Alergie na šampon? Otestujte zdravé mytí vlasů a DIY šampony
Vlasy jsou ozdobou. Proto si je asi každý člověk přeje mít krásné, bohaté a zdravé. Běžné šampony v sobě ale často skrývají pochybné až nebezpečné látky, které mohou dráždit nebo dokonce způsobovat alergie. Jak na zdravé mytí vlasů a přírodní péči o ně? Na to všechno se dneska pozorně podíváme.
Běžné šampony mohou způsobovat podráždění očí a kůže, dermatitidu, alergii, vysušenou pokožku, problémy s dýcháním a centrální nervovou soustavou a změny hormonální aktivity v těle.1 Pokusným zvířatům mohou tyto přípravky dokonce způsobit i smrt.23
Většina konvenčních značek šamponů do nich totiž dává tenzidy jako SLS (Sodium Lauryl Sulfate) či SLES (Sodium Laureth Sulfate), parabeny, palmový olej, ropu a její deriváty, syntetické parfémy a barviva. Během procesu výroby se do šamponů mohou přimíchat také „nečistoty“, které ve složení výrobku nejsou uvedeny. Mezi ně patří například nitrosaminy, ethylen oxid nebo 1,4-dioxan.4
Silikony bývají velmi levné, nalezneme je proto hlavně v méně kvalitní kosmetice. V šamponech uhlazují a drží konečky vlasů pohromadě, v kondicionérech zabraňují cuchání vlasů. Nedají se smýt vodou, k vlasu se nedostane hydratace a kvůli tomu postupně vysychá a ztrácí lesk. Pod tíhou silikonů se vlasy mohou lámat. O toxicitě silikonů se zatím vedou v odborných kruzích debaty. Největší přítěží jsou pro přírodu, nejsou téměř vůbec biologicky odbouratelné a čističky odpadních vod si s nimi neumí poradit. Končí proto v řekách, oceánech, rybách a tím pádem i na talířích mnoha lidí.
Jak poznat silikony v šamponech
Silikony odhalíte ve složení šamponů snadno, označují se příponami:
– silicon,
-cone,
-silanol,
-silane,
-siloxane apod.
Seznam silikonů v šamponech
Celé názvy silikonů v šamponech zní například: cyclopentasiloxan, dimethicone, amodimethicone, triphenyl trimethicone, cyclopenthasiloxane, dimethiconol,…5
Jak se rozloučit se silikony na vlasech
Přechod od silikonových šamponů k přírodním může být zpočátku trochu nepříjemný. Silikony vytváří iluzi zdravých, lesklých a hladkých kštic. Když se začnou šetrnými tenzidy vymývat, vlasy ztrácí na přechodné období lesk a hebkost. Přírodní kondicionér či vlasová kúra ale dostanou vlasy do výrazně lepšího stavu už během 1 měsíce. Vždy kontrolujte obsah silikonů ve všech svých vlasových přípravcích (i kondicionér, vlasová maska, styling,…).6
TIP – v tomto článku najdete přehledný tahák, jakým látkám se v kosmetice vyhnout
Parabeny v šamponech
V běžných šampónech najdete také parabeny, které se starají o konzervaci. Některé z nich už byly označeny za zdraví škodlivé, protože mohou ovlivňovat hormonální aktivitu u mužů i žen.7 Průběžně se diskutuje o tom, zda jsou rakovinotvorné, nebo ne.8
V posledních letech frčí takzvaná bezšamponová metoda, přitom je to způsob, který má dlouhatánskou tradici v lidské historii. Naši předci určitě žádné barevné krémové šampony v plastu neměli a vlasy si myli jen přírodními ingrediencemi.
Jak na mytí hlavy bez šamponu? (No Poo Method)
Receptů a postupů na péči o hřívy bez šamponů je celá řada. Než s metodou No Poo začnete, doporučuje se před tím nějaký čas používat přírodní šampony, aby přechod od chemických látek k přírodním ingrediencím bez pěnění nebyl pro vás i vaše vlasy takový šok. 😉
Nejjednodušší recept na No Poo metodu je používání jemně mleté žitné mouky smíchané s teplou vodou. Nemusíte totiž vlasy po umytí oplachovat citronem ani octem pro vyrovnání pH.
Recept na DIY žitný „nešampon“
1 lžíci jemně mleté žitné mouky smíchejte s 3 až 5 lžícemi teplé vody a naneste do mokrých vlasů. Nechte minutu či dvě působit a důkladně opláchněte. Pozor, oplachování mouky z vlasů trvá déle než vymývání běžných i přírodních šamponů. Buďte trpěliví.
Mytí vlasů bez šamponu zkušenosti
Většina „bezšamponářů“ si chválí, že mají vlasy krásně lesklé, bohatější objem a myjí si je méně často, protože se méně mastí.
Zeptali jsme se v našem „zeleném“ týmu na zkušenosti s bezšamponovou metodou:
Myla jsem si jednu dobu vlasy bylinným práškem od Radica (Amla + Ritha + Shikakai). Moje zkušenost byla top, reálně jsem díky tomu měla asi nejlepší vlasy v životě – hladké, lesklé a nevypadávaly. Přestala jsem to pravidelně dělat čistě z lenosti, pokaždý umíchat to bahníčko atd.“ Ester, vedoucí product managementu (produktová vědma & čarodějka)
Myla jsem si asi rok vlasy užitnou hladkou celozrnnou moukou a byl to asi nejlepší šampon ze všech. Když jsem to zkusila poprvé, měla jsem pak potřebu u tom všem vykládat. Byla to jen mouka s vodou na kašicku. Mám blonďáté dlouhé a nikdy nebarvené vlasy, které po tomhle mytí byly úplně zlaté, hladké, moc příjemné na dotek a mnohem míň se mastily. Jen u tohohle druhu péče je zásadní oplach. Není to na umytí vlasů narychlo ve sprše. Protože pak si člověk drolí mouku z hlavy ještě celý den. Obzvlášť v kombinaci s úspornou sprchovou hlavicí to není dobré. Zato oplach ve vaně je úplná pohoda. :-)“ Lenka, vedoucí velkoobchodu (zaříkávačka velkoobchodních partnerů)
TIP „bezšamponářů“ je používat kartáč na vlasy s krátkými štětinami, který rovnoměrně rozčeše kožní maz po celé délce vlasu.
DIY šampon (recepty)
Domácí výroba šamponů je jednoduchá, levná a hravá záležitost a jejich použití je snadné jako facka. Pojďme několik receptů prozkoumat.
Domácí šampon na vlasy recept
Budete potřebovat:
bylinky podle typu vlasů (mastné – kopřiva, pampeliška, suché – meduňka, černý bez, proti lupům – máta, normální vlasy – vyberte si podle sebe),
Převařte hrnek destilované vody. Vmíchejte do ní nastrouhané olivové mýdlo. Přidejte dvě kapky esenciálního oleje a hrst bylinek. Vše nechte louhovat do druhého dne. Pak sceďte a přelijte do lahvičky. Skladujte v suchu. Bez konzervantu vydrží týden.10
DIY tuhý šampon
Je blíbenou kosmetickou pomůckou eko hrdinů. Kdybyste si chtěli přečíst, proč ho používat a jaké má výhody, prozkoumejte náš článek Jaké je kouzlo tuhých šamponů a zubních past. Jestli to už víte, račte rovnou na recept.
Základ na tuhý šampon
Základem tuhého šamponu může být třeba sodium coco sulfát (SCS), bílé granulky z kokosového oleje. Je to šetrné přírodní pěnidlo, které vlasy nevysušuje (narozdíl od pěnidel SLES a SLS).
Recept na DIY tuhý šampon (1 ks)
Budete potřebovat:
25 g sodium coco sulfátu,
5 g destilované vody/ bylinného výluhu,
4 g oleje (ricinového, jojobového, mandlového, olivového,…/jejich kombinace),
Pomalu je rozpouštějte v hrnci na mírném ohni a za stálého míchání. Výrobní teplota by neměla přesáhnout 70° Celsia.
Nakonec vmícháte do husté hmoty protein a volitelně také esencionální olej.
Rukama vytvoříte placičku/kuličku, kterou nechte odležet 48 hodin.
Tuhý šampon na vlasy je silně koncentrovaný. Vydrží vám zhruba 3 měsíce při frekvenci mytí vlasů 2x týdně. Na závěr přelívejte vlasy kyselým oplachem (1 díl jablečného octa nebo šťávy z citronu a 1 díl vody).
Recept na DIY tuhý šampon ze zbytků tuhých šamponů
Až bude váš tuhý šampon příliš malý, odložte si ho stranou. Z malých kousků tuhých šamponů si totiž po čase můžete snadno udělat jeden „nový“.
Budete potřebovat:
Úplně stejně můžete zpracovat i zbytky tuhého mýdla zbytky tuhých šamponů,
několik lžic vody,
struhadlo,
hrnec,
formičku/nádobku.
Postup:
Vezměte všechny malé kousky tuhých šamponů, které doma máte.
Nastrouhejte je.
Vysypte nastrouhané kousky tuhých šamponů do hrnce, přidejte několik polévkových lžic vody a při nízké teplotě je roztavte během 10 – 15 minut tak, aby vytvořily soudržnou hmotu.
Roztavené mýdlo nalijte do formy nebo nádobky.
Nechte zcela ztuhnout a doschnout cca 24 hodin.
Vyjměte z formy/nádobky.
Váš „nový“ tuhý šampon v duchu zero waste je na světě.
DIY suchý šampon
Je z 2 až 3 ingrediencí, které můžete koupit zcela bez obalu nebo v papírovém obalu. Skvělá správa, že?
Smíchejte čtvrt hrnku kukuřičného škrobu a lžíci sody a pořádně promíchejte. Pokud máte tmavé vlasy, přidejte dvě lžíce kakaa. Suchý šampon vám může provonět pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Nasypte do nádobky a těšte se na použití. Pá pá, mastné vlasy, pá pá…11
Jak vidíte, mýt si vlasy přírodním způsobem je hračka. Můžete sáhnout po přírodních šamponech, kterých je dnes na trhu celá řada, nebo si je snadno doma vyrobit. A jestli máte nějaký osvědčený recept na DIY šampon, napište nám ho do komentářů, rádi ho vyzkoušíme.
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.