Pod skořápkou ultrajemného olejíčku: Mandlový olej a jeho účinky
Když rozlousknete tvrdý oříšek, přinese to vždycky kapku radosti. Jednu, dvě, anebo rovnou celou lahvičku – pečujících, sladkých a voňavých kapiček mandlového oleje, nejjemnějšího vůbec. Jak hýčká pokožku miminek? Jaké účinky má na dospěláky a pleťové citlivky a co vlastně oříškoví alergici? Vylouhovali jsme to nejdůležitější o mandlovém oleji do pár odstavců.
- Je plný antioxidačního vitamínu E, který dodá energii pleti vyčerpané sluníčkem a modrým světlem.
- Obsažený retinol (vitamín A) se zase postará o omlazení a sjednocení tónu pleti.
- V DNA má i řadu minerálů – hlavně vápník, draslík, hořčík a fosfor.
- Na suchou pokožku ho kapali už ve starověkých čínských, ájurvédských a řeckých kulturách.
- Je to jeden z nejjemnějších olejíčků, proto opečovává i citlivou pokožku miminek.
- Hraje prim v aromaterapii – je to jeden z nejpoužívanějších olejů při aromaterapeutických masážích.
Jak se vyrábí mandlový olej
Mandle obsahují až 50 % tuku, tedy o něco více než třeba semena skočce obecného, ze kterých se získává ricinový olej. Dostat z jadérek mandlí čistý olej proto není tak složité – sklidí se celé ořechy, ze skořápek se vyloupou jádra a nechají se usušit. Výrobci pak mají dvě možnosti zpracování:
1. Lisování za studena
Oleje lisované za studena (tedy bez použití vysokoteplotního zpracování) mají jemnou vůni, nažloutlou barvu a hlavně – zachovávají si všechny hodnotné látky. Musí se ale dbát na pečlivé skladování, aby olej neoxidoval a nezkazil se. Nesmí se proto vystavovat sluníčku ani vysokým teplotám.
2. Rafinace
Je to jednoduché: rafinovaný = lisovaný za vyšších teplot. Tento tepelný proces sice zbaví oleje všech mechanických nečistot a kalů, ale taky řady živin. Rafinovaný olejíček má delší trvanlivost, není tak náročný na skladování, ale má snížený obsah aktivních látek – třeba tokoferolů (vitamínu E).
Pro miminka jako stvořený
Mandlový olej je velmi jemný, proto je vhodný pro čerstvé novorozence a dětskou pokožku. Studie z roku 2019 dokonce říká, že mandlový olej „potenciálně zlepšuje stav pokožky, snižuje podráždění a pravidelné používání může pozitivně ovlivnit pokožku předčasně narozených dětí“.1
Péče o pokožku předčasně narozených miminek je o mandlovou kapku důležitější než u ostatních dětiček. Kožní bariéra se totiž nestihla plně vyvinout a podráždění pokožky může vyvolat i běžná péče jako přebalování nebo koupání. Takové hýčkání si ale ultrajemný mandlový olejíček s radostí vezme pod křídla.
Jak použít mandlový olej při péči o miminka?
- Uklidňující masáž – dotyk je univerzální jazyk, kterému rozumí dospělí, ale i mrňouskové. Masáž je proto nejlepší způsob, jak navázat silné spojení mezi rodiči a miminkem. Navíc zlepšuje spánek, snižuje stresový hormon kortizol, naopak zvyšuje hormon štěstí (dopamin a serotonin).
- Odstranění šupinek na hlavičce – seboroická dermatitida se na temeni hlavičky objeví dvěma třetinám kojenců. Nesvědí ani nebolí, ale musí se šetrně odstranit – třeba pomocí jemné masáže mandlovým olejem.
- Na vlásky – posiluje růst vlasů a zklidňuje podráždění pokožky hlavy.
- Péče o pokožku – dodá pěknou dávku hydratace a zatočí se suchou popraskanou kůží (nejen během zimy).
Mandlový olej a jeho účinky: 8 způsobů, jak tuhle ultrajemnou libůstku použít
1. Na pleť a pokožku těla
Místo tělového mléka, ale i séra na obličej. Mandlový olej si poradí téměř se všemi kožními neduhy. Opečuje tak všechny typy pletí, zejména pak extrémně citlivou suchou kůži se sklony k začervenání, olupování, popraskání nebo svědění. Má úžasné hydratační účinky – olejíček se totiž do pokožky rychle vstřebá a vlhkost se uzamkne hluboko v buňkách pokožky. Díky tomu mimo jiné zpomaluje tvorbu drobných vrásek.
Kapka mandlového oleje tak poskytuje prevenci pro citlivou pleť, ale zároveň dokáže zklidnit už vzniklé podráždění. Neucpává póry, rychle se vstřebává a nezanechává na pokožce nepříjemný mastný film. Podobně jako třeba arganový olej, machr v rychlém vstřebávání do kůže. 🙂
2. Na ekzém, akné a strie
Je tak jemňoučký, že ho můžete vmasírovat i do velmi problematické pokožky. Zmírňuje třeba akné, ekzém a lupénku, ošetří jizvy, redukuje strie a podporuje hojení drobných ranek (nenanášejte ho však na otevřenou ránu).
Pro své hojivé a pečující vlastnosti si mandlový olej chválí nastávající maminky na těhotenské bříško. Pomáhá totiž předejít tvorbě strií a posiluje pružnost namáhané pokožky na břiše. A potvrzuje to i studie z roku 2017, která říká, že „lokální aplikace oleje ze sladkých mandlí snižuje tvorbu strií v oblasti břicha, stejně jako zarudnutí a svědění“.2
3. Na vlasy
Je to totiž hotový balzám. 🙂 Vyživuje unavené vlasy bez života, dodává parádní lesk, zacelí roztřepené konečky, hydratuje a může stimulovat růst vlasů. Kromě toho pečuje o pokožku hlavy a omezuje tvorbu lupů.
„Perfektní, 100% přírodní produkt! Jedlý. Chutná báječně. Ale já ho používám na vlasy a na obličej, za mě tedy – paráda! Vlasy po něm jsou živé, zdravé, hustší a méně se mastí!!! Což, zdálo by se, s použitím oleje není možné. Ale JE 🙂 Na obličej používám jenom v domácích maskách, a také výborný výsledek! Pleť je po něm měkká, jemná, vyživená… Rozhodně doporučuji.“
Recenze mandlového oleje od Nobilis Tilia na Heureka.cz
- Na konečky a do délek vlasů – kápněte do dlaně několik kapek oleje a vmasírujte do vlasů (po celé délce, nebo jen do roztřepených konečků).
- Zábal na vlasy – do umytých vlhkých vlasů vetřete pár kapek mandlového oleje, zabalte do ručníku a nechte maximálně hodinu působit. Potom vlasy umyjte přírodním šamponem. Takovou péči dopřejte svým loknám jednou za 14 dní.
Tip: jak odbarvit vlasy přírodně?
4. Na masáž
Mandlový olejíček si nevysloužil své místo mezi nejpoužívanějšími aromaterapeutickými masážními oleji pro nic za nic. Nezanechává na pokožce mastný film a navíc hydratuje na počkání, takže na masáž namožených svalů a zklidnění mysli ideál.
5. Po opalování
Mandlový olej má sice přirozený ochranný faktor (SPF) 5, přesto po něm sáhněte raději až po opalování – a předtím mázněte přírodní opalovák. Sluníčkem ošlehanou pokožku ale opečuje spolehlivě. Má změkčující a regenerační vlastnosti a díky vysokému obsahu vitamínu E, fosforu a hořčíku pomáhá obnovovat vnější vrstvu kůže.
Víte, jak se nespálit při výběrů opalovacího krému? My ano. 🙂 Objevte tajemství přírodních opalováků.
6. Na odličování
Hravě totiž nahradí jakoukoli čisticí a odličovací kosmetiku. Pleť čistí šetrně, make-up odstraní do posledního smítka řasenky a k tomu všemu pokožku hydratuje.
7. Na nehty a ruce
V zimě unavené mrazem, v létě sluníčkem, doma zase úklidem. Nehtům a pokožce na rukách dáváme pěkně zabrat. O to větší péči jim musíme věnovat – třeba mandlovým olejem. 🙂 Zvláčňuje vysušenou pokožku, opečuje nepříjemnou popraskanou kůžičku kolem nehtů a poradí si i s roztřepenými nehty.
8. Na rty
Rostlinné oleje jsou spolehlivým vysvobozením pro suché a popraskané rty, ale i podrážděnou pokožku kolem nosu a rtů od věčného smrkání. 🙂 Ten mandlový papulu hezky zvláční a dodá jí potřebnou hydrataci.
Než prchnete šmejdit do regálu s mandlovými oleji, číhněte ještě na 3 FAQs:
Je mandlový olej jedlý?
Ano, pokud je nerafinovaný (za studena lisovaný) a přímo k tomu určený. Jedlý mandlový olej využijete v kuchyni třeba do dresinků na salát, do těstovin nebo při pečení sladkých dobrot. Kosmetické 100% mandlové oleje nejsou primárně určené k jídlu, nicméně nám nikterak neuškodí. Nemusíte se proto bát, když si miminko při masáži olejíčkem ocumlá ručičku. 🙂
Má mandlový olej nějaké vedlejší účinky?
Olejíček z mandlí je tak šetrný a jemný, že zřídkakdy způsobí negativní vedlejší účinky. Dva tvrdé oříšky ale přece jen má:
- oříšek: alergici
Pokud máte alergii na ořechy, sáhněte raději po jiném přírodním olejíčku, případně vyzkoušejte mandlový olej nejprve lokálně, než se vrhnete na intenzivní mazání. Mandlový olej totiž může vyvolat alergickou reakci u lidí alergických na ořechy.
- oříšek: vyrážka při větší vrstvě
Když si při masáži chcete dopřát, nemusí to dělat dobrotu. Nadměrné množství oleje může ucpat póry a zadělat na akné. Pokud tedy nanesete příliš velkou vrstvu oleje, setřete ji raději ubrouskem.
Jaký mandlový olej je podle nás nejlepší a kde ho koupit
Přes přísné Econea síto projdou jen skuteční kosmetičtí machři. Proto za všechny přírodní poklady ve virtuálním regále dáme ruku do ohně. Včetně mandlových olejíčků, které si vysloužily vlastní kategorii.
Značka | Lisovaný za studena | Certifikace | 100% mandlový |
✅ | CPK BIO | ✅ | |
Kvitok | ✅ | HCS | ✅ |
Weleda | ✅ | NaTrue, UEBT Certified | ✖️ (se švestkovým a trnkovým olejem) |
Nobilis Tilia (Matýsek) | ✅ | CPK BIO | ✖️ (s meruňkovým a slunečnicovým olejem) |
A s čím tenhle univerzální šetrňák pomáhá nejvíce vám? Budeme moc rádi, když nám své zkušenosti prozradíte v komentářích.
Sdílejte, prosím, olejíčkovou inspiraci i svým přátelům. Třeba jim rozlouskne nejeden pleťový oříšek.
Zdroje důležitých tvrzení
Nejoblíbenější zelené poklady
Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:
Zvýhodněná sada 3 vánočních svíček od Rozvoněno ze 100% přírodního kokosovo-sójového vosku. Omrknout
Duhová sprchová pěna Soaphoria pro dítka i dospěláky, místo sprchového gelu i pěny do vany. Očíhnout
Bylinkový čajový adventní kalendář LEROS s vystřihovacími ozdobami a jmenovkami na dárky. Omrknout
Vánoce jako z pohádky s dárkovou sadou 9 ks semínkových bomb Blossombs v ilustrované krabičce. Očíhnout
Aroma sada esenciálního oleje a znovuplnitelného inhalátoru Natasha pro uvolnění dýchacích cest. Omrknout
Křupavá svačinka od Šufana v podobě lahodných kokosových hnízd s kešu oříšky. Očíhnout