Srdcem bez obalu aneb trochu jiná podpora bezobalu – Díl 1.
Nakupování bez obalu zažilo v posledních letech strmý růst i propad a některé bezobalové prodejny v Česku musely zavřít své dveře nadobro. Přiblížení k zero-waste životnímu stylu je přitom v současné ekologické situaci krokem správným směrem. To si plně uvědomuje i bloger a propagátor šetrného života Tomáš Shejbal, který vás na blogu Econea.cz provede „vědomým“ nakupováním.
V pětidílném seriálu s ním nasednete na městskou koloběžku a vydáte se na 800kilometrovou výpravu po stopách bezobalových prodejen v Česku. Ukáže vám, jak jednoduše nakupovat v duchu zero waste, vezme vás do zákulisí prodejen a společně s jejich majiteli odhalí úskalí a výzvy jejich fungování u nás. Tak se pevně chyťte za řidítka a následujte Tomáše na bezobalové výpravě.
Motivace
Bezobal v České republice po dvou letech izolací zažívá těžké časy. Mé osobní plamínky naděje začaly pohasínat – na sociálních sítích najednou začaly pučet příspěvky, kde která zero waste prodejna zavírá. Vyděsilo mě to. Rozhodl jsem se udělat něco víc, než ”jen” nakupovat v beZobalce a Krámku bez obalu, našich dvou pardubických bezobalech.
Ale co? Blokovat dopravu s transparentem: “Za méně obalu?” To není moje cesta. Já raději tvořím, cestuji, překonávám se, jsem rád sám, ale i s lidmi, kteří mají jiskru. Vše se tak po procházce lesem spojilo a přišel nápad: “Objedu bezobaly na koloběžce a spát budu po českých lesích!”
Jelikož se mi některé věci nechtějí domýšlet, nedomyslel jsem ani, jak navěsit věci na koloběžku. Táhl jsem si tak domeček jako šnek. Pěkně na zádech. Však jsem se také při prvním nastoupení na stupátko hned orosil. Nevím, kolik krosna vážila, ale hned jsem soucítil se všemi, kteří mají pár kilo nad svou ideální váhu.
Ale než se vydáme na cestu, pojďme si trochu srovnat notičky. Proč tak kopu za bezobal?
Bez obalu
Bezobalový obchod, běžně spíš bezobal, je místo, kde se dají nakupovat především potraviny, ale taky drogerie a kosmetika do vlastních obalů. Možná nic nového, říkáte si, do vlastních nádob nám sypou oříšky i v místní zdravé výživě nebo zelenině.
Jedním z rozdílů je “zákulisí” obchodu. Bezobalové prodejny se (mimo jiné, jak se dočtete dále) snaží eliminovat obaly od dodavatele. Ať už přímo výměnou zálohovaných obalů mezi obchodem a distributorem, nebo nákupem co největších balení. Spíše bude recyklován plastový pytel od 25 kg rýže, než 50 půl kilových sáčků.
Seženu tam i čokoládu?
Jaké zboží se dá bez obalu pořídit není třeba zdlouhavě popisovat. Základní potraviny najdete v bezobalu všechny. Dále v bezobalu pořídíte zpravidla pečivo z místních pekáren, mlékárenské výrobky z českých farem (ať bio tak nebio) a nějaké ty zdravé “mňaminy” (kokosky, zeleninové chipsy, uzené madle, čokolády…). Dle velikosti bezobalu se dá pořídit i zelenina, nebo domluvit odběr zeleninových bedýnek. Většinou je v bezobalu zastoupena i (netoxická) drogerie, někdy i eko kosmetika a rukodělné výrobky, nejtypičtěji svíčky, mýdlenky, atd.
Na relativně malém prostoru prodejen se tak setkávají výpěstky drobných zemědělců, výrobky různých chráněných dílniček ale i tvořivých jedinců a samozřejmě a hlavně potraviny.
Chrám bezobal
Při vstupu do bezobalu jde z těch všech barev až hlava kolem. Násypníky a velké zavařovačky dávají hrdě na odiv svěřené potraviny, které tak přirozeně zkrášlují prostor. Jaký to kontrast vůči nafouklým křiklavým balením v regálech supermarketů! Tam se obaly naopak snaží za každou cenu zlákat pohled zákazníka a bedlivě obsah sáčku střežit.
Za spoustou prodávaného zboží stojí nadšení jednotlivců, které se propojuje s nadšením majitelů obchodu a nakonec i zákazníků. Jak kdyby v prostoru jiskřila energie všech těch lidí. Pokud jste někdy navštívili asijský chrám, jistě si vybavíte jakousi “zvláštní” atmosféru, která v prostoru panuje. Ve vzduchu jsou “cítit” (kromě vonných tyčinek) jakési energie… a něco podobného zažívám právě v bezobalech.
Zpomalení
Nakupování v bezobalovém obchodu jednoho nutí zpomalit. Je třeba si vést seznam, připravit si nádoby a vydat se do obchodu. Bezobaly nejběžněji fungují ve dvou režimech:
- Samoobsluha, kde si nakupující sám váží donesené obaly,
- pultový prodej, kdy je zákazník obsluhován.
Při pultovém prodeji je někdy třeba počkat, než na nakupujícího přijde řada. Vzniká tak prostor na povídání si s dalšími nakupujícími a obsluhou. Šíří se úsměvy, nápady a inspirace (píše introvert!). Ať už na použití potravin, nebo různé workshopy, přednášky a setkání.
Zpomalení kolem nákupu potravin se tak nějak přenáší i na člověka. Plíživě mu vstupuje do života, člověk začne mnohé přehodnocovat… v bezobalovém obchodě jsou mnohé věci jinak a snižování odpadu je pouze jednou z nich. V bezobalu vidím příležitost pro dnešní zrychlenou dobu, jak lidem ukázat jinou cestu, která pravděpodobně povede víc k sobě.
Slyším námitku: “do teď mi to přijde dobrý, ale co ty ceny?!”
Cena
Na rovinu: pokud se někdo ptá takhle, asi pro něj bezobal není. Ale zkusme si tento mýtus vysvětlit.
Ze své zkušenosti vnímám, že lidé při srovnávání cen nesrovnávají srovnatelné, tedy:
- Stejné množství,
- stejnou kvalitu a
- stačí jim jeden důkaz za vše.
Cenu za sáček dvaceti gramů koření skeptici porovnávají bez uzardění se sto gramy v bezobalu. Srovnávají konvenční potraviny proti bio potravinám. Ale i u konvenčních potravin je v bezobalech kvalita jinde, než u nejlevnějších potravin v supermarketech. A když najdou potravinu, která je dražší, berou to jako bernou minci.
Abych vnesl do problematiky trochu světla, provedl jsem poměrně podrobný průzkum cen, kde jsem proti 17 bezobalům (geograficky napříč ČR) postavil ty nejlevnější potraviny ze supermarketu, zdravé výživy a dovážkové služby.
Výsledek? U konvenčních potravin záleží na potravině. Jsou potraviny výrazně dražší a potraviny naopak výrazně levnější. Z průzkumu tak vyšlo, že je dobré nespekulovat a nakupovat v bezobalu vše. Pokud nemáte samozřejmě nějak “vychýlený” jídelníček. U bio potravin vyšel jako levnější bezobal.
Ano, průzkum je rok starý, takže se v něm nepromítá současné zvyšování cen. Tuším však, že by z toho vyšel bezobal podobně, nebo i lépe. Přijde mi, že kvalitní potraviny nestouply na ceně tolik, jako třeba cukr či hladká pšeničná mouka (ale podloženo nemám).
Jak to ale všechno souvisí s koloběžkou a podniknutou cestou?
Video z cesty za bezobalovými obchody – 1. díl
Jak vypadaly první dny před výjezdem a hlavně během výjezdu samotného, se můžete podívat v přiloženém videu. Příště se podíváme na první zjištění z cesty, ale i rozhovorů samotných.
Mějte se krásně, Tom | bejkuvmls.cz
Prosíme sdílejte článek se svými přáteli. Inspirace k uvědomělejšímu nakupování není nikdy dost:
Nejoblíbenější zelené poklady
Aromaterapeut do kapsy: sada znovuplnitelného inhalátoru a éterického oleje Natasha pro volné dýchání. | Omrknout | |
Před mrazem a větrem ochrání dětský balzám na rty a tvář Wooden Spoon v BIO kvalitě. | Očíhnout | |
Vyzrálé sušené BIO jahody bez přidaného cukru můžete mlsat i v zimě díky Sunny Fruit. | Omrknout | |
Praktické multilíčidlo na rty a tváře Uoga Uoga s lehkou krémovou strukturou v pěti odstínech. | Očíhnout | |
Vypadávání vlasů a oslabené pramínky vyřeší tuhý šampon Hair Booster od slovenského Kvitku. | Omrknout | |
Zvýhodněná sada tří bylinných Novoročních čajů BIO Sonnentor v hravých krabičkách. | Očíhnout |