Přečtete za: 3 min

První kroky k eko hrdinství – čím začít?

Prvni kroky k hrdinstvi fb.png0DPrvni kroky k hrdinstvi.jpg

Lámete si hlavu nad tím, jak se proměnit v pravého ekologického hrdinu nebo hrdinku? Kde sehnat brnění a zbraně, abyste dali pevnou rukou navždy sbohem jednorázovým plastům, obalům a plýtvání? Jestli je váš cíl na mapě země zvaná Zero waste, tak jsme pro vás připravili návod, jak se na misi k eko hrdinství vybavit krok za krokem.

1krok – na své misi postupujte pomalu a postupně

green 1968590 1920 Na cestě k zero waste životnímu stylu je lepší dělat malé změny, než se hnát rychle dopředu. Když změníme ve svém každodenním životě moc věcí najednou, tak se může stát, že nás náhlé změny přemůžou. Nejsme na ně zvyklí a místo užitku nám přináší zmatek. Proto se na cestě řiďte radami válečného stratéga Sun-C‘, autora slavné knihy Umění války: Postupuj, jen když tím získáš výhodu, jinak vyčkávej na místě.”1

2. krok – napněte všechny smysly

75c702821bac198c3622e6531efc4cd2 oriculi en bois fabrique en france 5
Oriculi, čističe uší z bukového dřeva od Lamazuny

Správný hrdina nebo hrdinka musí dobře slyšet, aby na své misi věděli o všem, co se kde šustne. A protože nechtějí, aby kvůli jejich čistým uším končily plastové tyčinky u mořských koníků a pan, používají tyčinky do uší z rozložitelných materiálů. Jiní hrdinové dávají přednost zero waste čističi uší na celý život, protože je nebaví kupovat si stále dokola nové balíčky a vytvářet odpad.

IMG 8480 2
Bambusové kartáčky Hydrophil

Dali jim navždy sbohem a ještě ušetřili. Stejně tak nahradili postupně i plastové zubní kartáčky těmi z kukuřičného škrobu nebo bambusu, protože ví, že se pandy ládují jinými odrůdami bambusu. Hrdinky zamávaly hromadám jednorázových odličovacích tamponků a pořídily si pratelné látkové.

 

👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde
👉 Očíhnout zelené poklady od Hydrophil
👉 Očíhnout zelené poklady od Mulieres
👉 Očíhnout zelené poklady od Lamazuna

3. krok – sežeňte si zbraně

TV 8815
Casa Organica Sada na farmářské trhy
8594165005847 zinka kuchynska2
Casa Organica Pratelná kuchyňská žínka

Největší nepřátelé jednorázových plastů a papírových hygienických pomůcek jsou látky. Vyzbrojte se na svou misi síťovkou, plátěnou taškou, utěrkami, látkovými kapesníky, pratelnou kuchyňskou houbičkou a filtrem na kávu. Ale pozor, není bavlna jako bavlna

Ohlídejte si, že vaše nové zbraně mají GOTS certifikát, ten ručí za ekologický a etický proces zpracování a výroby. Na správnou výbavu pro každodenní hrdiny se specializuje česká firma Tierra Verde, která myslí na vše zmíněné, i na ručníky z biobavlny. To vše a mnohem víc najdete pod jejich značkou Casa Organica (samozřejmě s GOTS certifikátem).

4. krok – získejte munici

praci gely
Prací gely Mulieres

Správný ekologický hrdina a hrdinka mají cíl, plán, zbraně i munici. Čím si můžete “nabít”, abyste zatočili se škodlivou chemií, která je všude kolem nás a zamořuje naše těla, domovy a přírodu? Na to myslí třeba značky Tierra Verde, Mulieres a Only Eco, které vyrábí ekologickou drogerii.

IMG 4807upravena e1647516762473
Prací přípravky Tierra Verde

 

Jejich “náboji” můžete plnit vaši pračku a myčku, mýt nádobí v ruce, čistit okna, podlahy i WC. Složení těchto produktů je tak přírodní, že je můžete s klidným svědomím vypouštět i do septiků a čističek.

 

5. krok – vyberte si brnění

blur 1850082 1920 Až si budete pořizovat oblečení na vaši misi do země Zero waste, myslete na to, z čeho je vyrobeno a jak dlouho vám vydrží. Protože odpad, který vzniká vyhozením nekvalitních kousků oblečení (tzv. fast fashion), je gigantický – přes 80 miliard kusů oděvů ročně.2 Toto oblečení znečišťuje cenné přírodní zdroje a vytváří tuny odpadu. B5 e1580164853202

Řešením je nakupovat kvalitnější kousky za vyšší cenu. Oproti levným kusům vám vydrží i desítky let, takže jejich cena je ve výsledku výhodnější pro vás i pro planetu. Můžete si to spočítat jednoduchým vzorečkem (cena: počet nošení). Českou značkou s udržitelnou módou z bio bavlny a GOTS certifikátem je například Meera design. Druhou variantou je navštěvovat akce, kde si můžete oblečení vyměnit (swap), a třetí variantou je nakupovat v second handech. 

Snímek obrazovky 2019 12 05 v 13.33.37

 

 

Posouvat se k cíli pomáhá každodenním hrdinům také francouzská značka Lamazuna zamezující plýtvání. Vyrábí šetrnou tuhou bio kosmetiku a zero waste vychytávky pro péči o tělo.

 

Stejně jako žádný učený z nebe nespadl, tak ani žádný hrdina se nestal hrdinou ze dne na den. Proto si na cestě k zero waste životu dávejte splnitelné cíle. “Zbraně” přidávejte pomalu, ať si nejdříve zvyknete je používat a nosit po svém boku. “Munici” obměňujte postupně, když vám dojde nějaká drogerie nebo kosmetika, nahraďte ji ekologickou. Pomalu, s rozmyslem a myslí upřenou k cíli. Země zvaná Zero waste se na vás těší, pojďte jí naproti.

Prosíme, sdílejte článek se svým okolím. Třeba tu někdo najde inspiraci k prvním zeleným krůčkům:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Zdroje důležitých tvrzení

Zdroje důležitých tvrzení
1  Kapitola 12, citát 9. Sun-C‘. Umění války : The Art of War. Radim Pekárek. První. Brno : B4U Publishing, 2008. 100 s. ISBN 978-80-903850-6-1.
2 https://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_impact_of_fashion
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..