Brát, či nebrat? Klíčové doplňky stravy (nejen) pro vegany

Bledé propadlé tváře, místo paží útlé špagetky a síla blechy. Tento stereotypní obrázek vegana dostal v posledních letech pořádně na frak. Na rostlinnou stravu se obrací čím dál víc špičkových sportovců. Od vytrvalostních běžců, hráčů amerického fotbalu, až po boxery.1 O příznivém působení na celkové zdraví a výkon nás informuje smršť vědeckých studií a veganství v novém světle prezentuje i řada dokumentárních filmů.2
Talíř čistě rostlinného pokrmu má nicméně mnoho podob. Může na něm být naservírovaná třeba kopice smažených brambůrků. Stejně jako u každého druhu stravování, také u rostlinného jídla tedy záleží na kvalitě. Je třeba dávat pozor na dostatečnou pestrost a také, aby kalorický příjem odpovídal potřebám vašeho těla a životního stylu. Existují ale nějaké složky, které z rostlinného jídelníčku chtě nechtě nezískáme? Potřebuje i vyvážená strava ostříleného vegana podpořit doplňky stravy? A kdy se i neveganům vyplatí příklon k rostlinným suplementům? To vše si dnes zodpovíme.
Praktické okénko. Jak se vyznat v dávkování doplňků stravy?
IU, neboli International Unit, je jednotka běžně užívaná při měření léků, vakcín a vitaminů. Její české označení je MJ (Mezinárodní jednotka), v Německu se užívá IE (Internationale Einheit) a ve Francii UI (Unité internationale). Množství, které tvoří 1 IU, není založené na hmotnosti, nýbrž na naměřeném biologickém působení nebo účinku dané látky. Pro každou látku tedy znamená jiné váhové množství. Například 1 IU vitaminu C neváží stejně jako 1 IU inzulinu. Převod této jednotky na mikrogramy či miligramy není tedy úplně jednoduchý a neexistuje pro něj univerzální výpočetní vzoreček. IU pro každou konkrétní látku stanovuje Světová zdravotnická organizace.
U doplňků stravy se pak často setkáme také s váhovým množstvím uvedeným v miligramech (mg) nebo v mikrogramech (označuje se mcg nebo také μg). Vždy tedy dejte pozor, abyste si je navzájem nespletli a nedávkovali buď příliš, či málo. Dá se mezi nimi snadno převádět. 1 mg odpovídá 1 000 mcg. Využít můžete například i tuto kalkulačku.
Vitamin B12. Bez něj ani ránu
Proč je pro nás důležitý?
- Přijmout dostatečné množství B12 stravou je možné, avšak náramně obtížné. Denně byste museli slupnout velkou spoustu potravin obohacených o B12. V ČR je jich však málo. Dlouhodobě udržitelnější a snazší je tak suplementace formou doplňku stravy.
-
Hydrophil Eukalyptová zubní pasta s vitaminem B12 Vitamin B12 se v doplňcích stravy vyskytuje v několika formách. Názory na nejlepší formu a vstřebatelnost se přitom různí. Nejprozkoumanější účinky má k dnešnímu dni forma kyanokobalamin. Právě kvůli těmto nejistotám je ideální podrobit se krevním testům a ověřit si, zda je daný typ pro vás vhodný, či nikoli.
- Dospělí do 65 let by měli suplementovat nejméně 2 500 mcg týdně. Případně denně a to po 250 mcg.7
- Lidé starší 65 let, kteří se stravují rostlinně, by měli suplementaci navýšit na 1 000 mcg kyanokobalaminu denně.8 S pokročilým věkem totiž tělo vstřebává vitamin B12 hůře.
- Pokud vám byl zjištěn deficit B12 v krvi, doporučuje se po dobu 2 měsíců doplňovat 2 000 mcg denně.9
Vitamin D3 mějte po ruce v chladných měsících
Ze slunce to jde pouze v omezeném množství. Vzhledem k zeměpisné poloze České republiky se období, kdy si ho z UVB záření vytvořit nezvládáme, může prodloužit až na 6 měsíců v roce. Kromě toho hraje roli také náš životní styl. Trávíme dlouhé pracovní dny v kancelářích, venku se pohybujeme málo a když, tak se proti slunku chráníme opalovacími krémy.
Proč je pro nás důležitý?
- Pro ty, kteří jsou během dne ukrytí doma či v kanceláři, nebo žijí ve velkých městech zamořených smogem, se doporučuje suplementace celoroční.
- V současnosti se doporučuje dávka 800 IU (20 mcg) denně, můžeme se však setkat i s vyššími doporučeními.12
Pohlídejte si příjem omega-3
Proč jsou pro nás důležité?
Světová zdravotnická organizace (WHO) a Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučují, aby alespoň 0,5 % denních zkonzumovaných kalorií pocházela z omega-3 mastných kyselin ALA.17 To se dá zařídit snadno – postará se o to zhruba čajová lžička lněných semínek, chia semínek nebo vlašských ořechů. Tato forma mastných kyselin však podle některých studií není tak efektivní. Tělo ji totiž neumí zpracovat a musí si ji nejdříve přeměnit na formu EPA. Proces přeměny však může být pro tělo náročný a není zatím vědecky podložené, zda tímto způsobem získáme dostatek pro optimální funkci mozku.18
- Řasy, ze kterých se vyrábí veganské doplňky stravy, jsou navíc zpravidla pěstované ve vodních nádržích a s oceánem (potenciálními nečistotami) tedy nikdy nepřijdou do styku.19
- Doporučené množství je alespoň 250 mg (DHA a EPA) denně.20
- Dopřát si je můžete ve formě kapslí nebo v tekuté formě. Tu ocení dospělí, kteří neradi polykají velké kapsle, ale především děti. Chutná příjemně a prckům ji tak můžete přimíchat do hotového jídla nebo podat ze lžičky.
V patrnosti mějte také jód
Tento důležitý minerál se vyskytuje v mořských plodech, kravském mléce, vejcích a z rostlinné říše jsou jeho nejkoncentrovanějším zdrojem mořské řasy.
Proč je pro nás důležitý?
-
Vegetology PregnaVie pro těhotné a kojící ženy Doporučovaný denní příjem je 150 mcg (což je zhruba ekvivalent 2 plátků nori řasy).
- Kromě nori je dobrým zdrojem například řasa dulse (1 polévková lžíce denně), jejími vločkami můžete na závěr posypat pokrm.
- Pozor si dejte na řasu kelp, koncentrace jódu je v ní totiž vysoká. I půl lžička denně může být příliš.
- Pokud solíte, používejte sůl obohacenou jódem. Se solí však opatrně, její konzumace škodí, a je dokonce považována za druhou nejčastější stravovací příčinu úmrtí.21
- Dobrým zdrojem jódu jsou také minerální vody jako je Vincentka nebo Hanácká kyselka.
Na jaké další složky potravy házet očkem?
U něj pozor na vstřebatelnost, některé potraviny ho mohou obsahovat hodně, nicméně tělo ho z nich neumí vstřebat (například špenát nebo mák). Dobře vstřebatelný vápník získáte z brokolice, cizrny, fíků, vápníkem obohacených rostlinných mlék či tofu.
Jeho vstřebatelnost významně podporuje vitamin C. Doporučuje se tedy potraviny bohaté na vitamin C (celozrnné potraviny, jáhly, quinoa, luštěniny, listová zelenina) baštit dohromady s potravinami bohatými na železo (pomeranč, kiwi, jahody, rybíz, paprika,…).
Skvělým rostlinným zdrojem selenu jsou para ořechy. Pouhé dva denně pokryjí doporučený denní příjem. Menší množství selenu pak obsahují třeba houby shiitake, chia semínka nebo brokolice či špenát. U selenu ale dejte pozor, při příliš vysokých dávkách může být toxický pro orgány.23
Skvělým rostlinným zdrojem zinku jsou fazole, cizrna, čočka, tofu, vlašské ořechy, kešu ořechy, chia semínka, mletá lněná semínka, konopná semínka, dýňová semínka, celozrnný chléb nebo quinoa.
Pokud se z nějakého důvodu nemůžete stravovat pestře, máte před sebou hektické období, nebo s rostlinnou stravou teprve laškujete a nechcete nic podcenit, doplňky stravy jsou skvělou volbou. Cítíte-li, že by vám některé živiny či vitaminy ze stravy mohly chybět, klid na duši vám dodá multivitaminový doplněk. Ten od Vegetology obsahuje hned 26 vitaminů a minerálů a je navíc obohacený o výtažky ze superpotravin, třeba ze zeleného čaje nebo z kustovnice čínské.
Zatěžované klouby, šlachy a svaly sportovců, ale také starších osob, ocení tobolky Join-Vie. Dodají namáhanému tělu dávku glukosaminu (získaného z hub) a phytodroitinu (z řasy) v promyšlené kombinaci s vápníkem, vitaminem D3 a K2, které také pomáhají udržovat dobrý stav kostí.
V dobách nadměrné zátěže, fyzické i psychické, je pak výborný komplex Active Energy. Dodá tělu celou řadu vitaminů B, železo a vitamin C, které pomáhají snížit únavu a vyčerpání. Výtažky z blahodárných rostlin jako je rozchodnice růžová či klanopraška čínská pak povzbudí přirozenou kondici a pomohou udržet duševní pohodu.
Běžné kloubní přípravky obsahují látky z korýšů, dokonce i ze žraloků
Ve Vegetology však z etických důvodů používají pouze rostlinné ingredience. Glukosamin v komplexu Joint-Vie pochází z houby nazývané Aspergillus Niger. A protože rostlinný zdroj chondroitinu neexistuje, nahradili ho ve Vegetology rostlinným phytodroitinem™, který sestává z polysacharidu (kyseliny glukuronová a N-acetylglukosamin) získaného procesem fermentace a z extraktu z řasy. Phytodroitin obsahuje mukopolysacharidy – látky, které se v těle starají o hydrataci kloubů a kostí a zadržují vodu v chrupavce, čímž jí dodávají pružnost.
Závěrečný doušek inspirace od tří zběhlých veganů
Dost bylo teoretické omáčky. Podařilo se nám ve firmě vyloudit i pár praktických tipů od tří dobrých veganských duší. Jak si dostatek všech potřebných látek zajišťují dlouholetí vegani?
Pavel, spoluzakladatel Econea.cz
Dlouhodobě doplňuji samozřejmě B12 a po seminářích a osobních konzultacích s výživovou poradkyní Pavlou Širokou z České veganské společnosti jsem začal doplňovat také vitamin D3, omega-3, selen (jím 2 para ořechy denně) a jód. Ten řeším denním 30ml panákem Vincentky. Aktuálně mě při pevném zdraví drží navíc vitamin C a výtažky z blahodárné rostliny Ashwaghandhy od Salvia Paradise. Miluju ovoce a zeleninu, v mém jídelníčku nechybí tofu, tempeh, edamame, nejogurty i nemléka, hummus a ořechy.”
Terka, copywriterka v Econea.cz
“Je to šest let zpátky, co jsem se rozhodla vyškrtnout živočišné suroviny z jídelníčku. Vedly mě k tomu zprvu zdravotní benefity rostlinné stravy, ale v mžiku se k nim nabalily také důvody etické a ekologické. Zpočátku jsem trochu tápala a první rok jsem si občas neodpustila klasický jogurt nebo zmrzlinu. I ty mi ale brzy přestaly chybět, navíc se na trhu postupně objevovaly jejich rostlinné náhražky. Nebylo tedy co řešit. První roky veganství jsem doplňky stravy bohužel moc neřešila. Teď už celoročně zobu vitamin B12, omega-3 a od podzimu do jara doplňuji vitamin D3. Na podporu imunity beru spíš nárazově multivitamin od Vegetology.
Zdraví a energii ke sportům ale dávám tělu primárně na talíři. Miluju vědomě připravená jídla, barevná a voňavá po bylinkách a koření. Do snídaní sypu lněná a chia semínka, para ořech je můj „denní chleba“ a listovou zeleninu propašuju prakticky do každého chodu.”
Káťa, velkoobchodní podpora v Econea.cz
„Rostlinnou stravou se poháním téměř 6 let. Prvních 5 jsem přitom suplementovala jen výjimečně, ale je to potřeba! Loni jsem se zúčastnila Semináře plnohodnotné rostlinné stravy Mgr. Pavly Široké z ČVS. Doporučuji ho všem, ne jen veganům.
Od té doby pravidelně užívám tekutou formu B12 (kyanokobalamin), pak kapsle Opti3 od Vegetology s vyváženým poměrem EPA a DHA. V zimních měsících, kdy u nás UV index klesá pod 4, doplňuji vitamin D. Střídám buď formu ve spreji nebo v tabletce, podle nálady. Do kaše nebo smoothie po ranním běhu pak sypu vápník v prášku, abych měla jistotu a nemusela jeho množství hlídat v potravinách. Smoothie po běhu je zároveň jediný případ, kam přidávám protein v prášku, ale většinou jen v létě. Kvůli selenu pak několikrát do týdne sahám do sklenice s para ořechy. A hlídám si také dostatek jódu. Vincentku popíjím buď jen tak nebo naředěnou vodou, jedna lahev mi vystačí na 1-2 týdny. Lžíce dýňových semínek po ránu do kaše nebo během dne mi pak kromě zinku doplní do těla i řadu dalších vitaminů a minerálů.“
Prosíme, sdílejte článek se svým okolím. Může tak pomoci k pevnějšímu zdraví i dalším lidem:
Nejoblíbenější zelené poklady
Jaro je jako stvořené pro 100% přírodní sirup Bylinková očista od oblíbené značky LEROS. | Omrknout | |
Darujte květinu jinak. 6 ks semínkových bomb Blossombs v designovém platu na vajíčka. | Očíhnout | |
Vůně čerstvě posečené louky ukrytá ve směsi esenciálních olejů Jarní vánek od Saloos. | Omrknout | |
Stříbrovlásky a blondýnky zbaví žlutých podtónů výhodná sada šamponu a masky laSaponaria. | Očíhnout | |
Tradiční zinková mast Medarek na všechny kožní neduhy pro dospělé i novorozeňátka. | Omrknout | |
Hravá hypoalergenní pěna do koupele s bublifukem Jack n' Jill, se kterou je čvachtání zábava. | Očíhnout |
Zdroje důležitých tvrzení
Zdravím, hodí se pro vegany přírodní jídlo od http://www.prirodnijidlo.cz ? Nebo je to jen marketingový tah? Díky
Krásný den, Lukáši,
s tímto produktem nemám zkušenost, ale podle složení je rostlinný a tedy vhodný pro vegany. 🙂
Moc zdravím,
Tereza z Econea.cz