Přečtete za: 6 min

Ekodrogerie Bio-D pod lupou. Tváří se zeleně. Jaká je doopravdy?

Ekodrogerie Bio-D

80. léta 20. století jsou v plném proudu, když Michael Barwell, pozdější zakladatel značky ekologické drogerie Bio-D, nastupuje ve Velké Británii do přístavu jako uklízeč a údržbář obchodních lodí. Při práci musí nosit ochranné prostředky včetně masky, a tak se sám sebe ptá, proti čemu se to vůbec chrání. Netrvá tedy dlouho a začíná zkoumat složení lahviček, se kterými dennodenně přichází do kontaktu. Pojem přírodní drogerie tehdy ještě nikdo neslyšel.

Bio-D čističeZjištění ho ohromuje. Mnohé látky jsou totiž, mírně řečeno, kontroverzní. U mnohých existují vážná podezření, že negativně ovlivňují zdraví člověka a působí nemalé škody v přírodě. Současně však Michaelovi dochází další věc. Ty samé látky z čistících prostředků, které používá v práci, jsou zcela běžné i v čističích, které má doma. A nejen on.

Jako rodiče, manžela a člena Greenpeace ho toto poznání nenechává chladným. Uvědomuje si, že už dál nechce být součástí byznysu, který vypouští potenciálně škodlivé chemikálie do vodních toků. A začíná hledat látky, které jsou stejně účinné, ale šetrnější k životnímu prostředí i k člověku.

Zanedlouho poskládá celou mozaiku informací o tom, jak by mohl vypadat mnohem lepší a zelenější produkt. A rozhodne se opustit zaměstnání a založit společnost vyrábějící ekologickou drogerii s názvem Bio-D (z anglického biodegradable – biologicky rozložitelné).

Bio-D nelení, proto se mu zelení

bio d officesPíše se rok 1989 a město Hull v hrabství Yorkshire ještě netuší, že Michael vytvoří jednu z nejinovativnějších a nejzodpovědnějších společností vyrábějících ekologickou drogerii ve Velké Británii.

Prvními produkty malé začínající firmy se logicky stávají čistící prostředky do domácnosti. Konkrétně prostředek na mytí nádobí, který se tehdy prodával od dveří ke dveřím v 5litrovém kontejneru.

Uplynulo skoro 30 let. Bio-D za tu dobu rozšířilo sortiment na více jak 20 produktů na mytí nádobí, praní, úklid, a dokonce i mytí rukou, a začalo je s úspěchem prodávat po celém světě. Všechny výrobky teď najdete i v našem e-shopu.

Nezůstalo ale jen u zvětšování sortimentu. Společnost vždy hledala cesty, jak zajistit vysokou kvalitu jednotlivých ingrediencí a jak si ji udržet. Povedlo se.

Bio-D = čistá ekologická drogerie s maximem rostlinných složek

Společnost si zakládá na minimálním dopadu svých výrobků na životní prostředí i na naše zdraví. Proto používá vysoce kvalitní a bezpečné přísady. Zároveň se snaží využívat co největší množství rostlinných surovin z obnovitelných zdrojů. Jen malá část přitom pochází z neobnovitelných minerálů.

Celý sortiment je na rostlinné bázi, produkty neobsahují žádné živočišné složky, a všechny jsou tak vhodné pro vegany. Bio-D je členem Vegan Society. Žádné produkty ani přísady nejsou testované na zvířatech a i díky tomu získala společnost akreditaci Cruelty Free. Navíc spolupracuje s autoritou v oblasti interních auditů Sedex. Sama si tak důkladně prověřuje své dodavatele, proto je schopná zaručit, že všechny složky produktů pochází z kvalitních zdrojů.

Přírodní mýdla Bio-D
Přírodní mýdla Bio-D

Výrobky rozhodně neobsahují žádné fosfáty, enzymy, triklosan, optické zjasňovače, ropné deriváty, formaldehyd, glycerín, EDTA, bělidla na bázi chlóru, geneticky modifikované látky (GMO), lanolín, umělé vůně ani umělá barviva. Nenajdete v nich například ani obávané syntetické konzervanty, které se často používají v konvenční drogerii a kosmetice – methylisothiazolinone (MI) a benzisothiazolinone (BI) – běžně označované za alergeny (testy dokonce naznačují jejich možnou cytotoxicitu.1 2

Jak Bio-D samo říká:

Svět, ve kterém žijeme, nám dal bohatství přírodních zdrojů, které nám pomohly vyrůst a vyvinout se jako samostatný druh. Je tak důležité, abychom si tyto zdroje hýčkali a využívali je zodpovědně. Máme za to, že pokračováním ve výrobě a zlepšování Bio-D produktů, přispíváme svojí troškou do mlýna.Vedení společnosti Bio-D
Omrknout celý sortiment Bio-D
👉 Očíhnout zelené poklady od Bio-d

Hypoalergenní – I citlivá kůže se bude radovat

Bio-D si uvědomuje rostoucí výskyt ekzémů a astmatu v populaci. Pokud jste proto citliví na chemikálie, možná vám přidá na klidu, že celý sortiment Bio-D je hypoalergenní. I zákazníci s těmito problémy hlásí, že jim produkty nečiní žádné potíže. Firma dokonce získala certifikát britské organizace Allergy UK.

A nemusíte se bát, že by kvůli svému mírnému působení nefungovaly. Výrobky jsou srovnatelně účinné s konvenční drogerií. Účinnost si firma dokonce nechává nezávisle otestovat. Dokladem dobré efektivity je i to, že produkty Bio-D používají provozy s nejpřísnějšími hygienickými pravidly (typicky profesionální kuchyně). Pomáhají totiž v boji proti E.coli, salmonele a MRSA (zlatému stafylokokovi). Splňují proto ty nejvyšší hygienické standardy.

Bio-D přírodní prostředky na mytí nádobí
Bio-D přírodní prostředky na mytí nádobí

Lásku k přírodě má Bio-D v krvi

bio d staff
Emily a Lloyd z Bio-D

Společnost je držitelem standardu ISO14001. Ten potvrzuje, že ve středu zájmu výrobce je péče o životní prostředí a udržitelnost. Ve Velké Británii má tento standard méně než 1 % společností!

Jak toho dosáhla?

  1. Při výrobě používá studené míchání surovin. Tím minimalizuje spotřebu energií a snižuje emise CO2.
  2. Veškeré produkty si vyrábí lokálně – ve vlastní továrně ve městě Hull.
  3. Má nastavená přísná pravidla férového obchodování a jejím cílem je zodpovědný a udržitelný přístup ve všech směrech.
  4. V roce 2017 také dosáhla certifikace BRC, která garantuje bezpečné a účinné produkty splňující požadavky legislativy, distributorů i spotřebitelů.

Bio-D ale nejde jen o produkty. Usiluje také o to, aby se stala předním zaměstnavatelem poskytujícím nejlepší mzdu nad hranicí průměru a pravidelně podporovala lokální charitativní projekty.

Ocenění střídá ocenění. Došlo i na Best Buy – nejlepší nákup

bestbuylabelpurple 1V roce 2012 byly produkty Bio-D oceněny jako Best Buy v kategoriích mytí nádobí, domácí čističe, prací prášky a čističe na WC. Toto označení hodnotí výrobek a značku na základě více než 20 kritérií z oblasti životního prostředí, lidských práv a etického přístupu ke zvířatům. Zaručuje, že spotřebitel kupuje z tohoto pohledu nejlepší možný výrobek.

Velmi dobrou kvalitu produktů následuje i příznivá cena. Filozofií firmy je totiž vyrábět kvalitní zelené produkty za přijatelné ceny. Tak, aby byly co nejdostupnější a co nejvíce lidí mohlo jejich prostřednictvím přispívat k dobru naší planety. V porovnání s konvenčními produkty tak značka Bio-D ukrývá velmi dobrou hodnotu.

Nenecháváme nic náhodě a jdeme do hloubky

Možná už nás ale znáte a tak víte, že kvalitu a složení všech výrobků pečlivě prověřujeme. I produkty Bio-D jsme zkoumali do hloubky. A tohle jsme zjistili.

1. Některé výrobky této značky obsahují látku zvanou Cocamide DEA (ve výrobcích Bio-D ji ve složení uvedeném na našem e-shopu najdete jako Coconut oil diethanolamide) – obvykle v objemu 1 – 5 %. Ta bývá označována jako možný lidský karcinogen. Vyžádali jsme si proto vyjádření přímo od výrobce a vysvětlení je následující.

Cocamide DEA je upravená forma kokosového oleje, která se používá jako pěnící prostředek. Skutečnou hrozbou však není Cocamide DEA jako takový (byť se to tak často prezentuje), ale jeho potenciální kontaminace nitrosaminy. Ty mohou mít karcinogenní, mutagenní a teratogenní (narušující správný vývoj plodu) vliv na zdraví. Pro spotřebitele je tedy důležité vědět, jak “čistý” Cocamide DEA v daném produktu je.

Bio-D čističe a tekutá mýdla
Bio-D čističe a tekutá mýdla s dezinfekčním účinkem

A v případě Bio-D je čistota na velmi vysoké úrovni. Firma kontaminaci této látky velmi přísně hlídá. Ačkoliv se totiž obsah samotné Cocamide DEA v produktech pohybuje mezi 1 a 5 %, maximální míra kontaminace produktů Bio-D nitrosaminy je pouhých 0,00000000000014 % limitních rizikových hodnot nitrosaminů pro člověka. Pro srovnání, koncentrace v běžných produktech bývá až 1 000x vyšší. (Abyste z toho neměli hlavu jako pátrací balón, uvádíme výsledné dosažené hodnoty. Ve skutečnosti je výpočet mnohem složitější. Pokud budete mít zájem, neváhejte nám o něj napsat.)

Hodnoty nitrosaminů v produktech Bio-D jsou tedy tak malé, že obávat se škodlivosti Cocamide DEA v tomto případě nemusí ani nejcitlivější jedinci a proto Bio-D s klidným srdcem prodáváme a doporučujeme.

2. Ve výrobcem doložených bezpečnostních a datových listech je u aviváží Bio-D zmínka o látce TEA – Triethanolamine. Ta je podobně jako Cocamide DEA označována jako možný karcinogen. Přímo od Bio-D však máme potvrzení, že žádný jejich výrobek tuto látku, ani její rezidua, neobsahuje.

V procesu výroby aviváže totiž dochází k odstranění TEA skrze proces zvaný “kvaternifikace” (mechanickou syntézu aniontových složek měnící je na kationtové). Jde tedy o jakýsi proces “filtrace”, který zaručuje bezpečnost finálního produktu.

Plast je past. Bio-D to ví. Obaly ze 100% recyklovaného materiálu.

Bio-D 100 recyklované obaly
Nové 100% recyklované obaly

Bio-D vykročilo do roku 2018 s ohromně pozitivní novinkou. Původní obaly, které měly 70% podíl recyklovaných materiálů a 30 % nových plastů, začalo jako první spotřebitelská značka nahrazovat 100% recyklovanými materiály, které pochází z kontejnerů po celé Británii. Pomáhají tak snižovat množství odpadu, které by jinak skončilo na skládkách či ve spalovnách. Některé výrobky v novém kabátku už máme i u nás na e-shopu. Kompletní výměna proběhne do konce roku 2018.

Kromě toho, že se snaží redukovat spotřebu plastů kdekoliv může, přispívá Bio-D taky na projekty, které chrání životní prostředí. Společnost je i velkým zastáncem zero waste přístupu. Vyrábí velké 5litrové kanystry, které jsou k dostání i u nás. V Británii si kanystry mohou obyvatelé nechat dokonce znovu naplnit.

A co dál? Je budoucnost Bio-D růžová?

Hlavní priority Bio-D jsou pokračovat v našem celostním přístupu, inovacích a v tom, abychom nadále dělali tu správnou věc.Lloyd Atkin, současný ředitel společnosti

Společnost dnes už sice řídí Lloyd Atkin, v odkazu Michaela ale pokračuje s úctou a zápalem.

Z Bio-D se tak stala tradiční britská společnost s pevnými kořeny a jasnou filozofií. Na poli ekologické drogerie je to silný hráč, který má rozhodně co nabídnout všem domácnostem, ve kterých jde jeho členům o zdraví svoje i planety.

Protože je firma velmi důsledná až puntičkářská ve všech směrech, není vůbec přehnané říct, že je člověk v dobrých rukou.

Michal Kleban 1

Zatím jsem měl možnost vyzkoušet prostředek na mytí nádobí a taky tekuté mýdlo na ruce. Můžu vřele doporučit, opravdu velká spokojenost. Zejména z toho prostředku na mytí nádobí jsem byl velice mile překvapen, účinnost naprosto stejná jako u chemie, malá kapička umyje hodně nádobí, odmašťuje perfektně. 🙂Michal Kleban, recenze na stránkách Bio-D
Prozkoumat drogerii Bio-D

A tady je 7 statečných (čti nejoblíbenějších) produktů 🙂

Prosíme sdílejte dalším každodenním hrdinům

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Zdroje:

Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..