Přečtete za: 4 min

Jak zabalit dárky ekologicky? Tipy a nápady na ohleduplné balení dárků

Udržitelné a laskavé dárky pořízeny, vyrobeny a připraveny? Zbývá už jen vymyslet, v čem je narafičit pod stromeček. Klasické balicí papíry, strakaté stuhy a lepicí pásky by ekologickou náturu vašich dárků zásadně podryly a především by přitížily životnímu prostředí. Proto se dnes podíváme, jak balíčky pod vánoční stromeček vyfiknout ohleduplně k přírodě a ekologicky.

Proč dát sbohem klasickému balení dárků?

Trable balicího papíru

S veřejným lynčováním plastu se papír v posledních letech vyhoupnul na výsluní. Když se ale podrobně podíváme na výrobu i celý životní cyklus klasických papírů na balení a dárkových tašek, moc růžově to pro přírodu nevypadá. Papír se sice dá recyklovat, proces recyklace ale komplikují plastové potahy, celofán a pestré barvičky na vánočních balicích papírech a taškách. Z barev se při recyklaci tvoří kontaminovaný kal plný chemikálií. Zpravidla přitom platí, že čím je levný balicí papír barevnější, tím více zatěžuje přírodu.

Výroba papírových tašek a balicího papíru je navíc energeticky nesmírně náročná. Jen si to představte. Kácení stromů, přeprava surového materiálu, výroba papíru, jeho přeměna na dárkové tašky, archy papíru a krabičky a jejich distribuci k nám lidem. To chce hodně šťávy. A ta šťáva z velké části pochází z fosilních paliv.

Věděli jste, že na výrobu papírových tašek se spotřebuje třikrát víc vody a vyprodukuje o 80 % více skleníkových plynů než na výrobu tašek plastových? Těsný duel papírových a plastových tašek můžete prozkoumat tady.

TIP: Vybírejte si papíry s certifikátem FSC, který zaručuje, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů.

Není zlato vše, co se třpytí 

Plastové mašle a nablýskané stuhy na vrchu balíčků možná pro někoho čiší vánočním kouzlem, planetě ale pěkně zatápí pod kotlem. Je přitom tolik jiných možností, jak vánoční dárky zabalit a ozdobit bez plýtvání a navíc originálně.

Mimochodem, pokud ještě nemáte co balit a sháníte udržitelné dárky pro své blízké, máme jich plné poličky. 🙂

7 tipů, jak se stát šetrným baličem dárků

Z pohledu zero waste bychom dárky balit nejlépe vůbec neměli. No jo, ale co ten kouzelný moment překvapení? Zatajený dech a napínavé vteřiny při rozbalování? Pokud jsou pro vás na Vánoce důležité, balení dárků se vzdávat nemusíte, jen na to choďte od lesa. Nechte se inspirovat:

1. Využijte zbytky z loňska

Ze šuplíku vytáhněte balicí papíry, které loni na Vánoce před rozcupováním zachránila babička. Můžete použít i staré mapy, noviny, noty, vysloužilé knihy nebo jakýkoli jiný recyklovaný papír.

2. Vyzkoušejte látkové pytlíčky

Lehce si je ušijete doma ze starých košil, jednoduchý návod najdete tady. Nebo sáhněte po těch hotových, klidně to může být i sáček nebo taška na bezobalové nakupování. Obdarovaný se tím opět může radovat ze dvou dárků místo jednoho.

3. K zabalení dárku použijte… dárek

Vánoční překvápko zahalte do povlaku na polštář, osušky, šátku nebo heboučkého kapesníčku.  Věcem propůjčíte nový užitek a váš blízký dostane na Vánoce překvapení navíc.

4. Balte po japonsku, do látky technikou furoshiki

Ta elegance! Látkové čtverce libovolné velikost si kupte, vyrobte třeba z nepoužívaných závěsů, které najdete doma. Použít ale můžete i látkovou utěrku, ručník, nebo klidně i tričko či košili 🙂 Metodou furoshiki zabalíte do látky krabice, lahve i kulaté dárky a obdarovaný opět dostane hned dva dárky najednou. Propracované uzle udrží dárek v bezpečí i bez použití stužky. Koukněte na obrázek.

5. Na vánoční balení použijte recyklovaný papír

Zdá se vám recyklovaný papír moc hnědý a obyčejný? Pokud nefandíte minimalismu, balicí papír můžete oživit razítky, malůvkami štětcem nebo fixou (ideálně s rostlinnými barvami :)) nebo hotový vánoční balíček ozdobte smrkovou větvičkou či kolečkem sušeného pomeranče. Ano, balení dárků ekologicky může vypadat i takhle stylově! 🙂 

6. Upcyklujte krabičky

Komu se v komoře neválí alespoň jedna prázdná krabička? Prošmejděte byt a úlovkům dejte novou šanci na využití. Pokud vám krabička nepřijde vzhledově dostatečně přitažlivá, pomalujte ji nebo ji převažte látkovou stužkou a dozdobte větvičkou z lesa. 

7. Dary zabalte do diy krabičky

Vrtá vám hlavou, jak zabalit malé dárky, aby pod větvemi nezapadly? Vyrobte si dárkové krabičky na míru z ruličky od toaletního papíru. 🙂 Pokud je dáreček skutečně prťavý, ruličku můžete kousek ustříhnout. Dar vložte dovnitř a konce ruličky lehce stlačte palcem. Nejdřív jednu stranu, následně druhou, aby se krabička uzavřela. A je hotovo. Krabičku můžete ovázat přírodní šňůrkou a pod ní zastrčit větvičku a věnování. 

Klasickou lepicí pásku nahraďte ekologičtější variantou

Balicí papír nebo krabice oblepená běžnou lepicí páskou se už k recyklaci nehodí. Páska většinou nejde jednoduše strhnout a papír tak putuje do směsi. Máme jednoduché řešení:

  • Papírová lepicí páska posichruje vánoční dar stejně spolehlivě. Obsahuje zcela přírodní lepidlo z kaučuku a bez rozpouštědel. Skvěle lepí, pevně drží a je 100% recyklovatelná.
  • K převázání vánočního dárku použijte provázek, který se v přírodě zcela rozloží. Zkuste ten z bavlny, nebo sisalu.
  • Kreativci, vy do provázku smotejte třeba pruhy látek ze starého trička.
Papírová lepicí páska s lepidem na bázi přírodního kaučuk

Jak dárky nazdobit v eko duchu? 

Po cestě z procházky nasbírejte pár šišek a větviček. Místo umělých mašlí dárky ozdobí sama příroda. Nádherně dárečky prokouknou s kolečkem sušeného jablíčka nebo pomeranče, ruličkou voňavé skořice, nebo na vrch balíčku přivažte sušené kvítí. Použít můžete i vánoční ozdobičku, která po rozbalení dárku poputuje rovnou na stromeček.

Své ekologické dekorace na dárek připevněte šňůrkou z přírodních materiálů, nebo upcyklujte provázek, který najdete doma. 

Pokud jste k zabalení dárku zvolili papír z recyklu a přijde vám málo slavnostní, propůjčte mu novou vánoční identitu razítkem. Koupeným, nebo třeba doma vyrobeným z brambory. 🙂 Na papír můžete připsat láskyplné přání a originální kabátek je na světě.

Tip na inspiraci. Okoukejte balení vánočních dárků 

Inspirovat můžete dárkem i jeho obalem

Vánoce by měly být časem semknutí, péče, sdílení a lásky. Pokud si během svátků se svými milými vyměňujete dárky, myslete i na formu, ve které je darujete. Staré zvyky, které nás ponoukají k balení dárků do křiklavě barevného papíru, nechte minulosti. Vytvořte si novou tradici ohleduplného šňoření dárečků a inspirujte tím své okolí ke změně. Příroda sice u nás v zimě spí, ale bude vám vděčná. 🙂

Prosíme, sdílejte článek mezi své blízké, a pomozte tak zamezit zbytečnému plýtvání:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..