Přečtete za: 3 min

První kroky k eko hrdinství – čím začít?

Lámete si hlavu nad tím, jak se proměnit v pravého ekologického hrdinu nebo hrdinku? Kde sehnat brnění a zbraně, abyste dali pevnou rukou navždy sbohem jednorázovým plastům, obalům a plýtvání? Jestli je váš cíl na mapě země zvaná Zero waste, tak jsme pro vás připravili návod, jak se na misi k eko hrdinství vybavit krok za krokem.

1krok – na své misi postupujte pomalu a postupně

Na cestě k zero waste životnímu stylu je lepší dělat malé změny, než se hnát rychle dopředu. Když změníme ve svém každodenním životě moc věcí najednou, tak se může stát, že nás náhlé změny přemůžou. Nejsme na ně zvyklí a místo užitku nám přináší zmatek. Proto se na cestě řiďte radami válečného stratéga Sun-C‘, autora slavné knihy Umění války: Postupuj, jen když tím získáš výhodu, jinak vyčkávej na místě.”1

2. krok – napněte všechny smysly

Oriculi, čističe uší z bukového dřeva od Lamazuny

Správný hrdina nebo hrdinka musí dobře slyšet, aby na své misi věděli o všem, co se kde šustne. A protože nechtějí, aby kvůli jejich čistým uším končily plastové tyčinky u mořských koníků a pan, používají tyčinky do uší z rozložitelných materiálů. Jiní hrdinové dávají přednost zero waste čističi uší na celý život, protože je nebaví kupovat si stále dokola nové balíčky a vytvářet odpad.

Bambusové kartáčky Hydrophil

Dali jim navždy sbohem a ještě ušetřili. Stejně tak nahradili postupně i plastové zubní kartáčky těmi z kukuřičného škrobu nebo bambusu, protože ví, že se pandy ládují jinými odrůdami bambusu. Hrdinky zamávaly hromadám jednorázových odličovacích tamponků a pořídily si pratelné látkové.

 

👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde
👉 Očíhnout zelené poklady od Hydrophil
👉 Očíhnout zelené poklady od Mulieres
👉 Očíhnout zelené poklady od Lamazuna

3. krok – sežeňte si zbraně

Casa Organica Sada na farmářské trhy
Casa Organica Pratelná kuchyňská žínka

Největší nepřátelé jednorázových plastů a papírových hygienických pomůcek jsou látky. Vyzbrojte se na svou misi síťovkou, plátěnou taškou, utěrkami, látkovými kapesníky, pratelnou kuchyňskou houbičkou a filtrem na kávu. Ale pozor, není bavlna jako bavlna

Ohlídejte si, že vaše nové zbraně mají GOTS certifikát, ten ručí za ekologický a etický proces zpracování a výroby. Na správnou výbavu pro každodenní hrdiny se specializuje česká firma Tierra Verde, která myslí na vše zmíněné, i na ručníky z biobavlny. To vše a mnohem víc najdete pod jejich značkou Casa Organica (samozřejmě s GOTS certifikátem).

4. krok – získejte munici

Prací gely Mulieres

Správný ekologický hrdina a hrdinka mají cíl, plán, zbraně i munici. Čím si můžete “nabít”, abyste zatočili se škodlivou chemií, která je všude kolem nás a zamořuje naše těla, domovy a přírodu? Na to myslí třeba značky Tierra Verde, Mulieres a Only Eco, které vyrábí ekologickou drogerii.

Prací přípravky Tierra Verde

 

Jejich “náboji” můžete plnit vaši pračku a myčku, mýt nádobí v ruce, čistit okna, podlahy i WC. Složení těchto produktů je tak přírodní, že je můžete s klidným svědomím vypouštět i do septiků a čističek.

 

5. krok – vyberte si brnění

Až si budete pořizovat oblečení na vaši misi do země Zero waste, myslete na to, z čeho je vyrobeno a jak dlouho vám vydrží. Protože odpad, který vzniká vyhozením nekvalitních kousků oblečení (tzv. fast fashion), je gigantický – přes 80 miliard kusů oděvů ročně.2 Toto oblečení znečišťuje cenné přírodní zdroje a vytváří tuny odpadu.

Řešením je nakupovat kvalitnější kousky za vyšší cenu. Oproti levným kusům vám vydrží i desítky let, takže jejich cena je ve výsledku výhodnější pro vás i pro planetu. Můžete si to spočítat jednoduchým vzorečkem (cena: počet nošení). Českou značkou s udržitelnou módou z bio bavlny a GOTS certifikátem je například Meera design. Druhou variantou je navštěvovat akce, kde si můžete oblečení vyměnit (swap), a třetí variantou je nakupovat v second handech. 

 

 

Posouvat se k cíli pomáhá každodenním hrdinům také francouzská značka Lamazuna zamezující plýtvání. Vyrábí šetrnou tuhou bio kosmetiku a zero waste vychytávky pro péči o tělo.

 

Stejně jako žádný učený z nebe nespadl, tak ani žádný hrdina se nestal hrdinou ze dne na den. Proto si na cestě k zero waste životu dávejte splnitelné cíle. “Zbraně” přidávejte pomalu, ať si nejdříve zvyknete je používat a nosit po svém boku. “Munici” obměňujte postupně, když vám dojde nějaká drogerie nebo kosmetika, nahraďte ji ekologickou. Pomalu, s rozmyslem a myslí upřenou k cíli. Země zvaná Zero waste se na vás těší, pojďte jí naproti.

Prosíme, sdílejte článek se svým okolím. Třeba tu někdo najde inspiraci k prvním zeleným krůčkům:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Vůně broskve, malin a černého rybízu ukrytá ve flakonku přírodního parfému od slovenského Kvitku.Omrknout
Rty jako v bavlnce s hydratačním sérem se zklidňujícím CBD od vymazlené české značky Saloos.Očíhnout
6 lahodných příchutí fermentovaného nápoje kombucha v dárkové degustační sadě od Cidrani.Omrknout
Sada revitalizačního denního a nočního séra pro komplexní pleťovou péči od Purity Vision.Očíhnout
Tónovací balzám na rty od laSaponaria čančá, hydratuje a chrání v mrazivých dnech.Omrknout
Set boxu a lahve s vyměnitelnými náhradními komponenty, pro horkou i studenou sváču od Zdravé lahve.Očíhnout

Zdroje důležitých tvrzení

Zdroje důležitých tvrzení
1  Kapitola 12, citát 9. Sun-C‘. Umění války : The Art of War. Radim Pekárek. První. Brno : B4U Publishing, 2008. 100 s. ISBN 978-80-903850-6-1.
2 https://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_impact_of_fashion
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..