menstruaci

Snuggs pro střední a slabou menstruaci
Snuggs pro střední a slabou menstruaci

Můžete je nosit jako plnohodnotnou náhradu místo vložek a tamponů, pokud máte slabou a střední menstruaci. Se silnou menstruací doporučujeme Snuggs pro silnou menstruaci, nebo použít Snuggs pro slabou a střední menstruaci jako „pojistku“ při nošení kalíšku nebo používání tamponu.

 

Snuggs pro silnou menstruaci
Snuggs pro silnou menstruaci

Snuggs pro silnou menstruaci

Jsou vhodné pro silnou menstruaci nebo ve dnech, kdy máte menstruaci silnější. Pozor – nejsou vhodné pro extra silnou menstruaci, v těchto dnech doporučujeme použít kalhotky jako pojistku ke kalíšku nebo tamponu.

Co na ně říkají ženy?

Zákaznice:

Co říkají zákaznice na Snuggs?
Co říkají zákaznice na Snuggs?

„Vše naprosto v pohodě. Zkoušela jsem 2. a 3. den menstruace. Nemám silnou, ale vydržely bez problémů celou pracovní dobu.”

„Kalhotky jsou velmi pohodlné, zadrží velké množství krve. Překvapilo mě, jak snadno jde krev z kalhotek vymýt.”

„Ze začátku obavy, zda si mohu sednout a nedojde k „nehodě“, ale pak už to bylo v pohodě. 🙂 Nikde nic, žádná skvrna, takže velká spokojenost.”

Žena z týmu Econea.cz

„Je potřeba si chvíli zvykat a naučit se jim věřit. Ale důvěra pak stojí opravdu za to. Krásně sednou, neprotékají a nedřou.  Péče o kalhotky je naprosto jednoduchá a pokud netrpíte extra silnou menstruací, ani nepoznáte, že je máte.  Při prvních dnech se můžete cítit lehce v mokru ve srovnání s tampóny, ale od třetího dne jsou k nezaplacení. Šetří přírodu, tělo i nervy.  A já jsem ve vnímání sebe sama zase o kousek dál.” Leňa, krotitelka sociálních sítí

Jak pečovat o Snuggs
Jak pečovat o Snuggs

Snuggs dávají svobodu dělat během menstruace cokoli chcete.
Snuggs dávají během menstruace svobodu.

Ať už patříte do některého z odpozorovaných “táborů”, nebo máte úplně jiný recept a přístup (např. trénujete nebo už ovládáte volnou menstruaci), Snuggs nabízí variantu pro všechny ženy. Vytvořili moderní “černý stan”, který je přenosný. Máte ho všude s sebou – při pracovních schůzkách, sportu, tanci, péči o děti nebo při nabírání sil pod peřinou. Pro některé ženy může být plnohodnotnou náhradou ekologických vložek a tamponů, pro jiné pojistkou ke kalíšku nebo pomůckou k praktikování volné menstruace.
Důležité je si připomínat, že každý přístup k menstruaci, ve kterém se cítíte na duši, na těle i v mysli dobře, je správně. Protože je váš.

Prosíme, sdílejte tento článek, ať pomůže dalším ženám k přiro(zele)nější menstruaci:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..