Valentýnská kytice. Skrytý hororový byznys a jak se mu vyhnout
98 % květin, které se prodávají v českých květinářstvích, pochází ze zahraničí.1 Nejčastěji z rozvojových zemí. Kdyby uměly mluvit, vyprávěly by vám, co na vlastní okvětní lístky viděly. Protože ale mluvit nemohou, sesbírali jsme fakta o květinovém byznysu za ně. Než půjdete pro růži do květinářství, zřejmě si to příště dvakrát rozmyslíte…
Sv. Valentýn jsou květinové žně
Proč taháme růže ze záhonu právě teď? Protože na den svatého Valentýna stoupá prodej květin až o 300 %.2 Většina z kytic pochází z Keni, Kolumbie, Ekvádoru a Zimbabwe. Letadla s květinami ale létají do Evropy také ze Zambie, Thajska a Indie. Problém květin z dovozu není “jen” doprava přes půl světa. Gigantický obchod s květinami má na svědomí závažné problémy a utrpení, o kterém většina lidí nemá ani tušení. V dnešním článku na ně chceme upozornit a zároveň dát tipy, kde je možné sehnat kytice v souladu s přírodou i lidmi.
70 % světové produkce květin prochází Holandskem, přestože nemusejí být nutně vypěstovány v Holandsku.”3
Thierry Louveau, majitel francouzské pobočky nizozemského giganta FleuraMetz
Pesticidy a další
Obor květinářství používá ohromné množství pesticidů. Květiny totiž nepodléhají přísným předpisům jako potraviny, a tak zahraniční farmy stříkají na květiny pesticidy, fungicidy, fumiganty, insekticidy a herbicidy někdy i každý den. Tyto agrochemikálie ničí půdu, vodu, vzduch a ohrožují zdraví zaměstnanců i lidí v okolí květinových farem.
Zdraví
Některé květinové farmy nehlídají bezpečné pracovní podmínky pro své zaměstnance. Růže a další květiny se tak v těsné blízkosti zaměstnanců bez ochranných pomůcek stříkají pesticidy a dalšími agrochemikáliemi. Některé z nich jsou vysoce toxické. Zaměstnance některých květinových farem proto trápí zdravotní problémy jako jsou ekzémy, zničená kůže, samovolné potraty a další komplikace.5 Na některých květinových farmách se dokonce používají látky, které jsou v Evropě a v USA už roky zakázané, protože vědecké studie potvrdily jejich karcinogenitu.6 Ženy z květinové farmy v Keni u jezera Naivasha, kterým práce na květinové farmě podlomila zdraví i krásu, jsou z práce vyhozeny bez jakýchkoliv náhrad.
Neférové mzdy
I když se v květinovém byznysu v rozvojových zemích točí miliardy, zaměstnanci květinových farem dostávají neadekvátní mzdu. Ročně se jen z Keni vyvezou květiny v hodnotě 400 milionů euro, plat zaměstnanců je kolem 100 dolarů měsíčně, ze kterého nemohou utáhnout nájem, ani uživit svou rodinu.7 Jsou chyceni v pasti půjček. V Keni je málo pracovních příležitostí, a tak jsou lidé rádi za jakoukoliv práci. I za tu, která trvá od 7 ráno do 11 večer…
Přímo na farmách je zaměstnáno 200 tisíc lidí a odvětví vytváří ještě další 1 milion pracovních míst, takže z obchodu s květinami žijí 4 miliony lidí,“
Clement Tulezi, prezident organizace Kenya Flower Council 8
Sexuální obtěžování a zneužívání
Většinu nekvalifikované práce v květinovém průmyslu vykonávají ženy. A mnohé z nich se potýkají se sexuálním obtěžováním a zneužíváním. 90 % žen pracujících na květinových farmách v Keni bylo znásilněno svými nadřízenými.9 V ekvádorském květinovém průmyslu zažilo 55 % žen nějaký druh sexuálního obtěžování, téměř 19 % žen bylo svým spolupracovníkem nebo nadřízeným násilím přinuceno k sexuálnímu styku a 10 % žen bylo znásilněno.10
Práce dětí
Téměř 20 % z 60 000 zaměstnanců pracujících na květinových farmách v Ekvádoru tvoří děti do 15 let. 11
Květinové, banánové a kávové farmy jim neříkají pracovníci, ale “pomocníci” (ayudantes).12
Ale náplň práce a pracovní podmínky jsou pro děti-pracovníky i děti-pomocníky úplně stejné. Mezi běžné úkony dětí patří i stříkání květin pesticidy. Hlavní rizika pro pracující děti v Ekvádoru jsou toxické chemikálie, uštknutí hadem a napadení divokou zvěří.13
Voda
Květinové farmy jsou zpravidla stavěny kolem jezer. Někdy farmy jezera obklopí úplně a tamní obyvatelé mají ztížený nebo omezený přístup k vodě. Protože jedna růže denně spotřebuje na své vypěstování 1,5 litru vody, jezera se rychle zmenšují.15 Lidé z okolí přichází nejen o vodu, kterou kontaminují desítky agrochemikálií z květinových farem, ale také o potravu. Ve vysychajících jezerech ubývají ryby a květiny zabírají zemědělskou půdu, která by mohla sloužit pro pěstování jídla. Květinové farmy tak mají významný podíl na zvyšujícím se počtu hladovějících lidí, nedostatku potravin, úbytku vody i odlesňování.16
Doprava
Růže a další květiny cestují tisíce kilometrů letadlem do Holandska na květinovou burzu. Odtamtud putují stovky kilometrů v kamionech do běžných českých květinářství. Neekologická logistika květin se ale netýká jen těch, které přiletěly přes půl světa. Květiny vypěstované ve Francii se posílají do Amsterdamu, kde jsou oceněny na trhu a znovu se do Francie vracejí, někdy dokonce do stejného města.18
Proto vznikají platformy lokálních evropských květin (Flowers From the Farm, Fleurs d’Ici,…). V západní Evropě a v Itálii poptávka po lokálních rostlinách (“slow flower”) každým rokem roste.
Pomáhají certifikace?
Stejně jako pro potraviny existují i pro květiny různé certifikace. Pro obchod s květinami se používají certifikace Milieu Programma Sierteelt (MPS), Kenya Flower Council (KFC), Fair Flowers Fair Plants (FFP), Fairness in Flowers, Flower Label Programme (FLP), Florverde, Ethical Trading Initiative, Max Havelaar Foundation a Fairtrade. Dokumentární film The Blooming Business i novináři
však odhalili, že certifikace Fairtrade není v případě farem v Keni 100% zárukou férových podmínek. Ideální je proto vybírat si co nejlokálnější ekologicky pěstované květiny – české nebo ze sousedních zemí.20 21
Řezané květiny v České republice
Rozkvět lokálního pěstování květin za první republiky utlumila válka a poté komunismus. Československé květinářství ožilo v 70. a 80. letech minulého století, po roce 1989 produkce řezaných květin klesala až do úplného vymizení.22
Nízké ceny a široká nabídka druhů převálcovaly všechny tehdejší pěstitele. V posledních letech vzniklo několik českých ekologických květinových farem. Květiny z nich znají obletování hmyzem i ranní rosu. Zájem o ně stále roste – jsou krásné, české a cenově dostupné. Několik z těchto revolučních projektů vám představíme:
Kytky od potoka
Vznikly roku 2014 ze spontánního nápadu Míly Hilgertové osázet několik druhů trvalek na políčku po jejích předcích u potoka. Tím začalo ve Velkých Přílepech u Prahy lokální a zároveň ekologické pěstování květin. Dnes pěstuje tým 9 lidí na 2 polích až 100 druhů květin k řezu v souladu s přírodou, zcela bez chemie, umělých hnojiv, pesticidů i bez vytápěných skleníků.
Oživují pole zdevastovaná konvenčním pěstováním plodin, obnovují krajinu a vytváří tak bezpečné prostředí pro ptáky a další živočichy. Do půdy se vrací život. Vážou netradiční designové kytice a věnce pro všechny příležitosti, pořádají workshopy a mimo sezónu nabízejí krásné nasušené rostliny. Spojují krásu květin s co nejohleduplnějším přístupem k planetě.
Teď si můžete pořídit Zimní kytice z lásky nejen na Valentýna. Ve váze vydrží až 2 měsíce a přes šedivé počasí přinese do domovů barvy jarních, letních i podzimních květů.
Plevel
Je květinářství a výtvarný projekt. Květiny pěstují v obrovské zahradě na kraji zahrádkářské kolonie a také sbírají ty, které rostou všude kolem. Nestydí se za „obyčejné” plevele a luční květiny. Vážou kytice a zdobí nejrůznější místa. Chystají veselky i smuteční vazby. S důvtipem je vystavují k obdivu, jako by byly uměním. Za projektem stojí tři lidé – farmáři, umělci a floristé zároveň. Vše dělají vlastníma rukama, s láskou a respektem k přírodě, lokálně a sezóně. Svými kreativními rozcuchanými vazbami mění představy, jak by měly kytice vypadat.
Green Decor
Vznikli jako první ekologické květinářství u nás a jako jedni z prvních začali upozorňovat a šířit osvětu ohledně fungování globálního květinového byznysu, fair trade květin a lokálního pěstování. Založili vlastní květinovou farmu a spolupracují s dalšími českými zahradníky, což jim umožňuje po většinu roku nabízet místní poctivé kytky.
Jejich cílem je dále prohlubovat povědomí o šetrném květinovém trhu a přinášet kvalitní floristiku založenou na místních květinách po celý rok. Jejich snahou je do 3 až 5 let nabízet celoročně jen lokální a ekologicky vypěstované květiny, na čemž usilovně pracují.
Na Valentýna nabízejí Green Decor dárkové poukazy na nákup během sezóny, věncové předplatné nebo dozdobenou českou hrnkovou květinu (petrklíč, pryskyřník).
5 tipů pro ekologičtější kytice
- Nakupujte květiny od lokálních ekologických pěstitelů.
- V květinářstvích žádejte české květiny nebo organicky certifikované (ekologicky pěstované květiny chrání životní prostředí i zdraví pracovníků).
- Vybírejte květiny podle ročního období (např. cibuloviny na jaře, slunečnice v létě,..).
- Využívejte internetové bazary květin (např. FB skupina Green Swap).
- Sbírejte květiny a větvičky šetrně ve volné přírodě.
- Pěstujte si vlastní kytky.
Věříme, že valentýnská kytice nebo narozeninový pugét by jako symboly lásky, přátelství nebo náklonnosti neměly být spojené s ničením životního prostředí ani lidských životů. V dnešní době už máme tolik možností, jak se radovat z květin a nikomu tím neubližovat. Využijme je.
Pokud vaše milá osoba patří mezi alergiky nebo ji chcete rozmazlit dárkem bez okvětních lístků, krásné a udržitelné potěšení můžete vypátrat i tady:
Pozn. red.: Článek byl aktualizovaný 02/2023, jeho původní verzi pro Econea.cz napsala Katka Kang.
Prosíme, sdílejte informace o hrůzách globálního květinového byznysu pro ochranu přírody i lidských životů:
Nejoblíbenější zelené poklady
Aromaterapeut do kapsy: sada znovuplnitelného inhalátoru a éterického oleje Natasha pro volné dýchání. Omrknout
Před mrazem a větrem ochrání dětský balzám na rty a tvář Wooden Spoon v BIO kvalitě. Očíhnout
Vyzrálé sušené BIO jahody bez přidaného cukru můžete mlsat i v zimě díky Sunny Fruit. Omrknout
Praktické multilíčidlo na rty a tváře Uoga Uoga s lehkou krémovou strukturou v pěti odstínech. Očíhnout
Vypadávání vlasů a oslabené pramínky vyřeší tuhý šampon Hair Booster od slovenského Kvitku. Omrknout
Zvýhodněná sada tří bylinných Novoročních čajů BIO Sonnentor v hravých krabičkách. Očíhnout
Nejoblíbenější zelené poklady
Aromaterapeut do kapsy: sada znovuplnitelného inhalátoru a éterického oleje Natasha pro volné dýchání. | Omrknout | |
Před mrazem a větrem ochrání dětský balzám na rty a tvář Wooden Spoon v BIO kvalitě. | Očíhnout | |
Vyzrálé sušené BIO jahody bez přidaného cukru můžete mlsat i v zimě díky Sunny Fruit. | Omrknout | |
Praktické multilíčidlo na rty a tváře Uoga Uoga s lehkou krémovou strukturou v pěti odstínech. | Očíhnout | |
Vypadávání vlasů a oslabené pramínky vyřeší tuhý šampon Hair Booster od slovenského Kvitku. | Omrknout | |
Zvýhodněná sada tří bylinných Novoročních čajů BIO Sonnentor v hravých krabičkách. | Očíhnout |
Zdroje důležitých tvrzení
Super článek! Palec nahoru za osvětu v téhle oblasti! 🙂
Moc děkujeme, Anno. To téma nás zvedalo ze židle, tak jsme do něj práskli. Krásný zimní čas. Za celou Econea.cz zdraví Katka. 😉
Pěkně jste to „shrnuli“… Díky za to, ať to ví co nejvíce lidiček…
Je to tak, a proto kytky nekupujeme a počkáme až na ty na naší velké louce, kde si svobodně rostou – pokud je některé nesesbíráme do bylinných čajů 🙂
Dobrý den,
díky moc za Váš milý komentář. Kéž by mělo více lidí takový odpovědný přístup s láskou k přírodě <3. Krásný zimní den a ať se Vašim květinám na louce krásně daří. 🙂
Za celou Econea.cz, Katka
Další eko pěstované květiny také můžete koupit v Toulcově dvoře v Praze, Kde Envira zaměstnává zdravotně znevýhodněné zahradníky a nabízejí sezónní krásné kytice. Doporučuji vyzkoušet… maji i zeleninu…
Dobrý den, Blanko,
moc díky za zmínění skvělého Toulcova dvora (koukám, že není na mapě Reduca pod kategorií květiny). Díky a přeji Vám za celou Econea.cz krásný zimní den. Kateřina
Vždycky jsem si říkala, že ty kytky z květinářství asi nebudou úplně košer, ale že to bude až takhle špatné jsem teda nečekala. Taky děkuji za odkaz na mapu eko květinových farem v česku. Už vím kam pro květiny na svatbu… a do květinářství to nebude. ?
Dobrý den, Evo, moc děkujeme za Váš komentář a jsme rádi, že jsme mohli článkem upozornit nejen na problémy globálního květinového byznysu, ale také na řešení a české projekty. Přejeme krásnou svatební výzdobu, klidně se nám pak pochlubte, který květinový eko projekt u Vás vyhrál. 😉 Krásný den za celou Econea.cz přeje Katka
Dobrý den, krásný článek! Přikládám odkaz na mojí mapku květinových farmářů a floristů používající české květiny. Je o dost obsáhlejší než ta uvedená v článku. ? https://1url.cz/rzaKx
Dobrý den, Gabrielo, to je naprosto úžasné, Vaši mapu dáme přímo do článku! 🙂 Moc děkujeme, že jste nám ji poslala. Krásný zimní den Vám přeje za celou Econea.cz Katka.
Dobrý den, Katko, to mě moc těší! ? Snad poslouží svému účelu. Hezké dny i Vám a celé Econee!
Nás zase moc těší, že jste si s květinovou mapou dala takovou práci a šíříte ji do světa. Nádherný zimní den a ať se Vašemu Ze záhonku (zmínili jsme ho v článku hned u Vaší mapy 😉 ) skvěle daří! Katka
Tohle zpráva mě dostala, sama jsem vystudovala obor zahradník. Vím, že se květiny dovážejí z okolních zemích, ale co za tím stojí to nás nikdo neučil a ani já jsem to sama nevěděla. Jsem ráda, že jsem o krok chytřejší. Děkuji za zprávu a i když jsem vyučená zahradnice tak už si květinu ze zahraničí nekoupím. ?
Za tenhle článek díky ♡
Tohle ví moc málo lidí. Skvělý by byl i příspěvek na toto téma, aby se dalo sdílet ?
Dobrý den Taťano,
moc děkujeme za Váš milý komentář. Pokud chcete článek sdílet, můžete použít tlačítka na sdílení pod článkem (na Facebook, Twitter, LinkedIn nebo Pinterest), nebo přesdílet z našeho Facebooku (je to post z 9. února). Moc Vám děkujeme za pomoc se sdílením tohoto důležitého tématu. Krásný zimní den přeje za celou Econea.cz Katka.
Dobrý den, mnohé v článku je možná pravda. Rozhodně se nezastávám nadnárodních pěstitelských společností. Ale jinak je toto pouze reklamní článek na určité firmy. V podstatě dogmatický bez názorů druhé strany. Citovaný film je z roku 2010. Od té doby se mnohé změnilo. V rozvojových zemích i v květinovém průmyslu. K.
Dobrý den, Kateřino.
Děkujeme za Váš komentář a názor. Máte pravdu, citovaný film je staršího data (z roku 2009), ale články a studie o sitauci na květinových farmách v Keni, Ekvádoru a o logistice květin po světě i po Evropě jsou aktuální (viz Zdroje důležitých tvrzení
pod článkem – především roky 2018, 2019, 2020). Pokud máte ověřené zdroje o pozitivních změnách v globálním květinovém průmyslu, budeme moc rádi, když nám je pošlete.
Vybraná česká ekologická květinářství jsme citovali zcela zdarma, nejde o placenou propagaci. Ostatní české projekty v článku propagujeme mapou Reduca, protože všechny se nám tam, bohužel, nevejdou. A citovali jsme je proto, abychom ukázali na možná řešení pro lidi, kteří si nadále chtějí květiny kupovat, ale šetrnějším způsobem k lidem i planetě.
Zdravím všechny, kteří se podílí na tvorbě těchto článků se zajímavými tématy i s doporučenými odkazy a šíří tím osvětu mezi ostatní. Vřelé díky. Doporučuji všem.
Krásný den, Jano,
moc Vám děkujeme. Jinak už si naši práci ani představit neumíme. 🙂 Díky, že nám pomáháte osvětu šířit dál, vážíme si toho.
Zdraví vás celý tým Ecoena.cz, mějte se krásně,
Tereza