Přečtete za: 4 min

RECENZE: Sonett prací gel na bílé a barevné prádlo: Test skvrn. Je přírodní gel na praní účinný?

1290x450px blog recenze sonett

Může gel z rostlinných mýdel prát stejně dobře jako běžné prací gely s průmyslovým základem? Na tuhle otázku vám odpoví moje zkušenosti s gelem Sonett. Vyzkoušela jsem variantu s levandulovou vůní.

Tato recenze miluje svobodu a upřímnost. Je tedy nezávislá a do jejího obsahu jsme nezasahovali. Produkty k testování jsme poskytli zdarma a ačkoli jsme čas za sepsání recenze odměnili honorářem, její vyznění bylo mimo naši kontrolu.

Martin z Econea.cz

Co je Sonett prací gel na bílé a barevné prádlo?

Jednoduše řečeno: prací gel. Ale stoprocentně odbouratelný, takže po praní s tímto gelem nezůstanou v odpadní vodě žádná nerozložitelná rezidua (zbytky). A nejen v odpadní vodě – dokonce ani na prádle, kterému byla dopřána očista Sonett gelem.

V čem je to výhodné? Především ekzematici, astmatici, miminka, batolata a taktéž domácí mazlíčci nejsou drážděni zbytečnou umělou chemií. To se týká nejen pokožky, ale i sliznic, očí a dýchací soustavy, neboť rezidua z praní zůstávají jak v samotném oblečení, tak se dostávají i do vzduchu. Když jsou těmi rezidui rostlinná mýdla a silice, tělo si s nimi většinou a bez námahy poradí.

Rychlé shrnutí

Prací gel od německého výrobce Sonett s vůní levandule je příjemně vonící gel, jehož vůně zůstane na prádle i po usušení. Sonett gel má o něco řidší konzistenci než konvenční prací gely, z vůně ihned poznáte, že jde o čistě přírodní aroma.

Pere skvěle, srovnatelně s konvenčními pracími gely. V testu skvrn uspěl na výbornou.

Určen je na všechny typy tkanin, pro teplotu praní od 30 do 95 stupňům na bílé prádlo od 50 do 95 stupňů. Takže poměrně univerzální prostředek. Prát s ním můžete jak v pračce, tak i v rukou. Výrobce garantuje 100% odbouratelnost, ale i BIO původ použitých surovin (což v drogerii až tak běžné není). Všechny složky jsou rostlinné. Najdete tu především mýdlo ze slunečnicového či řepkového oleje v BIO kvalitě. To samo o sobě znamená, že gel je určen především do měkké vody.

SONETT praci gel 2

Balení

Na recenzi jsem dostala 5 flaštiček gelu o objemu 120 ml. Jedna flaštička vychází na 1–2 prací dávky, podle typu prádla, vody a ušpinění. Gel můžete pořídit:

 • ve velkém balení 10 l,
 • ve středně velkém 5 l,
 • v menším balení 2 l.

Gel se dodává buď v lahvi, nebo v kanystru – podle objemu. Balení v tom nejmenší provedení, které jsem obdržela já, je určeno spíše pro ruční praní. Obsahuje totiž uzávěr s dávkovačem na velmi malá množství gelu. Navíc se dá snadno rozprostřít po prádle na místech nejkritičtěji zanesených. Nebo po skvrně, co právě potřebujete zaprat. Nejmenší balení 120 ml je skvělé jako malá dávka pracího gelu na cestování.

Dávkovač se poměrně snadno otevírá, proto byl přelepen papírovou lepicí páskou. Takže: na cestování, pokud už máte tohle balení otevřené, je fajn mít připraveno něco, čím zamezíte otevření dávkovače (třeba právě papírovou pásku), ale i škatulku, ochranný vak, možností je dost.

První dojmy

 1. Nádherná (a přitom nevtíravá) vůně levandule!
 2. Snadné dávkování přesně tolika gelu, kolik právě potřebuju na ruční praní či k zaprání fleků.

To jsou dva dojmy, které mi utkvěly z prvního otevření flaštičky.

První dojmy z praní v pračce: prádlo vypadá dobře, žádné usazeniny, žádná přebývající pěna. A krásná vůně. Po uschnutí je prádlo měkké, hladké (především bavlněná trika).

První dojmy z praní v ruce: Sonett gel tolik neulpívá na rukou jako konvenční gely. Cítím odmaštěnou pokožku rukou, ale není to pocit palčivý, jen suchý. Prádlo se snáze máchá, dá se gelu rychleji „zbavit“.

SONETT praci gel 4

Čím Sonett pere a čím voní?

Podívejme se na složení tohoto pracího gelu. Chemik nejsem, takže pod některými složkami jsem si nedokázala nic moc představit (a musela jsem googlit). Ale je fér vypsat sem, co v gelu potkáte, pokud jej začnete k praní používat:

 • mýdlo z řepkového nebo slunečnicového oleje (5–15 %)
 • cukrové tenzidy (5–15 %)
 • alkoholový sulfát kokosového oleje (5–15 %),
 • rostlinný alkohol (1–5 %),
 • sířený ricinový olej (< 1 %),
 • citrát (< 1 %),
 • esenciální oleje z levandule (< 1 %),
 • balzamické přísady (< 1 %),
 • pravotočivě vířená voda (do 100 %).

BIO jsou v tomto gelu: rostlinné oleje k výrobě mýdel a esenciální levandulový olej.

Jak dávkovat praní

Dávkování najdete na přebalu každé flaštičky nebo lahve (kanystru) s gelem. A je celkem přehledné: klasická tabulka s tvrdostí vody a stupněm znečištění prádla. Propočítáno na 4,5 kg prádla. Na mých flaštičkách byla tabulka v angličtině, ale piktogramy toho sdělily dost, i beze slov.  To hlavní bylo přeloženo na nálepce, kterou je flaštička dodatečně pro český trh opatřena.

Nejmenší dávka je 50 ml: na slabě ušpiněné (spíše jen propocené) prádlo, které perete v měkké vodě. Pro tvrdou vodu musíte přidat změkčovač vody, anebo zvýšit dávku na 60 ml. Naopak nejvyšší dávku, kterou budete k vyprání 4,5 kg prádla potřebovat, spočítal výrobce na 100 ml. Platí pro tvrdou vodu a silně znečištěné prádlo.

SONETT praci gel 3

Sonett prací gel zkušenosti: Jak vypere a na jak dlouho prádlo provoní

Během praní se z koupelny linula příjemná levandulová vůně. S výsledky praní jsem byla spokojená – oproti konvenčním gelům nebo dalším ekologickým gelům, co používám, jsem žádné zhoršení nezaznamenala. Nadchla mě vůně levandule. Gel si poradil s běžnou špínou, i s ložním prádlem, s ručníky.

Kde jsem měla trochu výhrady, byly kuchyňské utěrky. U nich jsem měla pocit, že na nich zůstalo víc mastnoty, než když je vyperu v konvenčním gelu. Utěrky peru na 70°, jednou za čas je „vyvařím“ na 95°. V Sonett gelu jsem je prala na 70°. Také se pak rychleji zanesly. Výrobce doporučuje k takovému prádlu přidávat bělidlo – pravděpodobně má tutéž zkušenost, a tohle by mohlo být řešením.

Dodávám, že máme velmi měkkou vodu (v rychlovarné konvici je po několika letech používání jen jemný povlak – doposud jsem z ní kámen neodstraňovala).

Prádlo po vyprání vonělo levandulí poměrně dlouho. Utěrky a ručníky voněly až do jejich vytažení ze skříně k použití, trika ještě chvíli po začátku nošení. Dokonalá je kombinace levandule a vůně prádla sušeného na vzduchu. Ta v prádle vydržela nejdéle.

SONETT praci gel 6
Díky dávkovači nakapete gel přesně tam, kam potřebujete. Na fotce je viditelné, jak už gel se skvrnou pracuje

Poznatek z eko gelů bez vůně – krok mimo recenzi na tento levandulový gel

Možná si říkáte, zda má smysl objednávat gel, který má nějakou vůni. Zda by nestačilo vzít ten levnější, bez esenciálních olejů. No, nestačilo. Ekologické prací gely bez parfemace se prodávají především proto, abyste si do nich mohli dodat svou esenci, nebo je vymáchat ve vůni, jakou sami preferujete (místo aviváže).

Jen velmi citliví lidé perou čistě v přípravcích bez esencí. Proč ale vůně do prádla používat? Jakmile tu není, velmi rychle získá navrch tělesný pach nebo čich koupelny, kuchyně apod. Prádlo se mnohem dříve jeví (vašemu nosu) jako propocené, ušpiněné, vyžadující vyprání. Pokud je v gelu použit esenciální olej, jeho složky déle blokují vznik nežádoucích pachů v prádle.

Test praní: Poradí si Sonett prací gel s nejběžnějšími skvrnami?

Gelu jsem připravila malý test. Na utěrku jsem nanesla (v pořadí odshora zleva doprava):

 • (domácí) kečup,
 • hořčici,
 • (domácí) zavařenou červenou řepu,
 • (domácí) borůvkovou marmeládu,
 • šťávu z jablka,
 • 90% čokoládu.

Skvrny jsem nechala zaschnout, a pak dala vyprat na 40° na program bavlna. Jak to dopadlo, vidíte na fotkách. Jediná nevypraná skvrna je od jablka. Ale upřímně: neznám prací prostředek, který vypere jablko a pomeranč. Komu zbytek po jablku vadí, použije bělidlo – i ta se dělají na přírodní bázi, a myslím, že i Sonett má jedno v portfoliu svých produktů.

Sdílejte prosím recenzi se svými známými, třeba jim pomůže s výběrem:

Sonett prací gel na bílé a barevné prádlo
Hodnocení
SONETT levandulový prací gel na bílé a barevné prádlo mě příjemně překvapil. Test praní ukázal, že se skvrnami si poradí perfektně. Není nutné dávat nijak přehnané dávky. Při ručním praní bylo snadné gel z prádla vymáchat, neulpíval příliš ani na rukou. Při vyndávání z pračky se zdálo prádlo dobře vymáchané (což u konvenčních gelů nemívám téměř nikdy, a máchání opakuju). Oceňuju malé balení s dávkovačem: šikovné k zaprání skvrn, ale i na cestování. Na umyvadle nepřekáží, přeprat si s ním můžete kdykoliv cokoliv.
👍 Pro
konzistence a vůně
dobré výsledky praní
snadné máchání
rozumné dávkování
různé velikosti balení
nedráždí ruce při ručním praní
👎 Proti
vyšší cena za jedno praní – v porovnání s běžnými gely
vůně vydrží kratší dobu než u gelů parfémovaných uměle – ale to může být i výhodou (!)
95
Naše hodnocení

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Vyrůstala na vesnici a v rodině, kde bylo normální zahradničit, recyklovat maximum věcí a vážit si výdobytků (nejen) přírody. Profesně se věnuje finanční gramotnosti, ale stále silněji si uvědomuje, jak důležitá je gramotnost ekologická. Ráda recenzuje ekologicky šetrné produkty, aby se z neznámých přípravků pro „eko nadšence“ mohly stát vyzkoušené věcičky pro každodenní a k okolí šetrnější život.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..