Jak vyčistit troubu přírodně: Vypečené tipy na rychlý i generální úklid
Odkládáte čištění trouby do momentu, kdy už není skoro vidět její původní barva? Není divu, že se vám do toho nechce. Pravidelná údržba trouby ale není žádný strašák – zabere jen pár minutek. Pojďte s námi mrknout, co je nejlepší na čištění trouby, která je pořádně zaneřáděná, a rovnou se podíváme i na tipy, které oceníte po každém pečení.
Proč je důležitá pravidelná údržba trouby?
Nejenže čistá trouba lépe vypadá, ale má to i praktické důvody – spotřebič, na kterém nejsou nánosy mastného povlaku, se rychleji zahřeje a pracuje opravdu na požadovaný výkon. A také je jídlo zdravější, když se na něm nepovaluje obláček vzniklý z připálenin. Při vyšších teplotách se usazený tuk může dokonce vznítit, a to asi nechce nikdo z nás.
Když navíc věnujete pár minutek pravidelné údržbě po každém pečení, trouba se nikdy nezanese tolik, aby se z jejího umývání stal strašák, kterého budete odkládat další týdny nebo měsíce.
Generální úklid trouby krok za krokem
- Pokud máte citlivou pokožku, nezapomeňte si na mytí vzít ochranné rukavice, i když budete pucovat přírodními čističi.
- Abyste troubu vycídili na jedničku, je potřeba nejprve vyndat všechny plechy a rošty. Ideálně je odmočte v teplé vodě s mycím prostředkem, aby se rozpustily všechny zbytky jídla a usazená mastnota. Ponořit je můžete ve vaně nebo v lavoru.
- Mastnota se lépe uvolní za tepla, předehřejte proto troubu na nějakých 30–40 °C a až poté naneste prostředek na mytí.
- Zatímco bude prostředek působit, vrhněte se na mytí knoflíků, displeje a dalších opomíjených míst. Rozhodně nezapomeňte ani na dvířka a těsnění.
- Dvířka můžete také podle návodu sundat, díky čemuž se snadněji dostanete i k jinak zapovězeným zákoutím.
Jak vyčistit připáleniny a silně znečištěnou troubu?
Jak se zbavit připálenin v troubě, které jsou opravdu poctivé? Ty nejhorší zkuste opatrně seškrábnout nožem, jistější ale bude, když je nejprve dobře odmočíte, aby se ochotněji pustily. Obecně se ale nedoporučuje na vnitřní povrchy používat ostré předměty nebo drátěnky, které mohou způsobit nevratné poškození.
Dejte proto do trouby pekáček s vodou (a ideálně i octem) a rozehřejte ji na nějakých 150 °C. Připáleniny předtím potřete vodou s octem, který pomůže mastnotu uvolnit. Voda se začne vypařovat a připáleniny se postupně uvolní.
Případně se podívejte do odstavce s ověřenými eko čističi, o kterých píšeme níže. Ty si s mastnotou neberou servítky ani v nejmenším.
TIP: S připečenými nečistotami si můžete poradit i pomocí tablet do myčky. Jak? Rozpusťte tabletu v trošce vody a vzniklou pastu naneste pomocí houbičky na zaneřáděná místa. Nechte působit aspoň 10 minut, dokud se špína nezačne uvolňovat. Vyčistěte mastnotu šetrně houbičkou a dočistěte hadříkem namočeným ve vodě.
Jak vyčistit troubu přírodně
Syntetické čističe vám nesmí přes práh? I když je to s nimi kolikrát rychlejší, s eko prostředky budete mít lepší pocit a také si zbytečně nedráždíte pokožku nebo oči. Pojďte mrknout na nejlepší čističe v našich regálech i na babské rady se surovinami, které najdete v každé špajzce.
Jak na čištění trouby octem
Ocet nesmí chybět při čištění žádného povrchu, to se ví. Účinně odmašťuje, dezinfikuje a také pohltí pachy a sám pak vyčichne. Pokud byste chtěli troubu hnedka voňavou, zvolte bílý ocet ve spreji od Allnature, který u nás najdete hned ve třech vůních, konkrétně s citronem, levandulí nebo pomerančem. Díky aplikátoru ho navíc na zaneřáděné plochy snadno šplíchnete.
Stejně tak ocet lze použít podle návodu z předchozího odstavce – při čištění trouby od pořádných nečistot je nejlepší ho smíchat v pekáčku s vodou, vložit směs do trouby, rozehřát a nechat pár desítek minut působit, dokud se špína neuvolní dostatečně na to, aby šla setřít hadříkem.
TIP: Nedrží ocet na místě? Zkuste octový gel Ecodis, který díky gelové konzistenci lépe drží a nestéká. Ten ale raději nezahřívejte, jen ho nechte na místě chvíli působit.
Jak vyčistit troubu jedlou sodou
Další cídicí klasika je jedlá soda. Z té si ideálně vytvořte abrazivní pastu smícháním s troškou vody. Nasypte si půl hrníčku sody a vodu postupně a polehoučku přidávejte, dokud pasta nebude tak akorát hustá.
Pastu pak naneste na vnitřní plochy kromě ventilátoru a ideálně nechte působit přes noc. Nečistoty by se mezitím uvolní a půjdou snadno setřít hadříkem. Pokud stále drží, drhněte povrch o něco déle, hustá pasta z jedlé sody je abrazivní a měla by tak připáleniny brzy odstranit. Jen pozor, ať se do toho nepustíte příliš s vervou a nepoškodíte povrch trouby.
Návod na čištění trouby citronem
Vnitřek trouby se dá vycídit i citronem. A to vlastně dost podobně jako s octem. Tady šťávu z citronu vymačkejte do vody, kterou si připravíte do pekáčku nebo zapékací mísy. Vložte do trouby, rozehřejte aspoň na 150 °C na nějakých 30 minut a počkejte, až se nečistoty a mastnota vlivem vlhka z páry uvolní.
Stejně dobře působí i kyselina citronová – tu smíchejte s vodou, naneste na mastné plochy a nechte působit podle potřeby. Pak stačí hadříkem setřít uvolněnou špínu, čistým hadříkem opláchnout zbytky kyseliny a trouba je jako nová. Případně zvolte rovnou kyselinu citronovou ve spreji, kterou na nečistoty šplíchnete bez námahy.
Tipy na nejlepší přírodní čističe
Máte rádi věci jednoduše? Sáhněte do našich zelených regálů, kde najdete přírodní čističe, které příroda miluje, ale flekance a připečené mastnoty se strachy dají na úprk.
Zelené poklady od Natashy
Co kromě svaté trojice přírodního čištění na mastnotu v troubě platí? Pusťte se do ní například čističem kuchyní od Natashy, který je vyrobený z pomerančových terpenů, které platí za jedny z nejúčinnějších přírodních odmašťovačů. Natasha má ještě další těžký kalibr, a tím je zázračný čisticí prášek OX – funguje na bázi aktivního kyslíku a umí toho hromadu od vybělení prádla po odstranění zapečených nečistot. Aby fungoval, je akorát potřeba, aby se smísil s horkou vodou a mohl ideálně nějakou dobu v teple působit.
Koncentrovaný silák od Tierra Verde
U terpenů z pomerančových slupek ještě zůstaneme. Koncentrovaný odmašťovač Tierra Verde si poradí s odstraněním žvýkaček, graffiti nebo špíny z digestoře. Takže připečená mastnota v troubě je pro něj naprostá hračka. A přesto, že je to takový silák, je šetrný k rukám.
Rovnou jsem ho na vlastní troubu i ruce zkusila na své historické troubě z druhé ruky, která je provizorní a proto ji moc pozornosti nevěnuji. Bohužel je provizorní dost dlouho na to, aby se v ní udělal pořádný nános. Jak si s tím odmašťovač poradil?
Univerzální šetrňák od Mulieres
A že nedáte dopustit na univerzální pomocníky? V tom případě si zamilujete koncentrovaný uni čistič Mulieres, se kterým vycídíte troubu, okna, podlahy i třeba ovoce a zeleninu. Je natolik koncentrovaný, že víčko prostředku v pohodě naředíte s 0,5 l vody a připravit si do rozstřikovače silného pomocníka za pár kaček. Jo, a je naprosto hypoalergenní.
Jemný čistič od Ecodis
Se zaneřáděnou troubou si to dokáže vyříkat i multifunkční jílová pasta od Ecodis, která krásně voní, pění tak akorát a vypucuje hladké povrchy bez poškrábání.
TIP: Všechny předchozí návody úplně stejně můžete použít pro čištění mikrovlnky.
Naučte se efektivně využít funkce pro čištění trouby
Novější trouby mívají často funkci samočištění, která vám celý proces výrazně zpříjemní. Ať už se jedná o parní čistění, nebo o katalýzu a pyrolýzu. Velká výhoda těchto programů také je, že troubu vyčistíte i bez čisticích prostředků. Nevýhodou však je, že trouby s pyrolýzou a katalýzou mívají menší vnitřní prostor a o něco vyšší spotřebu energie. Připravte se také na smrádek z vypalovaných mastnost a nezapomeňte tak při čistění pořádně větrat.
Pyrolýza
Slovo pyrolýza pochází z řečtiny a jeho význam je poměrně polopatický, znamená totiž „rozpouštět ohněm“. A přesně to se v troubě děje nejběžněji za teplot okolo 500 °C.
Čistící program trvá okolo 90 minut, během kterých se za působení horkého vzduchu spálí veškeré usazeniny a připálené zbytky na popel. Pak už stačí jen počkat, až trouba vychladne a setřít povrch vlhkým hadříkem.
Trouby vybavené funkcí pyrolýzy mají na vnitřních stěnách speciální vložky nebo panely, které vstřebávají nečistoty. Také jsou perfektně odizolované a nedovolí vám dvířka otevřít během programu, abyste se nepopálili.
Katalýza
Trouby vybavené funkcí katalýzy mají vnitřní povrch s póry, do kterých se vtahuje mastnota a povrch jinak zůstává čistý. Jednou za čas je potřeba ale zapnout program samočištění, aby se mastnota a nečistoty vypálily. Tento proces probíhá za teplot okolo 250 °C. Často ale čištění probíhá automaticky při každém spuštění na vyšší teplotu. Mastnota a flekance se zoxidují a vypaří se.
Nevýhodou akorát je, že katalytické panely se musí pravidelně měnit, a to ideálně jednou za 3–5 let.
Parní čistění trouby
Pokud má vaše trouba funkci parního čištění, nebude to tak bez práce jako předchozí dva způsoby. Nebojte se nic, stačí jen dát do pekáče cca půl litru vody, zapnout příslušný čisticí program a počkat, až se nečistoty uvnitř trouby uvolní natolik, že je snadno setřete hadříkem.
Jestliže máte tvrdou vodu, budete muset čas od času použít odvápňovač, který se postará o to, aby se trouba nezanesla vodním kamenem.
Jak na údržbu trouby po každém pečení
Pokud vaše trouba nemá samočisticí funkci, budete muset ruku k dílu přiložit častěji. Po každém pečení v troubě zůstane trocha zbytků jídla nebo se na stěny připeče mastnota. A to i když máte pocit, že je trouba naprosto čistá.
Po každém pečení je naprosto ideální vzít do ruky hadřík namočený v teplé vodě a kápnout na něj třeba kapku mycího prostředku na nádobí nebo pomerančového odmašťovače a ještě lehce teplou troubu vytřít.
ECONEA TIP: Sada hadříků na sporáky a trouby
Útroby trouby včetně skla vycídíte na jedničku i díky hadříkům E-cloth, se kterými nepotřebujete používat žádný čisticí prostředek. Stačí teplá voda. Když jsou zaneřáděné, stačí je vyprat, a tak pořád dokola.
Tipy, jak udržovat sklo čisté a průhledné
Pokud chcete vidět, jak dobroty v troubě krásně zlátnou, musí být sklo čisté, aby výsledek nebyl zkreslený filmem z mastnoty. Sklo, stejně jako zbytek trouby, myjte pravidelně. Použít k tomu můžete čističe na kuchyně, stejně jako pomocníka v podobě octa, kterým sklo nejen odmastíte, ale také vyleštíte beze šmouh.
Pokud je sklo mastné, nastříkejte směs octa a vody (1:1) s pár kapkami prostředku na nádobí a nechte aspoň 10 minut působit. Na silně znečištěné sklo doporučujeme nejprve použít škrabku na varné desky nebo skla, se kterou se zbavíte nečistot, ale nepoškodíte povrch skla.
Trouby mají dvojité sklo kvůli izolaci. Někdy se může stát, že se špína dostane i mezi tato skla. V takovém případě mrkněte do návodu, jestli je možné sklo vyndat a vyčistit.
Doufáme, že teď už pro vás čištění trouby nebude žádný strašák, který budete odkládat do nekonečna. A pokud s čistou troubou pomůžete díky sdílení i svým přátelům, budeme vám moc vděční. 🙂
Nejoblíbenější zelené poklady
Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:
Zvýhodněná sada 3 vánočních svíček od Rozvoněno ze 100% přírodního kokosovo-sójového vosku. Omrknout
Duhová sprchová pěna Soaphoria pro dítka i dospěláky, místo sprchového gelu i pěny do vany. Očíhnout
Bylinkový čajový adventní kalendář LEROS s vystřihovacími ozdobami a jmenovkami na dárky. Omrknout
Vánoce jako z pohádky s dárkovou sadou 9 ks semínkových bomb Blossombs v ilustrované krabičce. Očíhnout
Aroma sada esenciálního oleje a znovuplnitelného inhalátoru Natasha pro uvolnění dýchacích cest. Omrknout
Křupavá svačinka od Šufana v podobě lahodných kokosových hnízd s kešu oříšky. Očíhnout