Diskuze a zkušenosti: 15 x komentováno Přečtete za: 6 min

Nikde nic nešustí a neprotéká. Menstruační kalhotky Snuggs prolamují tabu

Snuggs

“Dostala jsem to”. “Máš svý dny?” “Jo, mám krámy.” Jak je možné, že slovo  menstruace  tolika lidem nejde přes pusu? Vyřadili jsme ho ze svého slovníku, podobně jako čarodějové z Harryho Pottera přestali vyslovovat jméno “Vy-víte-koho”. U obávaného černokněžníka Lorda Voldemorta za to mohly krutosti, které napáchal. Proč se ale bojíme mluvit o menstruaci? Je běžnou součástí života většiny žen. A každý měsíc se dotýká nejen něžného pohlaví, ale v různé intenzitě také jejich mužských poloviček, kolegů či partnerů.

menstruační kalhotky Snuggs
To jsou ony, menstruační kalhotky Snuggs!

Stejná otázka vrtala hlavou i Lindě Šejdové. Začala tabuizované téma diskutovat se svým okolím a aby zpříjemnila prožitek dívek a žen z menstruace, rozhodla se rozvířit stojaté vody hygienických pomůcek pratelnými menstruačními kalhotkami Snuggs.

Ženám dodávají pocit bezpečí a pohodlí, vrací je k přirozenosti a navíc brojí proti neekologických jednorázovým tampónům a vložkám. Chcete o nich vědět víc? Pak pokračujte ve čtení. V tomto článku zkusíme přijít na kloub studu, který v naší společnosti menstruaci zahaluje. Detailně si představíme neobyčejné kalhotky Snuggs, které toto tabu prolamují. A na závěr se octneme v deseti (někdy dost prekérních) situacích, ve kterých nás Snuggs podrží.

Tabu bobtná už v lavicích základky

žena s bolestí břicha Ženy, kolikát jste se z tělocviku na základní škole omluvily kvůli bolestivé menstruaci? Mockrát? A kolikrát jste pravý důvod bolestí přiznaly? Ani jednou? Nejste v tom samy. Většina dívek se ve své dny z tělocviku omluví pod záminkou nachlazení nebo migrény. Pokud by přiznaly barvu, riskovaly by posměch spolužáků, někdy dokonce i učitelů. Ze stejného důvodu zažívá bezpočet dívek pocit studu a trapnosti i ve školních lavicích. Pamatujete si ten nepříjemný pocit nervozity z toho, že vás při vytahování vložky z batohu přistihne některý ze spolužáků? Mnoho žen ano a prožívá ho i nadále, v pracovním prostředí. Tabu kolem menstruace tak tiše bobtná už na základní škole a provází nás i v dospělosti.

Olej do ohně přilévají média

modrá tekutina Ani v reklamním slovníku slovo menstruace jen tak nenajdete. Ve světě marketingu mají ženy (někdy i muži) “své dny”. A krev? Ta se v reklamách nahrazuje podivně modrou tekutinou. Jak to, že pohled na tričko umazané krví v reklamě na prací prášek lidé ustojí, ale zakrvácená vložka je tabu a nesmí spatřit světlo světa?

👉 Očíhnout zelené poklady od Snuggs

A tak se za menstruaci stydíme

girl 863686 1920 e1573219272143 Tabu kolem menstruace vzniká na mnoha různých frontách. Kultura, společnost, ve které žijeme, případně i náboženské vyznání nás svými nepsanými pravidly nutí o menstruaci mlčet a často ji i spojovat se silně negativními pocity. A tak ji tajíme. Před světem předstíráme, že neexistuje, ačkoli ji někdy velice intenzivně pociťujeme. Je to tak správně?

Podle Lindy Šejdové ze Snuggs rozhodně ne…

ženy tanec Také někteří odborníci poukazují na to, že takové tabuizování může u žen vyvolat pocit méněcennosti a ovlivňovat ženskou psychiku i sexualitu.1

Linda proto adresovala největší obavy, které ona sama při své menstruaci pociťovala. Chtěla své dny prožívat sebejistě, bez pocitu studu a v pohodlí. Nechtěla se strachovat, že krev proteče skrz oblečení, nebo že ucítí zápach. U dostupných menstruačních pomůcek to ale nenacházela.

A tak vznikly kalhotky Snuggs!

Menstruační kalhotky na zahraničním trhu již nějaký ten pátek existují. Linda se s nimi setkala při svých cestách a hned je vyzkoušela. Koncept ji nadchl, ale několik zásadních věcí jí vadilo.

 • Kalhotky Snuggs
  Snuggs Linda s Tomášem vyladili podle těch nejvyšší nároků žen

  Většina výrobců totiž dosahuje nepropustnosti vrstvením různých materiálů. Kalhotky pak ale téměř vždy obsahují také igelit. Ten ale kromě tekutin nepropustí ani vzduch, což není ze zdravotního hlediska optimální.

 • Absorpční vrstva kalhotek je u běžných menstruačních kalhotek příliš tlustá, a kalhotky tak nejsou pohodlné.
 • V České republice se nedaly sehnat. Musela si je nakupovat za hranicemi nebo si je nechala poslat po známých.

Podnikavá Linda se rozhodla všechny mouchy vychytat. Na pomoc si přizvala Tomáše Zahradníka, který se stal spoluzakladatelem firmy. Společně s odborníky přes nanotechnologie z Technické univerzity v Liberci na vývoji pracovali přes rok, až vznikl první prototyp kalhotek. Ten nějakou dobu prodávali pouze za výrobní cenu a shromažďovali odezvy a návrhy na úpravy přímo z “terénu”, od prvních zákaznic. Co z jejich velkého úsilí nakonec vzniklo? Ryze české a unikátní menstruační kalhotky Snuggs.

Spoluzakladatelé Snuggs
Linda Šejdová a Tomáš Zahradník, spoluzakladatelé Snuggs

Vypadají jako klasické kalhotky, dokáží ale mnohem víc

Střih kalhotek je jednoduchý a elegantní a od běžného spodního prádla se na první pohled nijak neliší.

Menstruační kalhotky Snuggs
Kalhotky Snuggs od klasického spodního prádla téměř nerozpoznáte

První varianta, kterou Linda s Tomášem představili světu, je určena pro ženy se střední nebo slabou menstruací. Druhý typ pak udrží v suchu ženy se silnou menstruací. Pokud si tedy žena vybere vyhovující druh kalhotek, plnohodnotně jí nahradí jednorázové hygienické pomůcky. Navíc stačí, když si kalhotky vymění jedenkrát za den, po 6 až 12 hodinách, zkrátka podle potřeby. Skvělé je, že se po použití kalhotky nemusí nijak dezinfikovat. Stačí je jednoduše vyprat, ručně nebo v pračce, usušit (klidně i v sušičce) a jsou znovu připravené. Testované byly na 50 pracích cyklů a měly by tedy posloužit 1-2 roky.

Tip: Většina žen si pořizuje několik kousků, aby je mohla během svého cyklu střídat a nemusela každý den prát.

instruktáž k praní kalhotek

Opravdu nepropustí?

Zdravotně nezávadné složení potvrzuje certifikace OEKO-TEX standard.
Na první pohled a omak vás možná zarazí, že absorpční část kalhotek je opravdu slaboučká, konkrétně pouhých 1,5 mm. Jak to, že neproteče? Může za to funkční vrstva z high-tech materiálů s nanovlákny. Funguje to podobně jako u sportovního oblečení. Kalhotky díky ní dokáží absorbovat až dvakrát tolik, co klasická vložka, nebo třikrát víc než tampón. Materiál tedy krásně saje a navíc nepropustí ani kapičku. Tentýž používají například i hasiči, tak si představte, na jaký nápor je zvyklý. Zároveň je však paropropustný a intimní oblast tak může “volně dýchat”.

absorpční vrsty Snuggs

Na trhu se kalhotky objevily letos v březnu a Lindě s Tomášem zákaznice skoro utrhaly ruce. Za pouhých sedm měsíců je tak již používají tisíce spokojených žen. Přesto ve Snuggs neusínají na vavřínech a neúnavně pracují na vývoji dalších variant. Nově jsme do virtuálních poliček na našem e-shopu vyskládali také superabsorpční variantu kalhotek pro ženy se silnou menstruací. Kalhotky v budoucnu dostanou také tři různé střihy a kromě černé barvy přibude i oblíbená béžová.

České srdce a světová duše ekologa

Snuggs je značka ryze česká. Nejen, že za ní stojí dva mladí a moc šikovní Češi, ale i veškerá výroba probíhá v našich luzích a hájích. A co víc? Kalhotky jsou do poslední nitky ušité z lokálních materiálů. Ve Snuggs se pilně zabývají také složením těla kalhotek. Šít ho postupně chtějí z šetrnějších materiálů, jako je například lyocell či bambus.

menstruační kalhotky Snuggs
Kalhotky Snuggs ušetří hromadu odpadu z jednorázových pomůcek

Kromě toho adresují další ekologické téma. Velice palčivé a globální. Víte, jakou stopu za sebou zanechávají jednorázové menstruační pomůcky? Jen v Evropě každý rok skončí na skládce odpadu 10 miliard klasických tampónů a vložek. Odhaduje se přitom, že průměrná žena za svůj život spotřebuje 12 tisíc vložek a tampónů a utratí až 100 tisíc korun. Udržitelnost dostala proto ve Snuggs hlavní slovo. Díky těmto kalhotkám můžete objem svého hygienického odpadu výrazně snížit, ušetříte totiž až 240 klasických jednorázových vložek a levněji to vyjde i vaši peněženku.

10 situací, ve kterých vás kalhotky Snuggs nenechají ve štychu

kalhotky Snuggs
Pohodlné a elegantní menstruační kalhotky Snuggs

My v Econea.cz jsme ze Snuggs zkrátka nadšení. Variantu pro střední a slabou menstruaci jsme (Econeácké ženy) samozřejmě vyzkoušely na vlastní kůži. Kromě krásného pocitu volnosti nás asi nejvíce baví, v kolika různých situacích se na ně můžeme spolehnout. Poslouží jako:

number 3023921 1920 e1573220788143 Plnohodnotná náhrada vložek a tampónů. Máte-li slabou a středně silnou menstruaci, můžete kalhotky nosit 6-12 hodin, bez nutnosti jiné hygienické pomůcky. Ten pocit volnosti je k nezaplacení!

“Vše naprosto v pohodě. Zkoušela jsem 2. a 3. den menstruace. Nemám silnou, ale vydržely bez problémů celou pracovní dobu.” Zákaznice Snuggs

číslo dva Pojistka proti protečení tampónu či kalíšku. U silné menstruace skvěle poslouží jako „pojistka“ při použití tampónu nebo menstruačního kalíšku, případně je noste ve dnech, kdy máte menstruaci již slabší.

“Cítila jsem, že mi protéká kalíšek a možnost jít na toaletu jsem měla asi až za 3 hodiny. Kalhotky to v pohodě zvládly. Někam se v nich ta krev ztratila. Pořád jsem měla pocit, že proteču skrz kalhotky, ale nic takového se nestalo. Byla jsem fakt nadšená.” Zákaznice Snuggs

číslo tři Místo slipové vložky v posledních dnech menstruace. Při slabé menstruaci žena často vyplýtvá množství tampónů nebo slipových vložek na pouhé “špinění”. A to jen proto, že chce mít jistotu. Kalhotky Snuggs v takovém případě ušetří spoustu jednorázového odpadu.

snuggs
Kalhotky Snuggs dodají sebejistotu za jakékoli situace

číslo čtyři Pohodlná ochrana přes noc. Pokud je vaše krvácení slabé nebo střední intenzity, můžete kalhotky bez obav z ušpiněného prostěradla nosit i na noc.

číslo pět Diskrétní záchrana při první menstruaci. Skvěle poslouží dívkám, které začínají menstruovat. První měsíčky jsou často slabé, kalhotky tak mohou použít jako plnohodnotnou náhradu vložky nebo tampónu. Navíc jsou diskrétní, a dívky se tak nemusí trápit s nepříjemným schováváním vložky nebo tampónu po kapsách.

číslo šest Sichr při volné menstruaci. Pokud praktikujete volnou menstruaci, i zde kalhotky poslouží skvěle jako „pojistka“.

číslo sedm Pomůcka při inkontinenci. Samozřejmě záleží na míře inkontinence. Pokud je spíše slabší, jsou skvělou pojistkou. Ženy se cítí v suchu a bez obav.

číslo osm Pomoc pro maminky v šestinedělí. Kalhotky se hodí i v období po porodu, pokud jsou očistky již slabší.

produkt 1 4 e1573222361867
Menstruační kalhotky Snuggs pro střední a slabou menstruaci k dostání v šesti velikostech

číslo devět Jistota během cestování. Pokud vás čeká cesta, ať už letadlem, autobusem či vlakem, vyměňování kalíšku nebo tampónu se může proměnit v nelehký úkol. Menstruační kalhotky jsou proto na cesty ideální.

“Kalhotky jsem použila dvakrát během menstruace – jednou na dlouhou noc při střední menstruaci a podruhé na let a cestování při končící slabé menstruaci. Obojí mi vyhovovalo, a kalhotky tak budu chtít v těchto podobných situacích nadále.” Zákaznice Snuggs

number 3023921 1920 e1573220788143 nula
Před začátkem menstruace.
Každá žena je jiná a zatímco některé vědí na hodinu přesně, kdy menstruace propukne, jiné tápou a často je zastihne nepřipravené. Kalhotky vám tedy dodají jistotu i v den, kdy očekáváte začátek cyklu.

“Kalhotky jsou super. Připadají mi úplně nejlepší na první den, kdy očekávám menstruaci, a když mám vaše kalhotky, nemusím furt lítat na záchod kontrolovat, jestli už to přišlo.” Zákaznice Snuggs

Cesta k přirozenosti může vést i přes kalhotky

kalhotky Snuggs
Menstruační kalhotky Snuggs vás vrátí k přirozenosti

No řekněte, co víc si žena ve své dny přeje než pohodlí, jistotu a…  tabulku čokolády? Zdá se, že kromě poslední položky se menstruační kalhotky Snuggs o vše postarají.

Sympatické nám je také to, že Snuggs nepředstavují jen hygienické pomůcky. Zosobňují také důležitý projekt, skrze který chtějí jeho zakladatelé šířit osvětu o laskavosti a lásce k vlastnímu tělu. Ve spolupráci s odborníky se budou věnovat psychickému zdraví dívek i ženským onemocněním. Postupně tak chtějí prolamovat tabu, která se v této oblasti vytvořila, a pomoci tak ženám na cestě k přirozenosti, sebevědomí a příjemnějšímu prožitku z menstruace.

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Možná Snuggs pomůže k příjemnější menstruaci i dalším ženám:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 15 x komentováno

 1. Dobrý den,
  kalhotky jsem objednala sobě i dceři. Je potřeba mít dvoje pro případ sušení vypraných kalhotek. Myšlenka je super a kalhotky jsou ideální pro první dny , kdy je slabší menstruace. Bohužel mi nesedí střih, kalhotky mi sjíždějí, střih nesedí na širší boky. Když jsem si vzala sukni, musela jsem kalhotky přidržovat rukama, protože pořád sjížděly. Mrzí mě to, protože pořizovací cena nebyla nízká a myšlenka je úžasná. Teď nevím jak je nosit, velikost odpovídala.

  1. Dobrý den, Vendulo, moc děkujeme za komentář. Mrzí nás, že vám kalhotky střihem nesedí. Každá jsme jiná a stejně jako u klasického spodního prádla se i tady může stát, že některým křivkám padnou lépe, jiným hůře. Obraťte se ale prosím na naši zákaznickou péči na info@econea.cz, určitě pro vás vymyslí nějaké řešení. 🙂 Dobrou zprávou je, že ve Snuggs už pilně pracují na nových střizích a barvách a brzy spatří světlo světa i varianta pro silnou menstruaci.

   Mějte se moc hezky,
   za celý e-shop zdraví Tereza

 2. Dobrý den,
  prosím jak poznám velikost?
  Píšete, že velikost M odpovídá šíři boků 88 – 96 cm.
  Které místo tím máte na mysli? Místo boků jakoby pod pasem ( tam kde končí vrch kalhotek) nebo kyčle (nejširší místo) ?
  Jak hodně se poddají nebo jak hodně jsou elastické?
  Děkuji moc za odpověď.
  Petra

  1. Dobrý den, Petro,
   šíře boků se měří v nejširším místě, tedy přes kyčle, jak píšete. Kalhotky trochu elastické jsou, ale pokud váháte mezi dvěmi velikostmi, určitě doporučujeme zvolit raději tu větší.

   Případně se můžete obrátit na naše oddělení rozmazlování zákazníků, kde vám mé milé kolegyně rády poradí. Přes e-mail: info@econea.cz, nebo zavolejte: +226 633 542.

   Mějte se hezky,

   Tereza z Econea.cz

 3. Jsem nadmíru spokojená. Mám postiženou dceru pro kterou jsou kalhotky vynikající. Objednávám ještě jedny na výměnu. Děkuji za skvělý nápad a vynález pro ženy. Úžasné!!!

  1. Dobrý den, Renato!
   Moc nás těší, že vaší dceři kalhotky vyhovují a že jste spokojené. Souhlasím, je to skvělý vynález, který ženám dokáže opravdu usnadnit život.

   Mějte se moc hezky,

   Tereza z Econea.cz

 4. Dobrý den,
  ráda bych věděla, jestli tloušťka kalhotek pro silnější menstruaci je také 1,5 mm nebo je větší, případně o kolik?
  Děkuji, Lenka

  1. Moc Vás zdravím, Lenko!
   Tloušťku jsme přeměřili a část klahotek, která nahrazuje vložku, má 2 mm. Je tedy o půl milimetru silnější než u kalhotek pro slabší a střední menstruaci. Při nošení je pocitově znát, že jsou určeny na větší „zátěž“ než druhá verze kalhotek. Stále jsou ale velice pohodlné a s komfortem při nošení klasických vložek se to snad ani nedá srovnávat.

   Mějte se krásně,

   Tereza z Econea.cz

  1. Dobrý den, Adélo!
   Ano, kalhotky můžete používat také v šestinedělí, v článku to zmiňujeme. 🙂 Varianta kalhotek pro slabší a střední menstruaci se hodí spíše, když jsou očistky již slabší.

   Mějte hezký den,

   Terka z Econea.cz

 5. Dobrý den, stále moc nerozumím velikostní tabulce. Šíře boků = nejširší místo, tedy místo přes zadek nebo je to místo, kde je po obléknutí obvod vrchní části kalhotek? Moc děkuji za odpověď. 🙂

  1. Krásný den,
   měřte opravdu v nejširším místě – tedy „přes zadek“. 🙂

   Ať Vám Snuggs dobře slouží, moc zdravím,

   Terka z Econea.cz

 6. Dobrý den,

  v první řadě, velice zajímavý článek a děkuji za něj! 😉

  Pořád mi však v hlavě hlodá otázka, zda menstruační kalhotky vyjdou finančně lépe, jak píšete v článku. Nedokážu pochopit, jak spolu jednotlivá čísla souvisí a jak jste na daná čísla přišla. Ráda bych, kdybyste mi mohla tyto čísla vysvětlit a třeba mi pomoci přijít na to, zda opravdu vyjdou kalhotky finančně lépe než běžné vložky. 😉

  Děkuji.

  S pozdravem,
  Lucie

  1. Krásný den, Lucie!
   Jsem moc ráda, že se Vám článek líbil. 🙂 Na počty a čísla můžete mrknout v tomto článku, kde jsme dali dohromady tabulku se srovnáním jednotlivých variant intimních pomůcek.

   Mějte se moc hezky,

   Terka z Econea.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..