Přečtete za: 7 min

Tajemství ekodrogerie Sonett: Vyplatí se udělat jí místo v poličce?

sonett

Na začátku všeho byla voda.

A přírodovědec. Johannes Schnorr stál u vzniku značky ekologické drogerie jménem Sonett. A není divu. Byl totiž jedním z prvních vědců, který už v 60. letech minulého století odhalil obrovský rozsah znečištění podzemní vody v Německu. Způsobily ho tehdy povrchově aktivní látky z běžných pracích a mycích prostředků. Výzkum byl pro Johannese tak šokující, že se rozhodl jednat.

Začal tvořit protiváhu běžným výrobcům a mávat červeným praporkem před nosem škodlivým látkám, které splachujeme do odpadu i dnes. V roce 1977 založil zcela výjimečnou firmu s ekologickou drogerií Sonett. Proč jí mezi výrobci drogerie téměř není rovno?

Průkopník ekologické drogerie, co nespadl z růžového obláčku

Ekodrogerie SonettI když původní Johannesovo zděšení sahá do minulého století, celosvětový stav vody rozhodně není růžový ani dnes. Běžní výrobci dál používají zdraví škodlivé látky, které tvoří chemický koktejl, jehož účinky na člověka nikdo nezkoumá.

Naštěstí jsou tu i uvědomělejší firmy jako je Sonett. Ten si o stavu životního prostředí nedělá iluze. Moc dobře si uvědomuje, že ačkoliv je dnešní podoba mytí a praní člověku velkým pomocníkem, daní za tento pokrok je rozsáhlé poškozování životního prostředí a nakonec i nás samotných.

Proto všechno, co dělá, vychází z hlubokého respektu k přírodě a jejím zákonitostem. Nejen, že chce zastavit její ničení chemikáliemi, ale snaží se v ní také obnovit rovnováhu. Od začátku prokopává cestu a ukazuje ostatním výrobcům i spotřebitelům, že drogerie může být mnohem čistší, ale obdobně účinná.

Eko-logie a kvalita na prvním místě

Co se týče nebezpečných chemikálií, je Sonett od začátku příkladný abstinent. Nepoužívá nic, co by mohlo ohrozit naše zdraví a vysokou kvalitu svých výrobků zajišťuje ve 3 stupních:

1. Důkladný výběr surovin

U těch to všechno začíná. Sonett každou surovinu důkladně vybírá, a proto jsou všechny jeho výrobky v přírodě 100% rozložitelné. Značka nepoužívá žádné produkty z ropy, neuznává genetické inženýrství, místo enzymů zakládá své výrobky na přírodních olejích a esenciálních olejích z rostlin.

Produkty neobsahují ani povrchově aktivní látky na ropné bázi, bělidla, nanotechnologii nebo fosfáty či optické zjasňovače. Umělé konzervanty, barviva ani syntetické vůně v něm určitě nenajdete.

2. Nejlepší suroviny z certifikovaných přírodních zdrojů

Zároveň používá velké množství surovin z biodynamického a certifikovaného zemědělství. Například olivový, řepkový, slunečnicový, kokosový nebo palmový olej, esenciální oleje a balzamické přísady.

Všechny rostlinné oleje, které jsou používány jako základ tenzidů (povrchově aktivních látek), jsou v BIO kvalitě, stejně tak i 95 % esenciálních olejů a bambucké máslo.

Balzamické přísady ekodrogerie Sonett

👉 Očíhnout zelené poklady od Sonett

3. Energeticky silné ingredience

A do třetice ve svých produktech Sonett používá balzamické přísady jako kadidlo, zlato, pryskyřice z myrhy, vavřín, olivový olej či růžové soli, které jsou rytmizované v tzv. oloidovém mixéru. Ten díky pulzům a svému tvaru napodobuje pohyb, který je běžný v přírodních vodních tocích.

A právě tato 3 stupňová důslednost zaručuje, že všechny výrobky jsou hypoalergenní a vhodné pro lidi s citlivou nebo alergickou pokožkou. V Sonettu se vyhýbají živočišným surovinám, valná většina produktů nese logo Vegan Society a žádné produkty nebyly testované na zvířatech.

Je ale držitelem ještě dalších zajímavých certifikátů

 • Certifikace EcoGarantie zaručuje suroviny v BIO kvalitě bez enzymů a GMO a jejich kompletní biodegradabilitu.
 • Symbol EcoControl na jejích výrobcích zase značí, že je společnost pravidelně nezávisle kontrolována a testována na dodržování vlastních přísných kritérií na kvalitu.
 • Certifikace Stop Climate Change analyzuje emise CO2, a zaručuje tak, že firma i její procesy byly důkladně prozkoumány. A v tomto ohledu si Sonett vede výborně. Veškerá výroba probíhá ve vlastní továrně přímo v Německu, skrze procesy, které vyžadují velmi málo energie. Tekutá rostlinná mýdla jsou dokonce vyráběna speciální chemickou reakcí, která nepotřebuje energii vůbec žádnou. Energii, kterou Sonett spotřebuje, získává z poloviny z blízké hydroelektrárny, z druhé poloviny z obnovitelných zdrojů od Greenpeace Energy. A celý provoz vytápí dřevem.
 • Certifikace CSE (Certified Sustainable Economics) pohlíží na firmu globálně – z pohledu ekologie, sociálního a etického rozměru a ekonomiky. Zaručuje zodpovědné rozhodování.

U poctivého výběru surovin, jejich vylaďování a získávání certifikací ale Sonett nekončí. Každý jejich výrobek má totiž jednu obrovskou výhodu.

Bonus k nezaplacení: Víte, co kupujete

Sonett má jasnou, přesto i ve světě ekologické drogerie celkem výjimečnou, politiku. Uvádí celé složení svých produktů. Do puntíku tak víte, co daný výrobek obsahuje. To vůbec není samozřejmost. Výrobci drogerie totiž, na rozdíl od výrobců kosmetiky, nejsou povinni přesně specifikovat všechny obsažené látky. Použité (a mnohdy zdraví škodlivé) suroviny mohou schovávat za nicneříkající názvy jako „aniontové povrchově aktivní látky“ či „parfum“. Současná legislativa jim to umožňuje.

Sonett ale nemá co skrývat. Proto dobrovolně uvádí seznam všech látek ve formátu INCI ( mezinárodní označení pro složení výrobků), který je normálně závazný jen pro kosmetiku. Ale zato skutečně detailní.

Opravdu čistá drogerie? I Sonett jsme si důkladně proklepli…

Máme ve zvyku do složení výrobků šťourat. A i přesto, že se Sonett s ničím netají, dobře jsme si ho prověřili. A tohle jsme zjistili.

V celém sortimentu v minulosti používal jen dvě suroviny, které nejsou přírodního původu a to kyselinu polyasparágovou a kyselinu imino-di-butandiovou v tabletách do myčky. Kyselinu imino-di-buttandiovou však již Sonett vypustil úplně a kyselinu polyasparágovou nahradil diacetátem glutamátu tetrasodného. Ten je, oproti původní 100% syntetické kyselině polyasparágové, syntetický jen ze 14 %.

Celý sortiment Sonettu je tak momentálně z 99% přírodní. Ve svých výrobcích používá například:

 • Čistě rostlinné povrchově aktivní látky (rostlinná mýdla, kokosové tenzidy a alkoholový sulfát kokosového oleje).
 • 100% esenciální oleje.
 • Rostlinný alkohol.
 • Kyselinu citronovou v potravinářské kvalitě.
 • Přírodní minerály jako uhličitan sodný, křemičitany, oxid hlinitý, prášek z pemzy a moučka z vápna.

A zjišťovali jsme i obsah palmového oleje. Jak je to s ním u Sonettu?

Produkty Sonettu obsahující cukrové tenzidy a mastné alkoholové sulfáty mohou obsahovat deriváty palmového oleje. Tyto tenzidy kupuje firma na světovém trhu a momentálně jsou bez ekologické alternativy. Od svých dodavatelů má však Sonett ujištění, že podíly palmového oleje mají udržitelnou certifikaci CSPO/RSPO.

V těchto produktech momentálně garantuje nepřítomnost palmového oleje a jeho derivátů: prášek do myčky nádobí, tablety pro myčky nádobí, regenerační sůl, mýdlo na skvrny, jádrové mýdlo, pískový čistič, změkčovač vody, bělící prostředky, odstraňovač vodního kamene, aviváž, škrob ve spreji, dezinfekční čistič na různé povrchy, dezinfekční mýdlo na ruce, ekologické mycí houby.

Nejen kvalitní suroviny jsou ale gró Sonettu. Na pomoc si při výrobě bere jeden moc důležitý element – vodu.

Hlavní motto Sonettu: Vodu oživovat, ne znečisťovat

Voda je v Sonettu tou nejdůležitější ingrediencí. Základní esencí, která stála u zrodu značky. A nejen jako dar, bez kterého by nebyl život, ale i jako hlavní prací a mycí složku, ji tam vnímají dodnes.

Vodu doslova „nosí na rukou.“ Na její zpracování vyvinuli speciální proces, na jehož konci vznikne energizovaná, pravotočivě vířená voda. Používají k tomu 12 skleněných nádob vejcovitého tvaru, kterými voda postupně protéká. Uvnitř každé nádoby je vzácný kámen, který vodě dodává energii. Za jeden den jimi proteče zhruba 10 000 litrů vody.

Při sestavování tohoto postupu se značka inspirovala v přírodě. Tvorba víru je totiž přirozenou vlastností vody. Procesem víření tak chtějí v Sonettu vytvořit protiklad ke každodenním zásahům člověka do přirozenosti vody. Oživují ji a energizují. Z pohledu chemické analýzy zůstává voda stejná. Její vnitřní soudržnost, struktura a energetický potenciál se ale zásadně mění.

Metodou spagyrické krystalizace (stará alchymistická metoda) je ověřeno, že voda má po tomto procesu kvalitu čisté vody z nedotčených oblastí přírody.

krystaly

Možná se tomu nechce věřit. Voda ale určitě není jen obyčejná tekutina, která nám teče z kohoutku. Možná znáte výzkum Dr. Masaru Emota s krystalky vody. Jejich fotografie oblétly celý svět a dokázaly, že voda má paměť. Dokáže přijímat a nést informace.

emoto slova

Péče a pocit zodpovědnosti za čistotu vody této značce doslova koluje v žilách.

Jak v Sonettu sami říkají: “Smyslem naší práce není jen snižování znečištění přírody, a zejména vody, ale spíše péče o vodu, kterou považujeme za základ všeho života a přejeme si ji respektovat a znovu oživovat.„

Praní se Sonettem: Jak vlastně funguje. A vyčistí i skvrny?

Ekologické praní SonettSystém praní Sonettu stojí na myšlence, že nejlepšího výsledku jde dosáhnout, pokud jsou prací prášek (gel), změkčovač a bělící prostředek použity odděleně.

Pohodlně stačí samozřejmě prát s pracím práškem nebo gelem. Pokud ale máte doma tvrdou vodu, doporučujeme pro zvýšení účinku mýdla používat změkčovač. Při velkém znečištění prádla se vyplatí přidat i bělící prostředek a odstraňovač skvrn. S oběma mají naši zákazníci dobré zkušenosti. Odstraňovač skvrn dokonce bez problémů používají i na stálobarevné prádlo.

Pokud se skvrnami bojujete často, možná se vám bude hodit tento sprej na skvrny. Používá se před praním a opravdu funguje. Stačí ho trochu našplíchat na skvrnu, promnout, nechat cca 10 minut působit a vložit do pračky. Když je skvrna hodně odolná, nastříkejte sprej podruhé a rovnou vložte oděv do pračky. Někdy stačí jedno našplíchání a skvrna zmizí bez potřeby praní. Pak už jen stačí látku opláchnout pod tekoucí vodou, nemusíte nutně prát.

Mytí nádobí v myčce: Jak na něj účinně

Většinou jsou lidé s prostředky pro mytí v myčce spokojení. Čas od času se ale setkáme s obavami nebo odezvou zákazníků, že jim nefungují tablety do myčky. Proto pro kvalitní umytí nádobí doporučujeme držet se pár základních pravidel:

 1. Otestujte si tvrdost vody u vás doma. Pokud nevíte, jak na to, pomůže vám tento testovací pásek.
 2. Na své myčce nastavte vestavěný změkčovač vody o 8 °dH (tzv. německé stupně) nad vaši lokální tvrdost vody.
 3. Při mytí vždy používejte regenerační sůl a leštidlo, které zabraňují usazování vodního kamene na skleničkách a příborech.

Tyto tři kroky zaručí při mytí úspěch. Zároveň samozřejmě dbejte na správnou volbu programu myčky. Platí, že čím víc špinavé nádobí máte, tím větší teplotu a delší program budete muset zvolit. Zároveň však myslete na to, že čím vyšší teplota, tím méně ekologické mytí je. Nejvíc energie totiž myčka spotřebuje na ohřev vody.

Firma, ve které by chtěl pracovat každý

Už je asi jasné, že pojmy jako udržitelnost a sociální zodpovědnost Sonettu nejsou cizí. Udržitelnost ale vnímá daleko za hranicí ekologie. Nálepky na produkty lepí firmě zdravotně postižení lidé. Sociální rozměr uplatňujte ve vztahu ke svým zaměstnancům, zákazníkům i dodavatelům. Místo soutěživosti a vlastních zájmů jednotlivce staví své fungování na spolupráci a vzájemné podpoře. Posilování vztahů, respektu a transparentnosti je pro ně stejně důležité jako umění rozhodovat společně, jako partneři.

Porozumění, pochopení a rozmanitost je v centru zájmu Sonettu. Ke svým zaměstnancům tam přistupují jako k lidským bytostem, ne jako kancelářským úředníkům a přijímačům rozkazů. Ženy a muže vnímají rovnocenně (31 z 60 pozic zastávají ženy) a nediskriminují na základě pohlaví, rasy, etnického původu, náboženství nebo víry (zaměstnávají lidi ze zemí jako Amerika, Arménie, Bosna, Eritrea, Ghana, Nepál, Polsko nebo Rusko).

Vnímají, že zisk je pro fungování firmy potřeba, není však primárním cílem.
Navíc mají jednu moc důležitou myšlenku, se kterou 100% souzníme. Vnímají, že zisk je pro fungování firmy potřeba, není však primárním cílem. Věří totiž, že budoucnost přeje podnikatelům, kteří jsou schopní zvrátit nekontrolované ničení přírody a přetavit ho do nových impulsů. A takový přístup je velký dar pro naše zdraví i planetu.

Dnes Sonett prodává své výrobky v 31 evropských a 12 mimoevropských zemích. A my držíme palce, ať se mu daří i dál. Když jde o úklid, u nás v Econea rozodně nemá konkurenci.

Prosíme sdílejte myšlenku drogerie Sonett dále

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Zdroj: www.sonett.eu

Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..