Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno Přečtete za: 6 min

6 důvodů, proč si zamilujete bambus

Bambus Uvod 2

Plast se lidstvu ještě před nedávnem jevil jako skvělý materiál. Jeho výroba je rychlá, levná a při troše fantazie z něj může vzniknout téměř cokoliv. Jenže teď už dobře víme, že jsme se dostali do plastové oprátky, která je den ode dne těsnější.

Naštěstí to vypadá, že nám svítá na lepší časy. Existuje totiž materiál, který má stejně širokou škálu využití, přitom je vůči přírodě mnohem šetrnější než plast. Navíc jsme ho měli celou dobu pod nosem. O kom je řeč? No přece o bambusu! Čím vyniká tento přírodní materiál? Je nějaká šance, že nás vymaní z plastové mizérie? A nemusíme se obávat, že začnou pandy trpět hladem?

Ať už máte bambus prokouknutý, nebo ne, v následujících řádcích najdete spoustu cenných tipů. Zjistíte, že tenhle materiál je vlastně takový malý zázrak. A dozvíte se, jak s ním hravě obohatit svou domácnost, nebo bambusovou nadílkou potěšit své blízké – třeba pod stromečkem.

V Číně se už dlouho ví, že není tráva jako tráva

drak V našich evropských končinách se bambus začal objevovat teprve nedávno. Z bambusového nádobí, které se nám vyjímá v kuchyni, míváme pocit kdovíjak nejsme moderní. Jenže oproti Číně jsme vážně zelenáči. Na všestranné využití tohoto materiálu tam totiž přišli už před 7000 lety.

Bambus začali pěstovat už za vlády dynastie Šang. Využívali ho pro výrobu oblečení, nádobí, stavebních materiálů, hudebních nástrojů a zbraní. Před vynálezem papíru se na bambusové proužky dokonce i psalo. Bambus tak byl pro čínskou kulturu nesmírně důležitým prvkem, díky kterému se dalo přenášet vědění z generace na generaci.1

bambus Není proto divu, že se v Číně pěstuje asi 400 druhů této rostliny. A i když se to mnohým nemusí pozdávat, bambus není strom, ale tráva. Konkrétně tráva z čeledi lipnicovitých, která se vyznačuje dřevnatými a dutými stébly. Dost už bylo botaniky a historie. Pojďme se podívat, proč se s bambusem v posledních letech roztrhl pytel.

6 důvodů, proč si zamilovat bambus

Bambusová renesance u nás nastala z mnoha různých důvodů. Začali jsme totiž těžit z poznatků, které byly obyvatelům Číny jasné už několik tisíciletí před námi.

 1. Roste jako z vody: jedna z mnoha výhod vyšvihla tuto rostlinu až do Guinessovy knihy rekordů! Dokáže totiž vyrůst až o 91 cm za pouhopouhý den. Navíc se dá sklidit už po pěti letech od zasazení.2
 2. bambus Je velmi skromný: pro pěstování bambusu toho vlastně tolik nepotřebujete. Vyroste téměř ve všech klimatických podmínkách, snad jen v Antarktidě by se mu příliš nedařilo. Pro svůj růst nepotřebuje tolik vody, hnojiva a obejde se i bez různých chemických postřiků. Díky tomu jeho pěstování nezatěžuje okolní přírodu.
 3. Má schopnost zachránit půdu: ohromnou výhodou je i to, že bambus vesele roste v půdě, kde se jiným rostlinám a stromům nedaří. Naopak, jeho pěstování v tak vyčerpané půdě může přispět k jejímu postupnému obnovení. Díky specifickému kořenovému systému dokáže bambus předejít erozím půdy, navíc ji obohacuje o spoustu živin. Bambus se tak ve velkém vysazuje v oblastech, kde dochází k postupné přeměně na vyprahlou poušť bez života.3
 4. Snižuje uhlíkovou stopu: oxid uhličitý umí naší planetu pěkně potrápit, zejména tím, jak rychle se zvyšuje jeho množství v atmosféře. Hektar bambusu má schopnost pohltit až 12 tun oxidu uhličitého ročně. Během toho navíc vyfoukne o 35 % kyslíku více než stromy. Jak se zdá, na tomhle plynovém poli nemá bambus konkurenci.4
 5. bambus stavba Má všestranné využití: bambus je opravdu převratný materiál. V domácnosti může nahradit spoustu plastových výrobků – od kuchyňského vybavení a hygienických pomůcek až po nábytek. Skvělý je ale i ve větším měřítku. Jde totiž o velmi praktický stavební materiál. Je lehký, levný a odolný. A nemusíme ho využít jen na designovou podlahu. Dá se z něj postavit celý dům! Odborníci ho nazývají dokonce “novou ocelí”.
 6. Z půdy vyroste, po letech se do ní vrátí: na rozdíl od potížisty známého jako plast má bambus výhodu, která ční nad všechny ostatní. V přírode se totiž zcela a úplně rozloží. Nemusíme se bát mikro bambusových částeček, které se budou vznášet v oceánech po stovky let. Želvy, velryby, delfíni a další vodní živočichové budou v bezpečí. Pokud jim náhodou kousek bambusu skončí v žaludku, nebude to mít fatální následky. Ať už budeme bambus využívat jakkoliv, stále půjde o rostlinný materiál, který naši planetu nezahltí k zbláznění.

Oproti jiným materiálům se tak bambus zdá jako ideální řešení naší několikanásobné krize. Lidí stále přibývá, pěstování plodin je rok od roku náročnější, skleníkové plyny nám začínají pěkně zatápět, nevíme, jak se vypořádat s plastovým znečištěním. A výčet by mohl pokračovat. Bambus by nám tak mohl vytrhnout hned několik trnů z paty. Jenže…

…I bambus vrhá stín

Nic ale není černobílé. Takže se pojďme podívat i na dvě stinné stránky tolik opěvovaného bambusu.

1. Jedna z výhod této rostliny, totiž její rychlý růst, je zároveň i nevýhodou. Jde totiž o invazivní druh, který se velmi rychle šíří a vytlačuje původní flóru. Když se situace hodně zvrhne, může dojít k úplnému zničení původního ekosystému.5

2. Problém může nastat i při zpracování bambusu. Na rozdíl od běžného dřeva se bambus často rozsekává na tenké proužky a pak se slepuje do požadovaného tvaru. Případně se z bambusu vytváří drť, která se pak míchá se syntetickými pryskyřicemi. Hotový materiál má pak podobné využití jako plast.

Ach ta lepidla!

man 67335 1920 Lepidla, pryskyřice a jiná “ztmelovadla” ale mohou obsahovat chemikálie, které škodí lidem i přírodě. Třeba takový formaldehyd, který se používá při výrobě melaminu.6 A právě melaminová pryskyřice je velmi často součástí “ekologického” bambusového nádobí.

Jestliže vám začala v hlavě blikat kontrolka, vaše radary na chemické ošklivosti fungují správně. Bezpečnost těchto bambusových produktů dokonce testovali na Slovensku. Zjistili, že 4 z 28 bambusových výrobků uvolňovaly formaldehyd.7

To je trošku podraz, protože bambusové nádobí si kupujeme v domnění, že děláme něco dobrého pro své zdraví i pro přírodu.

Pokud si tedy budete domů pořizovat bambusovou výbavičku, dbejte na to, aby výrobky neobsahovaly škodlivá lepidla a jiné syntetické nesmysly. A to zejména ve chvíli, kdy hodláte bambusové vychytávky používat při vaření. Existuje spousta etických výrobců, kteří dbají na to, aby byly jejich bambusové výrobky opravdu maximálně eco friendly. Stačí se po nich jen trochu pídit. Spousta z nich používá bezpečná lepidla na bázi vody, nebo se bez nich dokonce úplně obejde.

A co pandy, budou mít co baštit?

panda Bambus je oblíbenou pochoutkou roztomilých pand. Proto nás všechny napadá otázka: Když začneme využívat bambus ve velkém, nebudou tím ti roztomilí chlupáči trpět?

Přece jim nechceme brát svačinu od tlamy.

Rovnou rozvíříme vaše obavy. Pandy se sice živí bambusem, ale jsou celkem vybíravé. V jejich jídelníčku tak najdeme jen některé druhy, třeba bambus metake nebo černý bambus. Pro výrobu většiny kartáčků, brček, stavebních materiálů i oblečení se ale používá odrůda Phyllostachys edulis –  Listoklasec jedlý. A právě tahle odrůda, i když její název trochu klame, pandám rozhodně nechutná. Nemusíte se tak bát, že byste pořízením třeba takového bambusového kartáčku přispívali k pandímu hladovění.

Důležitá je i udržitelnost samotného pěstování bambusu. A stejně jako lesnictví a zpracování dřeva hlídá organizace FSC, i bambusové plantáže mohou získat její certifikaci. Ta zaručuje, že pěstování a zpracování bambusu splňuje ekologické i sociální standardy, a získaný materiál tak pochází z šetrně obhospodařovaných plantáží.8

1,2 kg bambusu dokáže vytvořit 1 kilowatthodinu elektřiny!
K celkové udržitelnosti bambusových výrobků přispívá hlavně fakt, že je pěstování této rostliny zcela CO2 neutrální. Nevyužitý materiál se dá navíc zužitkovat pro výrobu energie. Dá se z něj snadno vyrobit bambusové uhlí, případně může projít procesem zplyňování.

bambus Kdyby si lidé začali topit bambusem, mohl by se zpomalit proces odlesňování krajiny, které je způsobeno právě těžbou dřeva pro vytápění a vaření.9 Příčin, které vedou k úbytku přirozeně se vyskytujících lesů, je samozřejmě více, ale každý krok správným směrem se počítá.

Když tedy máme bambus na váze kladů a záporů, jasně nám převažují právě jeho výhody. Postupný přechod z plastu na bambus může naší planetě značně prospět, o tom není pochyb. Jestliže je vaše domácnost ještě bambusem nepolíbená, začít můžete snadno. Konkrétně v koupelně.

Jak vytřít plastu zrak krok po kroku

kartáček První krůček v nahrazení plastu bambusem může být na první pohled vcelku nenápadný, ale přesto ohromně důležitý! Jakou plastovou věc používáte pravidelně každý den po celý život? Věc, kterou navíc musíte co tři měsíce vyhodit do koše. Řeč je samozřejmě o zubním kartáčku. A to je první plasťák, kterého dokáže bambus vmžiku nahradit.

Právě bambusové kartáčky se staly vstupní branou do ekologičtějšího světa mnoha z nás v Econea. Uvědomili jsme si, že plastové kartáčky na zuby nejsou tak nevinné. I když nám pomáhají v boji proti zubnímu kazu, způsobují kaz na naší planetě. Tenhle kaz páchá konkrétně 3,5 miliard kartáčků, které se ročně prodají po celém světě a po krátké době skončí v odpadu.10

A jaká je výhoda bambusového zubního kartáčku oproti tomu plastovému?

bambus Jak už vám prozradily předchozí řádky, na rozdíl od plastu je bambus výrazně ekologičtější materiál. Samotná výroba plastu představuje velkou zátěž a zvyšuje uhlíkovou stopu.11 Oproti tomu pěstování a zpracování bambusu je vůči přírodě mnohem šetrnější, naopak jí často prospívá. Takže když vyměníte svého plastového pomocníka za bambusového, automaticky tím dáte uhlíkové stopě do čumáku!

Jakmile přijde chvíle rozloučení s vaším kartáčkem, budete to moct udělat bez výčitek a obav. Bambusová rukojeť se v přírodě rozloží a štětinky ve většině případů jakbysmet. Některé štětiny jsou totiž také z bambusu, jiné zase z nylonu-4, který se v přírodě za nějakou dobu také rozloží. Nutno ale podotknout, že takový kartáček s nylonovými vlákny se nejlépe rozloží v půdě.12  Proto doporučujeme kartáčky nevyhazovat do směsného odpadu, ale zakopat je třeba v lese nebo na zahradě.

Jak naložit s kartáčkem, když vám doslouží?

Pokud chcete být maximálně zodpovědní, můžete hlavici kartáčku uříznout a šoupnout do směsného odpadu, zatímco rukojeť bez obav zkompostujete. Opotřebovaný kartáček můžete také využít na čištění spár a jiných záludných míst, kam se obyčejný kartáč nedostane. Tak z kartáčku vyždímáte maximum!

Prosíme, sdílejte článek dál. Snad pomůže i někomu dalšímu k udržitelnějšímu životu:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
V oblasti přírodní kosmetiky a udržitelného životního stylu se pohybuje od svých 19 let a s každým rokem se snaží posouvat dál. Ven se nehne bez svého přenosného hrnečku na kávu, nakupovat chodí zásadně s hromadou plátěných sáčků a své okolí se snaží přesvědčit o tom, že na kompletní úklid domácnosti stačí jen jedlá soda a ocet.

Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno

 1. Výborný článek, díky za něj! Chci taky postupně na bambus přejít a zbavit se plastů ve své domácnosti. Proto jsem si před týdnem koupil kartáček z bambusu Ecobamboo a krom toho, že je zabalený v papírové krabičce, tak jej ještě navíc po rozbalení z papíru musím vybalit z plastového obalu. To mě docela zklamalo…. Tak se chci zeptat, jestli Vámi zmíněný kartáček Mobake to má stejně:) Moc díky za to, co děláte!

  1. Ahoj Radek,
   naše kartáčky Mobake sú balené v krabičke z recyklovaného papiera a samotná kefka je chránená ešte jedným papierovým sáčkom 😉 Ďakujem za otázku.
   Patrik

 2. Skvely clanek! Inspirativni, velmi ctivy, spousta informaci…Stejne jako ostatni clanky?Bambusove kartacky musim konecne vyzkouset. Pro zajimavost, z bambusu lze vylisovat dokonce i stavu a chutna zajimave;-)

 3. Článek je to pěkný, ale koupila jsem si u vás bambusový kartáček Hydrophil a musím říct, že v životě jsem neměla horší než je tento. Bambus v puse neklouže, naopak je dost hrubý, zvlášť po namočení a krček je hrozně tlustý a tak jsem si třetí den čištění rozedrala vnitřní stranu rtů a koutky až do krve. Zkoušeli jste ho někdy použít?

 4. Zdravím tak ano bambus má spousty využití, já teda nejvíc preferují to látkové, ať už třeba nějaké bambusové oblečení, povlečení a nebo jsem viděla třeba pro děti ušité takové hnízdečko https://www.miminu.cz/hnizdecka/ z bambusové látky. Kartáček jsem ještě nezkoušela ale máme bambusové povlečení a je taky super.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..